Jump to content



Ultraportable γυρω στα 1000 ευρώ


Alexandros

Recommended Posts

Εχω βρει το FUJITSU AMILO Si1520L2

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=BrandedNote&cp_id=117509

εχει τα παντα και ειναι κατω απο 1000 ευρω. Η οθονη του ειναι επισης πολυ καλη και ο σχεδιασμος του

και το Toshiba satellite pro U200 -182

ειναι πιο ακριβο βεβαια αλλα οχι απαραιτητα καλυτερο

καμια αλλη προταση ? Ποιο να προτιμησω απο τα 2 ?

Link to comment
Share on other sites

Μα το παιδί λεει ultra portable -> 12"...

Καλο φαίνετε το Amilo αλλα περνα να το δεις κίολας απο κοντά γιατι η ποιότητα κατασκευής μπορεί να υποφέρει. Γιατι ειναι αρκετά φτηνό για τα δεδομένα της κατηγορίας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jogi

Μα το παιδί λεει ultra portable -> 12"...

Καλο φαίνετε το Amilo αλλα περνα να το δεις κίολας απο κοντά γιατι η ποιότητα κατασκευής μπορεί να υποφέρει. Γιατι ειναι αρκετά φτηνό για τα δεδομένα της κατηγορίας.

ok sorry δεν το προσεξα:o :o

Link to comment
Share on other sites

Το εχω δει και μαλιστα δουλεψει για 2 ωρες επειδη τον Οκτωβρη το αγορασε καποιος φιλος μου. Τοτε εκανε 1500 ευρω και παλι ηταν πολυ φθηνο για την ποιοτητα κατασκευης του. Καλα πλαστικα, design που παραπεμπει σε ακριβα λαπτοπς, αθορυβο και κυριως πολυ καλη οθονη με μεγαλες γωνιες θεασης . Ειναι αστερακι. Και μαλιστα αρκετα ελαφρυ (οντως ειναι μολις 1.7 με την μπαταρια) και εχει τα ΠΑΝΤΑ απο connectivity.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια θα ηθελα πολυ να εχει μια καρτουλα σε στυλ Χ1300 να τρεχει και κανα παιχνιδακια αλλα σε αυτην την κατηγορια <12" ειναι δυσκολο να βρεις και μαλιστα γυρω στα 1000 ευρω :toomuchne

Link to comment
Share on other sites

Αμ δε σε ενδιαφερουν και τοσο οι επιδοσεις (διπλοπυρηνο δηλαδη...), μπορεις να βρεις (απο ebay.co.uk ή ebay.de) ενα Dell D400 (πλατφορμα centrino, cpu με συχνοτητες 1.4 - 1.7GHZ, 12αρι μονιτορ) κοντα στα 400 ευρα. Γλυτωνει κανεις ποοολλλλλαααα χρηματα χωρις να πληρωσει για χαρακτηριστικα που δεν τα χρειαζεται πραγματικα.

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα D410 (η εξελιξη του 400) , επαγγελματικο με Dothan 2 Ghz, 1024 ram, 80 GB και ειναι οτι χειροτερο εχω δει-χρησιμοποιησει :p μικρο 12" αλλα με χαλια αναλυση 1024χ768, αισχρο κοντραστ και χρωματα, ακομα και σε μαξ φωτεινοτητα δεν βλεπεις τιποτα απο εικονες! Επισης παρα τα καλα χαρακτηριστικα του ειναι τραγικα αργο. Γιατι επελεξε να βαλει σκληρους με 4200 στροφες αλλα και κατι δε παει καλα με το ολο συνολο. Μιλαμε λες και ειναι ΠΕντιουμ 3...και ουτε.Η μπαταρια του κραταει 2 ωρες και 15 λεπτα χωρις το wireless αλλα μονο 1 ωρα και 45 λεπτα με αυτο! Και καλα ειναι ultraportable , mobility και πρασινα αλογα

Επισης ειναι απιστευτα βαρυ. Ζυγιζει 2.2 κιλα (πως το καταφεραν αυτο?) και μαλιστα ΧΩΡΙΣ dvd το οποιο ερχεται και καλα ξεχωριστα για να μειωσει το βαρος :p

αρκετα το εθαψα για σημερα ...

Link to comment
Share on other sites

Στην δουλειά μου εχουν δώσει αυτό:

http://www.pcmag.com/article2/0,1759,1952978,00.asp

Aπίστευτο λαπτοπάκι. Κατι παραπάνω απο 1 κιλό, 5 και βάλε ώρες διαρκεια μπαταρίας και 1280*800 οθόνη, widescreen με αψογη φωτεινότητα. Στα - ότι δεν εχει dvd-r αλλα μόνο cd-r και pointing stick αντί για touchpad.

Δες και αυτό:

http://www.pcmag.com/article2/0,1895,1942259,00.asp

Όμως νομίζω ότι ειναι πολύ πιο ακριβά απο αυτό που λές.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

To budget ανεβαινει στα 1500-1600 περιπου. Το τελειο ειναι το Σονυ ΤΧ ή το νεο ΤΖ αλλα πιανει τα 2000. Υπαρχει καποιο εναλλακτικο ? Θελω 10-12" και κατω απο 1.5 κιλα και μπαταρια με διαρκεια μεγαλυτερη απο 5 ωρες

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.