Jump to content



Intel Harpertown (45nm) CPUs - Seaburg chipset


mariosalice

Recommended Posts

Από τα προιόντα που παρουσιάστηκαν στη CEBIT μου κίνησαν έντονα το ενδιαφέρον δύο μητρικές της Supermicro.

Στηρίζονται στο νέο Seaburg chipset της Intel και υποστηρίζουν δύο Intel Xeon Harpertown (45nm) CPUs, με δύο ή τέσσερις πυρήνες ο καθένας (συνολικά 8 πυρήνες) στα 1600MHz PSB.

- Η workstation μητρική X7DWA-N έχει 8 slots για 64GB FB-DIMM σειριακής μνήμης.

Διαθέτει δύο PCI Express 2.0 x16 slots για δύο κάρτες γραφικών και υποστηρίζει multi-GPU SLI.

Επίσης έχει πολυκάναλο ήχο, PCI και PCI-X 133/100 slots.

- Η server μητρική X7DW3+ έχει 16 slots για 128GB FB-DIMM σειριακής μνήμης.

Διαθέτει Serial-Attached SCSI, PCI Express x8/x4 και PCI-X 133/100 slots.

Η Intel ανακοίνωσε ότι τα νέα της προιόντα θα είναι διαθέσιμα μέσα στο 2007.

Πηγή

http://www.xbitlabs.com/articles/editorial/display/cebit2007-5_5.html

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί το SLI να μην είναι απαραίτητο σήμερα, αλλά με τα Vista και τη δυνατότητα χρήσης πολλών GPU που έχει, ίσως βρεθούν εφαρμογές στο χώρο 3D animation.

Στην αναπαραγωγή τρισδιάστατων γραφικών ήδη χρησιμοποιείται το SLI.

Από την άλλη με δύο κάρτες γραφικών μπορούμε να έχουμε τέσσερις οθόνες (όχι σε SLI).

Και μόνο που υπάρχει SLI υποστήριξη, από το chipset της Intel, είναι σημαντική είδηση για μένα.

Μας δείχνει ότι θα πρέπει να περιμένουμε και άλλα chipset από την Intel με υποστήριξη SLI, για gaming rigs.

Δυστυχώς δεν ελπίζω ότι θα μας δώσουν και υποστήριξη για FB-DIMM DDR3, παρά μόνο για την απλή DDR3.

Αλλά δεν νομίζω ότι θα είναι απαγορευτικό το κόστος μιας τέτοιας μητρικής ακόμα και για home users.

Αν σκεφτούμε όμως ότι τα περισσότερα κολλήματα οφείλονται στις μνήμες, με τη σειριακή μνήμη FB-DIMM DDR3 θα απαλλαγούμε από αυτό το βραχνά.

Προσωπικά πάντως θα επιδιώξω να φτιάξω ένα υπολογιστή με το Seaburg chipset και με δύο διπύρηνους Xeon Harpertown (45nm) επεξεργαστές όταν εμφανιστούν.

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην τρελαίνεσαι με τα Vista, υπάρχουν και άλλα OS που υποστηρίζουν το SLI και είναι πιο κατάλληλα για workstation όπως SunOS\Solaris 10 αλλά και μερικές Linux διανομές. Επίσης SLI δεν σημαίνει 79χχ ή 88χχ απαραίτητα. Υπάρχουν οι Quadro.

Link to comment
Share on other sites

Έχω Suse Linux 11 64bit στον κύριο υπολογιστή μου (της υπογραφής) με υποστήριξη SLI εδώ και ένα χρόνο και Vista 64bit, που πρόσφατα απέκτησαν και αυτά SLI.

Πιστεύω όμως ότι θα δούμε εξελίξεις στο SLI με τα Vista.

Δεν είναι τυχαίο ότι η Intel όπως φαίνεται πάει και αυτή σε SLI.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.