Jump to content



Οι Πατεντιές μας


redgiwrgos

Recommended Posts

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply
Πατεντιά! :D

Aν βάλω δεύτερη 9V θα καεί ο ανεμιστήρας?..αν βάλω μία 1,5V μαζί με την 9V θα γυρνάει πιο γρήγορα?

Αν βάλεις μια 9V ακόμα παράλληλα απλά θα κερδίσεις σε διάρκεια. Αν την βάλεις σε σειρά μάλλον κάποια στιγμή θα τον πάρεις στο χέρι αφού πρώτα γίνει ελικόπτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό σκέφτομαι να κάνω...απλά θα έχει πολύ καλώδιο και θα γίνει μπάχαλο!..Θα το δοκιμάσω και θα ποστάρω. :)

Έχει ειδικές θήκες όπου μπορείς να βάλεις δύο ΑΑ μπαταρίες χωρίς να τραβάς καλώδια για να τα συνδέσεις μεταξύ τους...

Link to comment
Share on other sites

oh yeah παντού το ίδιο πράγμα είναι

όταν μιλάμε πάντα από DC σε DC

με τον τύπο από κάτω μπορείς να υπολογίσεις τι θα βγάλεις αν ξέρεις πόσα Volt είναι το Input ( ο Φορτιστής σου ) και η μία αντίσταση συνήθως η R1

από το σχολείο εγώ την R1 την έβαζα πάντα σταθερή στο 1k ( 1000Ωhms )

αν πάλι βαριέσαι τα μαθηματικά ( δεν σε κατηγορώ :p )

google "Voltage divider calc" :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο! δεν το είχα σκεφτεί μπορεί να έχω κανέναν!...οι USB πόσα βγάζουν?...έχω έναν μετασχηματιστή από πρίζα σε USB.

Άκυρο, 5.2V βγάζει αυτό που έχω. θα κοιτάξω μήπως έχω κανένα 12άρι...προστατευτικά του ανεμιστήρα που βρίσκω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα με τον Voltage Divider. Χρησιμοποιείται βασικά μόνο για πολύ μικρά ρεύματα αλλιώς ίσως έχεις προβλήματα με ισχύ και μπορείς να κάψεις τις αντιστάσεις. Ειδικά στη τροφοδότηση ηλ. συσκευών θες voltage regulator.

Πάρε ένα τροφοδοτικό με ρυθμιζόμενη τάση...

XxLKfAZrhbM

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν..βρέθηκε και μετασχηματιστής με ρυθμιζόμενη τάση μέχρι και 12V τώρα μου μένει η βάση στήριξης(σαν λάμπα γραφείου), το προστατευτικό μη κόψω κανένα χέρι και ένας διακόπτης της προκοπ'ης γιατί τώρα ρίναι πολύ πρόχειρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα με τον Voltage Divider. Χρησιμοποιείται βασικά μόνο για πολύ μικρά ρεύματα αλλιώς ίσως έχεις προβλήματα με ισχύ και μπορείς να κάψεις τις αντιστάσεις. Ειδικά στη τροφοδότηση ηλ. συσκευών θες voltage regulator.

Πάρε ένα τροφοδοτικό με ρυθμιζόμενη τάση...

XxLKfAZrhbM

ε νταξ τώρα για 12-13V και 500-800mA που είναι το ποιο κοινό ρεύμα σε φορτιστάκια δεν θα έχει θέμα

απλό πράγμα 10-20 λεπτά του ευρώ κόστος και κάνεις δουλειά μια χαρά

άντε ας πάρει αντιστάσεις 0.5W να μην έχει θέμα 10000%

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.