Jump to content



Επιλογή κουτίου Silverstone ή Stacker??


sstav

Recommended Posts

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από harrybani

Να ρωτησω και εγω κατι,στο TJ07 φανταζομαι χωραει το olympia 1000,τριπλο ψυγειο ομως;Και επειδη μαλλον οχι,αραγε να ειναι ευκολο με μοντα;σκεφτομαι να στεγαστω σιγα σιγα:D

2πλο μπαίνει αν βγάλεις το ένα cage.

3πλο και 4πλο πρέπει να βγουν και τα δύο cage και να μεταφέρεις τους σκληρούς σε cage σε 5,25'...;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μιάς και εχω εμπειρια και απο τα δυο κουτια CM STACKER 830 EVOLUTION και silverstone TJO7 έχω να πώ τα εξής: στο TJO7 ο χώρος ειναι διαμοιρασμένος και οχι 'μονοκόματος' οπως στο 830. τα καλά που έχει το TJO7 ειναι οτι το πανω εμπρος και κάτω μέρος στην πραγματικότητα ειναι ένα ενιαίο κομμάτι αλουμινίου κουρμπαρισμένο,έτσι θα αποφύγεις τυχών τριξίματα με το πέρασμα του χρόνου, το οτι έχει διαφορετικά 'πατώματα' προσφέρει λίγο καλυτερη ψύξη απο το 830 μιας και οι ανεμιστήρες ειναι έτσι στοιχισμένοι ώστε τα επιμερους τμηματα να εχουν ξεχωριστη ροή το καθένα...

Τώρα ώσων αφορά το CM STACKER 830 EVOLUTION κατα την γνώμη μου είναι ένα κουτι με περισσώτερες δυνατότητες βελτίωσης με λιγότερο κόπο.. διαθέτει έτοιμο κόψιμο για ψυγείο, περιέχει στην συσκευασία του ρωδάκια, ειδικό μέρος για να τοποθετισεις RAPTOR-X και να αναδυκνίεται η ωμορφιά του, πλαινό παράθυρο που μπωρεις να τοποθετισεις 4 12άρηδες ανεμιστήρες και το σημαντικότερο το plate της μητρικής ανασύρεται και τοποθετείται ανάποδα και έτσι έχεις και BTX!

Ελπίζω να σε βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LiO [Χθες, στις 23:20]

Μιάς και εχω εμπειρια και απο τα δυο κουτια CM STACKER 830 EVOLUTION και silverstone TJO7 έχω να πώ τα εξής: στο TJO7 ο χώρος ειναι διαμοιρασμένος και οχι 'μονοκόματος' οπως στο 830. τα καλά που έχει το TJO7 ειναι οτι το πανω εμπρος και κάτω μέρος στην πραγματικότητα ειναι ένα ενιαίο κομμάτι αλουμινίου κουρμπαρισμένο,έτσι θα αποφύγεις τυχών τριξίματα με το πέρασμα του χρόνου, το οτι έχει διαφορετικά 'πατώματα' προσφέρει λίγο καλυτερη ψύξη απο το 830 μιας και οι ανεμιστήρες ειναι έτσι στοιχισμένοι ώστε τα επιμερους τμηματα να εχουν ξεχωριστη ροή το καθένα...

Τώρα ώσων αφορά το CM STACKER 830 EVOLUTION κατα την γνώμη μου είναι ένα κουτι με περισσώτερες δυνατότητες βελτίωσης με λιγότερο κόπο.. διαθέτει έτοιμο κόψιμο για ψυγείο, περιέχει στην συσκευασία του ρωδάκια, ειδικό μέρος για να τοποθετισεις RAPTOR-X και να αναδυκνίεται η ωμορφιά του, πλαινό παράθυρο που μπωρεις να τοποθετισεις 4 12άρηδες ανεμιστήρες και το σημαντικότερο το plate της μητρικής ανασύρεται και τοποθετείται ανάποδα και έτσι έχεις και BTX!

Ελπίζω να σε βοήθησα...

Εγω εχω το stacker 830 evo ειμαι θεoς. το αγορασα μονο 205 . Στην αρχη κοιταζα το 832 αλλα ειδα οτι ηταν ενα απλο κουτι με τιποτα extra μονο ενα facelift ουτε το panel για 4 ανεμιστιρες στο πλαι δεν ειχε ουτε κιτ για BTX ουτε ροδακια και ουτε την θηκη για τους raptorX

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [24-04-2007 14:05]

ψαχνεις για ετοιμο παραθυρο ή φτιαχτό? :)

Για ετοιμο δεν το βλεπω, η silverstone ειχε ανακοινωσει πως δεν προκειται να βγαλουν παραθυρο σκετο στην αγορα για το tj07, για φτιαχτο εχεις υποψη σου κανεναν καλο τεχνιτη ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρχική απάντηση από gznp [30-03-2007 10:10]

Από τα Stacker θόρυβο δε θα ακούσεις, εκτός εάν μένεις σε κανά διαστημικό σταθμό :D Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω, αλλά βάση του ονόματός τους, θεωρώ ότι θα είναι εξίσου αθόρυβα.

Αν είναι δυνατόν! Πως γίνεται κουτί με τρυπητήρια αντί για κλειστά πλαϊνά, να μην αφήνει τον θόρυβο να βγει! :confused:

Ο φίλος στο 1ο post ζήτησε κάτι αθόρυβο και τα stacker είναι μακράν τα χειρότερα!

Ετοιμάζουν νέα κουτιά οι φίλοι μας:

Lian-Li: PC-A70, PC-A06

Coolermaster: Cosmos (αυτό ναι, παν να το κάνουν όντως αθόρυβο και ψυχρό)

[και άλλα εδώ http://www.silentpcreview.com/article744-page1.html]

Αλλά αυτά αργούν ακόμα και μάλλον θα πάω για το PC-A10B που δε το έχει αναφέρει κανένας!!

Από το site της Lian-Li: "PC-A10 is Lian Li the most powerful model"!

Μοιάζει πολύ με το P182 της Antec (κορυφαίο σε επίπεδα θορύβου σύμφωνα με το http://www.silentpcreview.com// - βέβαια δε ξέρω πόσο αντικειμενικοί είναι), που όμως δε το βλέπω να υπάρχει στην ελληνική αγορά.

Το Πλαίσιο έχει μόνο το P182SE που για μένα είναι τζάμπα λεφτά (είναι εξωτερικά καθρέπτης)

Link to comment
Share on other sites

To κουτί είναι αθόρυβο, όχι τα εσωτερικά του ;)

Αν θες τα εσωτερικά του να είναι ήσυχα - εξαιτίας του κουτιού - κοιτάς τα κουτιά με ηχομόνωση. Αλλά το Stacker σκέτο ή με υδρόψυξη είναι αθόρυβο παντελώς ;)

(σημ.: ακόμα και τα κουτιά με ηχομόνωση στη θέα μερικών Raptors / SCSI χλωμιάζουν ;))

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 17:52]

To κουτί είναι αθόρυβο, όχι τα εσωτερικά του ;)

Αν θες τα εσωτερικά του να είναι ήσυχα - εξαιτίας του κουτιού - κοιτάς τα κουτιά με ηχομόνωση. Αλλά το Stacker σκέτο ή με υδρόψυξη είναι αθόρυβο παντελώς ;)

(σημ.: ακόμα και τα κουτιά με ηχομόνωση στη θέα μερικών Raptors / SCSI χλωμιάζουν ;))

Θες να πεις ότι δε τρίζει;

Link to comment
Share on other sites

Οι λόγοι για να τρίζει είναι οι δίσκοι και τα cd-dvd drives. Τους δίσκους τους κρατάει με ελαστικά pads στο cage στήριξης και δεν τρίζουν (πραγματικά ησυχάζουν αρκετά). Τα cd-dvd drives ακόμα πλήρως αθόρυβα δεν είναι, οπότε δεν μπορώ να σου πω αν τρίζει σε αυτά ή όχι γιατί απλά ακούγονται από μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα κι εγώ έτοιμος ήμουν για να πάρς το 832, αλλά με σταμάτησε αυτό το "feature" που έχει.

Είναι κορυφαία σε απαγωγή θερμότητας (έχω δει και photos που η ίδια η AMD το είχε για να δείξει τους 4x4), αλλά σε θόρυβο μαπα, γιατί ουσιαστικά είναι σα να μην έχεις κουτί.

Ξέρω για τους δίσκους που έχουν λαστιχάκια, έχω διαβάσει όχι πολλά, ΑΛΛΑ ΟΛΑ τα reviews για τα stacker!

Δε ξέρω τι θες να πεις, αλλά το κουτί αυτό δεν είναι αθόρυβο και ούτε φτιάχτηκε για να είναι.

Αθόρυβο σημαίνει όταν κρατάει το θόρυβο των υλικών μέσα του (ανεμιστήρες, σκληρούς κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως αναφερόμουν στο δικό μου (STC-01) και το 810, το 830 το είδα λίγο και μου φάνηκε πολύ καλό έως εξαιρετικό (αν και πανάκριβο όταν βγήκε). Το 832 δεν το έχω δει καθόλου (εκτός από τις βιτρίνες).

Πάντως σου λέω, και τα κουτιά με έμφαση στην ηχομόνωση (προφανώς όχι τα Stacker) δεν έχουν τέλεια συμπεριφορά σε extreme h/w (που σίγουρα θα περιλαμβάνει raptors και δυνατές = θορυβώδεις gpu).

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 3 μέρες έχω πάρει το Stacker 832 , είναι εκπληκτικό , το σύστημα κάνει πολύ λιγότερο θόρυβο από το προηγούμενο case thermaltake shark , είναι πανέμορφο , έχει άπλετο χώρο στο εσωτερικό του και επιτέλους μονταρα την υδρόψυξη με το διπλό ψυγείο μέσα του . Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος

post-4091-1416073144,6848_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.