Jump to content



Θερμοκρασίες... wtf??


FocusX

Recommended Posts

Έχω κι άλλο πρόβλημα, οταν έχω κλειστό το κουτί το pc κλείνει μόνο του σε τυχαίες στιγμές:blink:

Θα τον αποσυναρμολογήσω τελείως και επανέρχομαι με νέες μετρήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγώ αυτό σκέφτηκα γιατί μου το κάνει μόνο όταν είναι κλειστό το κουτί, σε τυχαίες στιγμές, από τη στιγμή που έκανα την τοποθέτηση της tuniq την πρώτη φορά. Επανατοποθέτησα την ψύκτρα και τα πράγματα είναι ΠΟΛΥ καλύτερα τώρα:

tempsgu9.th.jpg

Με κλειστό κουτί και αρκετά ανεβασμένη θερμοκρασία δωματίου λόγω θέρμανσης... Πριν σε αντίστοιχο χρονικό διάστημα είχε ήδη πάει 56-57 και με χαμηλότερη ambient temperature... Αφήστε που ανέβαζε 2 βαθμούς ανα δευτερόλεπτο και μετά για να πέσει ήθελε κανα 5λεπτο. Έτσι ναι, είμαι ικανοποιημένος :clap: (επίσης δε μου έχει κλείσει ακόμα)

Μάλλον ήμουν ανυπόμονος να βάλω την tuniq και δεν πρόσεξα όσο έπρεπε την 1η φορά...

edit: και κάτι τελευταίο, γιατί το core temp έχει τόση διαφορά από τα άλλα προγράμματα; Επίσης είναι φυσιολογική αυτή η διαφορά ανάμεσα στους 2 πυρήνες; (Συνήθως δεν είναι τόσο μεγάλη όσο στη φωτο, παίζει από 2-5 βαθμούς)

Link to comment
Share on other sites

Κάθε m/b έχει τοποθετημένα τα sensors για την μετρηση της θερμοκρασιας σε διαφορετικά σημεια. Το coretemp παιρνει τις θερμοκρασιες μέσα απο τον πυρήνα και λογικά πρεπει να δειχνει περισσοτερο. Για αυτό και προτεινεται σαν πιο αντικειμενικός τροπος μετρησης.

( Ασχετo, το δικό μου guru της m/b δείχνει μεγαλύτερη θερμοκρασια απο το coretemp- αλλα guru ειναι αυτό ότι θελει δειχνει :D )

η θερμοκρασια που έχεις load μου φαίνεται πολύ καλή.

Μια διαφορά στις θερμοκρασίες στα cores είναι συνηθησμένο φαινόμενο. (2-4 βαθμοί).

Αλλα περισσοτερο παρατηρειται σε Idle καταστάσεις. Όσο ζεζταινεται τόσο μειώνεται.

Η διαφορά σε σενα μπορει να εχει να κανει και με την διαχειρηση της cpu από το orthos.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, εμένα σε idle η διαφορά μικραίνει και ανεβαίνει σε load. Περίεργο. Τέλος πάντων, ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Τώρα μπορώ να δω πόσο μπορεί να ανέβει ακόμα η cpu:devil:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FocusX [Σήμερα, στις 00:37]

Κι όμως, εμένα σε idle η διαφορά μικραίνει και ανεβαίνει σε load. Περίεργο. Τέλος πάντων, ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Τώρα μπορώ να δω πόσο μπορεί να ανέβει ακόμα η cpu:devil:

Aν και δεν ξερω αν έχει σχέση δες και αυτό lapping

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα.... Έχω μαι VF700cu led στην 7800GT και επειδή σε full rpm έκανε έναν μικρό τσιριχτό θόρυβο, την έριξα στα volt... Με τον υπερχρονισμό που έχω κάνει τρέχει σε idle 43 βαθμούς και full load γύρω στα 56 γιατί τότε ανεβάζω σε 12 volt, δεν με πειράζει.....

43 λοιπόν για idle είναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.