Jump to content


Θερμοκρασίες... wtf??


FocusX

Recommended Posts

Έχουμε και λέμε...

Στο σύστημα της υπογραφής μου έχω μεγάλο πρόβλημα με τις θερμοκρασίες του επεξεργαστή. Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει για ψύξη: τη stock ψύκτρα, Zalman cnps7000Al-Cu, Arctic cooling Freezer 64 pro και τελευταία την Tuniq Tower 120...

Χθες εγκατέστησα την Tuniq και οι θερμοκρασίες μου είναι σε idle 38-39 και load 56-57 τις οποίες βρίσκω υπερβολικές δεδομένου ότι με τη freezer (η οποία είναι η πιο αποδοτική μέχρι στιγμής:blink: ) είναι 3-4 βαθμούς χαμηλότερες. Επίσης με το που θα τρέξω το orthos, μέσα σε 30 δεύτερα έχει φτάσει τους 50.

Υποψιάζομαι ότι φταίει το airflow στο κουτί, αλλά και πάλι η απόδοση της tuniq είναι απογοητευτική... (εννοείται ότι έχω βάλει AS5 και η ψύκτρα κάθεται καλά). Στο κουτί έχω 3 12άρηδες fan (1 μπροστά intake - Silenx 1400rpm και 2 πίσω για exhaust, 1 Enermax και ακόμα 1 SilenX 1400). Από καλώδια, αν και αρκετά, είναι σχετικά τακτοποιημένα και δε νομίζω να εμποδίζουν τη ροή του αέρα.

Καμιά ιδέα;?????

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα να βαλεις ceramique και μαλιστα μπολικη.H AS5 ειναι πολυ καλη παστα σε περιπτωσεις που εχεις απολητα επιπεδες επιφανειες αλλα αν το καπακι του επεξεργαστη σου ειναι λιγο στραβο και δεν θες να κανεις lapping,τοτε καλητερα ceramique;)

Link to comment
Share on other sites

Χθες εγκατέστησα την Tuniq και οι θερμοκρασίες μου είναι σε idle 38-39 και load 56-57 τις οποίες βρίσκω υπερβολικές δεδομένου ότι με τη freezer (η οποία είναι η πιο αποδοτική μέχρι στιγμής ) είναι 3-4 βαθμούς χαμηλότερες

Εμένα αυό με παραξενεύει πιο πολύ...

Γιατί σημαίνει ότι ή δεν έχει πατήσει καλά...ή είναι στραβό το καπάκι του επεξεργαστή...

Ελπίζω να έβλαες στην Tuniq κανέναν αξιοπρεπή ανεμηστήρα...

Και μην ξεχνάμε...έχεις FX...

Με πόσο ρεύμα έχεις τέτοιες θερμοκρασίες?

Link to comment
Share on other sites

Στην tuniq έχω τον ανεμιστήρα με τον οποίο έρχεται, τον έχω στις 1700-1800 στροφές γιατί παραπάνω ακούγεται πολύ χωρίς ιδιαίτερο κέρδος στις θερμοκρασίες. Απ' ότι ΄διαβάζω είναι αρκετά καλός. ’μα βάλω και το χέρι βλέπω ότι βγάζει αρκετό αέρα.

Τα ρεύματα είναι τα default (1.35 v.). Το ξέρω ότι ο FX ανεβάζει αλλά επίσης ξέρω ότι μπορεί να πάει (αρκετά) χαμηλότερα απ'αυτό που έχω μέχρι στιγμής.

Θα δοκιμάσω να την ξαναβάλω και βλέπουμε...

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 13:57]

ή είναι στραβό το καπάκι του επεξεργαστή...

Σε αυτή την περίπτωση τι μπορώ να κάνω;:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αν με την Arctic Freezer είχε καλύτερες θερμοκρασίες από την Tuniq Tower, ίσως να μη φταίει το καπάκι της CPU αλλά μάλλον δεν έγινε σωστά η εγκατάσταση της Tuniq, είναι πολύ παράξενο να έχει η Freezer καλύτερες θερμοκρασίες.

Βεβαιώσου ξαναβάζοντας την, μήπως έγινε κάποιο λάθος (υπερβολική πάστα π.χ. - η arctic silver θέλει λεπτή στρώση) και μετά βλέπουμε.

Όσο για τη μεταφορά και τις μετακινήσεις, αν έχεις βιδώσει καλά τη μητρική δε νομίζω να έχεις πρόβλημα (πόσα G να δεχτεί πλέον?)

Link to comment
Share on other sites

FocusX..

Εγω σου ελεγα να παρεις την 9500 αλλα δεν ηθελες...(που σε καταλαβα εεε?..) ...:D

..επι του θεματος...νερακι ειναι η λυση στο προβλημα....οσο για την μεταφορα..? ...δεν θα υπαρξει προβλημα αν εισαι ( που εισαι..) λιγο μερακλης...:p

Link to comment
Share on other sites

Στο κουτί έχω 3 12άρηδες fan (1 μπροστά intake - Silenx 1400rpm και 2 πίσω για exhaust, 1 Enermax και ακόμα 1 SilenX 1400).

Όλα τα λεφτά είναι ο πλαϊνός ανεμιστήρας που να ρίχνει αέρα κατευθείαν πάνω σε cpu... Θα έχεις εγγυημένα -10 στο κουτί και συνακόλουθα και στο cpu. Αν το κουτί σου δεν έχει πρόβλεψη για πλαϊνό, κάνε μια τρύπα με ποτηροδράπανο. Πάντως 57 βαθμοί σε full load δεν είναι υπερβολικοί imo.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια δεν μπορω να καταλάβω σε αυτες τις περιπτωσεις γιατι δεν αναφερουμε την θερμοκρασία δωματιου. Είναι παραλογο? Μικρή λεπτομέρια?

Αν το παιδι έχει πάνω απο 25 εκει που ειναι το pc οι θερμοκρασιες 38/50 είναι καλές.

Η Tuniq Tower σαφώς και ειναι καλυτερη και χρηζει επανατοποθέτηση, και το side fan μου φαίνεται υπρβολικό να κανει το -10. Το δικό μου κανει -2,3 το πολυ -4 όπως και άλλων που έχω δει από κοντά σε διαφορετικά συστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Dem, παράλειψη μου. Η θερμοκρασία δωματίου είναι γύρω στους 23-25. Αν ήταν 38/50 θα ήμουν υπερευχαριστημένος αλλά σε load (που είναι και το σημαντικότερο) φτάνει 56 μέχρι 58. Δεν είχα χρόνο για επανατοποθέτησή, σήμερα μάλλον θα το κάνω. Για side fan ξέρω ότι κάνει διαφορά, με ανοιχτό κουτί οι αντίστοιχες θερμοκρασίες είναι 36/50.

@gdp77, 57 βαθμοί ίσως να μην είναι υπερβολικοί για μερικές ψύκτρες αλλά για την tuniq δεν είναι πολλοί; Επίσης με δεδομένο ότι πλησιάζει καλοκαίρι και έχει tcasemax η cpu 63 βαθμούς νομίζω ότι λογική είναι η ανησυχία μου.

Νίκο, σωστά κατάλαβες (δεν ήταν και πολύ δύσκολο ε; :p ). Δεν ξέρω αν θα είχε διαφορά και με την 9500 πάντως. Τα φιλιά μου στη μικρή ε;:flower: :hi:

Link to comment
Share on other sites

Ιdle με 23c στο δωματιο αυτές ειναι οι θερμοκρασιες μου στα core#1 και core#2 συμφωνει και το coretemp.

Παρ όλα αυτα γιατι το cpu δειχνει πάντα παραπάνω απο τα cores 2-3 βαθμους?

Και επισης μήπως ξέρει κανεις γιατι στο bios βλεπω idle 37/38 στο cpu temperature?

που την μετραει την θερμοκρσια το bios? Δυσκολεύομαι να πιστεψω ότι έχω 38 idle.

post-4508-1416073066,3928_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem

Ιdle με 23c στο δωματιο αυτές ειναι οι θερμοκρασιες μου στα core#1 και core#2 συμφωνει και το coretemp.

Παρ όλα αυτα γιατι το cpu δειχνει πάντα παραπάνω απο τα cores 2-3 βαθμους?

Και επισης μήπως ξέρει κανεις γιατι στο bios βλεπω idle 37/38 στο cpu temperature?

που την μετραει την θερμοκρσια το bios? Δυσκολεύομαι να πιστεψω ότι έχω 38 idle.

Γιατί δυσκολεύεσαι?

Στο bios ο επεξεργαστής δεν είναι idle ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 18:38]

Γιατί δυσκολεύεσαι?

Στο bios ο επεξεργαστής δεν είναι idle ;)

oops, σοβαρα? και τι κανει? Τhanks παντως.

Μηπως ξερεις και τι ειναι αυτα τα PWM x ?

Mήπως κάποια απο αυτα δειχνουν τις θερμοκρασίες στα ΝB/SB ?

Me το manual δεν μπορεσα να βρω κατι όυτε στo forum της Abit... έτσι για να μπαινει μια τάξη σιγα σιγα:D

load ειμαι 45/46 με small FFTs stress cpu καλα δεν ειμαι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem

oops, σοβαρα? και τι κανει? Τhanks παντως.

Μηπως ξερεις και τι ειναι αυτα τα PWM x ?

Mήπως κάποια απο αυτα δειχνουν τις θερμοκρασίες στα ΝB/SB ?

Me το manual δεν μπορεσα να βρω κατι όυτε στo forum της Abit... έτσι για να μπαινει μια τάξη σιγα σιγα:D

load ειμαι 45/46 με small FFTs stress cpu καλα δεν ειμαι?

Δεν είναι τελείως idle αλλά ούτε και full load..

Τα pwm είναι τα voltage regulators χονδρικά...αυτα που ρυθμίζουν τις τάσεις

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 18:51]

Δεν είναι τελείως idle αλλά ούτε και full load..

Τα pwm είναι τα voltage regulators χονδρικά...αυτα που ρυθμίζουν τις τάσεις

A καταλαβα τα κυκλώματα μετατροπής της τασης που περνει η m/b που δινει μετά σε κάθε μερος ξεχοριστα ή κατι τέτοιο. Aυτα πρεπει να βρισκονται πανω απο το cpu.. Thanks man.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem

A καταλαβα τα κυκλώματα μετατροπής της τασης που περνει η m/b που δινει μετά σε κάθε μερος ξεχοριστα ή κατι τέτοιο. Aυτα πρεπει να βρισκονται πανω απο το cpu.. Thanks man.

:T:

Αυτά βρίσκονται παντού :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.