Jump to content



E-market τραγικο...


giorgos th.

Recommended Posts

Ακουστε να δειτε παιδες...

βγαζω μια δημοπρασια στο εν λογω site οταν ηθελα να πουλησω την Χ1900ΧΤ.

πριν κλεισει η δημοπρασια και ενω υπηρχαν καποιες προσφορες,βγαζω μηνυμα πως μεταφερεται σε μια νεα,με αλλη τιμη και πως οι ενδιαφερομενοι θα μπορουσαν να συνεχισουν εκει τις προσφορες τους.στην νεα δημοπρασια πλεον.

το λοιπον..ξεκινανε λοιπον κι εκει οι προσφορες.

εν τω μεταξυ,η καρτα πωληθηκε εκτος e-market και ενημερωνω αμεσως πως δεν υπαρχει πλεον το προιον,οπως επισης στελνω μηνυμα στην καλυτερη προσφορα πως η καρτα δεν υπαρχει πλεον..

σημερα λοιπον λαμβανω e-mail απο το site πως πρεπει να πληρωσω το 2% της τιμης οπως προβλεπεται ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ 2 ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΕΣ,ενω δεν εγινε συναλλαγη μεσω του site.......καλο ε??

Φυσικα απαντησα πως δεν προκειται να δωσω ουτε 1 λεπτο γι`αυτο το πραγμα...

καποιος αλλος εχει συναντησει κατι αντιστοιχο?

Link to comment
Share on other sites

Απαγορεύεται πλέον το:

"χτυπήστε σε άλλη δημοπρασία"

"πουλήθηκε εκτός emarket"

κτλ.

Το χω ψιλοπαρατήσει το θέμα, μια στο τόσο χτυπάω και αν θυμηθώ να δω τα mail μου. Το 2% θα το υποστήριζα αν είχε κάνει και το emarket και τις ανάλογες αναβαθμίσεις. Δυστυχώς είμαστε μικρή αγορά για ebay στην Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που εκανες (ανοιγμα καινουργιας δημοπρασιας, πωλησης αντικειμενου εκτος emarket) δεν ειναι σύμφωνο με τους ορους χρησης του emarket (τους οποιους εχεις αποδεκτει). Οποτε μη ζητας και τα ρεστα.

Απο την αλλη, αμα οι χρηστες κανουν αναφορα στον webmaster γι'αυτο που εγινε, θα σου διαγραψουν και τον λογαριασμο/χρηστη

Link to comment
Share on other sites

το "πωλησης αντικειμενου εκτος emarket" τι σημαινει δηλαδη?

οτι αφου εβαλα δημοπρασια εκει,θα πρεπει να το πουλησω κι εκει?μη ****....

ας τον διαγραψουν τετοιοι που`ναι..

την αναφορα στον webmaster την εκανα κι εγω μην ανησυχεις...

να`βλεπα αν στο εκαναν σε σενα σε ποιον θα ελεγες μετα "μην ζητας και τα ρεστα" φιλαρακο..

Link to comment
Share on other sites

Mε βάση τους κανόνες που έχουν βάλει, αν η δημοπρασία κλείσει με την επιθυμητή τιμή να έχει επιτευχθεί, είσαι αναγκασμένος να ολοκληρώσεις την πώληση και να πληρώσεις το 2%.

Αν δεν σου αρέσει, φεύγεις.

Εγώ έφυγα.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν επιασαν επι8υμιτη τιμη , δεν εισαι υποχρεωμενος να δωσεις λογο, αλλα ουτε και να πληρωσεις δεκαρα στο εμαρκετ..(ετσι απο λαθος του συστηματος μου ειχαν χρεωσει μια δημοπρασια 2 φορες και μου ζητουσαν τα ρεστα μετα... αφου τους πηρε ο διαολος ομως στο απαντητικο εμαιλ μου , μου ζητητουσαν συγγνωμη γιατι ηταν -γνωστο- λαθος του συστηματος.. και προσπαθουσαν να το διορθωσουν..) αλλα αν ειχε επιτευχθει η επιθυμητη τιμη.. τοτε ειναι λαθος σου ξεκαθαρο.. και φυσικα.. ανετα τσιμπας μια αρνητικη αξιολογιση...

αν δεν εχεις προβλημα βαλε και τα λίνκ απο τις δημοπρασιες να δουμε ιδιοις ομμασι τι εγινε.. ;)

Link to comment
Share on other sites

ειχα βαλει επιλογη αμεσης πωλησης στα 180-200Ε και η υψηλοτερη προσφορα ηταν στα 120.

αυτο πως μετραει?

βρηκα και το link της πρωτης http://www.emarket.gr/lot.cfm?lotID=7137252

και της δευτερης http://www.emarket.gr/lot.cfm?lotID=7164008

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos th.

το "πωλησης αντικειμενου εκτος emarket" τι σημαινει δηλαδη?

οτι αφου εβαλα δημοπρασια εκει,θα πρεπει να το πουλησω κι εκει?μη ****....

ας τον διαγραψουν τετοιοι που`ναι..

την αναφορα στον webmaster την εκανα κι εγω μην ανησυχεις...

να`βλεπα αν στο εκαναν σε σενα σε ποιον θα ελεγες μετα "μην ζητας και τα ρεστα" φιλαρακο..

αν υπήρχε σαν όρος κ το αποδέχτηκες δικό σου σφάλμα...

προφανώς για όσο είναι σε ισχύ η αγγελία θεωρούν το "μαγαζί" τους μονοπώλιο του αντικειμένου, κ έχει λογική γιατί τότε θα γινόταν πάντα συνεννόηση μεταξύ αγοραστή κ πωλητή ότι είναι εκτός site η συναλλαγή για να γλιτώσουν το 2%...

ηθικά πάντως ούτε το να ανοίξεις άλλη με άλλη τιμή είναι σωστό... είδες ενδιαφέρον κ την αύξησες?

τα λεφτά πως τα παίρνουν? από κάρτα που έχεις προ-δηλώσει? πως αποφεύγεις τότε την πληρωμή?

Link to comment
Share on other sites

την δευτερη την ανοιξα για να μειωσω την τιμη.

δεν εχω καμια καρτα προ-δηλωσει στο site.εννοειται...

το θεμα δεν ειναι το 2%,που στην προκειμενη περιπτωση για τις 2 αγγελιες ειναι 4Ε,ειναι πως οντως δεν εγινε συναλλαγη απο`κει...

Link to comment
Share on other sites

Λαθος εισαι, απο την στιγμη που βαζεις κατι για δημοπρασια πρεπει να περιμενεις να τελιωσει πριν το δωσεις αλλου....Δεν μιλαω μονο για την προμηθεια αλλα σκεψου και αυτον που χτυπαει την δημοπρασια και μετα τους λες ξερεις το εδωσα αλλου...Πραγματικα απορω πως ζητας και τα ρεστα, απλη λογικη ειναι ολα αυτα που σου ζητανε οι ανθρωποι και δεν φταινε αυτοι για δικα σου λαθη.

Link to comment
Share on other sites

προσεξες τιμη προσφορας και τιμη αμεσης πωλησης?αν δεν σκεφτομουνα και τον χρηστη που κανει προσφορα δεν θα ειχα και θετικη αξιολογηση γι`αυτο τον λογο...

και για προσφορες 100Ε κατω της τιμης αμεσης πωλησης,συγγνωμη αλλα δεν ειμαι υποχρεωμενος να δωσω λογαριασμο σε κανεναν..

ασχετως αν αυτο εκανα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos th.

γι`αυτο δεν μπαινει η τιμη αμεσης πωλησης που φαινεται και με μεγαλα γραμματα για να την βλεπει ο κοσμος?

η κανω λαθος?

Αλλο τιμη αμεσης πωλησης αλλο επιθυμητη τιμη δημοπρασιας.

Link to comment
Share on other sites

για να μην λεμε και μοναχα τα αρνητικα παντως για το emarket...

κι εμενα μου ετυχε να με "ενοχλησουν" για οφειλες πωλησεων που δεν ειχα ολοκληρωσει και απλα τους ενημερωσα οτι δεν ολοκληρωθηκαν επιτυχως και αυτο ηταν....

ακομα και οταν σε καποια μου δημοπρασια ενας χρηστης χτυπησε νικητηρια προσφορα

και του ξεφυγε ενα μηδενικο παραπανω στο τελικο ποσο...:p

τους το εξηγησα και δεν προεκυψε το παραμικρο...

πληρωθηκαν μοναχα για την αξια που τους δηλωσα.

και δεν χρειαζεται κατ'αναγκη πιστωτικη...

καταθεση σε τραπεζα αρκει...

και εαν καποιος κανει συχνα αγωραπωλησιες,

βαζει προκαταβολικα ενα 20ρικο σαν καβα

και καλυπτει το 2% για δημοπρασιες αξιας ενος 1000ρικου χωρις να χρειαζεται να τρεχει καθε λιγο και λιγακι... (εγω ετσι εκανα παντως)

εξαλλου σου στελνουν ανα τακτα χρονικα διαστηματα ενημερωτικο email

με την διαχειριση του υπολοιπου σου και ξερεις και τι σου γινεται

αυτα τα ολιγα...

Link to comment
Share on other sites

τωρα ειδα το thread ξανα , οπως ειπε και ο υνστο, αλλο πραγμα η επιθυμητη και αλλο η αμεσης αγορας... απο τι στιγμη που δεν ορισες επιθυμητη (εστω και λογω ανγοιας ) καλλιστα ο αλλος μπορει να τη "διεκδικησει" ή να σου βάλει αρνητικη αξιολογιση.... και επισης για αυτο το συστημα του εμαρκετ επειδη τις θεωρει επιτυχεις δημοπρασιες σε χρεωσε...

Την επομενη φορα, βαλε πακετακι την επιθημητη και την αμεσης αγορας.. (η κοντα τελοσπαντων...;) )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.