Jump to content


Ξεκινά η πώληση desktop linux από DELL


gdp77

Recommended Posts

Στείλε ένα mail σε κάποιον με ένα excel που να μην μπορεί να καταλάβει τι λέει και έπειτα τα ξαναλέμε...

Στείλε και σε μένα σε παρακαλώ ένα excel που να μην μπορώ να το ανοίξω με ooo. ΑΚόμα δεν έχω πετύχει ασυμβατότητα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kender [Χθες, στις 22:12]

export to .pdf? Τουλάχιστον στο openoffice writer αυτό κάνω για να γλυτώνω τα ψυχολογικά του καθενός...

Ότι παραπάνω έχει καλό είναι... αλλά είναι και η συμβατότητα... πχ θα πρέπει κάποτε να στείλεις ένα excel σε ένα δημόσιο οργανισμό η μια εταιρεία αυτούσιο... δεν ξέρουν όλοι το .pdf, και ίσως να χρειάζεται και περαιτέρω επεξεργασία... από κάποιον άλλο... αυτομάτως λοιπόν χρειάζεσε δυστυχώς το office της MS... για αυτό και έγινε η συμφωνία με το ελληνικό δημόσιο, η M$ το έχει πιάσει το παιχνίδι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Χθες, στις 23:19]

Στείλε και σε μένα σε παρακαλώ ένα excel που να μην μπορώ να το ανοίξω με ooo. ΑΚόμα δεν έχω πετύχει ασυμβατότητα...

Μάλλον πως δεν τα έχεις ψάξει τόσο καλά...

Κοίτα εδώ

και γενικά όλα τα προγράμματα επενδύσεων έχουν προσχεδιασμένους μπούσουλες σε excel... επειδή λοιπόν εγώ δεν κατάφερα να το αντικαταστήσω πλήρως το office της MS αν το καταφέρεις εσύ θα με κάνει ιδιάτερα ευτυχή...

Ας μην μιλήσουμε για γραφήματα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dark22

Μάλλον πως δεν τα έχεις ψάξει τόσο καλά...

Κοίτα εδώ

και γενικά όλα τα προγράμματα επενδύσεων έχουν προσχεδιασμένους μπούσουλες σε excel... επειδή λοιπόν εγώ δεν κατάφερα να το αντικαταστήσω πλήρως το office της MS αν το καταφέρεις εσύ θα με κάνει ιδιάτερα ευτυχή...

Ας μην μιλήσουμε για γραφήματα...

Λοιπόν εμένα το ooo 2.2 μια χαρά μου το ανοίγει... Εκτός και αν αναφέρεσαι σε τίποτα λεπτομέρειες που εγώ δεν βλέπω (είναι και τεράστιο)...

Τώρα όσον αφορά το ελληνικό δημόσιο, δε θα σχολιάσω... Μάλλον το γερμανικό δημόσιο δεν τα ξέρει καλά τα πράγματα και πέρασε σε Linux... Αλλά κάθησε κανένας από τους εργατοπατέρες, που "παλεύουν" να κρατήσουν τα ταμεία ανοιχτά, να υπολογίσει πόσα θα εξοικονομούσε ο δημόσιος τομέας αν δεν ξαναγόραζαν κανένα προϊόν της MS και γυρνούσαν σε Linux ? Προφανώς η κάθε υπάλληλος που κάθεται στο γραφείο της, θα έχει πρόβλημα να λιμάρει τα νύχια της ή να παίρνει τηλέφωνο τις φίλες της για κουτσομπολιό, άμα δεν κάθεται μπροστά σε PC με "Microsoft inside"...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Στείλε και σε μένα σε παρακαλώ ένα excel που να μην μπορώ να το ανοίξω με ooo. ΑΚόμα δεν έχω πετύχει ασυμβατότητα...

Θα σου έστελνα αλλά είναι τιμοκατάλογος χονδρικής κι όπως καταλαβαίνεις... :rolleyes:

Αρχική απάντηση από gdp77

Λοιπόν εμένα το ooo 2.2 μια χαρά μου το ανοίγει... Εκτός και αν αναφέρεσαι σε τίποτα λεπτομέρειες που εγώ δεν βλέπω (είναι και τεράστιο)...

Kι εμένα το ανοίγει. Με διάφορα lookups και συναρτήσεις έχω πρόβλημα. Όσο για τα γραφήματα, ασ'τα να πάνε. Τα περισσότερα είναι εντελώς αλλού...

Αρχική απάντηση από gdp77

Τώρα όσον αφορά το ελληνικό δημόσιο, δε θα σχολιάσω... Μάλλον το γερμανικό δημόσιο δεν τα ξέρει καλά τα πράγματα και πέρασε σε Linux... Αλλά κάθησε κανένας από τους εργατοπατέρες, που "παλεύουν" να κρατήσουν τα ταμεία ανοιχτά, να υπολογίσει πόσα θα εξοικονομούσε ο δημόσιος τομέας αν δεν ξαναγόραζαν κανένα προϊόν της MS και γυρνούσαν σε Linux ? Προφανώς η κάθε υπάλληλος που κάθεται στο γραφείο της, θα έχει πρόβλημα να λιμάρει τα νύχια της ή να παίρνει τηλέφωνο τις φίλες της για κουτσομπολιό, άμα δεν κάθεται μπροστά σε PC με "Microsoft inside"...

Σε αυτό συμφωνώ 100%. Αλλά βλέπεις και ECDL να πάς να πάρεις που μπορείς να το πάρεις δίνοντας ΟΟΟ, κανένας δεν ξέρει να στο δείξει και δε θα βρεις σχεδόν πουθενά εξεταστικό κέντρο που να το έχει για να δουλέψεις. Από την άλλη, η υπάλληλος που τα ξύνει και βάφει τα νύχια της, δε θα έκανε παραπάνω δουλειά αν είχε το ΟΟΟ. Αυτό είναι θέμα πολλών καταστάσεων που δεν αλλάζει με ένα λειτουργικό/πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 04:04]

Λοιπόν εμένα το ooo 2.2 μια χαρά μου το ανοίγει... Εκτός και αν αναφέρεσαι σε τίποτα λεπτομέρειες που εγώ δεν βλέπω (είναι και τεράστιο)...

Τώρα όσον αφορά το ελληνικό δημόσιο, δε θα σχολιάσω... Μάλλον το γερμανικό δημόσιο δεν τα ξέρει καλά τα πράγματα και πέρασε σε Linux... Αλλά κάθησε κανένας από τους εργατοπατέρες, που "παλεύουν" να κρατήσουν τα ταμεία ανοιχτά, να υπολογίσει πόσα θα εξοικονομούσε ο δημόσιος τομέας αν δεν ξαναγόραζαν κανένα προϊόν της MS και γυρνούσαν σε Linux ? Προφανώς η κάθε υπάλληλος που κάθεται στο γραφείο της, θα έχει πρόβλημα να λιμάρει τα νύχια της ή να παίρνει τηλέφωνο τις φίλες της για κουτσομπολιό, άμα δεν κάθεται μπροστά σε PC με "Microsoft inside"...

Δεν είναι μόνο το ανοίγω μια χαρά... που δεν το ανοίγει καλά, πρόσεξε καλύτερα και θα δεις...

Το νόημα είναι να το ανοίξεις, να το επεξεργαστείς και ο άλλος που θα το πάρει και θα έχει MS Office να μην συναντήσει καμία ασυμβατότητα, κανένα ψεγάδι κλπ...

Όσον αφορά το δημόσιο τομέα και κατά πόσο ξόδευε χρήματα μέχρι τώρα για λογισμικό αυτό είναι μια άλλη ιστορία...

Μακάρι να ακολουθούσε το παράδειγμα και τόσων άλλων χωρών αλλά δυστυχώς δεν το έκανε... :(

Οπότε εγώ και τόσοι άλλοι δεν θα βγάλουμε την MS από την πλάτη μας τόσο εύκολα, και λίνουξ να έχεις δυστυχώς σε ένα partition πρέπει να υπάρχουν τα win...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Στείλε και σε μένα σε παρακαλώ ένα excel που να μην μπορώ να το ανοίξω με ooo. ΑΚόμα δεν έχω πετύχει ασυμβατότητα...

Αν δεν υπήρχε το θέμα με τους τιμοκαταλόγους θα τα είχα και εγώ στη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.