Jump to content


Ξεκινά η πώληση desktop linux από DELL


gdp77

Recommended Posts

Σπουδαίες εξελίξεις αναμένονται πλέον για το αγαπημένο μας Linux, καθώς η DELL θα πουλαει PC με προεκατεστημένο LINUX. Πολλοί πιστεύουν ότι αυτό είναι η αρχή για το πραγματικό άνοιγμα του Linux στο ευρύ κοινό. Σε 3-4 μήνες θα ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι μικρότεροι κατασκευαστές, ανοίγοντας έτσι τους ασκούς του αιόλου...

Όλα τα λεφτά κατά τη γνώμη μου βρίσκονται σε δήλωση υπευθύνων της DELL, ότι δηλαδή από δω και στο εξής θα δείχνουν προτίμση σε hardware που συνοδεύεται υποχρεωτικά και από drivers για Linux.... Τέρμα πια τα winmodem, win-WiFi, win-card readers και κάθε βδέλυγμα που ήταν κατασκευασμένο να δουλεύει μόνο σε Win και αποτελούσε τροχοπέδη για πολλούς στο πέρασμά τους σε Linux. Από δω και πέρα κάθε κατασκευαστής που θα θέλει να συνεργαστεί με την DELL, θα παρέχει υποστήριξη και για Linux, αλλιώς... τον πούλο... Ανοίγει έτσι και ο δρόμος για μια καλύτερη υποστήριξη Linux για κάθε είδους hardware....

Τελευταίοι και καταϊδρωμένοι θα μείνουν και οι κατασκευαστές παιχνιδιών, που μόλις δουν μια κρίσιμη μάζα να περνά στο Linux, θα αρχίσουν να μεταφέρουν τα games και στον αγαπημένο μας πιγκουίνο....

Μακάρι όλα να πάνε καλά και μέσα σε μια 5ετία να έχουμε πλέον σοβαρή εναλλακτική πρόταση για το λειτουργικό σύστημα που θα συνοδεύει τα pc μας.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μετά την μ@λ@κί@ που μας πασάρησε η Μ$, την απίστευτη δημοτικότητα που άξια έχει κερδίσει το ubuntu, kubuntu και λοιπά αμπαμπάμπα μπούμπα, την εξαγορά του suse από την MS, λογικές είναι τέτοιες εξελίξεις... μακάρι να υλοποιηθούν κιόλας...

’λλωστε και στο παρελθόν είχαν γίνει κάποιες ανακοινώσεις οι οποίες όμως δυστυχώς δεν ολοκληρώθηκαν ποτέ... :cry:

’ντε να δούμε και το MS Office σε linux version... θα πάρω ένα debian παρακαλώ... :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dark22 -> ’ντε να δούμε και το MS Office σε linux version... θα πάρω ένα debian παρακαλώ... :p
Μα το OpenOffice μου φαίνεται μια χαρά. Γιατι να πληρώσει ο μέσος χρήστης το MSOffice ?

Kαλό θα ήταν να δούμε νέα παιχνίδια με ΟpenGL (το μόνο άσχημο που υπάρχει στο LINUX είναι τα ελάχιστα games) σε LINUX.

Τι θα γινόταν αν η Blizzard "εβγαζε" Linux-WOW ή η NCSoft Linux-Linege ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που προκαλεί τεράστια απορία είναι γιατί κυκλοφόρησε WoW για MAC/OS, που βασίζεται στο Linux, ενώ δεν κυκλοφόρησε αντίστοιχη έκδοση για PC. Σχετική ερώτησή μου στο Forum της Blizzard, κλειδώθηκε άμεσα από τους admin...

Πάντως, σε ό,τι αφορά εμένα, αν μπορούσα να παίζω WoW στο Linux (native, όχι μέσω CEDEGA κτλ), δεν θα υπήρχε σε κανένα pc του σπιτιού μου Windows.

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση πως το OSX είναι βασισμένο σε unix και όχι linux..

άλλωστε ας μην ξεχνάμε πως μέχρι πρότεινως οι χρήστες που "παίζανε" αποκλειστικά με linux δεν μπορούσαν να συγκριθούν σα ποσοστό με αυτά του OSX ή των Windows... ;)

μου φαίνεται ότι σε λίγα χρόνια θα μιλάμε για προ Ubuntu(π.u.) και μετά Ubuntu(μ.u.) :D

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι τα περισσότερα 3D game engines είναι γραμμένα για DX9 και τώρα γράφονται για DX10 και το OGL για να φτάσει το DX10 θέλει πολλά χρόνια δουλειά ακόμα κι επίσης για να αποδώσει σωστά, θέλει κάρτες γραφικών που ξεπερνάνε τα 1000

Όταν ξεπεραστούν αυτά, θα γραφτούν παιχνίδια και για Linux/ΟSX

Link to comment
Share on other sites

Aν ανοίξει η "αγορά" αυτή* μπορεί να δουμε και OGL παιχνιδάρες. Δεν έχει να κάνει μονο το DX σ' αυτό, αφού οι κονσολες (πλην XBOX) δεν το υποστηρίζουν και όμως έχουν αξιολογότατα games.

(* Σ' αυτό μπορεί να βοηθήσει και άλλο Microsoft κλειδώνοντας τα λειτουργικά και τα προγραμματά της καλύτερα, ανεβάζοντας και τις τιμές.)

Link to comment
Share on other sites

Οι κονσόλες είναι πολύ εξειδικευμένα προϊόντα. Το DX ουσιαστικά είναι μια ενδιάμεση πλατφόρμα στην κάρτα και στο πρόγραμμα. Το πρόγραμμα στέλνει τις εντολές στο DX και αυτό με τη σειρά του χρησιμοποιώντας τον driver βλέπει τι δυνατότητες έχει η κάρτα και το μεταφράζει ανάλογα. Χωρίς αυτό θα πρέπει να γράφουν κώδικα με τέτοιο τρόπο ώστε να είναι συμβατός με όλες τις κάρτες που κυκλοφορούν στο εμπόριο γυρίζοντας έτσι πίσω στο 198Χ που είχαμε το ίδιο φαινόμενο με το DOS. Το dx βγήκε για να λύσει αυτά τα προβλήματα, όχι για να πάμε πάλι πίσω.

Στις κονσόλες είναι ΜΙΑ κάρτα γραφικών και είναι εφικτό αυτό και είναι και πιό γρήγορα ακριβώς γιατί δεν έχουν ενδιάμεσο ;)

Link to comment
Share on other sites

Το dx βγήκε για να λύσει αυτά τα προβλήματα, όχι για να πάμε πάλι πίσω.

Όταν πλέον χρησιμοποιείται το DX ως μέσο εκβιασμού για να αγοράσεις τα Vista, πόσο πίσω πάμε άραγε;

Η αλήθεια είναι βέβαια, ότι δεν γνωρίζω πόσο πίσω τεχνολογικά βρίσκεται το ogl και αν αυτό αποτελεί τροχοπέδη για μεταφορά παιχνιδιών σε πλατφόρμα Linux. Αυτό που ξέρω είναι ότι πάρα πολλά γνωστά και ευρέως διαδεδομένα games έχουν μηχανή γραφικών που τρέχει και σε DX και σε ogl.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Οι κονσόλες είναι πολύ εξειδικευμένα προϊόντα. Το DX ουσιαστικά είναι μια ενδιάμεση πλατφόρμα στην κάρτα και στο πρόγραμμα. Το πρόγραμμα στέλνει τις εντολές στο DX και αυτό με τη σειρά του χρησιμοποιώντας τον driver βλέπει τι δυνατότητες έχει η κάρτα και το μεταφράζει ανάλογα. Χωρίς αυτό θα πρέπει να γράφουν κώδικα με τέτοιο τρόπο ώστε να είναι συμβατός με όλες τις κάρτες που κυκλοφορούν στο εμπόριο γυρίζοντας έτσι πίσω στο 198Χ που είχαμε το ίδιο φαινόμενο με το DOS. Το dx βγήκε για να λύσει αυτά τα προβλήματα, όχι για να πάμε πάλι πίσω.

Στις κονσόλες είναι ΜΙΑ κάρτα γραφικών και είναι εφικτό αυτό και είναι και πιό γρήγορα ακριβώς γιατί δεν έχουν ενδιάμεσο ;)

Eιχα ψάξει κάποιο διάστημα για το PS2. Η $ony δίνει στις εταιρίες ενα SDK κιτ που έτρεχε σε Linux (μαζί με C++ compiler και τα συναφή) για αυτό ακριβώς τον σκοπό : να ΜΗΝ χρειάζεται ο developer να γράφει σε γλώσσα μηχανής το προγραμμά του, κάτι παρόμοιο δηλαδή με τα διάφορα DX-engines. Παρόμοιο είναι και το ΟpenGL αλλά και τα διάφορα ΟGL-engines (Doom3 engine)

Με τόσο εξελιγμένους/έξυπνους compilers σήμερα ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να γυρίσουμε στα 80ς. Σε assembler/MASM κτλ (υπάρχουν πάμπολες έτοιμες τέτοιες libraries & papers στο net) γράφουμε ΜΟΝΟ μαθηματικά και μετασχηματισμούς πινάκων/διανυσμάτων για να γλυτώσουμε μερικούς κύκλους επεξεργαστή. Βέβαια "λείπουν" ακόμα οι compilers που θα πάρουν ένα απλό "Do While" και θα το κάνουν να τρέχει σε όλους τους διαθέσιμους πυρήνες, και πρέπει ο developer να το κανει με κώδικα :(

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα για DX10 και όχι 9... Να δω το Linux+OGL πως θα ανταγωνιστεί το WDDM2.x. Ούτε drivers δε θα έχουν για 1 χρόνο...

Και δεν υπάρχει εκβιασμός. Κάτσε 2-3 χρόνια χωρίς παιχνίδια και θα αναγκαστούν να κάνουν πίσω. Κάθεσαι όμως? ;)

Link to comment
Share on other sites

To target group αυτών των pcιων θέλω να πιστέυω ότι θα είναι οι εταιρίες κτλ.

Γιατι αν μια εταιρία πάρει 300pc να πληρώσει και 300Χ150 για Windows , ενώ ΄θα εκτελούν μόνο εφαρμογές γραφείου?Πεταμένα λεφτά...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1 [Σήμερα, στις 11:21]

Μα το OpenOffice μου φαίνεται μια χαρά. Γιατι να πληρώσει ο μέσος χρήστης το MSOffice ?

Kαλό θα ήταν να δούμε νέα παιχνίδια με ΟpenGL (το μόνο άσχημο που υπάρχει στο LINUX είναι τα ελάχιστα games) σε LINUX.

Τι θα γινόταν αν η Blizzard "εβγαζε" Linux-WOW ή η NCSoft Linux-Linege ?

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 17:58]

To target group αυτών των pcιων θέλω να πιστέυω ότι θα είναι οι εταιρίες κτλ.

Γιατι αν μια εταιρία πάρει 300pc να πληρώσει και 300Χ150 για Windows , ενώ ΄θα εκτελούν μόνο εφαρμογές γραφείου?Πεταμένα λεφτά...

Το βασικό πρόβλημα των περισσότερων εταιριών είναι το Office...

Ακούστε με που σας λέω, το OpenOffice.org δεν είναι πλήρως συμβατό με το Office της M$ με αποτέλεσμα να φρενάρεται για χρήση γραφείου...

Επειδή το έχω δοκιμάσει για πλήρη αντικατάσταση υπάρχουν ακόμα αρκετές ασυμβατότητες δυστυχώς...

Θα μου πεις ε και τι έγινε? Στείλε ένα mail σε κάποιον με ένα excel που να μην μπορεί να καταλάβει τι λέει και έπειτα τα ξαναλέμε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dark22

Το βασικό πρόβλημα των περισσότερων εταιριών είναι το Office...

Ακούστε με που σας λέω, το OpenOffice.org δεν είναι πλήρως συμβατό με το Office της M$ με αποτέλεσμα να φρενάρεται για χρήση γραφείου...

Επειδή το έχω δοκιμάσει για πλήρη αντικατάσταση υπάρχουν ακόμα αρκετές ασυμβατότητες δυστυχώς...

Θα μου πεις ε και τι έγινε? Στείλε ένα mail σε κάποιον με ένα excel που να μην μπορεί να καταλάβει τι λέει και έπειτα τα ξαναλέμε...

export to .pdf? Τουλάχιστον στο openoffice writer αυτό κάνω για να γλυτώνω τα ψυχολογικά του καθενός...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.