Jump to content



Αθορυβο PC + Linux - ΟΧΙ ΓΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ


Dr.Paneas

Recommended Posts

Προτείνω τα εξής:

Κουτί: Antec P180 (με ξεχωριστό θάλαμο για το τροφοδοτικό)

Τροφοδοτικό: Zalman ZM500-HP (παθητικής ψύξης) ή Seasonic 550 Energy+ (ενεργητικής ψύξης)

Fan Controller: Akasa Jr (ελέγχει τρεις ανεμιστηρες, δε θα χρειαστείς περισσότερους)

Κάρτα γραφικών: 8500GT παθητικής ψύξης. Θα βγουν από Asus και Gigabyte. Έχουν βελτιωμένη επιτάχυνση HD video. Εναλλακτικά 7600GS silent από τις ίδιες εταιρίες.

Ψύκτρα επεξεργαστή: Thermalright Ultra 120 Extreme

Σκληρός: Samsung Spinpoint T HD400LJ 400GB

Μητρική: εδώ έχει μια λίστα με μητρικές χωρίς ανεμιστηράκια.

Επεξεργαστής: Εφόσον πάρεις την 8500GT, επέλεξε όποιον εκλύει λιγότερη θερμότητα.

Οθόνη: Κοίτα την BenQ FP241W 24" *VA panel.

Οι οθόνες 20" και 24" έχουν μικρό pixel pitch πράγμα που αποτελεί πρόβλημα στα Windows XP λόγω άσχημου font scaling. Στο Linux δεν ξέρω τι γίνεται. Δοκίμασε πριν αγοράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, καταλαβα πανω κατω τι παιζεται. Το θέμα είναι οτι θελω να ειναι "αρκετα" αθορυβο επειδη το PC βρισκεται στο δωματειο που κοιμαμαι, και μερικες φορες θα ειναι ανοικτο το βραδυ (εχω ανυσηχο ύπνο). Οποτε τελικα να βαλω w/c ή και μια ψυκτρα που ειπαν μερικοι θα γινει η δουλεια ;

ΥΣ: Οποιος εχει κανεναν γνωστο ας ρωτησει αν υπαρχει κανενα προβλημα με 24 ιντες σε linux, γιατι ποτε δεν ξερεις....

ΥΣ: Το 10 διπλα απο το τρφοδοτικο chosen ειναι οι στροφες ; Γιατι αν ειναι ετσι θα ειναι λογικα πανακριβο....

ΥΣ: Απο μητρικη να χτυπησω DS4 ? Λεει οτι ειναι κατασκευαστης απο twinmos και φοβαμαι λιγο.. τι λετε ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr.Paneas [24-04-2007 12:57]

Οκ, καταλαβα πανω κατω τι παιζεται. Το θέμα είναι οτι θελω να ειναι "αρκετα" αθορυβο επειδη το PC βρισκεται στο δωματειο που κοιμαμαι, και μερικες φορες θα ειναι ανοικτο το βραδυ (εχω ανυσηχο ύπνο). Οποτε τελικα να βαλω w/c ή και μια ψυκτρα που ειπαν μερικοι θα γινει η δουλεια ;

Δε νομίζω οτι 2-3 ανεμιστήρες στα 5V ακούγονται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr.Paneas

Οκ, καταλαβα πανω κατω τι παιζεται. Το θέμα είναι οτι θελω να ειναι "αρκετα" αθορυβο επειδη το PC βρισκεται στο δωματειο που κοιμαμαι, και μερικες φορες θα ειναι ανοικτο το βραδυ (εχω ανυσηχο ύπνο). Οποτε τελικα να βαλω w/c ή και μια ψυκτρα που ειπαν μερικοι θα γινει η δουλεια ;

ΥΣ: Οποιος εχει κανεναν γνωστο ας ρωτησει αν υπαρχει κανενα προβλημα με 24 ιντες σε linux, γιατι ποτε δεν ξερεις....

ΥΣ: Το 10 διπλα απο το τρφοδοτικο chosen ειναι οι στροφες ; Γιατι αν ειναι ετσι θα ειναι λογικα πανακριβο....

ΥΣ: Απο μητρικη να χτυπησω DS4 ? Λεει οτι ειναι κατασκευαστης απο twinmos και φοβαμαι λιγο.. τι λετε ;

’μα δεν κλοκάρεις μπορείς να χαμηλώσεις τις στροφές των ανεμιστήρων αρκετά. Οπότε το watercooling είναι υπερβολή κατά τη γνώμη μου.

24άρα έχει ο sotiris.

O chosen σου πρότεινε δίσκο, όχι τροφοδοτικό

DS4: Αν εννοείς τη gigabyte χτύπα τη άφοβα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr.Paneas

Θελω να αγορασω εναν υπολογιστή που θα τον χρησιμοποιώ κυρίως για προγραμματισμό, για Internet (downloading κτλ), και αναπαραγωγή ταινιών. ΟΧΙ ΓΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ. Το λειτουργικο σύστημα θα είναι Linux και συγκεκριμενα Ubuntu. Χρηματα: μεχρι 2000 Ευρω.

Θελω οπωσδήποτε να έχω μια οθονη που θα παίζει με HD και φυσικα μια καρτα που θα το υποστηρίζει. Για οθόνη μια 19αρα ή μεγαλύτερη.

Αν θές PC που να ειναι 100% reliable κοίτα πρωτίστως το πιο αδύναμο σημείο του. Τους δίσκους. Ειναι κρίμα να δίνεις τόσα λεφτά και να μην εχεις raid-1... Γιατι αν γίνει κάτι ούτε η 8800 ούτε η 24 dell θα σε σώσει. Τουλάχιστον θα εισαι σίγουρος ότι ΟΤΙ εχεις στους δίσκους σου θα ειναι ασφαλές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από trendy [26-04-2007 15:43]

’μα δεν κλοκάρεις μπορείς να χαμηλώσεις τις στροφές των ανεμιστήρων αρκετά. Οπότε το watercooling είναι υπερβολή κατά τη γνώμη μου.

24άρα έχει ο sotiris.

Δηλαδη ποιο ανεμιστηρα προτείνετε ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα ή κάποιον με ροοστάτη για να τον φέρνεις στα μέτρα σου ή έναν τυχαίο με ιδιοκατασκευή κυκλώματος θερμίστορ για να παίζει ανάλογα τη θερμοκρασία. Αυτοί που έχουν θερμίστορ είναι συνήθως ακριβοί, παλιότερα υπήρχε το smart fan της thermaltake που είχε και ροοστάτη και θερμίστορ και 4800rpm max στα 8cm, αλλά δεν το βρίσκω πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.