Jump to content


Αθορυβο PC + Linux - ΟΧΙ ΓΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ


Dr.Paneas

Recommended Posts

Θελω να αγορασω εναν υπολογιστή που θα τον χρησιμοποιώ κυρίως για προγραμματισμό, για Internet (downloading κτλ), και αναπαραγωγή ταινιών. ΟΧΙ ΓΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ. Το λειτουργικο σύστημα θα είναι Linux και συγκεκριμενα Ubuntu. Χρηματα: μεχρι 2000 Ευρω.

Θελω οπωσδήποτε να έχω μια οθονη που θα παίζει με HD και φυσικα μια καρτα που θα το υποστηρίζει. Για οθόνη μια 19αρα ή μεγαλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν βλεπω να απαντατε (ισως ειστε σε κανενα νησι για το Πασχα) θα δωσω περισσοτερα στοιχεια.

Monitor:20'' Wide SyncMaister 206BW

Case: Coolermaster Stacker 831 Blue

CPU: Core 2 Duo 4300 (s775/1,80G) Tray (Χωρίς Cooler)

Mobo: GA-965P-DQ6 (s775, i965, DDR2)

RAM: 2x1Gb DDR2 800

HDD: 1x500GB Western Digital 7200rpm SATA

PSU: Tagan 500W TG500-U35 EasycXL

GPU: Μια nvidia με HDCP

Τωρα θελω και Watercooling για να ειναι αθορυβο λογικα.... αλλα δεν εχω ιδεα απο ετοιμα kit... Τι λετε ;

Link to comment
Share on other sites

για μητρικη εφοσον δεν κανεις overclokc ειναι πεταμενα λεφτα.και με την ds3 κανεις την δουλεια σου.εφοσον δεν παιζεις παιχνιδια και δεν θες θορυβο κοιτα για καποια καρτα με παθητικη ψυξη και φθηνη μεχρι 150 ευρω εισαι καλα.δεν χρειαζεται να παρεις 8800gtx που παιρνουν μερικοι νομιζωντας οτι χρειαζεται καλη vga για να παιξεις hd.

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον, αφού λες ότι θα έχεις Linux, τι τα θες τα 2x1GB RAM??? 2x512MB Νομίζω είναι Jet.

Επίσης, τι θα βάλεις σε 500GB σκληρό? Τα .cpp αρχεία?.....:rolleyes: Πετάς χρήμα που θα μπορούσες να δώσεις για WaterCooling ή κανέναν 12άρη SilentX για το ψυγειάκι σου. 120GB (’ντε 160GB αν έχεις πολλές ταινίες και mp3)νομίζω ότι είναι μια χαρά για Development pc με Linux.

Link to comment
Share on other sites

Aφού δεν το θες για παιχνίδια, άσε την 8800 και κοίτα για ΑΤΙ μεριά (19χχ) που έχει καλύτερο "video" από nVidia μιας και είπες για αναπαραγωγή ταινιών. Για CPU κοίτα και τον 6600 που έχει 4ΜΒ cache ή περίμενε τους νέους 6320/6420 που θα έχουν 4ΜΒ και αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

Για να παίξει HD μια οθόνη πρέπει να έχει πολύ υψηλή ανάλυση. Αν δεν κάνω λάθος πρόκειται για οθόνες 26" και πάνω. Επίσης η συγκεκριμένη που έγραψες στη λίστα έχει TN panel, επομένως θα είναι απογοητευτική η ποιότητα της σε ταινίες γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για να είναι αθόρυβος ο υπολογιστής προτείνω τα εξής:

- Ευρύχωρο κουτί με καλό airflow

- Όσα πιο πολλά κομμάτια γίνεται με passive cooling (μητρική, κάρτα γραφικών, τροφοδοτικό)

- Σκληρός δίσκος Seagate Barracuda ή Samsung Spinpoint

- Καλή ψύκτρα επεξεργαστή

- Ένα φτηνό front panel τύπου DC για να ρυθμίζεις τις στροφές των ανεμιστήρων (πχ. Το μικρό της Akasa)

Αξιόπιστες προτάσεις για συγκεκριμένα κομμάτια θα βρεις εδώ και στα XbitLabs, Anandtech, Silentpcreview.

Link to comment
Share on other sites

Για να έχει HD και μια 24άρα του φτάνει, άσε που πλέον τα σύγχρονα players δεν κάνουν κανένα distort στο 1080p. Εγώ με την 20άρα που είμαι μια χαρά βλέπω 1080άρι HD, αλλά εννοείται θα πρότεινα την 24άρα (Dell 2407WFP).

Για κάρτα γραφικών, πάρε μια ΑΤι 1900κάτι, λογικά θα είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια η Dell ειναι πανάκριβη. 620 Ευρω!!!!

Οκ θα φροντισω να παρω τα περισσοτερα μερη του PC με παθητικη ψύξη. Τι watercooling να παρω ; 22'' Wide SM226BW δεν ειναι καλη ;

ΥΣ: Ελπίζω να μην υπάρχει καποιο πρόβλημα με τις οθονες και το linux αν ειναι 20++ inches. Ε ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr.Paneas [Σήμερα, στις 13:32]

Παιδια η Dell ειναι πανάκριβη. 620 Ευρω!!!!

Οκ θα φροντισω να παρω τα περισσοτερα μερη του PC με παθητικη ψύξη. Τι watercooling να παρω ; 22'' Wide SM226BW δεν ειναι καλη ;

ΥΣ: Ελπίζω να μην υπάρχει καποιο πρόβλημα με τις οθονες και το linux αν ειναι 20++ inches. Ε ;

\

θεσ/νικη εισαι,πανε μια φορα στον καφε της παρασκευης,θα σε ενημερωσουν καταλληλα! :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chrisbmw150 [Σήμερα, στις 15:26]

Αμα είναι να δώσεις 2000 ευρώ καλύτερα να στήσεις ενα μηχάνημα πιο φτηνό και να αγοράσεις ξεχωριστα μια tv HD κοντά στα 1000 ευρώ. Aπο 32'+

προγραμματισμο σε 32αρα? οκ για τις ταινιες θα ηταν πολυ ωραια,αλλα για προγραμματισμο αστο καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι η άποψη ότι watercooling = αθόρυβο pc είναι μύθος. Εκτός αν πάρεις κάποιο έτοιμο kit fanless. Επειδή λοιπόν δίνεις μέχρι 2000euro (που μου φαίνονται υπερβολικά για τη δουλειά που θέλεις το pc), έχουμε και λέμε :

Monitor:20'' Wide SyncMaister 206BW --- 339

Case: Coolermaster Stacker 831 Blue --- 229

CPU: AMD Athlon 64X2 (sAM2) 4600 (2.4GHZ, 2x512) --- 105

Mobo: Sapphire PURE Innovation R690G HDMI --- 119

RAM: Mushkin 2GB Kit DDR2 800 5-5-5-12 --- 159

HDD: 1x500GB Western Digital 7200rpm SATA --- 135

PSU: Tagan 500W TG500-U35 EasycXL --- 120

(Όλα με τιμές Πλαισίου) . Σύνολο 1206 euro

’φησα απείραχτες τις επιλογές σου σε σκληρό, οθόνη, τροφοδοτικό κτλ. Απλά προτείνω ΑΜD γιατί με λιγότερα χρήματα παίρνεις ταχύτερο cpu + onboard gpu + HD + fanless mobo.

Τα μόνα ανεμιστήρια που θα έχεις δηλαδή, είναι του κουτιού. (Με ανοιχτό κουτί δε νομίζω να χρειαστείς ανεμιστήρα κουτιού).

Από κει και πέρα, χτυπάς και ένα fanless W/C όπως το ZALMAN RESERATOR 1 PLUS --- 204 euro και το μόνο που θα ακούς είναι οι ήχοι του πληκτρολογίου :)

Link to comment
Share on other sites

Για overclocking το θες?

Γιατι αν δεν το θες ουτε για o/c ουτε για games τα περισσοτερα απ' οσα ακουσα εδω περα ειναι πλεονασμος.

Και πρωτο πρωτο το stacker. Καλα συγγνωμη αλλα γιατι χρειαζεσαι ενα τοσο ακριβο κουτι?

Link to comment
Share on other sites

Monitor πάρε κάποιο με dvi.

2GB ram είναι overkill αλλά it's your money...

Δίσκους βάλε να έχεις, άλλωστε με τη dsl γεμίζουν γρήγορα με ταινίες-τραγούδια, και έχουν πέσει οι τιμές υπερβολικά (500GB ->125)

GPU nvidia οπωσδήποτε και αφού δε θα την κλοκάρεις ας έχει παθητική ψύξη.

CPU-MOBO θα σου πρότεινα τα πιο value που θα βρεις.

Τροφοδοτικό είναι υπεραρκετό.

Κουτί αφήνεται στο γούστο σου.

Link to comment
Share on other sites

Για τροφοδοτικό σε αθόρυβα συστήματα είναι μονόδρομος τα seasonic. Επίσης κουτί που να παίρνει μπρός-πίσω 12άρηδες ανεμιστήρες για καλή ροή κ αθόρυβα. Επίσης πρόσεξε το δίσκο. Μπορεί να κάνει το περισσότερο θόρυβο απ'ολα και να σου φάει τα αυτιά. Νομίζω οι Seagate είναι πιο ήσυχοι. Ψάξτο λίγο το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.