Jump to content



AMD 64 x2 AM2


anthis

Recommended Posts

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 09:50]

Λαμπρά :D , και για πειτε μου τώρα πόσοι απο εσάς εχουν δουλέψει default cpu , γιατι στις υπογραφές μερικών μόνο τα milisecond του superpi λέιπουν :hehe: , κακά τα ψέματα πολύ καλό το value αλλά και τα 3-3.5g συνδιαζόμενα με το value είναι καλά.

πες τα χρυσόστομε!!!

Αμάν ποια, έχει καταντήσει αηδία,

η υποστήριξη της amd από μερικούς!!!

Έλεος!!! Εταιρείες είναι, ξεχνάτε που μέχρι πριν λίγο καιρό

για να πάρεις διπύρηνο ήθελες από 300 και πάνω για ξεφτίλα κομμάτι...

Κακά τα ψέματα αν δεν έριχνε η ιντέλα τον c2d

ακόμα θα δίναμε 600+ ευρά για τον 4400+...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 10:05]

@Athens2004: Μη ξεχνάς όμως ότι πολλοί από εμάς στήνουν ή προτείνουν Pc για άλλους που δε θα κάνουν o/c ;)

Nαι οκ , αλλα 150e εχει ο 4300 και απο μητρικές πλέον παιρνεις 965 που βλεπει οριακα τα 500 με <100e ενω παιζουν και πιο φθηνες αλλα με μικροτερο overclock , ποσο πιο value θες?

Και ο 4300 εχει 2Χ1mb l2 ετσι ? Δεν μιλάμε για ιδια cpu δηλαδη τεχνικα. Αν κολάει στον τοιχο για 50e καποιος εντάξει , αλλα τα κατεβαστήρια κλπ εγω τα ακουω %@%$ . Αν θες κατεβαστήρι πάρε με 60e-80e ενα combo μτχ μονοπυρηνο και τέρμα .

Επαναλαμβάνω πολυ καλές οι τιμες δεν λέω αλλα με λίγα ευρά παραπάνω παιρνεις ξεκάθαρα πολύ καλύτερο σύστημα. Και αν εστηνα για φιλο θα του εστηνα εναν 4300 + s3 giga + 2X1g crucial , θα του εριχνα και ενα 300-350Χ9 @ save settings και θα του ελεγα οποιος σε ρωταει τι cpu εχεις να λες εχω c2xtreem 6800 :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dark22

Αμάν ποια, έχει καταντήσει αηδία,

η υποστήριξη της amd από μερικούς!!!

Αυτό που έχει καταντήσει αηδία είναι ο καθένας να ποστάρει τα ίδια και τα ίδια σε όποια είδηση αφορά την AMD και να τσιγκλάει τα πράσινα παιδιά

Πολύ καλή κίνηση της Amd , αναμενόμενη θα έλεγα

Εγώ σε Amd θα ξαναπάω μετά από μισό χρόνο συμβίωσης με C2D , καθώς οι τιμές τους έχουν πέσει σε ξεφτίλα επίπεδο , οι μητρικές δεν απαιτούν 250 ευρώ για να έχεις SLI , και είναι και future proof καθώς οι καινούργιοι επερξεργαστές θα μπαίνουν και σε socket AM2

Όποιος γουστάρει Intel , ας πάει προς Intel και ας αφήσει τους άλλους να κάνουν τις επιλογές τους

Γεμίσαμε το φόρουμ με +1 , +10 +100 και flames

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dark22

Αμάν ποια, έχει καταντήσει αηδία,

η υποστήριξη της amd από μερικούς!!!

Έλεος!!! Εταιρείες είναι, ξεχνάτε που μέχρι πριν λίγο καιρό

για να πάρεις διπύρηνο ήθελες από 300 και πάνω για ξεφτίλα κομμάτι...

Κακά τα ψέματα αν δεν έριχνε η ιντέλα τον c2d

ακόμα θα δίναμε 600+ ευρά για τον 4400+...

’σε μας ρε παληκάρι, εδώ η Intelα μας πούλαγε 250ε ένα prescott τι λέμε τώρα; Για κοίτα μπροστά και άσε τα πίσω, εξέλιξη λέγεται.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ξαναλέω, τώρα που αναμένεται κοντά στο 100στάρι ο 4300, με μια Asrock ΤΗΣ πλάκας θα πηγαίνει ΓΙΑ πλάκα στα 2700-3000. Αυτό τον καθιστά καλύτερο από οποιονδήποτε 3600Χ2 / 3800Χ2 / κτλ πουσαρισμένο όσο δεν πάει - και μάλιστα ο 4300 με την default ψύξη, που όλοι ξέρουμε τι μούφα είναι.

Τώρα αν κάποιος κολλάει στα 40Ε που θα δώσει παραπάνω για τον 4300, οκ, τι να πω.

Είπαμε, για κατεβαστήρι καλά είναι οι AMD - εκεί άλλωστε κανείς δε θέλει τα ρολόγια (μα ούτε και την ταχύτητα ενός διπύρηνου...). Αλλά για να φτάσουμε στο σημείο να μιλάμε για κατεβαστήρια, φαίνεται πόσο καλά έκανε τη δουλειά της η Intel.

Το καλό στην όλη φάση είναι ότι η AMD έκανε πρώτη τη βουτιά των τιμών με σκοπό να μαζέψει κάμποσο χαμένο έδαφος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CaptainMilo [Σήμερα, στις 10:42]

Αυτό που έχει καταντήσει αηδία είναι ο καθένας να ποστάρει τα ίδια και τα ίδια σε όποια είδηση αφορά την AMD και να τσιγκλάει τα πράσινα παιδιά

Πολύ καλή κίνηση της Amd , αναμενόμενη θα έλεγα

Εγώ σε Amd θα ξαναπάω μετά από μισό χρόνο συμβίωσης με C2D , καθώς οι τιμές τους έχουν πέσει σε ξεφτίλα επίπεδο , οι μητρικές δεν απαιτούν 250 ευρώ για να έχεις SLI , και είναι και future proof καθώς οι καινούργιοι επερξεργαστές θα μπαίνουν και σε socket AM2

Όποιος γουστάρει Intel , ας πάει προς Intel και ας αφήσει τους άλλους να κάνουν τις επιλογές τους

Γεμίσαμε το φόρουμ με +1 , +10 +100 και flames

Με 120ε εχεις sli 775 mobo που πάει και πολύ ψηλά σε fsb..... P5N-E SLI [google is your friend] , που δεχεται και quad κλπ . Τώρα αν θες mobo που να δεχεται cpu σημερα αλλα και cpu σε 3 χρόνια θα περιμένεις πολύ, . Επισης μην παιρνεις σαν δεδομένα πράγματα που οπως φαινεται δεν γνωρίζεις - εχεις ψάξει. [ναι δεν χρειαζεται τελικα 250e για sli] .

Τελος απο μένα πολύ καλές οι νέες τιμές , τίμιες θα έλεγα και αναμενόμενο ήταν καθώς αυτην την στιγμη που μιλάμε οι συγκεκριμενοι σκοτωμένοι αμ2 ειναι κατώτεροι απο τους αντιστοιχους c2d σε επιδόσεις overclock κλπ και γιαυτο τους δίνουν και τοσο και οχι επειδη η εκάστοτε εταιρία ενιωσε στοργη για τον καταναλωτη . [ακα θα τους μεναν στο ραφι ]

my 2 c. [τα ιδια εχει κανει και η intel παλαιοτερα ετσι ? με τους netburst κλπ ]

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ειναι πιο γρηγοροι οι ιντελ αλλα για καποιον που ειναι σε budjet ενας 3600+ χ2 στα 67 ευρω που με μαμα ψυξη παει 2800+ (εχει βουηξει το χς) με μια μοβο των 80-85 ευρω με το 550-570 nforce που ακριβως θα τον προβληματισει (κοστος cpu+mobo οσο ενας 4300)?

(δε μιλαμε για καποιον που κανει 10 encoding/ημερα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pcfreak

Οκ, ειναι πιο γρηγοροι οι ιντελ αλλα για καποιον που ειναι σε budjet ενας 3600+ χ2 στα 67 ευρω που με μαμα ψυξη παει 2800+ (εχει βουηξει το χς) με μια μοβο των 80-85 ευρω με το 550-570 nforce που ακριβως θα τον προβληματισει (κοστος cpu+mobo οσο ενας 4300)?

(δε μιλαμε για καποιον που κανει 10 encoding/ημερα)

Πολυ σωστος.... Καποιοι που δεν τους ενδιαφερουν τα bench δεν θα εχουν προβλημα με τον 3600 στα 2.9... Μια mobo nf550,570 εχει πανω 4-6 sata,1 Pci express x16, 2 pci.... Μια χαρα ειναι... 150ε mobo+cpu

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

ναι δεν χρειαζεται τελικα 250e για sli

Και όμως την συγκεκριμένη που αναφέρεις την είχα ψάξει , γι αυτό και ανέφερα τα ~250 για sli

2 x PCI Express x16

- Single VGA mode: x16 (Default)

- SLI mode: x8, x8

Όπως επίσης και η M2N που κοστίζει περί τα 115 δεν έχει 2 x 16x , και πρέπει να ανέβεις στα 165 ευρώ για την m2N32

Όπως είχα πάρει τον D930 σε τιμή σκότωμα πάνω στην P5W πριν βγουν οι C2D (και είχε τα 4600 με νεράκι) , έτσι και τώρα

Μόνο που στην συγκεκριμένη περίπτωση υπάρχει και το ρίσκο , καθώς δεν έχω δει δείγματα της απόδοσης του νέου cpu της ΑΜD - ενώ με τους C2D είχε βουήξει όλος ο τόπος

’λλωστε , δεν έχει τόση σημασία το αποτέλεσμα κατ' εμέ , αλλά το ταξίδι

Και αυτή τη στιγμή μου αρέσει το ταξίδι που προσφέρει η AMD

Αλλιώς δίνω τα παραπάνω ευρώ παραπάνω (που υπάρχουν οπότε δεν τίθεται θέμα budget για μένα) και πάω στο δοκιμασμένο 4300 πάνω σε δοκιμασμένη μητρική που φτάνει ψηλά και έχω το κεφάλι μου ήσυχο

Ούτως ή άλλως την εργασία μου την διεκπαιρεώνω και με τον φορητό με τον yonah που έχει πάνω ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αν κάποιος έχει ένα παλιό σύστημα όπως AthlonXP h P4 και θέλει απλα να πάει σε κάτι ποιο γρήγορο γιατι να πάει σε Ιντελ και όχι σε ένα Χ2 3800 με μια mobo των 60 ευρώ και να κάνει τη δουλειά του. Δηλαδή όταν πριν 1,5 χρόνια αγοράζαμε όλοι Χ2 μας κάλυπταν και τώρα είναι αργοί? Τότε όσοι έχουν 939 socket γιατι δεν τα πουλάνε? Και δεν έχουν όλοι την καύλα του gaming στα 1920χ1080 με full details. Επομένως όσα λεφτά τους περισεύουν τα δίνουν σε καρτα γραφικών και παίζουν γρηγορότερα. Αν θέλετε κάντε μια δοκιμή.Προσπαθήστε να φτιάξεται pc με όριο τιμής τα 500, 700, 1000, 1500 ευρω. Όσο πιο χαμηλό το όριο συμφέρει να πάρεις amd.

Link to comment
Share on other sites

Και στα 700 ίσως να συμφέρει Amd. Γιατί αν θέλεις να παίζεις παιχνίδια και δίνεις 700 ευρώ τα χρήματα που θα περισσεψουν πάνε στην καρτα γραφικών. Αρα όσο καλύτερο cpu και να έχεις λόγω ιντελ θα παιζεις χαμηλώτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CaptainMilo [Χθες, στις 10:42]

Αυτό που έχει καταντήσει αηδία είναι ο καθένας να ποστάρει τα ίδια και τα ίδια σε όποια είδηση αφορά την AMD και να τσιγκλάει τα πράσινα παιδιά

Πολύ καλή κίνηση της Amd , αναμενόμενη θα έλεγα

Εγώ σε Amd θα ξαναπάω μετά από μισό χρόνο συμβίωσης με C2D , καθώς οι τιμές τους έχουν πέσει σε ξεφτίλα επίπεδο , οι μητρικές δεν απαιτούν 250 ευρώ για να έχεις SLI , και είναι και future proof καθώς οι καινούργιοι επερξεργαστές θα μπαίνουν και σε socket AM2

Όποιος γουστάρει Intel , ας πάει προς Intel και ας αφήσει τους άλλους να κάνουν τις επιλογές τους

Γεμίσαμε το φόρουμ με +1 , +10 +100 και flames

Οκ να πάμε σε ΑΜ2 και μητρική να έχει Sli ,να βάλεiς 2 x 8800GTX και να τις χαντακώνει ο Αthlon X2...

Kαλή φάση να το κάνουμε...για να έχουμε φτηνό Sli...:hi:

Link to comment
Share on other sites

βλεπω μερικους λενε για scalability...efficiency...ανωτερη αρχιτεκτονικη και τα ρεστα , πραγματικα και εχουν πειθω τα λεγομενα τους σε σημειο να με κανετε να πουλησω το συστημα μου να παρω Χ2 γιατι τοτε θα εχω πραγματικο multitasking οπως λετε. αλλα βλέπω τους Χ2 να υστερουν σε ολα σε σχεση με εναν C2D πως ειναι δυνατον λοιπον να ειναι καλυτερος ο Χ2? δηλαδη ενα χρονο μετα ακομα δεν πιστευετε στα ματια σας?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

CaptainMilo@

δωσε 250 εσυ αφου θες το 16Χ , για να δεις

αυτά

To link είναι με 7800GTX που δεν ζορίζει το SLI όπως οι 8800. Σε INTEL cpu έχουμε δει διαφορες σε SLI μεταξύ 650 (2χ8) και 680 (2χ16) σε μεγάλες αναλύσεις.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.