Jump to content



ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΣ RAPTORAS


velipsi

Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

Εχω παρατηρήσει μια υπερευαισθησία στον δισκάκο το ένα απο τους 3 που εχω και που είναι ο boot

είναι ενας WD RAPTOR στα 160GB

αναφέρω λοιπόν μερικα περιστατικα

οταν κουνήσω το κουτί πχ για να βάλω μέσα κατι ( πχ μια λάμπα κ.λ.π ) , οταν κλέισω το τροφοδοτικο απο πισω , οταν αλλαξω καλοδιάκι SATA ( τωρα εχω το δικό του το κόκκινο ) πολλες φορες χάνεται απο το bios και μετα δεν μπουταρει ή μπορει να κολήσει το σύστημα μετα απο 2-3 λεπτα αφου μπω...το εχω ψαξει και δεν είναι αλλη η αιτία παρα ο αναφερόμενος δίσκος

αν το pc μείνει χωρις να γίνεται κατι ολα πανε καλά , παλιότερα ο ιδιος δεν γουσταρε ενα SATA καλόδιάκι που του είχα , δεν πρέπει πάντως να είναι ο κοντρόλερ του M/B

Έχει κάποιος φίλος δισκο RAPTORA

είναι τόσο ευαίσθητοι?????

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχω δει ποτέ δίσκο γενικά να είναι τόσο ευαίσθητο. Έχω δει και καμια δεκάδα raptors χωρίς κανένα πρόβλημα.

Ο δικός σου ή έχει κάποιο πρόβλημα στη σύνδεση του καλωδίου SATA ή του καλωδίου ρεύματος, ή επειδή είναι αμερικάνος (o 160άρης της Dell δεν είναι?) έχει μερικές "αλλεργίες", τι να πω :D:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 18:13]

Όχι, δεν έχω δει ποτέ δίσκο γενικά να είναι τόσο ευαίσθητο. Έχω δει και καμια δεκάδα raptors χωρίς κανένα πρόβλημα.

Ο δικός σου ή έχει κάποιο πρόβλημα στη σύνδεση του καλωδίου SATA ή του καλωδίου ρεύματος, ή επειδή είναι αμερικάνος (o 160άρης της Dell δεν είναι?) έχει μερικές "αλλεργίες", τι να πω :D:p

αυτος ειναι

Western Digital WD1500AHFD 150GB Raptor X

post-5580-1416073071,9963_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Oric [Χθες, στις 00:21]

Όχι, δεν είναι τόσο αυαίσθητοι. Μάλλον έχεις πέσεις σε καλώδια SATA κακής ποιότητας.

Μήπως παίζει τίποτα και στις επαφες SATA και ρευματος του δίσκου ??????????

Για ριξτε καμια γνώμη ή είναι τυχαια τα παραπάνω γεγονότα ??

Μπορεί να συμβαίνουν έτσι απλά?????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Samael [Σήμερα, στις 01:16]

Ελεγχεις επαφες κ βιδες

Δοκιμαζεις 2-3 καλωδια

Δοκiμαζεις αλλο mobo

Τον στελνεις RMA κ σιχτιρ :p

ευχαριστω

καλώδια εχω δοκιμασει 2....mobo ειναι το 2ο και το εκανε και στο παλιό ( asus striker )

επαφές ??????????????????

για να δουμε ποτε θα το ξανακανει.......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρχική απάντηση από ison

Και οι δικοι μου ακουγονται αρκετα (2 x 74 raid 0) αλλα σκυλια ! Τους εχω 2 χρονια ++ και δεν καταλαβαινουν το παραμικρο.

Σκυλιά αλλα το θέμα είναι η ράτσα φίλε μου εκεί είναι η διαφορά.:p :P :p :P :p

Ευχαριστώ για την πληροφοριά για το θόρυβο.....

Link to comment
Share on other sites

Κορμαρες οπως εχω ξαναπει το ζητημα θορυβου ειναι σχετικο με το σημειο αναφορας του καθενα.

για παραδειγμα καλοκαιρι με ανοιχτη μπαλκονοπορτα ε σορρυ κιολας αλλα το τελευταιο που ακουγεται ειναι ενα ραιδ με ραπτορες

τους εχω απο την μερα που βγηκαν στην αγορα . 3-4 χρονια

σε access ΝΑΙ ακους ενα γρυλισμα , ενα τικ τικ τικ

σε κανονικη λειτουργια εγω ρε παιδια με το στακερ δεν τους ακουω

τωρα αν εισαι σε δωματιο με ηχομονωση και τα παντα κλειστα και το πισι ειναι τελειως αθορυβο και οι ανεμιστηρες ειναι ολοι 12αριδες αθορυβοι κτλ κτλ ε ναι τοτε ακουγονται μονο οι ραπτορες

μια αληθεια ειναι οτι αν κατεβαζεισ ΣΤΟΥΣ ραπτορες και κοιμασαι σε νευριαζει εκεινο το τακ τακ κατα την εγγραφη

αλλα φανταζομαι κανενας δεν κανει εκει το download του , ολοι εχουμε κατεβαστηρια ή καποιον μεγαλο εξωτερικο ή καποιον μεγαλο αθορυβο εσωτερικο .

το ραιδ 0 με ραπτορια ξερουμε ολοι οτι απο τοτε που βγηκε εσπαγε κοκαλα σε ταχυτητα και αυτο πληρωσαμε εξαλου , το να ειναι ακομα ταχυ επειτα απο τοσα χρονια

αν καποιος δει το ποστ μου θα ηθελα να μου πει αν ο 150αρης ακουγεται περισοτερο απο τους 2χ74

αυτο θα με ενδιεφερε πολυ

για μενα noise is not a factor σε ραπτορα

τσιουυ :flower:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον και εγω ελεγα οταν ειχα το στακερ οτι οι ραπτορες μου ακουγονται .

Παιρνοντας το lianli pc7 II ο ραπτορας το βουλωσε! την διαφορα την εκαναν τα ruber που καθεται πανω τους ο δισκος και ετσι δεν εχει απολυτως καμμια επαφη του μεταλλου του δισκου με το κουτι. η διαφορα στον ηχο ειναι μεγαλη .

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να βαλω στον raptor ενα ελαστικο πλαστικο που ειχε το τροφοδοτικο μου το οποιο δεν χωραει να μπει στο τροφοδοτικο. Θα μειωσει καθολου τον θορυβο του δισκου ή δεν κανει να το βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Χθες, στις 14:55]

λοιπον και εγω ελεγα οταν ειχα το στακερ οτι οι ραπτορες μου ακουγονται .

Παιρνοντας το lianli pc7 II ο ραπτορας το βουλωσε! την διαφορα την εκαναν τα ruber που καθεται πανω τους ο δισκος και ετσι δεν εχει απολυτως καμμια επαφη του μεταλλου του δισκου με το κουτι. η διαφορα στον ηχο ειναι μεγαλη .

μα το ιδιο συστημα εχει και το στακερ

τι παραπανω λαστιχο να βαλεις δηλαδη

στο στακερ εχει μεταλικο κλουβι το οποιο παταει μεσα απο 4 λαστιχα με 2 ραγες και οι ραγες πατανε στο κουτι

εγω παντως επειδη τον εχω δει να δουλευει ακομα και πανω στο χερι μου δεν εχω δει τετοιους τρομερους κραδασμους που λες

και στο συστημα της zalman τον ειχα βαλει καποτε δεν ειχα δει διαφορα στο στακερ απο πλευρας κραδασμων και θορυβου

δεν ξερω ρε παιδια , τωρα που μιλαμε ανοιξα το κουτι και αστησα αυτι , το τελευταιο πραγμα που ακουω ειναι το ραπτορα σε φαση ηρεμιας

ειπαμε ομως : σε φαση αναγνωσης κανει αισθητη την παρουσια του

μηπως να φταιει το ρεβιζιον επειδη εγω εχω απο τους πρωτους ?(με τις διπλες τροφοδοσιες)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber

Ναι, μεταγωγή σε Antec P180 που είναι κουτί με προδιαγραφές low noise level και είδα τεράστια διαφορά. Απλά σαν να μην υπάρχει δίσκος που δουλεύει.

απλα κουταρα το Antec...λογικο ειναι να μην ακουγεται ο raptor..μισο ποντο παχος εχουν τα πλαινα! :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.