Jump to content


7300 GT Είναι τόσο χάλια;


EvilRyu

Recommended Posts

Εγκατέστησα τα Win XP SP2 για έναν φίλο του οποίου το PC έχει αυτά τα specs.

ASUS Motherboard με Chipset Intel 775

1GB RAM

Inter Core 2 Duo 1,86 Ghz

Western Digital 160 GB 7200 RPM

Και κάρτα γραφικών PCI Express 7300 GT

Δεν ξέρω μάρκα για την κάρτα αλλά λογικά πρέπει να είναι μία από τις παρακάτω 2 επειδή το PC το αγόρασε από το Πλαίσιο.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174053&product=931756

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174053&product=930849

Λοιπόν και τώρα ας πω το "πρόβλημα".

Κατά την εγκατάσταση των Windows, των προγραμμάτων κτλ. ο υπολιστής εκτελούσε όλες τις διαδικασίες αισθητά πιο γρήγορα από το δικό μου παλιό PC όπως είναι το αναμενόμενο.

Όμως όταν δοκίμασα το Pro Evolution Soccer 6 παρατήρησα ότι το έτρεχε με αισθητά μειωμένα fps και γενικότερα έτρεχε αρκετά χειρότερα από ότι στο δικό μου pc. Κατέβασα ανάλυση και ρυθμίσεις αλλά και πάλι δεν έπιανε την full ταχύτητα του παιχνιδιού. Αυτό με παραξένεψε ιδιαίτερα καθώς στο δικό μου PC(δείτε παρακάτω) το παιχνίδι τρέχει σε full ταχύτητα με high quality settings και 1024χ768 ανάλυση.

Ας παραθέσω μία το σύστημα μου.

AMD Sempron 2400+

1GB RAM

Albatron Ge-Force 6600 (ΟΧΙ την GT)

NFORCE 2 ULTRA 400

Και OS Win XP SP2 (Τώρα έχω Vista αλλά δεν έχει καμιά σημασία)

Είναι λογικό αυτό; Είναι όντως τόσο χάλια οι 7300 GT κάρτες; Μήπως κάτι άλλο συμβαίνει; Να σημειώσω ότι από dualcore cpu καθώς και Pci express κάρτες δεν έχω ιδέα, μήπως κάτι παραλείπτω;

Μου έκανε τρομερή εντύπωση αν αναλιστούμε κιόλας ότι το Pro είναι παιχνίδι πολύ χαμηλών απαιτήσεων για την εποχή του.

Πάντως βλέποντας ότι η κάρτα γραφικών έχει παθητικό σύστημα ψύξης και από την τιμή της, μάλλον η κάρτα αποκλειστικά φταίει. Αφού θυμάμαι ότι η Ge-force 2mx-400 που είχα παλιά είχε ανεμιστεράκι!

Αλλά και πάλι για το Pro 6 μιλάμε και όχι για το F.E.A.R ας πούμε....:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Winters

H 7300GT δεv ειναι για games...

Επιστημονικά τεκμηριωμένο αυτό;

Για games είναι, αλλά ισχύει ο κανόνας του ότι πληρώνεις παίρνεις. Με μερικά ευρώ παραπάνω έπαιρνε μία 7600GS.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Winters [Σήμερα, στις 23:14]

H 7300GT δεv ειναι για games...

Και του τα έλεγα του μ@λ@κ@ αλλά δεν άκουγε...

Όχι θα είναι πολύ ακριβός ο υπολογιστής κτλ. κτλ. κτλ.

Πάρε τώρα να χεις!:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Winters

H 7300GT δεv ειναι για games...

Μη λέμε ότι θέλουμε. Μια χαρά έπρεπε να παίζει pro6.

Aπο θερμοκρασίες πως πάει?Μήπως κάνει throttling? Την συναρμολόγηση ποιός την έκανε?

Αρχική απάντηση από EvilRyu

Και του τα έλεγα του μ@λ@κ@ αλλά δεν άκουγε...

Όχι θα είναι πολύ ακριβός ο υπολογιστής κτλ. κτλ. κτλ.

Πάρε τώρα να χεις!:p

Θα μπορούσε να πάρει μια καλύτερη κάρτα αλλά τα περισσότερα με μέτριες αναλύσεις μια χαρά θα τα παίξει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 23:32]

Μη λέμε ότι θέλουμε. Μια χαρά έπρεπε να παίζει pro6.

Aπο θερμοκρασίες πως πάει?Μήπως κάνει throttling? Την συναρμολόγηση ποιός την έκανε?

Θα μπορούσε να πάρει μια καλύτερη κάρτα αλλά τα περισσότερα με μέτριες αναλύσεις μια χαρά θα τα παίξει.

Λοιπόν μια πρόχειρη ματιά που έριξα στο panel της Nvidia είτανε 58 βαθμούς Κελσίου χωρίς να τρέχει κάποιο παιχνίδι.

Την συναρμολόγηση την έκανε ο τεχνικός του Πλαισίου.

Το throttling τι είναι;

Για το θέσω πιο απλά, μπορεί κάπως να ανταγωνιστεί την δικη μου κάρτα ή είναι πολύ κατώτερη;

Link to comment
Share on other sites

H 7300Gt ειναι αρκετά καλυτερη απο την 6600 κατι άλλο φταιει προφανώς, αν ο φιλος σου δεν έχει φοβερες απαιτησεις καλα έκανε και την πηρε.

Όταν λες μειωμένα fps στο pro τι έννοεις? Στην 16χ pcie μπηκε έτσι?

Βάλε κάποιους άλλους παλιοτερους drivers πχ. 8χ.χχ

Πες μας τι δοκιμασες μεχρι τωρα να βρεθει μια λυση, αποκλειεται να μην παιζει το pro η 7300Gt.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Επιστημονικά τεκμηριωμένο αυτό;

Λαθος διαγνωση....

Googlαρα και ειδα οτι η 7300gt δεν ειναι τοσο ασχημη οσο νομιζα...

Παιζει το fear 1280χ960 full settings (Eκτος ΑΑ/ΑF) 24 fps...

Νομιζα οτι ηταν στη κατηγορια της χ1300

Μηπως φταινε οι drivers?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από EvilRyu

Λοιπόν μια πρόχειρη ματιά που έριξα στο panel της Nvidia είτανε 58 βαθμούς Κελσίου χωρίς να τρέχει κάποιο παιχνίδι.

Την συναρμολόγηση την έκανε ο τεχνικός του Πλαισίου.

Το throttling τι είναι;

Για το θέσω πιο απλά, μπορεί κάπως να ανταγωνιστεί την δικη μου κάρτα ή είναι πολύ κατώτερη;

To Σύστημά σου συνολικά αποδίδει αρκετά χειρότερα από του φίλου σου στα παιχνίδια.

Δες και τι σου λέει ο dem Μπορεί να είναι και κάτι από αυτά.

Λοιπόν, το throttling συμβαίνει όταν κάτι ζεστένεται παραπάνω από ένα όριο(συνήθως επεξεργαστής), καλμάρει και αποδίδει λιγότερο προκειμένου να κρυώσει. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα σε περίοδο φόρτου(παιχνίδι) να παίζει με μειωμένα Fps. Κατέβασε το Atitool, το οποίο αποθηκεύει θερμοκρασία μέγιστη της κάρτας γραφικών.Παίξε κανά παιχνίδι και δες πόσο πήγε max. Μετά, κατέβασε το coretemp, και το πρόγραμμα Orthos prime. Τρέξε τα παράλληλα και πες θερμοκρασίες που σου βγάζει. Αν σου φαίνονται ακαταλαβίστικα πες μου να τα κάνω πιο λιανά :p

Μπορεί αυτά που σου λέω να είναι άχρηστα, ωστόσο μπορεί να είναι μια αιτία του κακού.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 23:46]

H 7300Gt ειναι αρκετά καλυτερη απο την 6600 κατι άλλο φταιει προφανώς, αν ο φιλος σου δεν έχει φοβερες απαιτησεις καλα έκανε και την πηρε.

Όταν λες μειωμένα fps στο pro τι έννοεις? Στην 16χ pcie μπηκε έτσι?

Βάλε κάποιους άλλους παλιοτερους drivers πχ. 8χ.χχ

Πες μας τι δοκιμασες μεχρι τωρα να βεθει μια λυση, αποκλειεται να μην παιζει το pro η 7300Gt.

Αν μπήκε στην 16x pcie δεν το γνωρίζω καθώς δεν τον έφτιαξα εγώ το PC. Πάντως τώρα που το σκέφτομαι είμαι 99% σίγουρος ότι στο Panel της nvidia έλεγε pci express 16x.

Σκέφτηκα μήπως έφταιγε το Vertical Sync. Το απενεργοποίησα τα ίδια.

Οι drivers που έβαλα ήταν ακριβώς οι ίδιοι που χρησιμοποιώ και εγώ δηλαδή οι 93.71.

Θα δοκιμάσω και το FEAR να δω πως το παίζει αυτό έτσι από περιέργεια.

Το κακό είναι ότι αυτός δεν έχει Internet και δεν μπορώ να έχω άμεση βοήθεια.

Και για να γίνω πιο σαφής για το τι ακριβώς κάνει στο Pro. Απλά παίζει το παιχνίδι πιο αργά από ότι είναι το κανονικό. Μην φανταστείτε replay σε slow motion αλλά είναι εμφανής η διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από EvilRyu

Και για να γίνω πιο σαφής για το τι ακριβώς κάνει στο Pro. Απλά παίζει το παιχνίδι πιο αργά από ότι είναι το κανονικό. Μην φανταστείτε replay σε slow motion αλλά είναι εμφανής η διαφορά.

Χάνει FPS ή πάει πιο αργά; Βλέπεις καρέ δηλαδή; Η τα δευτερόλεπτα δεν μετράνε σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 00:04]

Χάνει FPS ή πάει πιο αργά; Βλέπεις καρέ δηλαδή; Η τα δευτερόλεπτα δεν μετράνε σωστά;

Επειδή δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς εννοείς.

Το παιχνίδι τρέχει λίγο πιο αργά από το κανονικό του.

Αν με το να χάνει FPS εννοείς κάτι σαν Frame skipping όχι αυτό δεν συμβαίνει. Απλά όπως είπα τρέχει λίγο πιο αργά.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμαστε το fraps ειναι πολυ μικρο προγραμματακι που δειχνει τα fps http://www.fraps.com/download.php

αν δεινει 40-60 fps δεν υπαρχει απολυτως κανενα προβλημα.

επισης όπως ειπε και ο egotelis κατεβασε το coretemp αστο ανοιχτο και πατα ctr - tab και δες τις θερμοκρασιες του cpu kατα την διαρκεια του pro.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Winters [Σήμερα, στις 21:46]

Λαθος διαγνωση....

Googlαρα και ειδα οτι η 7300gt δεν ειναι τοσο ασχημη οσο νομιζα...

Παιζει το fear 1280χ960 full settings (Eκτος ΑΑ/ΑF) 24 fps...

Νομιζα οτι ηταν στη κατηγορια της χ1300

Μηπως φταινε οι drivers?

24 FPS AVERAGE, δηλαδη το framerate μεσα στο παιχνιδι κυμαινεται μεταξυ 10 και 30 fps, πολυ θα ηθελα να δω καποιον να παιζει ετσι, ειδικα multiplayer :hehe:

Αρχική απάντηση από Panansas [Σήμερα, στις 22:35]

Αν μπορεις τρεξε και κανενα 3d Mark να εχουμε μια καλυτερη αποψη για το συστημα.

Το αυτο, τσεκαρε να δεις αν βγαζει το σκορ που θα επρεπε να βγαζει, στο 3dmark2006 κανονικα θα εχεις 2500 ποντους τουλαχιστον, επισης κοιταξε στο control panel της καρτας για "καθετο συγχρονισμο" (vertical sync ) και βαλτο always off

edit :

A! να ποσταρει καποιος παρακαλω ολα τα fixes που χρειαζονται σε οποιον εχει διπυρηνο και xp sp2, μπορει να φταιει αυτο και να σερνεται το PES, εξαλλου παω και εγω σε διπυρηνο οπου ναναι και πρεπει να ξερω τι ακριβως να βαλω απο hotfix κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

Θα δοκιμάσω καταρχάς να τρέξω το Pro με έναν core.

Αμα ορίσω την Processor Affinity μέσω του Task Manager δεν χρειάζομαι τίποτα άλλο έτσι;

Και επίσης θα δοκιμάσω κανά άλλο παιχνίδι να δω πως συμπεριφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sadamiraq [Σήμερα, στις 11:48]

Φιλε κατι παζει με την καρτα σου! Προτεινω να πας να την δουν στο πλαισιο κι αν εχει καποιο προβλημα θα στην αλαξουν,αν οχι τι να σε πω καλος Μ......... ειναι αυτος που πηρε Νvidia

Φιλαράκο καλό είναι να αποφεύγουμε τέτοιες εκφράσεις έτσι;

Σε παρακαλώ να κάνεις edit το post σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.