Jump to content


7300 GT Είναι τόσο χάλια;


EvilRyu

Recommended Posts

εγω είμαι κατα 99% σιγουρος οτι παιζει ασυμβατοτητα dual core με το παιχνίδι.

αμα δοκιμασεις αλλο game μια χαρα θα τα παει...

τοχω παθει πολλακις φορες αυτο.Στα παλια games οι καινουριοι CPUs εχουν ασυμβατοτητες.. ενω βλέπεις κατι παλια μηχανακια τα οποία πετάνε.

δοκίμασε και αλλα games..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xaxa1982 [Σήμερα, στις 16:05]

εγω είμαι κατα 99% σιγουρος οτι παιζει ασυμβατοτητα dual core με το παιχνίδι.

αμα δοκιμασεις αλλο game μια χαρα θα τα παει...

τοχω παθει πολλακις φορες αυτο.Στα παλια games οι καινουριοι CPUs εχουν ασυμβατοτητες.. ενω βλέπεις κατι παλια μηχανακια τα οποία πετάνε.

δοκίμασε και αλλα games..

Δεν υπάρχει ασυμβατοτητα με το pro σε καμια περιπτωση, το έχω δει να παιζει μια χαρα με χειρότερες κάρτες, σε dual core επεξεργαστες.

Το hot fix χωρίς να υπάρχει λόγος μην το κάνετε, υπάρχει περιπτωση να φερει αντίθετα αποτελέσματα.

Δοκιμαστε μερικά απο αυτα που αναφερθηκαν παραπάνω. 3dmark , superpi, coretemp για διάγνωση.

To fraps να βάλεις κατα την δειάρκεια του pro και πες μας τι δινει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xaxa1982

εγω είμαι κατα 99% σιγουρος οτι παιζει ασυμβατοτητα dual core με το παιχνίδι.

Ποτέ να μην είσαι τόσο σίγουρος.Τη περίπτωση που αναφέρω παραπάνω μου είχε τύχει σε υπολογιστή φίλου μου, του σερνότανε το Pc στα παιχνίδια, βάζω να δω θερμοκρασίες και βλέπω 80άρες, δε πατούσε καλά η ψύκτρα και έκανε throttling. Και το Pro6 είχε κυκλοφορήσει όταν είχανε βγει οι διπήρυνοι, δεν είναι τόσο παλιό, πιστεύω πως θα το είχανε κοιτάξει αυτό είτε έχεις patches είτε όχι να παίζει κυριλλέ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είχε δίκιο ο xaxa1982 ρυθμίζοντας απλά το Affinity στο PE6.EXE μέσω του Task Manager ώστε να χρησιμοποιείται μόνο ο ένας πυρήνας το πρόβλημα λύθηκε.

Ευχαριστώ όλους για τα replies.:worship:

Πάντως δεν του δοκιμάσα πιο απαιτητικά παιχνιδιά. Το FEAR λέτε να το τρέχει εντάξει με ανάλυση 1024χ768 και ας πούμε μεσαίας ποιότητας γραφικά; 'Η δεν είναι για τέτοια η Ge-force 7300gt;

Link to comment
Share on other sites

θα το παίζει...

αλλά οχι ανετα.. πιστεύω θα πιάσει καλα φρειμς αλλά μέχρι εκει.. μην φανταστεις φανταστικές επιδόσεις.’λλωστε το φεαρ είναι σχετικα παλιο γκειμ.. δεν είναι πλέον στα 'απαιχτα' παιχνιδια

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με την 6600 που έχει 128bit δίαυλο με την μνήμη, η 7300 που έχει 64βιτ δεν θα είναι χειρότερη σε παιχνίδια που χρησιμοποιούν πολύ μνήμη?? Παίζει βέβαια ρόλο και το τσιπ αλλά δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει. ’μα λέω π@π@ριές μη με πάρετε με τις ντομάτες! Δεν είμαι και κανας ειδικός.:tomato: :tomato: :tomato: :tomato:

Link to comment
Share on other sites

παιζει ρόλο ο διαυλος αλλα κυριότερο ο επεξεργαστης της καρτας...

βασικα δεν ειναι κατι ιδιαίτερο σαν καρτα.. τετοιου τυπου καρτες προορίζονται κυριως σε πισι για χρήση γραφειου, οπωσδήποτε οχι για games.Η δικια σου ήταν για games την εποχή που τη πηρες.. τώρα δεν ειναι το ιδιο θα γινει και σε ενα χρονο για της φοβερες και τρομερες high end σημερινες καρτες.Αυτα είναι τα καλά της τεχνολογίας,γι αυτο προτεινω για παιχνίδια παρτε πλειστατιον

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xaxa1982 [Χθες, στις 19:30]

παιζει ρόλο ο διαυλος αλλα κυριότερο ο επεξεργαστης της καρτας...

βασικα δεν ειναι κατι ιδιαίτερο σαν καρτα.. τετοιου τυπου καρτες προορίζονται κυριως σε πισι για χρήση γραφειου, οπωσδήποτε οχι για games.Η δικια σου ήταν για games την εποχή που τη πηρες.. τώρα δεν ειναι το ιδιο θα γινει και σε ενα χρονο για της φοβερες και τρομερες high end σημερινες καρτες.Αυτα είναι τα καλά της τεχνολογίας,γι αυτο προτεινω για παιχνίδια παρτε πλειστατιον

Πολυ γενικευμενα τα λες, για μενα η 6600 δεν εκανε για games ουτε το για το 2004 ουτε σημερα :p, μια καρτα των 400 ευρω την κρατας καπου 2 χρονια ενω μια των 200 για ενα χρονο, μπορει η 200αρα να αρκει για τις τωρινες σου απαιτησεις αλλα σε λιγο καιρο θα ευχεσαι να ειχες παρει κατι δυνατοτερο, οσο για το ποια ειναι η προτιμοτερη πλατφορμα για gaming μην το αρχισουμε παλι, ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει τις επιλογες που τον βολευουν

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το pes vs x2, μπορείς να φτιάξεις ενα shortcut που να το τρέχει μόνο στον ενα πυρήνα με το RunFirst

http://www.activeplus.com/us/freeware/runfirst/

πχ. RunFirst.exe "%ProgramFiles%\pro evolution soccer\pes.exe"

ή να το καταχωρήσεις μόνιμα να τρέχει σε 1 core με το imagecfg

http://www.robpol86.com/Pages/imagecfg.php

πχ. imagecfg -a 0x1 "%ProgramFiles%\pro evolution soccer\pes.exe"

και τρεχεις το pes.exe κανονικά

προσοχή, το imagecfg κάνει κάποια τροποποίηση στο binary .exe

καλύτερα κράτα ενα "copy of pes.exe" μηπως κατι δεν γινει σωστά.

στα Vista δεν χρειάζεται εξτρα προγράμματα:

c:\windows\system32\cmd.exe /C start /affinity 1 notepad.exe

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.