Jump to content



commando+e4300 problems


DuKe

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Λοιπόν τα πράματα δεν είναι όπως ακριβώς τα περίμενα με το νέο μου σύστημα που είναι αυτό της υπογραφής.

Καταρχήν βάζοντας την επιλογή manual setting για fsb και voltages δεν έχω σωστό boot. Σε κάθε boot, ακόμα και μετά το save&exit στο bios, το pc κλείνει ξανανοίγει μόνο του μετά απο 2-3sec μετά ξανακλείνει στιγμιαία και για 2η φορά ξανανοίγει μόνο του και κάνει boot κανονικά. Είναι φυσιολογικό αυτό???!!! Το κάνουν όλες οι commando???

Τώρα για το "κάνει boot κανονικά" σχετικό είναι και αυτό! Όταν θελήσει να κάνει boot.

Δηλαδή απο fsb 310 και πάνω δεν ποστάρει καθόλου! Δοκίμασα με χαμηλότερους πολλαπλασιαστές και έχω τα ίδια προβλήματα πάλι! Επίσης το cpu είναι garanteed απο το overclockers.de ότι λειτουργεί stable στα 3000MHz με 1.45v, αλλά @@!!! ούτε καν στα 2.8GHz με 1.6v δεν μπορεί να ποστάρει!!! της μνήμες τις δουλεύω 1:1

Παίδες κάποιο είδος βοηθείας pls πριν αρχίσω να τα πετάω απο το παράθυρο!! :(

Edit: Το καταφέρνω να το bootarw και στα 320χ9 με 1.45v αλλά είναι πολύ ασταθές το σύστημα στα win...

Link to comment
Share on other sites

Στο screenshot το σύστημα ήταν σταθερότατο είχα και μισή ώρα το prime με priority 9.

Τα προβλήματα ξεκινάνε με fsb 300+

Απο δίαφορα threads σε διάφορα forums είδα οτι τα D9HNL δεν θέλουν καθόλου τάση. Παρόλαυτα έχω δοκιμάσει κ μέχρι 2v με 1:1 τις μνήμες δηλαδή ~640Mhz(5-5-5-12) χωρίς να βοηθάει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.