Jump to content



Πειτε μου γνωμη για αυτην την συνθεση!


vbatsigr

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από vbatsigr [Σήμερα, στις 12:53]

χμμ δε το πολυκαταλαβα αυτο.. εννοεις δεν κανουν οι 8800 sli με μητρικη με chipshet της intel?

εξηγησε το μου με λιγα και απλα λογια αν και τελικα δε το κοβω για sli αν χρειαζεται hacked drivers :( (απο μια αλλη ματια δεν ειναι κ τοσο κακο γιατι θα βγει κ πιο φτηνο το συστημα :p )

H commando έχει το chipset της Ιntel 965 και υποστηρίζει CrossFire, το οποιο γινεται μόνο με ATI καρτες.

Αν θες SLI, το οποιο γίνεται με nVidia καρτες οπως η 8800 που σκεφτεσαι, θα πρέπει να πάρεις μητρική με chipset nforce όπως είναι το 680i.

Παλιοτερα με μερικους τροποποιημένους drivers μπορουσες να τα παρακάμψεις κάπως αυτα. Έχω διαβάσει μέχρι και 7800GTX σε crossfire, άλλα 8800 όχι.

Εdit : Με προλαβε ο gznp :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

μπα 209 εχει η eVGA με 680ι

καλα και αν το 965 δεν υποστηριζει sli ποιος ο λογος να εχουν οι μητρικες αυτες 2η pcie θυρα?

τελος παντων δε πειραζει δε θα κανω sli και θα βγει κ πιο φτηνο:D

αα και κατι αλλο!

την commando εχθες το βραδυ που τσεκαρα στο πλαισιο την ειχε 205Ε και τωρα εχει 195:blink:

φαινεται ολοι συνομοτουν για να παρω commando :hehe:

EDIT : α ωστε για crossfire τις εχουν τις 2 pcie θυρες... κακως επρεπε να τις εχουν για sli :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vbatsigr

α ωστε για crossfire τις εχουν τις 2 pcie θυρες... κακως επρεπε να τις εχουν για sli :p

Σωστοοοοοοος......

Να σε ρωτησω σε τι οθονη θα μπει ο υπολογιστης...?????

Link to comment
Share on other sites

sony CPD-E220E trinitron crt 17"

την συγκεκριμενη οθονη την εχω κοντα στα 6 χρονια, με 4 μετακομισεις κ ακομα αντεχει.. σκυλι λεμε :p

βεβαια ψηνομαι για καμια καλυτερη στο προσεχης μελλον αλλα οχι τωρα τωρα γιατι no money, no honey :cry:

Link to comment
Share on other sites

Απλα να ξερεις το sli/crossfire αξιζει (αν αξιζει) μονο σε μεγαλες αναλυσεις....

δλδ για tft 17+19 monitor δεν κανει....

το δικο σου επειδη ειναι crt και εχει μεγαλες αναλυσεις λεει να το κανεις... (αν σου περισσευουν τα φραγκα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Winters [Σήμερα, στις 13:27]

Απλα να ξερεις το sli/crossfire αξιζει (αν αξιζει) μονο σε μεγαλες αναλυσεις....

δλδ για tft 17+19 monitor δεν κανει....

το δικο σου επειδη ειναι crt και εχει μεγαλες αναλυσεις λεει να το κανεις... (αν σου περισσευουν τα φραγκα)

17" ειναι... σε ποιες αναλυσεις να παιζει δηλαδη? Είναι και 6 χρονών....

Και crt να είναι δεν αξιζει το sli/crossfire. Γνωμη μου...

:OT: παω να σκουσω λιγο jamiro να ανεβω λιγο γιατι μ αυτα που μου κανει η μητρικη μου έχω πέσει κάπως. :OT:

Link to comment
Share on other sites

μπα το ξανασεφτηκα δεν εχει sli/cf :p

οποτε πανω κατω καταληγω εδω:

core duo E6420

asus commando

TeamGroup Ram 2GB Kit DDR2 800 4-4-4-12

Xfx 8800 GTS 320

OCZ GAME XSTREAM 600W

tuniq 120

===============

συνολο 976 ευρωπουλα (καπως ακριβοτερο απο τα 900 κ κατι που υπολογιζα αλλα με τροφοδοτικο μεσα :cool: )

ps. για τις συγκεκριμενες μνημες δεν ακουσα κανα σχολιο καλες ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem

17" ειναι... σε ποιες αναλυσεις να παιζει δηλαδη? Είναι και 6 χρονών....

Και crt να είναι δεν αξιζει το sli/crossfire. Γνωμη μου...

εχεις δικιο.... μεχρι 1280χ1024 υποστηριζει η οθονη του....

Πιστευα οτι θα σηκωνε 1600χ1200.... αλλα τωρα που το σκεφτομαι 17αρι μονιτορ με μεγαλυτερη απο 1280χ1024 δεν παιζει... ολα θα ειναι πολυ μικρα....

τεσπα... vbatsigr με την οθονη που εχεις ξεχνα τo sli...

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα ειναι οι μνημες.... (εκτος και αν oι crucial 800 εχουν gmh)

Για τροφοδοτικο εγω λεω αυτο http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=923265

Η αν εχεις τη δυνατοτητα να δωσεις λιγα ακομη και να παρεις το 650+ ή το corsair 620 που ειναι & modular....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vbatsigr [Σήμερα, στις 13:37]

συνολο 976 ευρωπουλα (καπως ακριβοτερο απο τα 900 κ κατι που υπολογιζα αλλα με τροφοδοτικο μεσα :cool: )

και με την GA-965P-DS4 την ίδια δουλεια θα κάνεις τότε σε όλα αν θες να κόψεις 60ε

όχι ότι το ΟCZ δεν ειναι καλό αλλα με 7ε παραπάνω υπάρχει το Seasonic

550W S12-550 ''Energy +'' .

’λλα και έτσι όπως είσαι καλά ειναι, όλα έχουν εγγυήσεις και έιναι απο τα καλύτερα,

Μια χαρά ειναι οι μνήμες.

καλές αγορές.:)

Edit : Παλι με προλαβαν :hehe:

Link to comment
Share on other sites

550w ομως δε θα ειμαι λιγο οριακα αμα θα γινει και o/c?

το ocz gamexstream 700 ειναι κ 700αρι και στα ιδια λεφτα (απο eshop ομως)

παραπανω απο ~120 ευρω δυστηχως δε μπορω να δωσω γιατι ξεκινησα για pc 900ων ευρω και κοντευω ηδη τα 1000 :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vbatsigr [Σήμερα, στις 14:02]

550w ομως δε θα ειμαι λιγο οριακα αμα θα γινει και o/c?

το ocz gamexstream 700 ειναι κ 700αρι και στα ιδια λεφτα (απο eshop ομως)

παραπανω απο ~120 ευρω δυστηχως δε μπορω να δωσω γιατι ξεκινησα για pc 900ων ευρω και κοντευω ηδη τα 1000 :(

Όχι ότι δεν αντέχει το S-550+ ο/cing , περισσοτερο ψυχολογικό ειναι,

Ok τότε, χτύπα τα.

Link to comment
Share on other sites

βρε αν αντεχει το seasonic το o/c δε τηθεται θεμα αφου λετε οτι ειναι καλυτερο αυτο θα προτιμησω..το θεμα ειναι να μου πειτε στανταρ οτι αντεχει το o/c στο συστημα που θα παρω... :)

Link to comment
Share on other sites

κατεληξα. επιτελους :p

seasonic to 650αρι με 135ευρω.

ακριβουτσικο λιγο μεν αλλα καλο απο'σα ειδα κ σε αλλα φορουμ ολοι αυτο συστηνουν..

μεσα στην βδομαδα λογικα θα τα παραγειλω :D

thx για ολη την βοηθεια παιδες, συνεχεια οταν θα παει για o/c :p

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου επειδή σε κόβω για gamer λόγω της κάρτας που θες να αγοράσεις κοίτα και αυτή τη σύνθεση...

Εγώ αν έφτιαχνα ένα σύστημα κάπως έτσι θα ήταν οι επιλογές μου στα 900 ευρώ...

newpc.jpg

Καταρχήν ο προσέσορας που έχεις επιλέξει θα πρέπει να πιάνει πολύ ψηλό fsb για να ανέβεις ψηλά... οπότε καλύτερα χτύπα έναν 4400 ο οποίος κατά 99% θα χτυπήσει 300-350fsb για κάθε μέρα και πιστεύω θα σε καλύψει αρκετά καλύτερα και ευκολότερα...

Σαν μητρική βάλε καλύτερα την abit έτσι ώστε στο μέλλον να χτυπήσεις άλλη μια ίδια καρτούλα και ένα καλό μόνιτορ ανανεώνοντας ριζικά τις επιδόσεις σου στα games... και χωρίς να χρειαστείς αλλαγή μητρικής κλπ κλπ...

Για κάρτα γραφικών χτύπα καλύτερα την 8800GTS με 640Mb μνήμη, η οποία θα παίζει καλύτερα σε υψηλές αναλύσεις μελοντικά... αν αλλάξεις μόνιτορ...

Για τροφοδοτικό μια πολύ καλή λύση είναι το silverstone το οποίο μπορεί να δώσει 54Α στη 12άρα και πιστεύω ότι θα σε καλύψει απόλυτα προς το παρόν τουλάχιστον... σε sli δεν ξέρω μάλλον είσαι οριακά...

Στις μνήμες εννοείτε χτύπα τις crucial 800άρες που έχουν τα καλά τσιπάκια micron και θα ανεβαίνουν πολύ καλύτερα...

Στη θέση σου θα χτύπαγα και ένα ράπτορα, θα δεις μεγάλη διαφορά στα games...

Αυτά από εμένα...

Link to comment
Share on other sites

ναι η αληθεια ειναι οτι ειμαι gamer :p

αλλα απο'σο ειδα κ εδω μεσα η 8800 640αρα εχει διαφορα 2-3 frames με την 320αρα οποτε δε πολυ αξιζει μαλλον...

μετα για τις μνημες απο΄σο εχω διαβασει η πλειοψειφια των 800αρων μνημων εχει τσιπακια micron αλλα δε ξερω για αυτες που διαλεξα..

παρεπιπτωντος οι crucial τι timings εχουν? κ στανταρ η παρτιδα αυτη φοραει τα micron πανω?

Link to comment
Share on other sites

Σε υψηλές αναλύσεις έχει μεγάλη διαφορά... έτσι ξέρω τοουλάχιστον... με αυτό το μόνιτορ θα μείνεις?? επίσης η 320άρα υποστηρίζει dx10? νομίζω όχι... οι ειδικοί ας μας διαφωτίσουν...

Όσον αφορά τις μνήμες ο Gorilakos είπε ότι είναι με τα καλά στείλτου κάνα πμ να σε βοηθήσει άμα είναι...

Link to comment
Share on other sites

προς το παρον θα μεινω με αυτο το μονιτορ δυστηχως και δε ξερω κ για ποσο καιρο..

στα χαρακτηριστικα της 320αρας λεει οτι υποστηριζει dx10 λες να μην το κανει? :blink:

για τις μνημες οκ θα περιμενω λιγες γνωμες ακομα εδω αφου ετσι κ αλλιως μεσα στη βδομαδα θα το παραγγειλω οποτε υπαρχει χρονος να βρουμε το καλυτερο :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.