Jump to content


Πειτε μου γνωμη για αυτην την συνθεση!


vbatsigr

Recommended Posts

Καταρχας καλως ορισα κ καλως σας βρισκω! :p

σκεφτομαι (οχι σκεφτομαι βασικα θα παρω) για "νεο" pc και εχω σχδον καταληξει σε μια συνθεση που νομιζω ειναι πολυ καλη.. πειτε μου την γνωμη σας κ εσεις κ αν κατι δεν νομιζετε οτι ειναι καλο η δε ταιριαζει προτεινετε μου κατι αναλογο (σε χαρακτηριστικα κ τιμη πανω κατω)

λοιπον εχουμε κ λεμε:

CPU intel core duo E6600

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1037&product=927937

mobo Asus Commando

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1033&product=925144

CPU cooler Scythe Infinity

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69976875&product=922625

VGA Xfx 8800 GTS 320 MB

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174053&product=934232

RAM TeamGroup Ram 2GB Kit DDR2 800 4-4-4-12

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=924415

αντε κ μια Artic Silver 5 με 6 ευρουλακια και η τιμη αγγιζει τα 915 ευρω..

τα υπολοιπα parts τα εχω απο το "παλιο" μου pc.. τροφοδοτικο εχω 500W θα μου φτασει για προσωρινα?

καποια στιγμη (συντομα θελω να πιστευω) θα παρω ενα μεγαλυτερο αλλα αυτη τη στιγμη δεν μπορω να δωσω αλλα 100Ε και για αυτο... :(

οποτε τι λετε? κανα καφε θα ψηνει? :p

thanx προκαταβολικα :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

καλως μας βρηκες:D

εαν το τροφοδοτικο δεν ειναι αξιοπιστο θα εχεις προβλημα.τα κομματια ειναι σουπερ συνδυασμος αλλα θελει προσοχη στο σημειο του psu.

εαν ημουν στη θεση σου θα εκοβα για αρχη την ψυκτρα.......θα επαιρνα και εναν 6420 ωστε να μαζεψω πιο ευκολα τα 100ευρω για ενα καλο 600αρι τροφοδοτικο.

Link to comment
Share on other sites

εεμ ενταξει το PSU που εχω τωρα δεν ειναι κ τπτ επωνυμο κ τετοια το πηρα γιατι ειχα παρει την 6600gt και με το 350αρι που ειχα στην αρχη δεν εφτανε το ρευμα ουτε για πλακα!

δειτε τις τασεις κ τα λοιπα παντως γιατι κατι πραπανω ξερετε απο μενα..

http://img251.imageshack.us/img251/1600/dsc00552yw7.jpg

επισης ο 6420 ειναι στα 2.13GHz ενω ο 6600 στα 2.4 οποτε ο 6600 δεν ειναι πιο γρηγορος?

(ενταξει θα γινει κ κανα o/c οχι τρελα πραγματα για αρχη κ μετα βλεπουμε :p )

και οπως βλεπω στο πλαισιο ο 6420 ετον εχουν μονο tray οποτε θα χτειαστω κ το cooler οποτε γλιτωνω περιπου 29Ε μονο.. σιγουρα δε φτανουν για καλο τροφοδοτικο :p

Link to comment
Share on other sites

Για να παιρνεις commando σκεφτεσαι overclocking, για αυτο καλυτερα απεφυγε τον 6600 τώρα. Μάλλον οι τελευταιοι δεν ανεβαίνουν με τίποτα.

Ενδεικτικά σου λέω ότι ο δικός μου δεν κάνει ούτε boot στα 366 fsb ούτε με 1,40 vcore και 1,60 vmch με αυτές τις τάσεις ούτε στα 350fsb δεν πάει.

Στα 3,0 είμαι τώρα με 1.325vcore και 1,57vmch.

Έχω 6600 L629B366 και είμαι σε απόγνωση. :cry:

Edit: update τους έψαξα και μάλλον δεν είναι τόσο οι καινουριοι οι L629

Ψάχνω λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

για να πω και του στραβου το δικιο δεν εχω μεγαλη ιδεα απο overclock αλλα ναι θελω την commando γιατι σκεφτομαι να αρχισω τωρα και θελω καλη βαση :D

οποτε αν οχι 6600 παω σε 6420?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vbatsigr [Σήμερα, στις 22:49]

για να πω και του στραβου το δικιο δεν εχω μεγαλη ιδεα απο overclock αλλα ναι θελω την commando γιατι σκεφτομαι να αρχισω τωρα και θελω καλη βαση :D

οποτε αν οχι 6600 παω σε 6420?

Kαλύτερα ναι και

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 22:14]

εαν ημουν στη θεση σου θα εκοβα για αρχη την ψυκτρα.......θα επαιρνα και εναν 6420 ωστε να μαζεψω πιο ευκολα τα 100ευρω για ενα καλο 600αρι τροφοδοτικο.

Link to comment
Share on other sites

το thermatake τροφοδοτικο που ανεφερα παραπανω ειναι καθολου καλο?

λεει ειναι και sli certificated οποτε πιστευω θα ειναι οκ..

αν οχι, καποια προταση σας κοντα στα 100Ε θα με βοηθουσε ιδιαιτερα :)

α και κατι αλλο, οι μνημες που εβαλα απο το πλαισιο ειναι καλες εχετε ακουσει τπτ για αυτες?

Link to comment
Share on other sites

για 600αρι σου προτεινω

Hiper 580

Tagan 600

OCZ gameXtream 600

Seasonic οπως επισης και Fortron

ολα αυτα παιζουν απο 90-120ευρω.για καινουριο συστημα με 8800 επανω και με προοπτικες οβερκλοκιν δεν θα εβαζα τιποτα λιγοτερο.

τον 6420 στον προτεινω με την λογικη οτι εχει 4ΜΒ L2cache οπως και ο 6600 αλλα με 1 πολλαπλασιαστη λιγοτερο.

εαν εισαι καινουριος στος αθλημα και θα ασχοληθεις μονο με καλη αεροψυξη δεν νομιζω να δεις τραγικη διαφορα με τον 6600.(ασε που οι τελευταιοι 6600 δεν κλοκαρουν καθολου καλα)

αντι=θετα οι 6420 πανε πολυ καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

τελικα απο θεμα psu κατεληξα στο OCZ gameXtream 700 απο eshop με 116Ε πιστευω ειναι πολυ καλο..

κολλησα καπου αλλου ομως :(

διαβασα σε μερικα φορουμ οτι η skythe infinity δεν ειναι κ παρα πολυ καλη στο θεμα οτι προσκολαται πανω στη μητρικη με πλαστικα κλιπσακια η κατι τετοιο.. κ ειναι καπως επιφοβο μην τυχον με το καιρο χαλαρωσουν και δε παταει καλα πανω στον επεξεργαστη..

γιαυτο (παλι μετα απο ψαξιμο σε φορουμς) ψιλο-κατεληξα στην tyniq 120 αλλα οπως εχω δει εικονες ειναι τρομερα μεγαλη..:blink:

θα χωραει να μπει στην commando και με το τροφοδοτικο ακριβως απο πανω?

επισης δε νομιζω προς το παρον να χρειαζομαι εξτρα φαν εφοσον στην συσκευασια περιεχει εναν 120αρι σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Ειτε infinity ειτε tuniq, ιδιες θερμοκρασιες θα δεις..... (Αντε να δεις κανα-δυο βαθμους λιγοτερους με την tuniq)

Οποτε παρε την tuniq που βιδωνει για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vbatsigr

τελικα απο θεμα psu κατεληξα στο OCZ gameXtream 700 απο eshop με 116Ε πιστευω ειναι πολυ καλο..

κολλησα καπου αλλου ομως :(

διαβασα σε μερικα φορουμ οτι η skythe infinity δεν ειναι κ παρα πολυ καλη στο θεμα οτι προσκολαται πανω στη μητρικη με πλαστικα κλιπσακια η κατι τετοιο.. κ ειναι καπως επιφοβο μην τυχον με το καιρο χαλαρωσουν και δε παταει καλα πανω στον επεξεργαστη..

γιαυτο (παλι μετα απο ψαξιμο σε φορουμς) ψιλο-κατεληξα στην tyniq 120 αλλα οπως εχω δει εικονες ειναι τρομερα μεγαλη..:blink:

θα χωραει να μπει στην commando και με το τροφοδοτικο ακριβως απο πανω?

επισης δε νομιζω προς το παρον να χρειαζομαι εξτρα φαν εφοσον στην συσκευασια περιεχει εναν 120αρι σωστα?

1) Αν σκοπεύεις στο μέλλον να κάνεις οτιδήποτε με SLI-CF, ΜΗΝ πάρεις το 700άρι της OCZ. Σε μεγάλο load την ακούει άσχημα και έχει φοβερό ripple. Αν δεν κάνεις τίποτα με διπλές κάρτες, δε θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα.

2) Η Infinity μια χαρά στηρίζεται. Ολόκληρο το Stacker (~25 κιλά) σήκωσα πιάνοντάς την. Τα κλιπσάκια αντέχουν καλά. Πάντως αν θες να πάρεις άλλη, η Tuniq είναι εξαιρετική λύση.

3) Οι 6420 πάνε καλά αλλά κυρίως επειδή τα τελευταία στεπς των 6600 είναι τσικίτα.

Αρχική απάντηση από Dem

Έχω 6600 L629B366 και είμαι σε απόγνωση. :cry:

L629Bxxx και ΔΕΝ ανεβαίνει?????

Link to comment
Share on other sites

χμμ η αληθεια ειναι οτι σκεφτομουν κατι για sli στο μελλον και με προβληματισες για το psu..

να τσιμπισω κανα thermaltake 700αρι καλα ειναι ή μουφα?

αλλιως παραταω εντελως την ιδεα του sli, παινρω και το 600αρι της OCZ που ειναι κ πιο φτηνο και καπλυπτομαι πιστευω ε?

γιατι ο λογος ποτιμησα το 700αρι ocz απο το 600αρι μου προτεινε ο greekfragma

παραπανω ηταν οι βλεψεις για sli..

σας ζαλιζω λιγο αλλα προσπαθω να κανω κατι καλο εδω :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 11:50]

L629Bxxx και ΔΕΝ ανεβαίνει?????

Αρχική απάντηση από skritikos [01-02-2007 20:42]

Σήμερα έφτασα ORTHOS και 3DMark06 stable μέχρι τα 3600Mhz με 9*400 FSB και 780Mhz mem clock με Vcore 1,32 και 1,52V στο chipset.

και έχουμε το ίδιο stepping και μητρική.

Εγω έχω απενεργοποιήσει τα πάντα στο bios εκτως απο VT(γιατι μου κλεινει μονο του το pc) μεχρι και flppy και τα 2 LAN.

Στην αρχή έβαλα για ασφάλεια 1,40vcore/1,60vmch και λεω να δω μεχρι που παει και στα 365fsb δεν έμπαινε στα win, μπλε οθόνες κτλ.

Έψαχνα χθες για το bios του skritikos αλλα ήταν κλειστα στην ABIT. Δεν νομίζω να έχει το μαγικό ραβδι ....τι να πω

εδω στα 350 κάνει boot μόνο με 1,375/1,59. :(

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα που έψαχνα για PSU είχα κλείσει κι εγώ στο OCZ GameXstream. Μπαίνω λοιπόν στο www.jonnyguru.com και βλέπω το OCZ να έχει ένα ripple NA σε μεγάλα φορτία. Παθαίνω ένα ψιλοσόκ και αρχίζω να ψάχνω από την αρχή. Τότε μου είχαν προτείνει Seasonic να πάρω, αλλά έκανε 250 και δεν...

Ψάχνοντας λοιπόν βλέπω το ΤΤ 750. Τα ΤΤ δεν τα χώνευα καθόλου, όλα μούφα έλεγα πως είναι. Ελα όμως που το 750άρι στο jonnyguru πήγε πολύ καλά έως εξαιρετικά! Εννοείται ότι δεν είναι και ΤΟ τροφοδοτικό, κι αυτό όταν ζοριστεί άσχημα ίσως δεν αντέξει, αλλά σίγουρα ΔΕΝ έχει το ripple του OCZ.

Γνώμη μου είναι ότι αν δεν κάνεις SLI-CF το OCZ θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο. Αν κάνεις, τότε κοίτα να ανεβάσεις το budget και να πας προς Seasonic μεριά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vbatsigr [Σήμερα, στις 12:24]

χμμ η αληθεια ειναι οτι σκεφτομουν κατι για sli στο μελλον και με προβληματισες για το psu..

σας ζαλιζω λιγο αλλα προσπαθω να κανω κατι καλο εδω :o

Μισό λεπτό, με commando και 8800 SLI? Tι εννοεις? Θα ρισκάρεις με hacked drivers? Eγώ παντου διαβάζω οτι ειναι κλειδωμενες οι 8800 στο θεμα αυτό.

Αν θες SLI μόνο 680ι αλλιως με intel πηγαινεις σε ΑΤΙ και Crossfire.

Aν και η γνώμη μου sli με 8800gts δεν αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem

Μισό λεπτό, με commando και 8800 SLI? Tι εννοεις? Θα ρισκάρεις με hacked drivers? Eγώ παντου διαβάζω οτι ειναι κλειδωμενες οι 8800 στο θεμα αυτό.

Αν θες SLI μόνο 680ι αλλιως με intel πηγαινεις σε ΑΤΙ και Crossfire.

Aν και η γνώμη μου sli με 8800gts δεν αξιζει.

χμμ δε το πολυκαταλαβα αυτο.. εννοεις δεν κανουν οι 8800 sli με μητρικη με chipshet της intel?

εξηγησε το μου με λιγα και απλα λογια αν και τελικα δε το κοβω για sli αν χρειαζεται hacked drivers :( (απο μια αλλη ματια δεν ειναι κ τοσο κακο γιατι θα βγει κ πιο φτηνο το συστημα :p )

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα πως το ξερες :D

To 965 δεν υποστηρίζει SLI - μόνο με πειραγμένους drivers μπορείς να βάλεις. Οι μητρικές που έχουν SLI και αξίζουν είναι με το τσιπάκι 680ι. Κοίτα αν μπορέσεις να βρεις καμία eVGA 680i SLI με 139 από Πλαίσιο (αν έχει μείνει τπτ).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.