Jump to content



Πειτε μου γνωμη για αυτην την συνθεση!


vbatsigr

Recommended Posts

Παρα πολυ καλή εναλλακτική πρόταση από τον dark22 , για SLI συστημα. Όντως το olympia είναι πάρα πολύ καλό.

Με μερικές ενστάσεις από μενα, το sli αξιζει μόνο σε μεγάλες αναλυσεις με ανω των 22 ιντσων οθόνη.

όταν θα θελήσει να κανει SLI με 2 8800 και όταν πάρει μεγαλύτερη οθόνη για να το χαρει,

ενδέχεται οι τεχνικές προδιαγραφές της 8800 να είναι ξεπερασμένες και να μην αξίζει τον κόπο.

Γνώμη μου ειναι αν είναι να κάνεις SLI/CF το κάνεις την στιγμή που παίρνεις PC,για να το εκμεταλλευτείς. Ειδικά αυτή την περίοδο που με το DX10 το μέλλον είναι θολό.

(π.χ. πες ότι το 2005-06 είχα προνοήσει και έπερνα SLI m/b και μια 7900GT και σήμερα ήθελα να αυξήσω τις επιδώσεις. Τι θα έκανα? θα 'επερνα ακόμα μια 7900GT για να κάνω SLI? Όχι βεβαια. Δεν θα έπαιρνα μια 8800?

Το SLI "σχέδιο" μου που έκανα πριν ένα χρόνο θα είχε ναυαγίσει, και όλες οι επιλογες μου που έκανα βάση SLI θα ήταν ακυρες.)

Η 8800 GTS με τα 640mb δεν αξίζει την διαφορά με αυτή των 320mb.

Aν είναι να κάνει SLI καλύτερα να πάρει μια GTX.

Edit: Η 8800GTS με τα 320mb υποστηριζει dx10 ακριβώς με τον ίδιο τρόπο που το υποστηρίζει αυτη με τα 640mb και η 8800GTX.

Edit2: Το sli/cf παιζει σε άλλη κατηγορία χρημάτων και όταν το σκέφτεσαι μακροπρόθεσμα αποτελεί για μένα ματαιοπονια.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από dark22 [Σήμερα, στις 15:33]

Συμφωνώ με την GTX αλλά είπε ότι θέλει μέχρι 900 ευρά... από που να κόψει??

Μα εγώ δεν λέω να πάρει GTX, λέω ότι δεν συμφωνώ με το SLI για τους παραπάνω λόγους. ’σε που με 900Ε και GTX και Ο/cing δεν γίνεται.

Και η GTX με 17ιντσών οθόνη, αμαρτια είναι, για να μην πω ότι θα την κόβει και το CPU.

Link to comment
Share on other sites

Μα μιλάμε με την προοπτική να αλλάξει μόνιτορ κάποια στιγμή... δεν νομίζω να μείνει με το 17 crt για πολύ ακόμα... :)

Βέβαια υπάρχει και η εναλακτική λύση να παίξει αλλιώς και να μην ασχοληθεί καθόλου με nvidia και να πάει σε κάτι τέτοιο...

newpc3.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα ο Dem εννοει οτι μια GTX ειναι καλυτερη απο μια 8800GTS σημερα και αλλη μια σε 6 μηνες/1χρονο,δλδ η κανεις το SLI τωρα η δεν το κανεις καθολου(αφου μεχρι τα χριστουγεννα η 9800GTX θα ειναι καλυτερη απο 8800GTS 320@SLI)

Κατα τα αλλα,την προταση του dark22 τη βρισκω πολυ καλη αφου ο 4400 εχει μουλτι 10 οποτε ανεβαινει πολυ ευκολα και επομενως δεν ειναι απαιτητικος ουτε σε μνημες.Επισης το 650 ειναι πολυ καλη λυση για να εχεις την προοπτικη SLI(αν σε ενδιαφερει τελικα) χωρις να δωσεις τα Ε που ζηταει το 680

Τελος,να αναφερω οτι τα τροφοδοτικα της OCZ απο reviews που εχω διαβασει και αρκετο θορυβο κανουν και δεν ειναι οτι καλυτερο απο πλευρας σταθεροτητας στα ρευματα που δινουν

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dark22 [Σήμερα, στις 16:08]

Μα μιλάμε με την προοπτική να αλλάξει μόνιτορ κάποια στιγμή... δεν νομίζω να μείνει με το 17 crt για πολύ ακόμα... :)

Βέβαια υπάρχει και η εναλακτική λύση να παίξει αλλιώς και να μην ασχοληθεί καθόλου με nvidia και να πάει σε κάτι τέτοιο...

newpc3.jpg

Δεν είπε ότι είναι gamer και θέλει καλή βάση? Θα δώσει 235Ε για τροφοδοτικό και ψύξη και 170ε για VGA ?????

Link to comment
Share on other sites

Με τον 4400(10χ200) δε χρειαζεται τις 800αρες μνημες.Ακομα και 100% OC να πετυχει θα ειναι 10Χ400.Μπορει πολυ ευκολα να παρει τις 667 που παιζουν 800 με 5αρια με 1,8V αρα δεν ειναι απαραιτητο ουτε το Ram cooler.Να επισημανω το προνομιο της DFI,οτι παιζει εντελως ασυγχρονα μνημες+cpu,δλδ αν ο επεξεργαστης τερματιζει στα 350 πχ,μπορεις να εχεις και τις μνημες σου τερμα στα 400 ή 420 ή να τις κατεβασεις 1-1 στα 350

(αυτη την περιοδο παιζω εναν 4300 με αυτη τη μητρικη και τις μνημες που αναφερω)

Link to comment
Share on other sites

μα δε θα παρω τον 4400.. ουτε την DFI :...: :p

πειτε μου μνημες για Ε6420, commando και 8800gts :D

crucial

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=957070

ή

TeamGroup

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=924415

ιδου η απορια :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.