Jump to content



Τι είναι τα αρχεία με κατάληξη *.Flac?


Heatspreader

Recommended Posts

Λοιπόν παιδιά... Μιλάμε πάντα για καλό ηχοσύστημα, δεν θα λέμε συνέχεια τα ίδια πράγματα!

128 είναι αρκετά καλά.

Από εκεί και πάνω είναι τέλεια! 'Εχω όλη τη μουσική των 70's, 80's, 90's, 00's που θα μπουν όλα αυτά???

Mια ****πιπεράκι*** είναι το flac. Από τη στιγμή που με πολύ μικρότερο μέγεθος έχεις πάρα πολύ καλό ήχο. Σίγουρα έχει καλύτερη ποιότητα το flac, αλλά όχι τόση που να κάνουμε τη μουσική μας flac, έλεος!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

κι ομως..........για πολυ καλο ηχοσυστημα.....τα 128 με τα 192 τα 224 και τα 320 εχουν πολυ μεγαλες διαφορες μεταξυ τους..........για μενα τα 128 ηταν χαλια.....και ακουγα 192 και 224..........προσφατα ανακαλυψα οτι τα 320 ειναι απλα τελειως διαφορετικα απο τα προηγουμενα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Lafas1987

Λοιπόν παιδιά... Μιλάμε πάντα για καλό ηχοσύστημα, δεν θα λέμε συνέχεια τα ίδια πράγματα!

128 είναι αρκετά καλά.

Από εκεί και πάνω είναι τέλεια! 'Εχω όλη τη μουσική των 70's, 80's, 90's, 00's που θα μπουν όλα αυτά???

Mια μ@λ@κία είναι το flac. Από τη στιγμή που με πολύ μικρότερο μέγεθος έχεις πάρα πολύ καλό ήχο. Σίγουρα έχει καλύτερη ποιότητα το flac, αλλά όχι τόση που να κάνουμε τη μουσική μας flac, έλεος!

Φίλε από περιέργεια σε τι ηχοσύστημα ακούς?

Και κάτι ακόμα γενικό αν το flac είναι όπως λες, τότε γιατί πιστεύεις ότι η μουσική πουλιέται σε cd (44khz,16bit) και όχι σε mp3?

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι μεχρι 192 καταλαβαινω αμεσως τη διαφορα. απο κει και πανω δε τη ποιανω ισως και καθολου. παντως με 192 ευχαριστιεσαι. βεαια εχει να κανει πολυ και με το ειδος που ακους...τεσπα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνήθως δεν έχω πρόβλημα με την παραμόρφωση του MP3 σε joint stereo vbr ~ 100 kbps. Και ακριβώς αυτές είναι οι ρυθμίσεις που χρησιμοποιώ για να αποθηκεύσω μουσική στο κινητό μου που, λόγω έλλειψης χρόνου τείνει να γίνει η κύρια συσκευή αναπαραγωγής μου. Και αν και μου έχει τύχει να ακούσω παραμόρφωση ακόμα και στα 160 kbps, συνεχίζω να προτιμώ τα πλεονεκτήματα του χαμηλού bitrate.

To Flac δεν ανταγωνίζεται το MP3 σε τέτοιες χρήσεις: είναι μορφή αποθήκευσης και φύλαξης μουσικής χωρίς απώλειες. Και έχουν γίνει αληθινές "τυφλές" δοκιμές (όχι σε απλά σε φόρουμ στυλ hydrogen) σχετικά με την ποιότητα και φαίνεται οτι υπάρχουν άνθρωποι που αντιλαμβάνονται και ενοχλούνται από την συμπίεση.

Link to comment
Share on other sites

Με δοκιμες που εχουν γινει, τα ορια της ανθρωπινης ακοης ειναι πανω απο την ποιοτητα του cd. Σημαντικες διαφορες εντοπιζονται και οταν η δειγματοληψια της ηχογραφησης, ανεβει στα 88.2 khz ή τα 96khz και το βαθος στα 24bit.

Επομενως ενας ανθρωπος μπορει να ξεχωρισει τις διαφορες, αρκει το συστημα που ακουει να ειναι αποκαλυπτικο και να μην θαβει τις πληροφοριες.

Τωρα αν καποιος ακουει σε χαμηλου κοστους εξοπλισμο, λογικο ειναι να μην ακουει διαφορες, αφου το τι ειναι δυνατο να ακουστει περιοριζεται απο το μεσο αναπαραγωγης, τα ηχεια κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ελεος πια. Απο κει που ρωταγες στην αρχη του thread τι ειναι, εβγαλες επιστημονικο πορισμα οτι ειναι μια βλ@κεια και μιση, και γιατι? Γιατι πιανει πολυ χωρο και δεν εχεις που να το βαλεις. Φτανει πια με τους αυτοκλητους μεσιες. Ειπαμε για σοβαρο ηχοσυστημα, τα 2x80 Technics ειναι μετριο ηχοσυστημα, οπως και τα Ζ-5500 μου. Τα Klipsch Forte II που τυχαινει να εχω στο σαλονι μου, τεινουν να σοβαρισουν καπως, και να σε διαβεβαιωσω οτι ακουγεται καραμπινατη διαφορα.

Παραδειγμα, εαν θεωρηθει παρανομο ας κατεβει απο τους διαχειριστες. Αποσπασμα απο κομματι, το πρωτο σε mp3 (σε 320kbit, προφανως απο πηγη 320kbit) και το 2ο σε flac. Οποιος εχει αμφιβολιες για το αν εχει γινει οτιδηποτε edited μπορω να του στειλω το δισκο στην αρχικη του μορφη.

Mp3

Flac

Παρακαλω να ειστε τιμιοι με τον εαυτο σας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spresv

Παραδειγμα, εαν θεωρηθει παρανομο ας κατεβει απο τους διαχειριστες. Αποσπασμα απο κομματι, το πρωτο σε mp3 (σε 320kbit, προφανως απο πηγη 320kbit) και το 2ο σε flac.

Εάν το τραγούδι που έβαλες είναι μέχρι και 30" θεωρείται sample και δεν είναι παράνομο. Αν είναι παραπάνω, κόωε το στα 30" και ανέβασε το ξανά. ;)

Link to comment
Share on other sites

έχω και εγώ αρχεία flac. Με μετονομασία σε mp3 δεν μου έπαιξαν. Δεν χρησιμοποιώ το winamp για να βάλω το plugin και να μου παίξει τα αρχεία flac. Υπάρχει αλλός τρόπος να τα παίξω ή να τα μετατρέψω σε mp3?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από diablo13

έχω και εγώ αρχεία flac. Με μετονομασία σε mp3 δεν μου έπαιξαν. Δεν χρησιμοποιώ το winamp για να βάλω το plugin και να μου παίξει τα αρχεία flac. Υπάρχει αλλός τρόπος να τα παίξω ή να τα μετατρέψω σε mp3?

ευχαριστώ

foobar player ειναι δωρεαν:

http://www.foobar2000.org/

Για πληροφοριες σχετικα με τα flac και την επεξεργασια τους :

http://flac.sourceforge.net/

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo

Εμενα απλα μου φαινεται το flac με ποιο "γεματο" ηχο και με μεγαλυτερο ευρος συχνοτητων. Το mp3 ειναι καπως πιο "κουφο".

Αρα καταλαβες τι "κοβει" το mp3.

@Lafas εκανες τον κοπο να το ακουσεις? Η απλα συνεχιζεις να κανεις τον ειδημονα?

Βεβαια δεν λειπουν απο το νετ αλμπουμ δηθεν flac που απλα καποιος ειχε τη φαεινη ιδεα να κανει το mp3 wav, και το wav flac, με αποτελεσμα mp3 και flac να μμην εχουν καμια διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.