Jump to content



Νέο PC (not gaming!)


fonzi

Recommended Posts

Νέο PC με ζητούμενα την ησυχία, αξιοπιστία (πχ να επανέρχεται σωστά από stand-by) και με όριο τα 1000 ευρώ (δεν σημαίνει ότι πρέπει να το εξαντλήσουμε οπωσδήποτε...)

Δείτε τι σκέφτομαι και διορθώστε ότι είναι λάθος:

1) CPU CORE 2 DUO 6600 BOX

2) MOTHERBOARD GIGABYTE GA-965P-DS4 (OR ASUS P5B Deluxe)

3) PSU CORSAIR HX520W modular (OR SEASONIC S12-550)

4) HD 2X250 SAMSUNG SATAII σε RAID 0 (τους έχω αυτούς)

5) Ψύκτρα CPU XP-120 με akasa 12cm fan (την έχω) εκτός και αν πάω σε νερό

6) VGA MSI (http://www.zero1.gr/product_info.php?products_id=29640) OR GIGABYTE 8600GT FANLESS

7) RAM 2X1 DDR2 800: KINGSTON XYPERX (ή OCZ, XTREEM, TEAM ELITE)

8) DVD-RW SATA (ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟ)

9) CASE (Eδώ είναι τα δύσκολα: Θα προτιμούσα desktop αλλά ότι και να πάρω θέλω να είναι ελαφρύ και να έχει αθόρυβους -άρα 12cm- ανεμιστήρες)

Έχω δει τα lian-li PC7SE-S, PC-600A, PC-V880A καθώς και SILERSTONE GRANDIA, και ANTEC SOLO ή P180

Link to comment
Share on other sites

1) Αν δε σκοπεύεις να κλοκάρεις πολύ (π.χ. ΜΑΧ τα 3000, πάρε τον 6420 και όχι Box, μιας και έχεις ψύκτρα)

2) Καλές και οι δύο

3) Εξαιρετικά και τα δύο

4) οκ

5) Μια χαρά

6) Κάτι έχω με την MSI και με κάνει και ξινίζω, κάτι άλλο αν έβρισκες (αλλά πάντα σε 8600 - είναι καλή επιλογή)

7) TeamGroup με 100Ε 2χ1GB ;)

8) Samsung από Πλαίσιο, το έχω και μέχρι στιγμής μου φαίνεται εξαιρετικό

9) ΟΛΑ είναι φοβερά, δεν μπορώ να διαλέξω :D

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι είναι και η δικιά μου περίπτωση! Όριο τα 1000 Ευρώ και ένα PC που δε θα προορίζεται για gaming (αλλά δε θα έχει και κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα να παίξει κιόλας).

Για να δούμε... Αργότερα θα ποστάρω κι εγώ πώς σκέφτομαι τη δικιά μου σύνθεση... :)

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω καθετα με τις μνημες μιας και ειναι αργες στα 5-5-5-15 @ 800. Υπαρχουν οι μπλε μνημες http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=924415 που ειναι 4-4-4-12 @ 800 και πανε ανετα στα 900 που ομως ειναι λιγο πιο ακριβες αλλα αξιζουν.

Link to comment
Share on other sites

Kingston KHX6400D2LL/1G 1GB 800MHz DDR2 Non-ECC Low-Latency CL4 4-4-4-12-1, Voltage 2.0V

αυτές άξίζουν τον κόπο; Διότι ο φίλος απόπου θα αγοράσω δουλεύει κυρίως με infoquest και νομίζω kingston φέρνουν.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα τι παιζει με σενα και εγω ετσι τις πηρα τις μνημες (ή μαλλον δεν τις πηρα γιατι ηθελα xtreem). Καλες ειναι οι kingston αλλα εχω την εντυπωση οτι δεν υπερχρονιζονται. Δεν ειμαι και σιγουρος αλλα εχω αυτη την εντυπωση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει τίποτα περίεργο. Απλά αν παραγγείλω είδη που θα πάρει από 1-2 συγκεκριμένες εταιρείες που του δίνουν με πίστωση μπορώ και εγώ να καθυστερήσω λίγο την εξόφληση όλου του ποσού!

Οτι μνήμη έχω πάρει σε kingston δεν υπερχρονίζεται (ή ανεβαίνει πολύ λίγο) αλλά παίζουν αμέσως παντού και δεν μου έχουν βγάλει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikoszax

Διαφωνω καθετα με τις μνημες μιας και ειναι αργες στα 5-5-5-15 @ 800. Υπαρχουν οι μπλε μνημες http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=924415 που ειναι 4-4-4-12 @ 800 και πανε ανετα στα 900 που ομως ειναι λιγο πιο ακριβες αλλα αξιζουν.

Eεε, Promos φοράνε, τα 4-4-4-10 στα 800 τα έχουν για αστείο ;) Αν είσαι και τυχερός πάνε και 1000 με 4άρια :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.