Jump to content


Απότομο σβήσιμο υπολογιστή


mcdmate68

Recommended Posts

Γεια σας.

Πρώτο post στο forum και θα ήθελα τα φώτα σας για ένα πρόβλημα που έχω με τον υπολογιστή μου.

Καταρχήν η σύνθεση του Η/Υ είναι :

Case : Lian Li PC 7 SE-B III

PwS : Chieftech 450w

Mboard : MSI K9N Ultra

Cpu : AMD 4200 SAM

Vga : Nvidia 7600 gt

Mem : Trascent 2x512 στα 667

Hd : WD 36gb 10000 και Seagate 120 gb 7200

Το πρόβλημα είναι ότι ο υπολογιστής μου όταν προσπαθώ να παίξω Lord Of The Rings Online μετά από 30 40 λεπτά σβήνει, κάποιες φορές ανοίγει αμέσως από το power up και χωρίς κάποιο μήνυμα από τα windows ενώ κάποιες άλλες χρειάζεται να κλείσω το τροφοδοτικό ή να βγάλω για λίγο το καλώδιο.

Το παράξενο είναι ότι κάποια άλλα games (Lineage 2) αλλά και εφαρμογές με γραφικά και γενικότερα στην χρήση που του κάνω δε παρουσιάζει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, σίγουρα όχι σβησίματα πάντως.

Αν έχει κάποιος κάποια γνώμη για το τι φταιει ή αν του έχει συμβεί κάτι παρόμοιο ας το αναφέρει, θα ήταν μεγάλη βοήθεια για εμένα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mcdmate68 [Σήμερα, στις 16:48]

ενώ κάποιες άλλες χρειάζεται να κλείσω το τροφοδοτικό ή να βγάλω για λίγο το καλώδιο.

Ευχαριστώ

Κλασσικό σύμπτωμα μισοπεθαμένου τροφοδοτικού...

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε και τις θερμοκρασίες σε CPU και GPU...

To τροφοδοτικό μπορεί να είναι,μπορεί και όχι.Με ίδιο τροφοδοτικό τραβούσα Bench@3800 με 2 δίσκους,στο σύστημα της υπογραφής...:p ..έναν καιρό.(εκτός αν τα έφτυσε το δικό σου).

Link to comment
Share on other sites

Έλεγξε οπτικά να δεις αν δουλεύουν οι ανεμιστήρες επεξεργαστή και κάρτας γραφικών.

Αυτό είναι το πιο απλό που μπορείς να κάνεις, οπότε πρέπει να το κάνεις πρώτο.

Αν όλα είναι οκ με τα φουρφούρια, τότε προχωράς παρακάτω.

Σε δεύτερη φάση ξεφόρτωσε το σύστημα σου αφήνοντας μόνο τα απαραίτητα, δηλαδή βγάλε τον 120άρι τους οπτικούς οδηγούς και τη μία μνήμη.

Βέβαια η απογύμνωση τους συστήματος δε θα σου δώσει απόλυτα συμπεράσματα διότι στην περίπτωση που εξακολουθήσεις ναέχεις πρόβλημα αυτό μπορεί να σημαίνει είτε ότι το τροφοδοτικό σου είναι τελείως παιγμένο, είτε ότι δε φταίει το τροφοδοτικό.

Για να βγάλεις συμπέρασμα από αυτό το τεστ, θα πρέπει στο light σύστημα να εξαληφθεί το πρόβλημα. Έτσι είτε η τροφδοσία σου έχει "αδυνατίσει", είτε ένα από τα εξαρτήματα που αφαίρεσες δημιουργεί κάποιο πρόβλημα, οπότε αρχίζει και τα ξαναβάζεις ένα-ένα μέχρι να εμφανιστεί το πρόβλημα.

Σε τρίτη φάση, διότι είναι πολύ μεγαλύτερη φασαρία, δοκίμασε ένα άλλο τροφοδοτικό.

Βέβαια υπάρχει περίπτωση να είναι και κάτι άλλο...

Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Τεσταρε το τροφοδοτικο σου...! αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι φταει αυτο...Γιατι οπως ειπες σε αλλες εφαρμογες δεν το κανει....

Εγω εχω ενα παρομοιο προβλημα...Μετα απο αλλεπαλληλα αποτυχημενα ο/c :p ο ή ο επεξεργαστης μου τα επαιξε ή τα windows... Βασικα μερικες φορες που παιζω ''κατεβαζω'' το game που παιζω(να δω το msn μου πχ) και κανει ''καρφοτο''reboot''....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι.

Τελικά η βλάβη βρέθηκε, υπερθέρμανση στο τροφοδοτικό, τώρα ψάχνω να αγοράσω άλλο και είμαι ανάμεσα σε zalman και seasonic που μου έχουν πει οτι έχουν καλύτερα κυκλώματα, τέλος πάντων.

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια που μου δώσατε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kondax [07-05-2007 16:50]

To ιδιο προβλημα εχω αντιμετωπισει και εγω με amd αλλα ηταν θεμα θερμοκρασιας!!

Τι λες τώρα...???Και τι σχέση έχει που ήταν amd???Αν δεν είχες βάλει καλά την ψήκτρα και αν δεν είχες πάρι κάποια μέτρα φυσικό θα ήταν...

τώρα στο θέμα μας

κι εγώ φίλε μου πιστεύω πως είναι το τροφοδοτικό, αν δεν έχεις πρόβλημα με θερμοκρασίες.

Μου΄ ήρθε μια ιδέα αλλά δεν ξέρω αν στέκει.

Μπορεί να παίζει κάποια ασυμβατότητα στον υπολογιστή σου με κάποια κάρτα μνήμη σκληρό κτλ.αφου λες οτι σε ένα παιχνίδι σόυ κλίνει.Αν είναι έτσι κοίτα να κάνεις κανα bios update και να βάλεις τους νεότερους drivers.Είναι λίγο χαζό αλλα μπορεί να φταίει στο κάτω κάτω δεν χάνεις τίποτα.

Παντως 99%είναι το τροφοδοτικό

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.