Jump to content



First DX10 Game Demo σε 3 μέρες (15 Μαίου)


Maximus

Recommended Posts

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

http://www.legitreviews.com/article/505/3/

Ενταξει κατι δε παει καλα απλα.Αργησανε που αργησανε 6 μηνες στο hardware ,τωρα ειναι και στον driver πολυ πισω.

Παντως στο Call Of Juarez, θυμηθηκα ενα παλιο μου post που ελεγα κατι οτι η πρωτη γενια καρτων Dx10 θα σερνεται.Θελουμε και Crysis τρομαρα μου.Τελικα η prealpha που ετρεχε στην Cebit δε νομιζω να χει και πολυ διαφορα σε Fps απο την final ετσι οπως παει η δουλεια... :X:

Link to comment
Share on other sites

Η 1η γενιά καρτών DX10 θα σέρνεται στο 10 μέχρι να βγει η υποστήριξη του WDDM2.x. Τότε σύμφωνα με τη Μ$, η απόδοση των καρτών θα αυξηθεί κατά 7-10 φορές, δηλαδή αν τώρα το Call Of Juarez παίζει με 20fps, τότε θα βγάζει 140-200fps.

Αυτές οι μετρήσεις τώρα είναι με soft emulation :)

Link to comment
Share on other sites

Nαι ναι και το Lost Planet με 500fps (10x50fps) και max 900fps(10x90fps).. :hehe:

φιλικά πάντα, μην πιστευετε ότι διαβάζετε.

@Wizard πάω στοιχημα οτι ούτε εσύ δεν το πιστεύεις αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem

Nαι ναι και το Lost Planet με 500fps (10x50fps) και max 900fps(10x90fps).. :hehe:

φιλικά πάντα, μην πιστευετε ότι διαβάζετε.

τι εννοείς?

βέβαια περιμένω κανένα παιδί απο δω να το κάνει το Bench, Να δούμε αν είναι αλήθεια....

αλλά να σου πω το περίμενα να είναι χάλια τα πράγματα....

Link to comment
Share on other sites

Κανεις και κανενα bench δεν μας λεει ακομα με σιγουρια οτι οι dx10 καρτες του σημερα θα σερνονται στα πρωτα dx10 games.

Το οτι λοιπει το WDDM2.x ειναι αρκετα σημαντικος παραγοντας.

Οσο για την Ati τι να πω? Μονο μη κανει να την λαλακια να φτοιαξει τους drivers σε κανενα χρονο.:tomato: :tomato:

Παντως ειλικρινα τωρα λετε η σειρα 8600 να καταφερει να παιξει αξειοπρεπως τα ερχομενα παιχνιδια????? ?????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Indiana [Σήμερα, στις 01:43]

τι εννοείς?

βέβαια περιμένω κανένα παιδί απο δω να το κάνει το Bench, Να δούμε αν είναι αλήθεια....

αλλά να σου πω το περίμενα να είναι χάλια τα πράγματα....

Ε μην τα πηγαίνεις και απο την άλλη μερια τα πράγματα.

Υπάρχει η άποψη ότι στο μέλλον θα ενσωματώσουν το WDDM 2.0/2.x , γιατί μέχρι τώρα έχουν το 1.0, στα Vista το οποιο θα είναι ικανό να διαχειριστεί καλύτερα τους πόρους της gpu των dx10 καρτών. Μέχρι τώρα στα XP δεν υπήρχε τέτοι θέμα αφού ήταν 2d, στα Vista υπάρχει θέμα παραλληλης αξιοποιησης της gpu σε πολλαπλες 3d εφαρμογές, το οποιο δεν το έχει λύσει επαρκώς το WDDM 1.0.

To 2.x θα προσφέρει μεγαλύτερη σταθερότητα και μάλλον κάποια αυξηση στις επιδόσεις. Πόση θα είναι αυτή ? Δεν ξέρω.

Υπάρχει και θέμα πληρους αξιοποιήσης του απο hardware, υπάρχει και θέμα dx10.1 , υπάρχει και θεμα....ε άστα να πάνε:hehe:

@fusion .."τωρα λετε η σειρα 8600 να καταφερει να παιξει αξειοπρεπως τα ερχομενα παιχνιδια" έλα ντε..

αυτο που πιστευω εγώ (το ξαναλέω δεν θυμάμαι που το έχω γράψει), ειναι ότι τα ερχόμενα παιχνιδια και ιδιαιτερα τα απαιτητικά θα παιζονται αξιοπρεπως απο τις ερχόμενες καρτες , ανεξαρτητα τι boost μπορει να δώσει οποιοδήποτε driver display model. Γιατί πολυ απλα θα πρεπει να πουληθούν. Ίσως να μπορουσαν να τα κανουν έτσι ώστε να μπορουν να παιχθούν απο σημερινες dx10 καρτες αλλα έτσι θα καταργουσαν τους εαυτούς τους.

σκέψη

"Ποιος ο λόγος να αγοράσω εγώ την 9800GTX που θα βγει π.χ μετά απο 1-2 χρονια αν με το WDDM2.x μπορω να παιζω άνετα dx10 τιτλους με την 8800? "

Yπάρχει και μια άλλη σημαντική παράμετρος, αυτές οι κάρτες είναι μεγάλες και ενεργοβορες γιατι πρέπει να παίζουν dx9 και dx10 (και γιατί είναι στα πρώτα βήματα). Oι κάρτες που θα βγουν αργότερα και θα παιζουν μόνο dx10 θα είναι μικροτερες , αποτελεσματικότερες και ίσως και αναλογικά πιο φθηνες απο τις σημερινές.( Μια αντιστοιχης τιμής της 8600 καρτας ας πουμε που θα παιζει μόνο dx10 όμως, ναι θα μπορει να παιξει μια χαρά, αλλα για να γίνει αυτό θα πρέπει να εδραιωθει κάποιο OS, γιατι τώρα επικρατει ένα μπαχαλο)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem

Nαι ναι και το Lost Planet με 500fps (10x50fps) και max 900fps(10x90fps).. :hehe:

φιλικά πάντα, μην πιστευετε ότι διαβάζετε.

@Wizard πάω στοιχημα οτι ούτε εσύ δεν το πιστεύεις αυτό...

Από που ακριβώς τα βγάζεις αυτά τα συμπεράσματα? Το Lost Planet, είναι αυτή τη στιγμή σε demo, οι drivers δεν υφίστανται, το WDDM2.x επίσης, και ναι, θα μπορούσε να παίζει τόσο γρήγορα, αλλά δε θα συμβεί γιατί θα κολλάει στη CPU όπως έχει ξαναγίνει.

Αν είχες διαβάσει τα specs του WDDM2.x δεν θα το έλεγες αυτό. Αν τα demo/benches αυτά ήταν σωστά φτιαγμένα, δε θα υπήρχαν αυτές οι διαφορές μεταξύ των καρτών, εκτός και αν ήταν γελοίοι οι drivers ή buggy το hardware. Με το WDDM2.x το ΑΤΙ/nVidia optimized καταργείται γιατί οι "κόβεται" η απευθείας επικοινωνία με την κάρτα κι έτσι είναι υποχρεωμένοι να γράφουν τις εφαρμογές με τον ίδιο τρόπο για όλες. Αυτό μάλιστα είναι ένα στάδιο που θα δείξει το πραγματικά ισχυρό hardware γιατί το software θα περάσει σε μεγάλο ποσοστό στο περιθώριο.

Στοίχημα μη βάζεις, γιατί θα το χάσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 07:17]

...ι το πραγματικά ισχυρό hardware γιατί το software θα περάσει σε μεγάλο ποσοστό στο περιθώριο.

Στοίχημα μη βάζεις, γιατί θα το χάσεις :)

Kαι σε αυτό (hardware) η ΑΤΙ Χ2900ΧΤ υπερτερεί αυτή την στιγμή. έτσι δεν είναι? Και συνεπώς στα dx10 θα παίζει καλύτερα από τις 8800 ασχέτως αν έχουν βγει τότε 9800 κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 09:36]

Κλασικά, nVidia optimized.

Edit: Threads merged

Σε λίγο τα παιχνίδια για PC θα βγαίνουν όπως και στις κονσόλες, μόνο για ΑΤΙ -ΑΜD ή μόνο για Intel-nVIDIA!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav

Σε λίγο τα παιχνίδια για PC θα βγαίνουν όπως και στις κονσόλες, μόνο για ΑΤΙ -ΑΜD ή μόνο για Intel-nVIDIA!

Μάλλον πρέπει να διαβάσεις τι είναι το WDDM2.x :)

Ακριβώς το αντίθετο από αυτό που λες...!

Για αυτό λέω ότι είναι μούφα DX10 bench αυτό ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Μάλλον πρέπει να διαβάσεις τι είναι το WDDM2.x :)

Ακριβώς το αντίθετο από αυτό που λες...!

Για αυτό λέω ότι είναι μούφα DX10 bench αυτό ;) [/quote

το κατεβασες?:)

Link to comment
Share on other sites

Όχι και δεν πρόκειται :)

Αν το κατεβάσω και παίζει σε εμένα, αυτόματα αποδεικνύεται αυτό που λέω ;)

Όοοοοοοοοοταν με το καλό βγει hardware support για το WDDM2.x κι έχω αγοράσει και WDDM2.x κάρτα, θα το δοκιμάσω :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Όχι και δεν πρόκειται :)

Αν το κατεβάσω και παίζει σε εμένα, αυτόματα αποδεικνύεται αυτό που λέω ;)

Όοοοοοοοοοταν με το καλό βγει hardware support για το WDDM2.x κι έχω αγοράσει και WDDM2.x κάρτα, θα το δοκιμάσω :)

η 8800 ειναι WDDM2?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.