Jump to content


P35 Motherboards


NIKOSE

Recommended Posts

P35-DS4 την πήρα!!

Εχω διαθέσιμο έναν Ε4400 και έναν Ε6600. Ποιόν λέτε να κρατήσω για πάρτι της;

Μνήμες να ψάξω 1000ρες καλύτερα; Ελεγα να πάω για τις 800ρες elite teamgroup αλλά κρίμα να την κόβω λόγω μνημών...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από fonzi

P35-DS4 την πήρα!!

Εχω διαθέσιμο έναν Ε4400 και έναν Ε6600. Ποιόν λέτε να κρατήσω για πάρτι της;

Μνήμες να ψάξω 1000ρες καλύτερα; Ελεγα να πάω για τις 800ρες elite teamgroup αλλά κρίμα να την κόβω λόγω μνημών...

εξήγησε το λίγο, μιας και το 965 δεν έπαιζε με 1066 async?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, δεν έχω καμιά εμπειρία σχετικά. Βέβαια, προφανώς ασύχρονα θα παίζουν όπως λες.

(Προέρχομαι από amd στρατόπεδο και μόλις τώρα αποφάσισα να ασχοληθώ με intel.)

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=924288

αυτές λέω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πειρα την Gigabyte P35-DQ6.....!!εδω και 2 μερες τη να πω οτι και να πω ειναι λιγα...σταθεροτατη...fsb 450plus....με quad core..θερμωκρασιες παρα πολυ καλες....την προτηνω 9.5\10 απο εμενα...:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [22-05-2007 02:47]

περιμενω την p35 ds3R αλλα δεν εχει ερθει ακομα ωστε να την τεσταρω........εαν αλλαξει κατι θα το ποσταρω την επομενη μερα

την δευτερα η παρουσιαση της:)

Link to comment
Share on other sites

οκ έκανα intergrate όλα τα f6 από ic9r και gigabyte sata και κάνω install, αυτή τη στιγμή έχω έναν 4300 πρώτο boot με 9χ333 περίπου 3ghz όλα default, στο bios όλες οι κλοκ ρυθμίσεις είναι τακτοποιημένες πολυ ωραια, υπαρχει ακομα το κολπο με το ctrl+f1

προς το παρών δεν έχω βάλει παράθυρα, μόνο memtest και ubuntu 7.04

(ευκολότερα πέρασα ubuntu παρά winxp άλλαξαν οι εποχές, χρήση all-generic-ide όπως και στα 965 chipset)

φαίνεται πολύ καλή τα μονά προβλήματα μέχρι στιγμής είναι ότι με τα heat pipes η ultra 120 μπαίνει στο χιλιοστό επίσης το ocz φαν για τις μνήμες χτυπάει στην 8800 σε μισή ωρα θα έχω και παράθυρα οπότε θα κάνω δοκιμες μέχρι το πρωί

Link to comment
Share on other sites

Με QX6800 η p35 ds4 παιζει μια χαρα μεχρι τα 416 τουλαχιστον που με ενδιεφερε να δοκιμασω, σε ολα τα multi( f4 bios).To μονο που με χαλασε ειναι οτι θελει ταση στο chipset για να παιξει σταθερα τις μνημες στα 1200.:tw: :tw:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

περιμενω την p35 ds3R αλλα δεν εχει ερθει ακομα ωστε να την τεσταρω........εαν αλλαξει κατι θα το ποσταρω την επομενη μερα

Δεν βρισκω το link για εκεινο το post σου που φωναζες ΠΟΤΕ ΠΙΑ GIGABYTE..:p

Link to comment
Share on other sites

οκ ένα μίνι how to intergrate Ολα τα updates μέχρι αυτή την στιγμή MAY 2007 και όλους τους drivers για sata σε gigabyte p35 μητρική

(λογικά επειδή το gigabyte sata2 controller είναι jmicron πρέπει να δουλεύει και με τις p5k και γενικά τις περισσότερες p35 Μητρικές που έχουν βγει)

1) από εδώ http://www.gigabyte.eu/Support/Motherboard/Driver_Model.aspx?ClassValue=Motherboard&ProductID=2531&ProductName=GA-P35-DS4

κατέβασα τους drivers (Preinstall driver, press F6 during Windows* setup to read from floppy) για ic9r και gigabyte sata2

2) τρέχω τα 2 exe και τα ανοίγω

3) κατεβάζω nlite http://www.nliteos.com/download.html

4) κατεβάζουμε και sp2 από ms αν δεν το έχουμε (δεν έχω πρόχειρο λινκ)

5) ryanvm (όλα τα update από ms μέχρι και MAY2007

http://www.ryanvm.net/msfn/

6) τρέχω nlite και κάνω check τις πράσινες επιλογές

01.jpg

7) πατάω next και δίνω το cd των xp που έχω,

το dir που είναι το sp2,

το dir που είναι το Update απο ryanvm,

και τελος δεξι κλικ στο insert "single driver" διαλέγω το dir του ic9r εκει διαλεγω ενα απο τα .inf (αν έχει πολλά) tick στο textmode driver και με ctrl διαλέγω όλους τους drivers το ίδιο για gigabyte sata2 και σε μερικά λεπτά

έτοιμο WinXPSp2 με ryanvm2.1.10 και οδηγους για sata και ολα τα updates μέχρι και 05/2007

die floppy die ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bourlas

οκ ένα μίνι how to intergrate Ολα τα updates μέχρι αυτή την στιγμή MAY 2007 και όλους τους drivers για sata σε gigabyte p35 μητρική

(λογικά επειδή το gigabyte sata2 controller είναι jmicron πρέπει να δουλεύει και με τις p5k και γενικά τις περισσότερες p35 Μητρικές που έχουν βγει)

1) από εδώ http://www.gigabyte.eu/Support/Motherboard/Driver_Model.aspx?ClassValue=Motherboard&ProductID=2531&ProductName=GA-P35-DS4

κατέβασα τους drivers (Preinstall driver, press F6 during Windows* setup to read from floppy) για ic9r και gigabyte sata2

2) τρέχω τα 2 exe και τα ανοίγω

3) κατεβάζω nlite http://www.nliteos.com/download.html

4) κατεβάζουμε και sp2 από ms αν δεν το έχουμε (δεν έχω πρόχειρο λινκ)

5) ryanvm (όλα τα update από ms μέχρι και MAY2007

http://www.ryanvm.net/msfn/

6) τρέχω nlite και κάνω check τις πράσινες επιλογές

01.jpg

7) πατάω next και δίνω το cd των xp που έχω,

το dir που είναι το sp2,

το dir που είναι το Update απο ryanvm,

και τελος δεξι κλικ στο insert "single driver" διαλέγω το dir του ic9r εκει διαλεγω ενα απο τα .inf (αν έχει πολλά) tick στο textmode driver και με ctrl διαλέγω όλους τους drivers το ίδιο για gigabyte sata2 και σε μερικά λεπτά

έτοιμο WinXPSp2 με ryanvm2.1.10 και οδηγους για sata και ολα τα updates μέχρι και 05/2007

die floppy die ;)

Η διαδικασια που περιγραφεις ...ισχυει και για Ελληνικα Win XP SP2????? ...ειδικα οσον αφορα το Update απο ryanvm????

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε μπορεί η γκίγκα ρε γαμώτο να κάνει τους δίσκους να αναγνωρίζονται χωρίς φλόππυ;Είναι το μόνο μειονέκτημά της για εμένα και το θεωρώ χοντρό.Πάντως στο παρελθόν έχω κάνει κι εγώ intergrate με το nlite και στην πορεία αντιμετώπιζα κουλά προβλήματα με το λειτουργικό.Όταν έκοψα το nlite, μαχαίρι.Απλά να το έχετε υπόψη σας μπας και γίνει και σε εσάς.Μια μικρή πισινή δηλαδή κρατάτε τη...

Link to comment
Share on other sites

με ελληνικά παράθυρα δεν νομίζω να γίνεται διότι το ryanvm έχει τα αγγλικά updates

αν παραλείψεις το ryan όλα τα άλλα ισχύουν

παλαιοτέρα το εψαχνα το nlite και πείραζα 1002 παραμέτρους και συνηθως γινοταν η ...... αν όμως δεν πειράξεις τίποτα και απλώς κάνεις slipstream κανένα πρόβλημα το έχω δοκιμάσει σε πάρα πολλά pc και ακόμα δεν έχει κλατάρει τίποτα, απλώς το κόλπο με το f6 το ανακάλυψα χτες, στο γραφείο σχεδόν όλα τα pc έχουν floppy ενώ σπίτι δεν έχω κανένα

Link to comment
Share on other sites

το Ρ35 τουλαχιστον σύμφωνα με τα review για την P5K Deluxe WiFi-AP της asus υποστηρίζει καλύτερα crossfire. (ίσως βέβαια και λόγω της υλοποίσης της ASUS. δεν έχω δει review για Gigabyte).

Αν συνδυάσω την συγκεκριμένη m/b με την 8800 gts, η τελευταία θα εχει χειρότερη απόδοση, απο ότι αν την συνδυάσω με την P5N32-E NF680I SLI π.χ που έχει το chip 680 της nvidia;

δεν πολυενδιαφέρομαι για SLI αλλα αν έχει χειρότερη απόδοση η κάρτα γραφικών με το Ρ35, ίσως πάω στη δεύτερη λύση, γι αυτό θέλω την βοήθειά σας. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.