Jump to content



DDR3 Vs DDR2 Test by Anandtech


winters

Recommended Posts

Για οσους εχουν την απορια για το ποιες ειναι ταχυτερες...

http://www.anandtech.com/memory/showdoc.aspx?i=2989

Αποτελεσμα: DDR3+P35 ταχυτερο απο DDR2+P35 το οποιο ειναι ταχυτερο απο DDR2+P965

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος, έψαχνα κατι τέτοιο. Ενδιαφέρουσα αυξηση και των DDR2 σε P35.

Ίσως τελικά να αλλάξω m/b χωρίς να χρειαστεί να πουλήσω τις DRR2, μια χαρα πάνε κι αυτές.:happy:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Teodor_ch [Σήμερα, στις 12:29]

είδατε για τι διαφορά μιλάμε?

όσοι έχουν ddr2 και καλή μητρική 965/975 δε νομίζω να αξίζει να αναβαθμίσουν

Nαι αλλά για όσους δεν είναι ικανοποιημένοι απο την 965/975 τους (σαν εμένα δλδ) θα μπορουν να πάνε σε p35με DDR2 slots (δεν ελιναι ανάγκη δλδ να αλλάξουν και την RAM) που θα έχει και καλυτερη υποστηριξη στους καινουριους cpu χωρις να χάνουν σε επιδόσεις. Σωστός?

Στο bandwith καλούλα είναι διαφορά, δεν είναι λόγος ανβάθμησης βέβαια για άλλο λόγο κυρίως βγήκαν τα νεα chipset. Μου άρεσε ότι με τα DDR2 δεν χάνεις σχεδόν τίποτα και ότι υπάρχει επιρροή του P35 πάνω τους.

post-4508-1416073098,7485_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν δείς τα frames σε παιχνίδια και τον επίλογο του άρθρου μιλάει για 3-5% αύξηση επιδόσεων.

σίγουρα άν κάποιος δεν έχει μητρική τώρα να το σκεφτεί να την αγοράσει αλλά και πάλι νομίζω ότι θα έπρεπε να περιμένει να περάσουν μερικά revision πρώτα και να πέσουν και οι τιμές τους ;)

αλλά απο ddr2 -> ddr3 ακόμα δε λέει και τίποτα

Link to comment
Share on other sites

σε λιγες μερες θα κανω και το δικο μου roundup για να ειμαι σιγουρος.

Commando/P5k/P5k3 in da house ενδιαφερον εχουν τα αποτελεσματα του p35 vs 965 δεν νομιζω να εχω τοση διαφορα εγω με p35 και 965 ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Winters

Aν καποιος παρει καινουριο pc παει p35+ddr2...

η τακτική μου είναι να μήν αγοράζω κανένα προϊόν αν δεν έχει κλείσει 3 μήνες στην αγορά.

είσαι σίγουρος ότι οι νέες μητρικές που συνιστάς δεν έχουν προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

Μουφα μου φαινεται.Ολος ο κοσμος που το δοκιμασε το εβγαλε πιο αργο και αυτο επειδη εχει χαλαρο strap.

Στην DS4 P35 τουλαχιστον ειναι πιο αργο απο την ds4 965 μου.

Χαμηλωτερα σκορ σε pi, μεμτεστ unbuffered και οτι αλλο δοκιμασα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ νωρις να κρινουμε τις DDR3 και τις δυνατοτητες τους ακομα καλα καλα δεν κυκλοφορησαν επισημα παντως προσωπικη αποψη πιστευω οτι με τις DDR3 οι επιδοσεις θα φτασουν πολυ ψηλα για θυμηθειτε τι εγινε με ddr1 και ddr2 αντιστοιχα οπως επισης και με τις ιδιες καρτες γραφικων με μνημες ddr2 και ddr3 αντιστοιχα απλα ειναι πολυ νωρις να μλαμε για συγκριση των δυο ας κυκλοφορησουν πρωτα αυτες και αντιστοιχα μητρικες και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

το p5k το λεω και το ξαναλεω οπου και αν γραφω ειναι Σ Τ Α Θ Ε Ρ Ο Τ Α Τ Ο, τοσο για καθημερινη χρηση οσο και για overclock, ειδικα οι δυνατοτητες του για recover οσο clockαρεις ειναι αντιστοιχες DFI ULTRA-D! αφηστε που εχει και απο το BIOS επιλογη που διορθωνει το vdroop!

Οσο για τις DDR3 ας περιμενουμε chipset που υποστηριζουν ΚΑΘΑΡΑ DDR3 και οχι DDR2/3 combo για να τις κρινουμε μιας και στα χαρτια οι DDR3 εχουν πολλες τεχνολογιες παραπανω απο τις DDR2

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee [Σήμερα, στις 01:07]

το p5k το λεω και το ξαναλεω οπου και αν γραφω ειναι Σ Τ Α Θ Ε Ρ Ο Τ Α Τ Ο, τοσο για καθημερινη χρηση οσο και για overclock, ειδικα οι δυνατοτητες του για recover οσο clockαρεις ειναι αντιστοιχες DFI ULTRA-D! αφηστε που εχει και απο το BIOS επιλογη που διορθωνει το vdroop!

Οσο για τις DDR3 ας περιμενουμε chipset που υποστηριζουν ΚΑΘΑΡΑ DDR3 και οχι DDR2/3 combo για να τις κρινουμε μιας και στα χαρτια οι DDR3 εχουν πολλες τεχνολογιες παραπανω απο τις DDR2

Σωστό για το 2ο, αλλά αυτός που θέλει να πάρει αυτούς τους μήνες m/b και τον ενδιαφέρει η συμβατότητα αλλα και η καλυτερη υποστηριξη σε Q2D και νεότερους τι να κάνει? Να μην πάει σε P35+DDR2?

Προσωπικά η p5k deluxe μου αρέσει (και το bios που διορθώνει το vdroop ξέρω ότι δουλευει) άλλα περιμένω να δω και πως παει η DQ6,

λες να μην αξίζει?

Εdit: βέβαια τώρα το P35 πρεπει να είναι πιο αργό σε pi και απο το 965...αλλά και πάλι μου φαίνεται χαζό να θέλει να πάρει κανεις m/b και να μην πάρει P35. Έτσι κι αλλιως απο εδώ και περα θα βγαίνουν P/X 35 μόνο με ddr3 υποστήριξη και για κάποιον που δεν θέλει να προχωρήσει σε αλλαγή και ram τζαμπα χρονο θα περιμένει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ακόμα ενα Link που με κάνει να πιστεύω ότι δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορες αναμεσα σε DDR2/DDR3 http://www.legitreviews.com/article/511/1/ ακόμα.

Φαίνεται ότι το παιχνιδι με τις DDR3 θα παιχτεί όταν αυτές θα είναι ικανες να παίξουν πάνω απο 1600ΜΗz. ;)

Link to comment
Share on other sites

Συγκρινουμε κατι ωριμο με κατι αγουρο. Λαθος δεν ειναι αυτο? Καλυτερα να κοιτουμε τεχνολογικα τι προσφερει το νεο ειδος. Και ειδικα τα χαμηλα του ρευματα αφηνουν πολλες υποσχεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cabrinha [Σήμερα, στις 20:15]

Συγκρινουμε κατι ωριμο με κατι αγουρο. Λαθος δεν ειναι αυτο? Καλυτερα να κοιτουμε τεχνολογικα τι προσφερει το νεο ειδος. Και ειδικα τα χαμηλα του ρευματα αφηνουν πολλες υποσχεσεις.

Γιατί είναι λάθος? Τις συγκρινουμε τώρα, θα τις συγκρινουμε και μετα :)

όσο για τα ρεύματα που λες (και δεν είναι μόνο αυτά ) βοηθάνε τις μνήμες να παίζουν ψηλότερα, για αυτό και πάνω λέω όταν θα παίξουν πάνω απο 1600Mhz.

Έριξες καμια ματιά στα links? ;) Αυτήν την στιγμή DDR2/DDR3 έχουν διαφορές μόνο όταν οι δευτερες παίζουν ψηλά.

@"Καλυτερα να κοιτουμε τεχνολογικα τι προσφερει το νεο ειδος.... " - Δεν είπε κανεις το αντίθετο

εξ άλλου είπα

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 19:58]

ακόμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.