Jump to content



Τετραπλό ψυγείο ή δύο διπλά?


Wizard!

Recommended Posts

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Wizard!

Αυτή η αντλία θα μου φτάσει είτε για δύο διπλά είτε για ένα τετραπλό? :...:

Ξέρετε πόσο θόρυβο κάνει? Είναι σημαντικό για εμένα...

Σε full speed, κανει θορυβο ναι... ειναι αρκετά δυνατή, εγω την εριξα στα 7v και δεν ακούγεται καθόλου. Η 1250 της Eheim ηταν αρκετά πιο αθόρυβη σε full speed.

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη αντλία κάνει λίγο θόρυβο...

Η D5 που είναι η επόμενη είναι αθόρυβη! Την εχω εδω και αρκετό καιρό και είμαι ευχαριστημένος :)

Εχει και ποτενσιόμετρο για να ρυθμίζεις τις στροφές της

Link to comment
Share on other sites

mcp655 προτίμησε, ίδιες είναι με την D5 και πιο φθηνή. H διαφορά τους είναι στην τιμή που τη δίνει ο μεταπωλητής τους, από την μια η Swiftech τη δίνει πιο φθηνά αλλά από την άλλη η μαμά Laing τις βαράει.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας ολα τα προηγούμενα έχω δύο απορίες

1) γιατί σε ένα κύκλωμα υδρόψυξης είναι καλύτερο να υπάρχουν δύο αντλίες?? Που βοηθάει αυτό και πόσο

2) Ενα τροφοδοτικό 750W μπορεί να αντέξει δύο ξεχωριστά κυκλώμτα υδρόψυξης?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 15:33]

Αυτή η αντλία θα μου φτάσει είτε για δύο διπλά είτε για ένα τετραπλό? :...:

Ξέρετε πόσο θόρυβο κάνει? Είναι σημαντικό για εμένα...

Kαι η D4 και η D5 είναι οι πλέον αθόρυβες από όλες τις γνωστές.

Και αρκετά δυνατές ώστε να φτάνουν για 4πλο ψυγείο.....

παίζει ρόλο βέβαια πόσο ''δύσκολο'' μπλοκ θα έχεις.

γιατι αν έχεις κανένα Nexxos της Alpha cool ξέχνα το.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zaxos

Η D4 έχει αρκετή διαφορά σε θόρυβο σε σχέση με την D5 (όχι ακριβώς θόρυβος, ενα έντονο σφύριγμα στη D4)

Aν δεν βάλεις τη βάση της είναι μια χαρα

Εξ'αλλου δεν βγαίνει πια η D4:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xrist [Σήμερα, στις 00:09]

Aν δεν βάλεις τη βάση της είναι μια χαρα

Εξ'αλλου δεν βγαίνει πια η D4:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά καταλήξαμε σε 2 διπλά, GT Stealth II, γιατί δεν υπάρχει 4πλό που να έχει αποδεδειγμένη αξιοπιστία και γιατί αυτά που βρίσκουμε έχουν τα ρακόρ παράλληλα στο ψυγείο (προς τα κάτω), και βρίσκουν στο σασί...

Αυτό που μένει τώρα είναι η επιλογή της αντλίας. Θα δουλέψει σε διπλά ψυγεία, με μπλόκ σε cpu και vga. H ερώτηση είναι:

Swiftech MCP655 και ξεχωριστό δοχείο (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69976865&product=943428)

ή

WaterChill XTreme με ενσωματωμένο δοχείο και software για ρύθμιση ανεμιστήρων κι έλεγχο (http://www.hexus.net/content/item.php?item=1459&page=2)

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Μαγιε μου τον πρωτο συνδιασμο

η δευτερη αντλια απλος ειναι μαπα....

εχω δοκιμασει 2 και ειχα και στις 2 διαροες προβληματα με ρακορ δυσκολο γεμισμα κτλ...

οσο για την mcp655-d5 απλα ειναι κορυφη πολυ αθορυβη σε σχεση με την παλια D4 η τις hydor και eheim

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η 655 με βολεύει και για άλλο λόγο: Την τοποθετώ πιό εύκολα εκεί που θέλω, ενώ η άλλη δε μου δίνει και πολλές επιλογές... Απλά επειδή θα έχει 4 ανεμιστήρες να δουλεύουν, έλεγα μήπως γλιτώσω τα panels για τον έλεγχό τους

Link to comment
Share on other sites

Στάνταρ θα (ξανα)διάλεγα τη Swiftech, δε θα το μετανιώσεις, είναι δύναμη η αντλία, συν το χαμηλό της θόρυβο. Επίσης, κάνε αυτό που είπαν και τα παιδιά πιο πάνω, σύνδεσε τα ψυγεία παράλληλα, εγώ κάνοντάς το έπεσα 3 βαθμούς κάτω στον quad, και βελτιώθηκε και η ροή. Χρησιμοποίησε καλύτερα (αν βρείς) αντί για τα κλασικά Τ ρακόρ σε σχήμα Υ για καλύτερη ροή.

Όσο για τους ανεμιστήρες σου μπορείς να τους βάλεις με μόλεξ 4-σε-3 -πιν στα 5 volt (αν ξεκινάνε βέβαια), στο δικό μου setup τουλάχιστον έχω αμελητέες διαφορές στην απόδοση (3-4 βαθμούς πάνω αλλά γλιτώνεις τη βαβούρα). Ίσως γλιτώσεις τον fan controller τελικά :)

Στην 2900 τι μπλοκ έχεις? Θα περιμένω θερμοκρασίες μιας και στις επόμενες μέρες έρχεται και η δικιά μου, που θα μπει κι αυτή στο κύκλωμα αργά η γρήγορα.

Αυτά και καλή συνέχεια.

edit: Εριξα μια ματιά στο κουτί σου...αν βάλεις τα ψυγεία πίσω (λογικά), ίσως να δυσκολευτείς να τα χωρέσεις δίπλα δίπλα μιας και το βλέπω να είναι ολίγον οριακά...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.