Jump to content



Vista και προβλημα με nvidia (?) nvlddmkm


makio

Recommended Posts

λοιπον το συστημα μου ειναι

dfi sli dr + opty 165 + 2g mem + 7600gt + 2x250g raid

vista ultimate original dsp

2 οθονες TFT σε Dualview

σε ασχετες στιγμες , αν και αυτο ειναι υπο παρακολουθηση, παγωνει η εικονα στα παντα,μαυριζουν οι οθονες, ο ηχος συνεχιζει κανονικα και μετα απο 1-2 δευτρ/α επανερχονται ολα παλι στα φυσιολογικα τους.......

κατω δεξια βγαινει συννεφακι προειδοποιησης οτι '' ο οδηγος μπλα μπλα nvlddmkm σταματησε να ανταποκρινεται αλλα επανακτηθηκε επιτυχως'' (ή καπως ετσι τελως παντων)

μ ενα συντομο ψαξιμο το μονο που βρηκα ειναι αλλους συμπασχοντες αλλα οχι λυση

αν μπορειτε να βοηθησετε ...κοπιαστε!! ευχαριστω

edit>> το συστημα ειναι ενημερωμενο με οτι πιο προσφατο υπαρχει.....

Link to comment
Share on other sites

Zaxo ευχαριστω για το λινκ! (μονο απελπισμενους εβρισκα!)

το κακο ειναι οτι συμφωνα με τον ποστερ (!) το αρχειο ΔΕΝ ανανεωνοταν με καινουργια εκδοση

αλλα παρεμενε κολημενη η παλια...

εκανα ενα τσεκαρισμα και διαπιστωσα οτι το αρχειο μου ειναι στην πιο νεα εκδοση του.....

θα δοκιμασω παρ ολα αυτα να το αλλαξω μη τυχων ειναι corrupted.

thanks

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά εμφανίστηκε και σε μένα το ίδιο πρόβλημα πριν από λίγο καιρό.

’λλαξα οδηγό και έβαλα τον τελευταίο beta της Nvidia 160.ΧΧ

Έβγαλα και το Everset που το είχα ρυθμίσει να τρέχει στο sidebar, με το που ξεκίναγα τα Windows.

Έκανα και ένα check disk.

Μετά από αυτά σταμάτησε το πρόβλημα.

Δεν ξέρω τι από τα τρία έφταιγε, αλλά νομίζω ότι ήταν το Everest.

Εμένα δεν μου το εμφάνιζε αμέσως το πρόβλημα, αλλά μετά από αρκετή ώρα.

Εκεί που απλά διάβαζα ιστοσελίδες με το Mozilla Firefox, άρχιζε να μαυρίζει στιγμιαία η οθόνη. Μετά μου έβγαζε το μήνυμα ότι είχε πρόβλημα ο οδηγός της κάρτας γραφικών και ότι ξαναξεκίνησε επιτυχώς.

Το μήνυμα με πρόβλημα στο WDDM (nvlddmkm) δεν το είδα.

Το WDDM είναι το γνωστό windows display driver model, δηλαδή ο οδηγός της κάρτας γραφικών. Τα Vista υποστηρίζουν οδηγούς κάρτας γραφικών WDDM 1.0. Διαφέρουν από το XPDM των Windows XP στην πολυεπεξεργασία και τη διαχείρηση της μνήμης της κάρτας γραφικών και επιτρέπουν πολλές 3D εφαρμογές να τρέχουν συγχρόνως (aero).

Κι εγώ είχα δύο οθόνες όταν εμφανίστηκε το πρόβλημα.

Τώρα αυτή τη στιγμή έχω μια μόνο γιατί έχω ενεργοποιήσει το SLI.

Αν έχεις κάτι κοινό από αυτά που ανέφερα πες το, μήπως βγάλουμε κάποια άκρη.

Μέχρι στιγμής το κοινό που είχαμε είναι οι δύο οθόνες και οι τελευταίοι επίσημοι οδηγοί της Nvidia.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 16:40]

Ξαφνικά εμφανίστηκε και σε μένα το ίδιο πρόβλημα πριν από λίγο καιρό.

’λλαξα οδηγό και έβαλα τον τελευταίο beta της Nvidia 160.ΧΧ

Έβγαλα και το Everset που το είχα ρυθμίσει να τρέχει στο sidebar, με το που ξεκίναγα τα Windows.

(δεν εχω/ειχα το everest....)

αυτο το ''ξαφνικο'' ειναι το ζητουμενο,δλδ ποια η αφορμη για να ξεκινησει το προβλημα,γιατι μετα....

Έκανα και ένα check disk.

Μετά από αυτά σταμάτησε το πρόβλημα.

Δεν ξέρω τι από τα τρία έφταιγε, αλλά νομίζω ότι ήταν το Everest.

... μετα πιστευεις οτι βρηκες τον ενοχο , αλλα απλως τα πραγματα μπερδευονται πιο πολυ...

αυτο με το chkdisk με προβληματιζει πιο πολυ! ειχα κανα-δυο μπερδεματα οταν προσπαθησα να βαλω εναν σατα στη μητρικη και το raid τρελενοταν κανοντας τσεκ στην εκκινηση ....

παρ ολα αυτα πιστευω οτι ειναι ασχετο γιατι το προβλημα συνεχιστηκε και μετα την αναβαθμιση των οδηγων της καρτας γραφκν

Εμένα δεν μου το εμφάνιζε αμέσως το πρόβλημα, αλλά μετά από αρκετή ώρα.

Εκεί που απλά διάβαζα ιστοσελίδες με το Mozilla Firefox, άρχιζε να μαυρίζει στιγμιαία η οθόνη. Μετά μου έβγαζε το μήνυμα ότι είχε πρόβλημα ο οδηγός της κάρτας γραφικών και ότι ξαναξεκίνησε επιτυχώς.

ακριβως το ιδιο προβλημα ...σχεδον , χρησιμοποιω των ΙΕ ,ανοιγω 2 (ενα σε καθε οθονη) με καμποσες καρτελες ο καθενας, ενω απο πισω τρεχει κι ο media player να παιζει κανα Mp3

και μενα δεν το παρουσιαζει αμεσως , ενω επαναλαμβανεται ανα 10 λεπτα περιπου(οταν και αν αρχισει)

ομως..............

Το μήνυμα με πρόβλημα στο WDDM (nvlddmkm) δεν το είδα.

Το WDDM είναι το γνωστό windows display driver model, δηλαδή ο οδηγός της κάρτας γραφικών. Τα Vista υποστηρίζουν οδηγούς κάρτας γραφικών WDDM 1.0. Διαφέρουν από το XPDM των Windows XP στην πολυεπεξεργασία και τη διαχείρηση της μνήμης της κάρτας γραφικών και επιτρέπουν πολλές 3D εφαρμογές να τρέχουν συγχρόνως (aero).

ομως με αυτο που ανεφερες μ εβαλες σε σκεψεις... WMP + IE(?) +AERO + SIDE BAR + DUAL VIEW ??

μαλλον ο ΙΕ δεν εχει σχεση - εσυ εχεις mozilla, κι αυτη τη στιγμη γραφω χωρις προβλημα ΑΛΛΑ χωρις WMP...

Κι εγώ είχα δύο οθόνες όταν εμφανίστηκε το πρόβλημα.

Τώρα αυτή τη στιγμή έχω μια μόνο γιατί έχω ενεργοποιήσει το SLI.

Αν έχεις κάτι κοινό από αυτά που ανέφερα πες το, μήπως βγάλουμε κάποια άκρη.

Μέχρι στιγμής το κοινό που είχαμε είναι οι δύο οθόνες και οι τελευταίοι επίσημοι οδηγοί της Nvidia.

οντως το μονο κοινο σημειο ειναι αυτα τα δυο

αληθεια , ποια ηταν η συνθεση σου οταν ειχες προβλημα?(η δικια μου δες 1ο ποστ)

βεβαια διαβασα για το ιδιο προβλημα σε πολυ διαφορετικα μηχνμτα ,αρα τα κοινα σημεια που μενουν για ολους σχεδον ειναι

NVIDIA-AERO-SIDEBAR-WIN MEDIA PLAYER(?)

Link to comment
Share on other sites

__________________________________________________________________________

NVIDIA statement on TDR Error Messages

Some Windows Vista users have reported that their systems are displaying an error message that says: "Display driver stopped responding, but has successfully recovered." This is called a Timeout Detection and Recovery error message.

Timeout Detection and Recovery (TDR) is a new feature of Windows Vista that attempts to detect problematic situations and recover to a functional desktop without forcing a reboot. Hangs can occur when the GPU is processing intensive graphics operations, typically during gameplay, and nothing is being updated on the monitor. To the user it appears that the system is frozen with no resolution to the problem; in previous operating systems users generally had to wait a few seconds and then reboot.

The TDR error message "Display driver stopped responding and has recovered" lets the user know that the NVIDIA display driver (specifically the "nvlddmkm.sys" file) has been re-initialized and the GPU is reset without requiring a reboot. The only visible artifact from the recovery is a screen flicker, the result of a screen redraw. Note that some older Microsoft DirectX applications may render to a black screen at the end of the TDR, requiring the user to restart these applications.

TDRs are not specific to a single driver problem, and can occur for a variety of reasons. When they occur, diagnostic information is collected in the form of a debug report that is sent to Microsoft through the Online Crash Analysis (OCA) mechanism if the user opts to provide feedback.

NVIDIA encourages users to submit their own bug reports via the NVIDIA Vista Quality Assurance Program, using the keyword "TDR" in the description of the problem. The NVIDIA bug report link is here:

https://surveys.nvidia.com/index.jsp?pi=749...8f09e040b4a437a

We understand that many users have expressed frustration with this issue, and we apologize for the inconvenience. Since the NVIDIA v101.41 beta driver release, NVIDIA has been fixing many TDR issues reported by users. Our software team is currently preparing a new driver which will dramatically reduce the number of TDR errors that users have reported on the forums. Thank you for your patience.

More information on TDRs can be found here:

http://www.microsoft.com/whdc/device/displ...dm_timeout.mspx.

__________________________________________________________________________

για να δουμε...........

Link to comment
Share on other sites

Αν σου το κάνει αραιά και που δεν είναι πρόβλημα.

Αν σου το κάνει συχνά τότε άλλαξε οδηγούς κάρτας γραφικών.

Επίσης πρόσεξε να αερίζεται καλά η κάρτα γραφικών και παίξε και με τις ρυθμίσεις στο nvidia control panel.

Ποιους οδηγούς έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Αν σου το κάνει αραιά και που δεν είναι πρόβλημα.

Αν σου το κάνει συχνά τότε άλλαξε οδηγούς κάρτας γραφικών.

Επίσης πρόσεξε να αερίζεται καλά η κάρτα γραφικών και παίξε και με τις ρυθμίσεις στο nvidia control panel.

Ποιους οδηγούς έχεις?

εχω τους 158.18whql

τελευταια δεν μ εχει επισκεφτει ! αν και παλι οταν εχω τον ΙΕ ανοιχτο με τον WMP να παιζει και κανω καποια ενεργεια που βγαζει UAC (μαυρισμα) παρατηρω ενα κομπιασμα...

σχετικα λογικο ειναι μιας και η 7600 gt ισως ζοριζεται, αλλα απο την αλλη ΠΟΣΟ βαρυα μπορει να ειναι η τρισδιαστατη απεικονιση εκεινη τη στιγμη??

θεμα θερμοκρασιας δεν παιζει σιγουρα -η ζαλμαν κανει καλη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι θέμα οδηγών.

Βάλε για παράδειγμα τους επίσημους οδηγούς που δίνει η M$ και το πρόβλημα θα εξαφανιστεί.

Νομίζω ότι οι τελευταίου οδηγοί που έχει η M$ και τους εγκαθιστάς με το Windows update, είναι η έκδοση 5818.

Τελευταία έβαλα τους beta 160.03 επειδή υποστηρίζουν SLI με 4gb μνήμης συστήματος, αλλά και η προηγούμενη έκδοση ήταν εντάξει.

Ελπίζω να μην εμφανιστεί ξανά το πρόβλημα.

Το κόμπιασμα που κάνει το UAC είναι άσχετο από την επανεκκίνηση του οδηγού.

Σήμερα έβαλα ξανά το Everest στο sidebar και μετά από 6 ώρες, έχοντας ανοικτά 20 URL στο firefox και με ανοικτό το Google Earth και με επεξεργασία πολλών εικόνων, εμφανίστηκε ξανά το πρόβλημα και μάλιστα πολύ άσχημα, σε σημείο που έκανε συνεχώς επανεκκινήσεις.

Κάθε φορά μου έβγαζε το γνωστό μήνυμα.

Τo τράβηξα και video όλο το σκηνικό.

Αναγκάστηκα να μπω σε safe mode, έβγαλα τους τελευταίους οδηγούς (δεν ήταν καν επίσημοι beta της NVidia) και αυτή τη φορά άφησα τους επίσημους της M$ μαζί με το Everset.

Το αρχείο nvlddmkm.sys δεν λέει πουθενά τι έκδοση είναι παρά μόνο ημερομηνία. Στο device manager - drivers - drivers details μου δείχνει ότι η έκδοση είναι 7.15.11.5818.

Το συγκεκριμένο αρχείο γράφει "date modified" στις Πέμπτη, ‎12 ‎Απριλίου ‎2007, ‏‎5:07:00 μμ και στο "digital signatures" έχει ημερομηνία μια μέρα μετά Παρασκευή, 13 Απριλίου 2007 4:50:57 πμ.

Εσένα τι στοιχεία έχει αυτό το αρχείο???

Θα το βρεις στο C:\windows\system32\drivers

Επίσης κάπου διάβασα ότι το πρόβλημα λύνεται αν κάνουμε απεγκατάσταση τους οδηγούς και σβήσουμε και τους οδηγούς που υπάρχουν στο repository

C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository

Αν κάνεις search το nvlddmkm.sys θα δεις ότι υπάρχει σε πολλά dir.

Σε μένα υπήρχε σε 6 με ονόματα όπως nv_dm.inf_04f2dd5a, nv_lh.inf_fe633de2, nv_aw.inf_2ff002a7 κτλ.

Πήρα το owner σε κάθε ένα dir, το έσωσα, άνοιξα ξανά το properties - security και έβαλα τον νέο owner (εμένα) να έχει full access.

Μετά τα έκανα move σε άλλο δίσκο.

Διαφορετικά δεν με άφηνε να τα σβήσω.

Θα βάλω ξανά τους οδηγούς 160.03, που υποστηρίζουν SLI με 4GB μνήμης μήπως και αυτή τη φορά δεν εμφανιστεί το πρόβλημα.

Μπορεί να είναι beta και να μην τους έχει καν η Nvidia, αλλά τους έχω ανάγκη.

Μα τόσους μήνες μετά και ακόμα δεν μπορούν να βγάλουν ένα οδηγό της προκοπής?

Ας βάλουν δύο αρχεία nvlddmkm.sys.

Ένα που να υποστηρίζει σωστά το WDDM 1.0 των Vista και ένα που να είναι μόνο για τις WDDM 2.0 κάρτες όπως η 8800.

Αφού τα Vista δεν υποστηρίζουν το WDDM 2.0 (παλιά ονομασία LDDM) τι το βασανίζουν?

Δεν θα δουλέψει σωστά ότι κομπίνες και να κάνει η Nvidia.

Μόνο προβλήματα θα μας δημιουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Πρέπει να είναι θέμα οδηγών.

Βάλε για παράδειγμα τους επίσημους οδηγούς που δίνει η M$ και το πρόβλημα θα εξαφανιστεί.

Νομίζω ότι οι τελευταίου οδηγοί που έχει η M$ και τους εγκαθιστάς με το Windows update, είναι η έκδοση 5818............

Στο device manager - drivers - drivers details μου δείχνει ότι η έκδοση είναι 7.15.11.5818.

Το συγκεκριμένο αρχείο γράφει "date modified" στις Πέμπτη, ‎12 ‎Απριλίου ‎2007, ‏‎5:07:00 μμ και στο "digital signatures" έχει ημερομηνία μια μέρα μετά Παρασκευή, 13 Απριλίου 2007 4:50:57 πμ.

Εσένα τι στοιχεία έχει αυτό το αρχείο???

Επίσης κάπου διάβασα ότι το πρόβλημα λύνεται αν κάνουμε απεγκατάσταση τους οδηγούς και σβήσουμε και τους οδηγούς που υπάρχουν στο repository

C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository

Αν κάνεις search το nvlddmkm.sys θα δεις ότι υπάρχει σε πολλά dir.

Σε μένα υπήρχε σε 6 με ονόματα όπως nv_dm.inf_04f2dd5a, nv_............................

Μα τόσους μήνες μετά και ακόμα δεν μπορούν να βγάλουν ένα οδηγό της προκοπής?

Ας βάλουν δύο αρχεία nvlddmkm.sys.

Ένα που να υποστηρίζει σωστά το WDDM 1.0 των Vista και ένα που να είναι μόνο για τις WDDM 2.0 κάρτες όπως η 8800.

Αφού τα Vista δεν υποστηρίζουν το WDDM 2.0 (παλιά ονομασία LDDM) τι το βασανίζουν?

Δεν θα δουλέψει σωστά ότι κομπίνες και να κάνει η Nvidia.

Μόνο προβλήματα θα μας δημιουργεί. ...............................

οπως εγραψα πιο πανω εχω τους τελευταιους whql οδηγουςκαι το αρχειο εχει τα ιδια στοιχεια με το δικο σου δλδ

7.15.11.5818 >12/4/07

στο repository βρηκα 14 ! ! ! φακελους με ονοματα οπως αυτα που λες,αλλα στο τσεκαρισμα για προηγουμενες εκδοσεις αναφερει μονο 2!

η πιο προσφατη ηταν εκδοση >7.15.11.65 10/2/07 ενω η πιο παλια 7.15.10.9746 8/12/06......

δεν μου εχει εμφανιστει παλι το προβλημα ,βεβαια δεν παιζω παιχνιδια ουτε το εχω ζορισει ...

πιστευω οτι σε καποιο οδηγο στο αμεσο μελλον θα λυθει (λεεεμε τωρα....)

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι εγώ απεγκατέστησα όλους τους οδηγούς και βρέθηκα με την έκδοση 7.15.11.5818.

Τώρα με ποιο τρόπο έγινε αυτό δεν ξέρω.

Και με αυτή την έκδοση μου εμφάνισε πρόβλημα.

Δεν έχω ελέγξει από που προήλθε αυτή η έκδοση που έγραψα.

Δεν μπορεί να είναι ίδια σε μένα που έχω απεγκαταστήσει όλους τους οδηγοούς και σε σένα που έχεις τους τελευταίους.

Ήδη έχω αφαιρέσει όλους τους φακέλους στο filerepository, αλλά το έκανα μετά την απεγκατάσταση των οδηγών της Nvidia και αφού τα Vista βρήκαν μόνα τους αυτό τον οδηγό.

Θα πάω στο device manager και θα ζητήσω απεγκατάσταση και αυτών των οδηγών, από τη στιγμή που δεν έχω άλλο τρόπο απεγκατάστασης.

Πάντως στα παιχνίδια δεν είχα πρόβλημα.

Παίζουν μια χαρά.

Όταν είμαι στο Internet πολλές ώρες εμφανίζεται.

Την τελευταία φορά πάτησα ένα link και ξαφνικά μου εμφανίστηκε στιγμιαία μια λοξή μαύρη γραμμή, κόλλησε ο browser και εμφανίστηκε το μήνυμα με το nvlddmkm.sys.

Έχω μια υποψία για την αιτία των προβλημάτων με τους οδηγούς και την έγραψα εδώ.

Αν και έχω τα Vista από το Νοέμβριο, ποτέ δεν το είχα προσέξει.

Μόνο τον τελευταίο μήνα το πρόσεξα.

Ίσως να υπήρχε και παλιότερα όμως, αφού δεν εμφανίζεται συστηματικά αλλά πάρα πολύ σπάνια.

Ίσως και να βάρυνε το σύστημα με όλα τα καλούδια που του φόρτωσα και να εμφανίζεται πλέον συχνότερα. Δεν ξέρω.

Πάντως το πρόβλημα φαίνεται να είναι γενικό.

Δες για παράδειγμα πόσα ποστ έχουν γραφεί εδώ.

Πενήντα σελίδες θα βρεις χωρίς κάποια λύση.

Όρεξη νάχεις να διαβάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.