Jump to content



Το αγχος με το ratio των torrents


minus

Recommended Posts

Ok, πρεπει να δινουμε για να παιρνουμε.

Το σεβομαι, ειναι το σωστο.

Μιλαω για συνδρομητικα sites-τορρενταδικα, οχι τα ελευθερα.

Πειτε μου ομως, τι φταιω εγω οταν:

- το upload μας ειναι καθηλωμενο σε τραγικες ταχυτητες, οσο download rate κι αν εχει η dsl μας

- κατεβαζω μεν ταχυτατα, αλλα κανεις αλλος, ή εστω ελάχιστοι, δειχνει να ενδιαφερεται να κατεβασει το συγκεκριμενο torrent. Αποτελεσμα: κατεβαζω giga, seedαρω να παρουν κι αλλοι, δεν γουσταρει να κατεβασει κανενας ωστε να ανεβασω κι εγω το upload ratio.

Ετσι σε λιγο το συστημα του εκαστοτε torrentαδικου, με πετα εξω. Χανω το registration μου.

Γιατι πρεπει εγω να αγχωνομαι για το αν θα κατεβασουν οι αλλοι αυτο που προσφερω?

Γιατι θα πρεπει να φοβαμαι να κατεβασω κατι αφου θα χαλασει το ratio μου αν κανεις αλλος δεν το θελει για κατεβασμα αυτο που θα seedαρω?

Λυστε μου αυτες τις αποριες γιατι απο την πολυ δικαιοσυνη (να δινεις για να παιρνεις) θα χασουμε την ηρεμια μας στο τελος.

Link to comment
Share on other sites

δικαιοσύνη δεν υπάρχει πουθενά στο σύμπαν γιατί την ψάχνεις στα torrentαδικα; :)

για να ξε-αγχωθείς μπορείς:

-να sortαρεις βάσει των torrents με τους περισσότερους leechers και να seedαρεις αυτά

-να πληρώσεις για ratio

-να κατεβάζεις μόνο αυτά που πραγματικά θες και να μην προσθέτεις άγχος για content που δεν θα χαρείς ποτέ

-να αποκτήσεις πρόσβαση σε δίκτυα με μεγαλύτερο upload και φιλικότερες συνθήκες (πχ awmn για αθήνα)

αρκετά τα άλλα άγχη, αν είναι να αγχωνόμαστε και για το ratio κλάφτα χαράλαμπε...

Link to comment
Share on other sites

έπρεπε να υπάρχουν λύσεις για τέτοια προβλήματα μιας και όλοι οι κλιεντ

όταν κάνουν update το tracker list κάνουν report στον tracker πόσο

download και πόσο upload κάνανε οπότε θεωρητικά μπορεί κάποιος

πειραγμένος κλιεντ να αναφέρει για Upload ότι θέλει μιας και δεν υπάρχει εύκολος

τρόπος να τσεκάρει ο τρακερ ποιος ακριβώς λέει ψέματα

Αν κάποιος χρησιμοποιεί τέτοιες τεχνικές με μέτρο δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα

για παράδειγμα αν κάνω upload 20ΜΒ κάθε ώρα αλλά ο κλιεντ μου

αναφέρει 40ΜΒ αμεσως διπλασιαζω το upload μου χωρις να μπορει καποιος ευκολα να καταλαβει αν εγω την κανω η ο χ χρηστης

για παραδειγμα φτιαχνουμε ενα proxy που παντα αναφερει για το p.x. utorrent διπλασιο upload και βαζουμε το utorrent να περναει μεσα απο το proxy

έχω σκεφτεί σχεδόν όλο το πρόγραμμα αλλά οι προγραμματιστικές μου

ικανότητες δεν είναι τόσο ανεβασμένες

παλαιότερα είχα ψάξει για τέτοιες λύσεις αλλά δεν βρήκα έτοιμο τίποτα της προκοπής

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη λύση είναι υπομονή και σοφή επιλογή των torrents που θα γίνουν seed.

Με αυτό τον τρόπο έχω π.χ. στο tvtorrents 80 GCredits όταν έχω κατεβάσει 100άδες giga

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, τον τελευταιο καιρο, δεν κατεβαζω αυτα που πραγματικα θελω, αλλα torrents που εχουν πολλους Leechers και λιγα seeds.

Ετσι ελπιζα οτι θα ανεβει το ratio αλλα ομως για καποιο λογο που δεν καταλαβαινω, το upload παραμενει χαμηλο, δεν το τραβανε το αρχειο. Δεν καταλαβαινω.

Link to comment
Share on other sites

Βρες από το συνδρομητικό site to torrent που επιθυμείς να κατεβάσεις και μετά κάνε μια αναζήτηση και τις περισσότερες φορές θα βρεις αυτό που θες σε free torrent site (Είναι πάρα πολλά). Κατέβαστο από εκεί και μετά κάντο upload xωρίς άγχος για το ratio. Τώρα εάν δεν το βρίσκεις πουθενά:TD: . Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

ta donation είναι επικίνδυνα, εκτός από το ip του χρήστη θα υπάρχει και η κάρτα του για μελλοντική χρήση από τις εταιρίες με τα 4 γράμματα βλέπε riaa, mpaa ktl

Ti κανουν δλδ αυτες οι mpaa ?

Δηλαδη εσυ δεν κανεις αγορες απο καρτα μεσω internet ?

Ενα σινεμα , κατι ?

Donation παιδια για private, με 10$ περνετε 40GB upload...

Οσο για το IP, οι ποιο πολλοι ειναι με δυναμιc...

Link to comment
Share on other sites

όταν θα υπάρχει μήνυση εναντίον του σιτε είναι πολύ πιθανόν

το σιτε να αναγκαστεί να δώσει τα ονόματα των χρηστών οπότε θα φαίνεται

ποιος έχει πληρώσει, από εκεί είναι πολύ εύκολο να κάνουν

trace το όνομα του χρήστη κτλ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stefanos9

Ti κανουν δλδ αυτες οι mpaa ?

Δηλαδη εσυ δεν κανεις αγορες απο καρτα μεσω internet ?

Ενα σινεμα , κατι ?

Donation παιδια για private, με 10$ περνετε 40GB upload...

Οσο για το IP, οι ποιο πολλοι ειναι με δυναμιc...

και επειδή είναι dynamic?

για πόσα χρόνια κρατάει logs ο ΙΣΠ σου ξέρεις?

εγώ δε ξέρω, αλλά σίγουρα κρατάει και είναι για πάνω απο ένα χρόνο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.