Jump to content



Delta fan + tuniq


spH3RiCal

Recommended Posts

Μπορει να μπει delta μεσα σε tuniq tower? Θα δω καμια σημαντικη διαφορα (-3-4 βαθμους τουλαχιστον) η μπα? Εν τω μεταξυ δε ξερω τι θα γινει και με το airflow, τωρα η tuniq φυσαει προς τα επανω στον 12αρι του τροφοδοτικου (εχω και ενα 12αρι πισω στο κουτι) αλλα αμα μπει delta παιζει να εχω προβλημα εξαγωγης?

Υποθετω τα 24W που τρωει τα τρωει σε full mode ετσι..? Αλλιως παιζει προβλημα οχι τιποτα αλλο..:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω οτι ειναι καλυτερα αλλα τα παιδια της dfi που σχεδιασαν την mb εχουν βαλει ετσι τις τρυπες που μπαινουν οι βιδες ωστε να μπορει να κοιταει η προς το psu η προς τον πατο.. Ρυθμιστη στροφων δε μπορω να βαλω στον delta (μου εχουν μεινει 2 απο κατι TT)? Γιατι απο οτι εχω διαβασει panel που να δινει 24w δυσκολα βρισκεις (βεβαια εχω αυτο της zalman που σηκωνει 6 fans αλλα και παλι δε ξερω)..

Link to comment
Share on other sites

OXI δεν μπορει να μπει για ενα απλο και μονο λογο

προφιλ κανονικου ανεμιστιρα 25mm προφιλ delta 38mm

αρα για 13 χιλιοστα δεν θα χοραει εκτος βεβεα εχει τοσο χωρο αναμεσα που δεν το νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Αν και δέν νομίζω με την Tuniq να χρειαστείς καλύτερο ανεμηστήρα απο αυτόν που έχει Εκτος βέβαια αν πας για να σκόρ μονάχα και θέλεις καλύτερη ροή αέρα

Στις 1300rpm είναι ο δικός μου και ούτε θόρυβο εχω και καλά αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

παντος αν θες δυνατο φανακι κητα η για thermaltake smartfan 120 που βγαζει σχεδον 100cfm αλλιος απο εξωτερικο για delta στα 25mm

φιλικι συμβουλι για 24/7 οι delta δεν ειναι θα σε τρελανουνε...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει

1)και λεγεται υποτασιομετρο αυτο εχω κανει και εγω σε καπους ανεμηστηρες μπορεις να το βρεις σε μαγαζια με ηλεκτρονικα ειδη οικονομικη λυση και μεγαλυτερο ευρος ρυθμισης στροφων

2) bay μπροστα στον υπολογιστη και αυτο αξιζει πιο ακριβη λυση αλλα μπορεις να ρυθμισεις μεχρι 4-6 ανεμηστηρες μικροτερο ευρος στροφων εμφανισιακα καλυτερο μπορεις να δεις και θερμοκρασιες σε καποια απο αυτα

Link to comment
Share on other sites

Μην το σιγουρευεται πάντως στο θεμα ποτενσιομετρου γιατι οι delta - sunon - και λοιποι πολυ δυνατοι ανεμιστηρες εχουν βαρυ μοτέρ-φτερωτή και πχ , στα 5v παιζει [το σιγουρο δλδ] να μην ξεκινανε καθολου και να χρειαζοντε 7-8 volt ας πουμε οποτε παλι φασαρια θα κανουν ,

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gprhellas [Σήμερα, στις 11:23]

δηλ. κάτι σαν αυτό.............

Image0014_fixed_crop.jpg

πρόσεχε όμως από το βάρος.....μπορεί να πέσει......

p2153463---croped2.jpg

Κανοντας αυτο που λες οχι ομως με Delta an αλλα με καποιον αλλο ειδε καλυτερη αποδοση και αν ναι ποσο και προς τα που ειναι η ροη του αερα Εκει που τραβαει ο εσωτερικος ανεμηστηρας ή εκει που φυσαει προς τα εξω???

Σκεφτομαι να το κανω και εγω αυτο αν αξιζει αν μπορεις πες μου

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spH3RiCal [19-05-2007 12:20]

Ναι το ξερω οτι ειναι καλυτερα αλλα τα παιδια της dfi που σχεδιασαν την mb εχουν βαλει ετσι τις τρυπες που μπαινουν οι βιδες ωστε να μπορει να κοιταει η προς το psu η προς τον πατο..

Θα έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με την tuniq πάνω σε Lanparty! Μήπως βγαίνει τελείως το κίτρινο πλαίσιο γύρω από το socket και από κάτω έχει και άλλες τρύπες;

Μήπως καλύτερα είναι να πάρω την Infinity που ο ανεμηστήρας της μπαίνει από όποια μεριά θέλεις, θα έχει καλύτερα αποτελέσματα πάνω σε LanParty επειδή θα ρουφάει αέρα από μπροστά και θα τον πετάει πίσω;;:blink:

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω βαλει στην Infinity τον ανεμιστηρα να φυσαει προς τα εξω, στην μερια που φυσαει εξω ο πισω ανεμιστηρας. Ειναι και κοντα και σχεδον στην ιδια ευθεια. Μια χαρα θερμοκρασια εχει. Μεχρι το πολυ 33 βαθμους σε idle.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.