Jump to content



Ati 2900 XT: εμπειριες, εντυπωσεις και αποψεις


.38-.45

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από gbak

τι θες να πεις? με αυτο υποτιθεται εαν εχεις εξωτερικη συσκευη συμβατη με hdmi με το βυσμα που χει η ατι απλα κανεις την συνδεση και εχεις εικονα και ηχο high definition..o ανταπτορας που χει στην συσκευασια κανει ολη την δουλεια...εκτος αν θες να πεις κατι αλλο και δεν σε πιανω..

Δηλ σύνδεση από hardware σε hardware δεν κάνω στη παρούσα φάση?

Έχω τον ανταπτορα με hdmi στην hdtv

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 650
  • Created
  • Last Reply

Πρίν βάλω την κάρτα δεν έβγαλα τίποτα.

Αφού τοποθέτησα την κάρτα και μπήκα στα windows xp έκανα uninstall τους drivers απο το add/remove αλλα registry δεν πείραξα!

Με ενα φίλο που μίλησα μου είπε οτι κατα πάσα πιθανότητα ο επεξεργαστής με φρενάρει στα fps... Αλλα να έχω τα ίδια πανω κάτω με πρίν δεν το δέχομαι.

Στο WOW δεν μπορείς να πειράξεις και πολλά πέρα απο AA και AF.

Τι προτείνεις να κάνω δηλαδή; Πού να κοιτάξω για ρυθμίσεις; Είδα τον οδηγό μερικές σελίδες πιο πίσω αλλα χρειάζομαι οδηγίες για 2900!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geodeath

Με ενα φίλο που μίλησα μου είπε οτι κατα πάσα πιθανότητα ο επεξεργαστής με φρενάρει στα fps... Αλλα να έχω τα ίδια πανω κάτω με πρίν δεν το δέχομαι.

Τι σημαίνει "δεν το δέχομαι"? Αν ο επεξεργαστής σου τα έχει παίξει και δε μπορεί να ελέγξει 200 μονάδες ταυτόχρονα, και Quad SLI να βάλεις, στα ίδια fps θα είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Borg [Σήμερα, στις 12:37]

Μπόρεσε κανένας να δουλέψει τον ήχο μέσο hdmi ? η mobo υποστηρίζει αλλά δεν βλέπω καμία σύνδεση πάνω στην vga

wtf?

...Δεν βλέπεις σύνδεση για τον ήχο εννοείς? Βασικά μόνο ο αντάπτορας χρειάζεται όπως είπε ο gbak τα υπολοιπα είναι ενσωματωμένα...

http://www.sapphiretech.com/uk/products/products_overview.php?gpid=184

HDMI output support

* Supports all display resolutions up to 1920x1080i

* Integrated HD audio controller with multi-channel (5.1) AC3 support, enabling a plug-and-play cable-less audio solution

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 13:24]

Τι σημαίνει "δεν το δέχομαι"? Αν ο επεξεργαστής σου τα έχει παίξει και δε μπορεί να ελέγξει 200 μονάδες ταυτόχρονα, και Quad SLI να βάλεις, στα ίδια fps θα είσαι.

Σημαίνει οτι αποκλείεται να ήμουν στο peak performance με την 1950 pro, που αλλάζοντας σε μια πολύ δυνατότερη κάρτα δεν έχω αρκετά μεγάλη διαφορά.

Ας μην ξεχνάμε οτι το WOW είναι απο τα παιχνίδια που δεν έχουν και ΤΑ γραφικά. Σύμφωνα με την λογική, ενα παλιό παιχνίδι μπορεί να τρέξει σε μια νεα κάρτα πιο εύκολα...

Εννοώ οτι ακόμα και αν ο επεξεργαστής είναι κοντά στο να τα φτύσει απο επεξεργαστικής ισχύς (που στο WOW δεν είναι) πάλι ενα 20-30% θα έπρεπε να δώ. Κοινώς πιστέυω οτι δεν χρησιμοποιώ την κάρτα στο 100% που μπορώ. Όταν σχολάσω θα εγκαταστήσω πιο δυνατά παιχνίδια να δώ εκεί fps.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geodeath [Σήμερα, στις 13:19]

Πρίν βάλω την κάρτα δεν έβγαλα τίποτα.

Αφού τοποθέτησα την κάρτα και μπήκα στα windows xp έκανα uninstall τους drivers απο το add/remove αλλα registry δεν πείραξα!

Με ενα φίλο που μίλησα μου είπε οτι κατα πάσα πιθανότητα ο επεξεργαστής με φρενάρει στα fps... Αλλα να έχω τα ίδια πανω κάτω με πρίν δεν το δέχομαι.

Στο WOW δεν μπορείς να πειράξεις και πολλά πέρα απο AA και AF.

Τι προτείνεις να κάνω δηλαδή; Πού να κοιτάξω για ρυθμίσεις; Είδα τον οδηγό μερικές σελίδες πιο πίσω αλλα χρειάζομαι οδηγίες για 2900!

OK ...για αρχη βγάλε τα πάντα απο ΑΤΙ μα ΟΛΑ απο το PC και χρησιμοποιήσε και ένα πρόγραμμα καθαρισμού της registry... και αφού σου βγάλει τα παράθυρα ότι βρήκε νέο hardware κάνε μια καθαρή εγκατάσταση τους 7.7... step by step πηγαίνεις σε αυτά....

Οι επιλογες που θα βρείς για τις ρυθμίσεις στο CCC ειναι πάνω κάτω οι ίδιες είτε έχεις 1950 ειτε 2900... διάβασε τον οδηγό... λεει καθαρά 5-10 πράγματα για το που να βάλεις το ΑΑ ή το ΑΑΑ και τι πλεονεκτήματα ή μειονεκτήματα θα έχεις... δεν υπάρχουν τέλειες ρυθμίσεις για όλους και όλα τα συστήματα...

Μπορεί να σε φρενάρει ο CPU...πιθανόν... όλα μπορεί... Εδώ ένας φίλος είχε τρελαθεί στο tweaking με το παλιό του σύστημα για να ισορροπήσει CPU και GPU γιατί ο CPU έπεφτε λίγος στην 1950pro AGP που είχε...

Επίσης χαλάρωσε και δες τα πιο καθαρά... ξέρω γιατί και εγώ τα ίδια πάνω κάτω πέρασα... θα σκέφτεσαι εδωσα 330...θα την βάλω και το μεσημέρι θα τρελάθω στο gaming με τρελά frames...

Δώσε λίγο χρόνο, διάβασε, πειραματίσου και ξεκίνα να αποκλείεις πράγματα... Τώρα στην φάση που είσαι δεν μπορείς να πεις τίποτα να φταίει η κάρτα, οι μνήμες, οι drivers, το τροφοδοτικό, το game κτλ.. Σιγουρέψου για τους drivers... παιξε ένα game και δες... μετά άλλαξε αν δεν είσαι ικανοποιημένος... ξαναπαιξε... ξανάλλαξε κάτι... ξαναπαίξε... Που θα πάει θα το βρείς...

Κάπως έτσι πάει...

Link to comment
Share on other sites

CATALYSTS 7.7 Final Thoughts

This is one of the worst driver sets we have seen in some time. Not only did performance go nowhere on our lineup of games, but Company of Heroes actually took a small step backwards.

An even bigger issue we had with the drivers was the constant random crashing when starting COH.

We wouldnt recommend these drivers to someone we didnt like, we dont know whats going on this month but the AMD driver gods have not been nice to us.

http://www.tweaktown.com/articles/1145/1/page_1_introduction/index.html

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vasot [Σήμερα, στις 14:19]

CATALYSTS 7.7 Final Thoughts

This is one of the worst driver sets we have seen in some time. Not only did performance go nowhere on our lineup of games, but Company of Heroes actually took a small step backwards.

An even bigger issue we had with the drivers was the constant random crashing when starting COH.

We wouldnt recommend these drivers to someone we didnt like, we dont know whats going on this month but the AMD driver gods have not been nice to us.

http://www.tweaktown.com/articles/1145/1/page_1_introduction/index.html

Επίσης και μία λύση είναι να κλεισουμε τα PC, να αρχίσουμε τα μπάνια και να πάμε διακοπές μέχρι να βγουνε οι 7.8... :p

Οι drivers της ΑΤι είναι γνωστό οτι κάθε φορά παρουσιάζουν προβλήματα γι αυτό όμως εξάλλου βγαίνουν και τα updates...

Πριν πούμε (κλασσικά) ότι φταίνε οι drivers ή η ΑΤΙ, καλο ειναι να έχουμε αποκλείσει άλλα πράγματα για να είμαστε σίγουροι...

Εδω εμένα το σύστημα σε default και τους 7.7 παίζει καλύτερα τα ιδια games από ό,τι ελαφρα κλοκαρισμένο (το είδα τυχαία)..... και ταυτόχρονα στα ΙΔΙΑ frames με ένα φίλο μου που έχει και λίγο καλύτερο συστημα απο το δικό μου και ελαφρώς κλοκαρισμένο τον CPU... ’λλο το benchmarking και άλλο τα games..

Μπορεί να έφταιγε/φταίει το κλοκάρισμα καθώς δεν είμαι και ο καθηγητής overclocking πάντως αφου με τους 7.7 το δικό μου σύστημα λειτουργεί καλύτερα default, το αφήνω default...

Το αντίθετο συνέβει με τους 7.6.. κλοκαρισμένο πήγαινε καλύτερα...ιδια values, ιδια ρεύματα, ίδια games...

Αναμένω τους 7.8 :p

Η κάρτα πάντως δεν φταίει για τις επιδόσεις ασχέτως αν τόσο καιρό ακούγαμε ιστορίες απο το twinlight zone...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 14:46]

Επίσης και μία λύση είναι να κλεισουμε τα PC, να αρχίσουμε τα μπάνια και να πάμε διακοπές μέχρι να βγουνε οι 7.8... :p

σωστόοοοοοοος, και πώς την περιμένω αυτή την άδεια..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 14:57]

Μιλάτε για ΧΡ? Γιατί στα Vista64, παίζουν χωρίς το παραμικρό... Μάλιστα με τους 7.5/7.6 είχα κάτι θεματάκια αλλά με τους 7.7, όλα πάνε ρολόι.

Ναι wizard!!! sorry καλά που το είπες...για ΧP 32bit μιλάω εγω...

Πάντως με τους 7.7 κάνενα προβλημα.... (που να βλέπω τουλάχιστον γιατί αβυσσος η ψυχή του Η/Υ.... :p )

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς η Κάρτα εχει σοβαρά προβλήματα σταθερότητας , εντούτοις στα Vista η κατασταση ειναι σαφώς καλύτερη

aggelos84 Και εγω εχω προβλήματα με artifacts οταν ειναι overclocked και μπορώ να σου πω με σιγουριά οτι δεν έφταιγε το παλιό 500αρη τροφοδοτικο , εχω καταλήξει οτι οι υψηλές θερμοκρασίες φταίνε σε μεγάλο ποσοστό , διότι οταν βάλω τον ανεμιστήρα στο 100% βελτιώνετε η κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Στο CoH απο τα 24 μιν , εχει παει στα 28 μιν με τους 7.5 , τωρα που εκανα ενα πρόχειρο τεστ στο CoH ξανά , το score ειναι ακριβός τα ίδιο !!!!! ????? κουφαθηκα:tomato:

Όπως φαίνεται τα εχουν γ@@@σει με τους drivers

:dots:

Link to comment
Share on other sites

Μία απο τα ίδια και εδώ παιδιά... Ουσιαστικη διαφορά στα games δεν έχω δεί με την κάρτα κλοκαρισμένη οπότε απο το να βάραει τσάμπα θερμοκρασίες, την γύρισα default και μια χαρά...

Ας βγούνε οι 7.8 και βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR [Σήμερα, στις 23:09]

Απο τοτε που βγηκε η καρτα , ποσοι drivers εχουν βγει και ποσους drivers περιμενετε να δειτε ασπρο φως ; Γιατι καθε φορα λετε "ας βγουνε οι 7.χ και βλεπουμε"

Γιατί η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία... :hehe: ....Επίσης γιατί είναι πολύ trendy απάντηση... :p

Προσωπικά το μόνο ουσιαστικό που περιμένω είναι το dx10 για να δω εκει τι ψάρια πιάνει η κάρτα.. τώρα οι drivers μια ζωή θα βελτιώνονται... απαξ και είσαι ικανοποιημένος με την καθημερινή χρήση της κάρτας σου και όταν παίζεις games απλα ψάχνεσαι με τα ρούχα σου πιστεύω... εξάλλου μην ξεχνάμε ότι έχουμε χάσει και λίγο την μπαλά εδώ που τα λέμε... αντί να ευχαριστιόμαστε τα συστηματάκια μας καθόμαστε και αναλωνόμαστε για drivers, αυξηση επιδόσεων της τάξης του 1 frame κτλ... σιγά τα ωά...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR

Απο τοτε που βγηκε η καρτα , ποσοι drivers εχουν βγει και ποσους drivers περιμενετε να δειτε ασπρο φως ; Γιατι καθε φορα λετε "ας βγουνε οι 7.χ και βλεπουμε"

δεν εχεις και αδικο...σωστος! αλλα εγω δεν εχω προβληματα με τους τελευταιους...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.