Jump to content



Ati 2900 XT: εμπειριες, εντυπωσεις και αποψεις


.38-.45

Recommended Posts

Βασικά δεν νομίζω να μείνει και κανένας στην ΑΤΙ απο Νοέμβριο μεριά.... πως και πως περιμένω....

Οχι πως η 2900 δεν λέει άλλα επειδή αυτά που τα λέει ο φίλος gbak τα έζησα απο πρώτο χέρι...δεν νομίζω ότι θα ρισκάρω για CF στο μέλλον έστω και με vista ή με τους 7.8 όταν βγουν...

Σε κάνα χρόνο και ΑΝ θα γυρίσω και πάλι στην ΑΤΙ.... εκτος αν το G92 βγεί ψιλομούφα όπως το R600... απλά νομίζω ότι η NV εχει βάλει σκοπό να την στείλει στα κυπαρίσσια και η τελευταία να κάνει απλά τις τελευταίες προσπάθειες για να έρθει ξανα στην ζωή... αλλά μάταια....

Υπάρχει βέβαια και το dx10 αλλά και αυτό σαν το φάρμακο για τον καρκίνο μου κάνει... όλο βγαίνει αλλα ακόμα τίποτα... και ο μόνος λόγος που ίσως κρατάει η ΑΤΙ ακόμα είναι οτι η 2900 ίσως και στο dx10 να αποδίδει καλύτερα... μέχρι αν βγεί και να πάρουμε τα αυτά μας ολοι... είδομεν....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 650
  • Created
  • Last Reply

Aπο προσωπική εμπειρία μόλις χτες με 2 χ 2900Χτ σε Crossfire μια χαρά δούλεψε απο την πρώτη στιγμή με ένα απλό enable crossfire απο το CCC με 7.7...

To αποτέλεσμα ήταν στο

03 απο 45Κ στα 60Κ

05 απο 24Κ στα 27Κ

06 απο 14Κ στα 19Κ (με Quad QX6700)

Νομίζω μια χαρά είναι για Crossfire και οι κάρτες με αέρα στα 850/1900 και με P35 πουτ ειπώθηκε πιο πάνω οτι μπορεί να φταίει...

Σε παιχνίδια δεν δοκίμασα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε συ obijuan1983... με τον gbak δοκιμάσαμε τα πάντα και μαζί και μόνος του... για πολύ δουλειά μιλάμε και τρελό αγώνα, δοκιμές, βάλε, βγάλε και δεν συμμαζεύεται... 1βδομάδα φάγαμε και τρελό ξενύχτι.... μέχρι νέα CF bridges πηραμε, μήπως και ήταν ελαττωματικά τα μαμίσια....

Και εγώ στην αρχή παραξενεύτηκα έλεγα μήπως του διέφευγε κάτι αλλά όταν έχεις δοκιμάσει τα πάντα και μαλιστα Χ2 απλά έτυχε? τι να πω?

Ισως και κάποια κάρτα να βγήκε σκάρτη αν και δεν νομίζω... τώρα που κόλλησε το θέμα κάνεις δεν ξέρει... τις πούλησε, πήρε την ultra και ηρέμησε...

Τώρα να έχεις δώσει 660 και ουσιαστικά να μην έχεις CF δεν είναι μ@@@κία?

Θα στα πει και αυτός βέβαια απλά ήθελα να επιβεβαιώσω τις προσπάθειες του... ;)

ΒΤW XP ή VISTA τρέχεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983

Aπο προσωπική εμπειρία μόλις χτες με 2 χ 2900Χτ σε Crossfire μια χαρά δούλεψε απο την πρώτη στιγμή με ένα απλό enable crossfire απο το CCC με 7.7...

To αποτέλεσμα ήταν στο

03 απο 45Κ στα 60Κ

05 απο 24Κ στα 27Κ

06 απο 14Κ στα 19Κ (με Quad QX6700)

Νομίζω μια χαρά είναι για Crossfire και οι κάρτες με αέρα στα 850/1900 και με P35 πουτ ειπώθηκε πιο πάνω οτι μπορεί να φταίει...

Σε παιχνίδια δεν δοκίμασα ακόμα.

vista εχεις?

Link to comment
Share on other sites

A και κάτι άλλο που θυμήθηκα για το XFire...:

Σε περίπτωση που δεν το έχετε προσέξει, τη 2η θέση στο 3dMark την κατέχουν 2Χ2900ΧΤ από τον Kinc, ενώ την 1η την έχει ο hipro5 με δύο Ultra, που σημαίνει ότι οι 2Χ2900ΧΤ, πάνε καλύτερα στο 3dMark από τις 2Χ8800GTX ;)

Link to comment
Share on other sites

Μώρε εσυ καλά τα λές wiz... μήνες τώρα.... απλά το θέμα είναι οτι με τόσα που εχουν ακουστεί με την μείωση επιδόσεων στα games... απλά υπάρχει ένας δισταγμός...

Αργά ή γρήγορα, έμμεσα ή αμέσα θα μπουν... αυτό είναι σίγουρο....

Πάντως μην νομίζεις οτι θα αργήσουν και πολύ να μπουν εδώ τουλάχιστον ... μπήκαν και δοκιμαστικά τα 64bit για μία πρώτη επαφή αλλά το fixaki για τα games δεν πέρασε καλά και βγήκαν issues στα games οπότε ξαναγύρισα στα XP...

Ασε που εδώ και 1 μήνα, κεραμιδαριό έχει καταντίσει ο Η/Υ μου.... αγορές, πωλήσεις, μοντες, αναβαθμίσεις κτλ κτλ... Προσωπικά δεν αντέχω τώρα ΚΑΙ νεό Ο/S... gaming PC έστησα και games πια δεν παίζω όσο θα θέλα.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 13:17]

Αργά ή γρήγορα, έμμεσα ή αμέσα θα μπουν... αυτό είναι σίγουρο....

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 01:09]

Τώρα να έχεις δώσει 660 και ουσιαστικά να μην έχεις CF δεν είναι μ@@@κία?

Αρχική απάντηση από obijuan1983 [Σήμερα, στις 00:55]

Σε παιχνίδια δεν δοκίμασα ακόμα.

...μεινε όπως είσαι και περιμενε το G92 ή αν σε τρωει δωστη και παρε μια GTX βαλτη να παιζει στα 630 ή 641 /2020 και ηρεμησε.

εκτως αν σε ενδιαφέρουν τα νουμερα με vista...γιατι με τα games δεν την βλεπω την δουλεια με τα CF.

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου DEM ούτως ή αλλος τον Σεπτέμβρη παίζει αδειούμπα :p, τον Οκτώμβριο θα πέσει κάπως η δουλειά και τσουπ μετά ο Νοέμβριος...

Με την 2900 όπως είμαι τώρα, είμαι παραπάνω απο ευχαριστημένος... απο την στιγμή που δεν έκανα την κίνηση τον Φεβρουάριο για GTX ή λίγο πιο μετά για Ultra... τώρα με τίποτα δεν θα την έκανα και βέβαια ο λόγος είναι το αναμενόμενο G92...

Τώρα αν βγεί στο ενδιάμεσο και το dx10 και ξεκαθαρίσει το τοπίο για όλες τις κάρτες που έχουν την σχετική υποστήριξη... ακόμα καλύτερα ...γιατί μας τα έχουν κάνει... NA

Και μην ξεχνάμε ότι τον Νοέμβριο η 2900 (5-6 μήνες μέτα την αγορά της ) μια σχετική απόσβεση θα έχει κάνει και βέβαια θα εξακολουθεί να είναι η top κάρτα της ΑΤΙ., ως προς την μεταπώληση.. σε αντίθεση με την GTX/Ultra αν την αγόραζα τώρα...

Σαν αγορά την συγκεκριμένη περίοδο δεν την βρίσκω σωστή... όχι απο θέμα συγκρισης με την 2900... άλλο θέμα αυτό...

Εξάλλου δεν με τρώει καθόλου, μα καθόλου σου λέω... θέλω να ευχαριστιέμαι κάθε μέρα το σύστημα που έχω παρά να αναλώνομαι και να τρώγομαι με τα ρούχα μου... ποια κάρτα είναι καλύτερη, τι θα γίνει με το dx10 και να κερδίσω 10frames στα games και 1000 ποντους στο 3Dmark...

Τωρα με το CF επειδή είχα παράπλευρη άσχημη εμπερία με αυτά που τράβηξε ο φιλος gbak.... δεν νομίζω ότι θα το τολμήσω... εκτός αν το δοκιμάσω με κάνα φίλο πρώτα, δω ότι λειτουργεί και κερδίζω... και μόνο τότε θα κάνω αγορά...

Αλλαγές και αγορές από Νοέμβριο μεριά....

Ολα στο σωστό timing.... Και το timing(s) δεν αφορά μόνο τις μνήμες.... ;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα πηρα προσθατα και εγω 2 2900xt μετα απο πολλα καμενα nvidia 680sli και της εβαλα πανω σε ενα abit ip35pro ειχα και εγω προβληματα με τους catalyst οχι με τους driver αλλα με το control panel τελικα ενεργοποιησα το cf με το ati tray tool και τωρα ολα δουλευουν αψογα:D

post-6030-1416073159,8831_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην το αρχίσουμε πάλι αυτό το θέμα....

Ο ένας θα πει ότι η 2900 θα δείξει τα δοντια της στο dx10... o αλλος θα πει ότι η ultra ειναι σουπερ αλλά σε μερικά παιχνίδια υστερεί + ότι και κάνει τόσα λεφτά για 10 παραπάνω frames... μέτα ότι η 2900 είναι εκει καλύτερη απο την GTS αλλά όχι από την GTS 640MB.... ναι αλλά η ΑΤΙ έχει καλύτερα χρώματα και στο ΧΧΧ παιχνίδι το 3ο δεντράκι αριστερά φαίνεται καλύτερο...μέτα ότι είναι ανουσίο να συγκρινούμε σύγχρονες κάρτες σε παλιά παιχνίδια....

And the story goes like this...

Οχι φταίνε οι drivers, oxi το fixaki.... μωρε το installation φταίει, το ΑΤι tool, η AMD που αγόρασε την ATI, τα παιχνίδια φταίνε γιατι ειναι nvidia optimized, καλή και η nvidia αλλά το θέμα είναι τα benches, το R700-800-900 θα κάνει το μπαμ κτλ κτλ...

ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΡΤΑ

Ολα ειναι σχετικά, τώρα τα reviews και τα συγκριτικά και να θέλω να τα αμφισβητήσω τι θα κάνω?? Να παώ να αγοράσω ταυτόχρονα 2Χ 2900ΧΤ, 2GTS, 2GTX και 2ULTRA και να τα κάνω σπίτι μου? Και ποιος μου λέει ότι δεν τα παίρνουν απο τις εταιριες...εκτός αν ξεχνάμε ότι αν πέσουν οι πωλήσεις την NV ή της ΑΤΙ η τιμή της μετοχής τους θα μέινει σταθερή....

Αυτά.... κάποια στιγμή έπρεπε να το πώ :D:D:D

duh....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 01:36]

περα απο τα bench...το προβλημα εντοπιζεται στα παιχνιδια ειναι λιγα αυτα που πραγματικα χρησιμοποιουν dual gpu...

http://enthusiast.hardocp.com/article.html?art=MTM1OSwyLCxoZW50aHVzaWFzdA==

E αυτό λεω, στα παιχνιδια δεν αξιζει το dual, σαν επένδυση (όσο λογική έχει η λεξη σ αυτα τα πραγματα).

Με dual gpu δεν πηγαινανε καλα τα παιχνιδια πριν που ειχαμε πιο σταθερη κατασταση....

Τωρα έχουν μπλεξει τα μπουτια τους ......dual core, quad core, dx10 , dx10.1 software emulation , WDDM , τι software να βγαλουν με ποιους drivers να το υποστηρίξουν...πρασινα άλογα, μπλε καραβια....εδώ καλα καλα δεν αξιοποιούνται ακομα οι 2 πυρηνες των cpu.

Ένας φιλος μου έχει την GX2 στα benchmarks όλα μελι γάλα και στα παιχνιδια δεν μπορει να παρει περισσοτερα fps απο την 7900 που βγάζει λιγοτερα στο 3dmark στον ιδιο υπολογιστή. Και τι δε έχει δοκιμασει.

οκ το hobby και τα benches το καταλαβαινω, αλλά αν μιλάμε στην πραξη....

@ καλά αυτός Μιδαςtsan τα Mhz τα έχει για στραγαλια :X:

Link to comment
Share on other sites

Για μένα υπάρχει απλά ένας ασυγχρονισμός στην τεχνολογία του hardware και των games... Και απλά τελευταία το gap ειναι μεγάλο.... Ενώ έχουν βγεί παπάδες σε GPU, CPU κτλ, τα games που τα δοκιμάζουμε πάνω τους είναι λίγο πίσω... Εδώ για να να αναγνωρίσει την 2900 το 3dmark θέλει fixaki, τι να λέμε τώρα...

Γενικά η περίοδος είναι λίγο το ότι να ναι, ρευστή και με πολλές εξελίξεις.... χώρια τα ΧP και τα VISTA...αλλίως λειτουργούν τα πράγματα εκει και αλλιώς εδώ....

Τωρα το dual GPU αυτό και αν είναι advanced.... εδώ γεμισε ο Λάμπης τετραπύρηνους πριν ακόμα υπάρξουν games, applicationς που τους εκμεταλλεύονται πλήρως... (πέρα απο την επεξεργασία εικόνας κτλ)...

Οπότε η θεωρία με την πράξη όπως λέει και ο DEM είναι αλλου παπά ευαγγέλιο...

Στην τελική είναι σαν να μιλάμε για τις πραγματικές επιδόσεις ενός dream car ενώ δεν έχουν περάσει ακομα άσφαλτο στους χωμάτινους δρόμους μας....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.