Jump to content



Ati 2900 XT: εμπειριες, εντυπωσεις και αποψεις


.38-.45

Recommended Posts

  • Replies 650
  • Created
  • Last Reply

Ίσως μόνο και μόνο λόγω του nvidia optimization στους τίτλους ορισμένων εταιριών...και μην αρχίσουμε πάλι αυτήν την κουβέντα-όποιος χρησιμοποιεί αρκετό καιρό pc και προσέχει τη λεπτομέρεια, το έχει καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι οι drivers της 2900XT είναι ακόμα σε beta. Για μένα δεν υπάρχει το δίλημμα : 8800 GTS 640 ή HD 2900XΤ αλλά το 8800 GTS 320 ή HD 2900XΤ. Και επιτέλους είδαμε τις τιμές σε GTS 640 & 320 να πέφτουν.

Link to comment
Share on other sites

μπορούν οι κάτοχοι να ποστάρουν θερμοκρασίες και πόσο θόρυβο κάνουν οι κάρτες σε idle? (σε full δε με ενδιαφέρει αφού θα παίζω :p )

αν γίνεται σε σύγκριση με το στοκ ανεμιστηράκι των c2d (να μας πείτε και στις πόσες στροφές) μιας και το έχουμε πολλοί και μπορούμε να καταλάβουμε. (δέχομαι και σύγκριση με enermax liberty 500w :p )

αν ζητάω πολλά, γράψτε με στα @@ σας :flower:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1

Μου φαίνεται ότι οι drivers της 2900XT είναι ακόμα σε beta. Για μένα δεν υπάρχει το δίλημμα : 8800 GTS 640 ή HD 2900XΤ αλλά το 8800 GTS 320 ή HD 2900XΤ. Και επιτέλους είδαμε τις τιμές σε GTS 640 & 320 να πέφτουν.

Είδαμε? :S

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 00:45] -> Είδαμε? :S
Στο ΠΛΑΙΣΙΟ: 8800 GTS 320 από 280-290 στα 270 & GTS 640 από 380 στα 370 & GTΧ από 499 στα 479. Μικρή μοίωση αλλά κάτι είναι και αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Μμμ ενα 3dmark ετρεξα ολο κι όλο, και σε αυτό δε μου εβγαλε σκορ ! lol. Οταν πηγα να το κανω submit μου ελεγε error στο submitting χωρις καμία άλλη εξήγηση... αν και ήταν αρκετά πιο γρήγορη απο την παλιά μου στο 3dmark, εκτος αν δε θυμαμαι καλα :p

anyway, η κάρτα σε idle δε κανει ιδιαίτερο θόρυβο, σε full ακούγεται αρκετά... θα προσπαθήσω να τρέξω κανα 3dmark μπας και βγάλει σκορ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Trooperanyway, η κάρτα σε idle δε κανει ιδιαίτερο θόρυβο

θα με ενδιέφερε αν μπορούσες να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω. μιας και έχεις c2d πιό κάνει πιο πολύ θόρυβο? η κάρτα στο idle ή το φαν του ιντελ στοκ cooler (και σε πόσες στροφές) ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Trooper

Μμμ ενα 3dmark ετρεξα ολο κι όλο, και σε αυτό δε μου εβγαλε σκορ ! lol. Οταν πηγα να το κανω submit μου ελεγε error στο submitting χωρις καμία άλλη εξήγηση... αν και ήταν αρκετά πιο γρήγορη απο την παλιά μου στο 3dmark, εκτος αν δε θυμαμαι καλα :p

anyway, η κάρτα σε idle δε κανει ιδιαίτερο θόρυβο, σε full ακούγεται αρκετά... θα προσπαθήσω να τρέξω κανα 3dmark μπας και βγάλει σκορ...

εχεις δοκιμασει με αυτο -NOSYSTEMINFO στο shortcut του 3dmark?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Teodor_ch

θα με ενδιέφερε αν μπορούσες να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω. μιας και έχεις c2d πιό κάνει πιο πολύ θόρυβο? η κάρτα στο idle ή το φαν του ιντελ στοκ cooler (και σε πόσες στροφές) ?

Δεν εχω το στοκ cooler του c2d, εχω τωρα την tuniq tower 120 σε χαμηλές σχετικά στροφές. Την ακούω τη vga, αλλα δεν μπορω να πω οτι με ενοχλεί και ιδιαίτερα. Παντως σίγουρα δεν ειναι αθόρυβη.

Αρχική απάντηση από giorgos th.

εχεις δοκιμασει με αυτο -NOSYSTEMINFO στο shortcut του 3dmark?

Χωρίς αυτη την παράμετρο, δεν έτρεχε καν το 3dmark...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ ωραιο που με το που βγηκε ο ανταγωνισμος, οι τιμες της 8χχχ σειρας επεσαν.

Ακομα και στην medium κατηγορια 8600gts πηγε στα 170 ευρα, ολες πηραν την κατηφορα και αυτο μας συμφερει.

Καλοδουλευτες σε οσους πηραν 2900xt και ας ελπισουμε οτι η ati θα προσφερει ακομα περισσοτερα στους επομενους μηνες:clap: :clap:

Link to comment
Share on other sites

Που ανατρέχουμε για drivers για Cecube ;; βάζουμε αυτούς της μαμας εταιρίας και μετά κατεβάζουμε από το site της ΑΤΙ Supplemental Driver for Radeon HD 2900 series

737-27535: Supplemental Driver for Radeon HD 2900 series

The information in this article applies to the following configuration(s):

Radeon HD 2900 series

Windows Vista 32-bit Edition

Windows Vista 64-bit Edition

Windows XP Professional

Windows XP Home Edition

Windows XP Media Center Edition

Windows XP Professional x64 Edition

The following driver is provided as an update to the driver software that currently ships with the Radeon HD 2900 series products. The downloads listed below contain the display drivers and Catalyst Control Center. For more information please refer to the release notes for this driver.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1

Ποιους driver έχεις ? με τους 8.37.4.3 που έχω όλα τα 3DMark παίζουν εδω μια χαρα.

Εβαλα τους τελευταίους που βρήκα απο το site της ati...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.