Jump to content



Ati 2900 XT: εμπειριες, εντυπωσεις και αποψεις


.38-.45

Recommended Posts

πολύ κατατοπιστικός :)

ευχαριστώ!

μία τελευταία ερώτηση που την ξαναέκανα και πιο πάνω. γίνεται με κάποιο πρόγραμμα να ρίξουμε και άλλο τις στροφές του ανεμιστήρα? και αν σταματήσουμε τον ανεμιστήρα με το χέρι για παράδειγμα η κάρτα θα καεί ή έχει κάποιο μηχανισμό για προστασία υπερθέρμανσης?

ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 650
  • Created
  • Last Reply

Ξεχασα να αναφερω οτι δεν υπαρχει λογος ανησυχιας για το θορυβο της καρτας και την ψυξη της(εκτος αν ειστε παρα πολυ απαιτητικοι)

Δουλευει idle στους 52-53 και μετα απο 3DM το μεγαλυτερο που ειδα ηταν 65 αν θυμαμαι καλα(λογικα ξεπερναει τους 70 κατα τη διαρκεια του).Υποθετω επισης οτι αν την βαλετε μεσα σε case και κατω απο το γραφειο δεν θα ακουγεται και με μια software-ρυθμιση στον ανεμιστηρα,πολυ σπανια θα παιζει full rpm.

Οι φημες και τα πρωτα reviews με ειχαν προβληματισει κι εμενα αρχικα αλλα δεν ειναι τπτ εξωφρενικο

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όμως με προβληματίζει ο θόρυβος ...

ένα HR-03 http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174034&product=922366

είναι ότι πρέπει , αλλά δεν υπάρχει κάποιο review για συνδιασμό ... Εχετε ακούσει εαν ταιριάζει; Εννοείται ότι θα βάλω και ένα αθόρυβο ανεμηστήρα ...

ΥΓ άκυρο η σκέψη θα δοκιμάσω αυτό

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.805658

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis

Η καρτα λενε οτι θελει 2χ6πιν ή 6πιν+8πιν για να ενεργοποιηθει το overdrive(aka overclock)

Η Sapphire δεν παρεχει καποιο ανταπτορα για το ρευμα,πρεπει να εχει το τροφοδοτικο σας η να κανετε καποια μοντα

Η κάρτα θέλει 6πιν+8πιν για να δουλέψει το Overdrive.

Η κάρτα έπαιξε μια χαρά (εκτός Overdrive/Οverclocking που δεν έπαιξε), με το παλιό 600αρη τροφοδοτικό που δεν είχε 8πινο PCIe. Είχα σύνδεσει τα 2 6pina PCIe που είχε αυτό επάνω. Μια χαρά έπαιξαν όλα εκτός από το Overdrive/Οverclocking για το οποίο ήθελε 1 6πινο και 1 8πινο PCIe

Με τo 2o τροφοδοτικό που πήρα (750W και είχε 8πινο PCIe), με σύνδεση: 6πινο + 8πινο έπαιξε και το overdrive/overclocking, όλα μια χαρα δηλαδή. Δοκίμασα με το νέο τροφοδοτικό να βάλω πάλι 2 6πινα PCIe, δούλεψε πάλι αλλά με Overdrive/Overclock disabled.

To κουτί (GeCube) μέσα είχε 1 καλώδιο για τροφοδοσία που έπαιρνε ρεύμα από 2 μολεξ (τα κλασσικά των δίσκων) και έβγαζε 1 6πινο PCIe. Aνταπτορας που να κάνει 8πινο PCIe δεν υπήρχε.

Για 6πιν σε 8πιν ΜΟΝΤΕΣ -> Ποστ (με φωτο) για όσους έχουν ικανό μεν τροφοδοτικό για 2900ΧΤ αλλά χωρίς 8πινο τροφοδοσίας PCIe -> http://www.jonnyguru.com/forums/showthread.php?p=22684&mode=linear#post22684

Link to comment
Share on other sites

Μολις μου ειρθε η καινουργια μου καρτα Χ2900ΧΤ της Sapphire αλλα μπορω να πω οτι με χαλασε το γεγονος οτι δεν εχει ανταπτορα απο 4/6pin σε 8 :TD:

Οπως επισης οτι κανει και λιγο θορυβο

Παντως θα την δοκιμασω και μονη της και σε CF με την χ1900χτχ που εχω και θα σας πω εντυπωσεις σκορ

( Παει το τριημερο του αγιου πνευματος με τασεις και βολτ θα ασχολουμε :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Jos3ph

Εμένα όμως με προβληματίζει ο θόρυβος ...

ένα HR-03 http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174034&product=922366

είναι ότι πρέπει , αλλά δεν υπάρχει κάποιο review για συνδιασμό ... Εχετε ακούσει εαν ταιριάζει; Εννοείται ότι θα βάλω και ένα αθόρυβο ανεμηστήρα ...

ΥΓ άκυρο η σκέψη θα δοκιμάσω αυτό

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.805658

Yπάρχει και η HR-03 Plus :)

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174032&product=953822

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 22:34]

κοροιδια? is this sparta?

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=145284

πωπω τρελη βεντουζα.......

τον θωμα τον περιμενα.για τα υπολοιπα δεν εκφερω γνωμη...... ΚΑΙ anandtech ομως?

σε τι κοσμο θα φερουμε τα παιδια μας νικο τσιαμτσικα?

Υ.Γ.υπαρχει η πιθανοτητα να ηταν εσκεμμενη παραπληροφορηση προς τους ανυποψιαστους news poster ανα τον κοσμο?:p

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εγώ μπερδευτηκα :confused:

Έχει UVD και δεν είναι ενεργοποιημένο απο τους τωρινους drivers?

ή δεν έχει καθόλου?

Μιλάμε για το ίδιο πράγμα που δεν έχει η 8800 αλλά έχου οι 8600/8500 έτσι?

Edit: και καλα τα sites, η ΑΤΙ είχε ανακοινώσει κανα μηνα πριν ότι το r600 θα έχει UVD.

Link to comment
Share on other sites

απο οτι φαινεται μονο οι σειρες 2600 και 2300 θα το εχουν.....η 2900 λε πουλ.:TD:

ρε σεις....τι μαζικη κατρακυλα ειναι αυτη......amd κατρακυλα......ΑΤΙ κατρακυλα......

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΝΤΑΡΩ ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΜΟΥ ΣΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΙΝΤΕΛΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΝΒΙΔΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ:cry:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο thread όντως.

Τελικά φαίνεται ότι η ουσία είναι ότι το UVD είναι ένα ανεξάρτητο chip στην ουσία για την αποκωδικοποίηση HD σημάτων χωρίς / με μικρότερη χρήση της CPU αλλά και της GPU.

Στην 2900 η όλη δουλειά γίνεται πάλι μέσω AVIVO HD αλλά με τους shaders και απ΄ ότι δείχνουν κάποια πρώτα δείγματα (αν και με τους drivers της ATI ο θεός κι η ψυχή σου για το τι και πως - αλλά τεσπά) γίνεται με καλή ποιότητα και μικρή σχετικά χρήση της GPU.

Η λογική φαίνεται να είναι δλδ ότι η 2900 έχει την δύναμη να μην χρειάζεται το UVD για να κάνει δουλειά.

Το UVD δεν φαίνεται να προσφέρει κάτι σε ποιότητα αλλά ουσιαστικά είναι ένα άλλο εργαλείο για να κάνεις την ίδια δουλειά που κάνει η 2900 με άλλο τρόπο απλώς με ακόμη μικρότερη χρήση τόσο της CPU όσο και της GPU.

Αν και μέχρι να βγουν σοβαροί drivers για την 2900 αλλά και να δούμε και τις 2600 / 2400 δεν μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα, η αίσθησή μου είναι απλώς ότι η AMD απλώς δεν πρόλαβε να βάλει UVD στην 2900 γιατί ο χρόνος την πίεζε και την είχε καθυστερήσει τραγικά.

Στη πράξη δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα ουσίας (μένει να το δούμε βέβαια) αλλά είναι σαφώς άλλο ένα πλήγμα στην ήδη πληγωμένη τελευταία AMD / ATI.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 23:35]

Kαλα όλα αυτα, αλλα αν ισχύουν δεν δικαιολογειται σε καμια περιπτωση να γραφουν τα κουτια UVD.

Link to comment
Share on other sites

μηπως ενας ακομα λογος ειναι οτι το σκεπτικο της AMD-ATΙ οτι ατομα με 2900 δεν εχουν τοσο αναγκη το ξαλαφρωμα της cpu.....

ενω αγοραστες μιας 2400 2600 σιγουρα θα εχουν φθηνοτερο πιο αδυναμο επεξεργαστη αρα επρεπε καπως να τους ξαλαφρωσουν για να μην γινουν τελειως ρομπα στις επιδοσεις ως μια καινουρια καρτα?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι νωρις ακομα να λεμε για κοροιδια αν ειναι ετσι μαλλον η Χ2900ΧΤ θα ειναι η τελευταια Ατι που αγοραζω ολα μπορει να τα ανεχτω αλλα τοση κοροιδια φτανει πια ελεος.

Πρωτα δειγματα

Απο θεμα ηχου μεχρι στιγμης καλα παει αν την βαλεις μεσα σε κουτι και κλεισεις το πλαινο καπακι δεν ακουγεται τοσο επισης βοηθαει πολυ αν βαλεις εναν ανεμηστηρα πανω της και εναν απο κατω ωστε να φυσαει εκει που το gpu fan τραβαει τον αερα, Αυτο ριχνει τον θορυβο σημαντικα γιατι δεν ζοριζεται τοσο το δικο της ανεμηστηρακι

(Εχω κολημα με τον θορυβο) Καμια after sale λυση υπαρχει?

Τεστ και σκορ θα ακολουθησουν καθως και αμεση συγκριση με την Χ1900ΧΤΧ ωστε να βγαλω και τα σχετικα συμπερασματα

Link to comment
Share on other sites

Και μια που πέρασα απο το ΧτremeSystems έριξα μια ματιά σε αυτό http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=144645&page=4 . Φαίνεται πως κι αλλοι ασχολήθηκαν με τα Γαλλικα sites, + κατι Ιαπονοκινεζικα.

Τελικά οι μετρήσεις του Matbe έχουν βάση?

Έχουμε τίποτα νεοτερο σε σχέση με τις επιδόσεις αυτής της κάρτας?

Ένας φιλος μου θέλει vga, ασχοληθηκα αρκετά, αλλα δεν μπορεσα να βγάλω άκρη.(Δηλ. δεν μπορω να είμαι απόλυτος.)

2900ΧΤ ή 8800GTS ή να δώσει κατι παραπάνω για 8800GTX.

Toυ λέω να το αφήσει στην τυχη και με δουλεύει, δεδομενου ότι εγώ είμαι αυτός που έχω διαβασει ενα κάρο sites, αυτός δεν ασχολειται καθόλου, και πάλι η επιλογη θα γινει με βάση τα δικά του κριτηρια, στην τύχη :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1

Μερικοί "μαλλον" θα χαρούν. αφού την ξεζουμίσουν 3-4 μηνες θα την RMAιασουν λόγω μη-UVD και θα πάρουν 2950 ή ότι έχει βγει ;)

Στο Ελλάντα αυτό; Χλωμότατο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό και τι θα γίνει με το θέμα, αλλά είσαι καταναλωτης, εξαπατήθηκες και ζεις στην Ε.Ε. Για να μην υπάρχει παρεξήγηση, δικές μου εικασίες είναι, δεν έχω δει/διαβάσει αλλού κάτι παρόμοιο για το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.