Jump to content



Ati 2900 XT: εμπειριες, εντυπωσεις και αποψεις


.38-.45

Recommended Posts

  • Replies 650
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Teodor_ch -> να εκμεταλλευτείς και το τροφοδοτικό σου ε? :p
Αν δεν βγουν drivers δεν θα πάρει frame παραπάνω (το αντίθετο δείχνουν τα reviews), τσάμπα το ρεύμα θα πάει. :p :P
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1

Έλα ντε. Πήγες και εσύ σε 2900 ?

Πριν ήμουνα στο δρόμο κι έριχνε και μιά βρόχα!!! :giveup:

Τώρα είναι εκείνη στο δρόμο και μέχρι αύριο θα έχει φτάσει :whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1 ->

Αν δεν βγουν drivers δεν θα πάρει frame παραπάνω (το αντίθετο δείχνουν τα reviews), τσάμπα το ρεύμα θα πάει. :p :P

EDIT : To παίρνω πίσω αυτό που είπα : Σε μερικά παιχνίδια το CrossFire δίνει μέχρι και 100% παραπάνω frames σε σχέση με μία 2900 (αλλά σε μερικά το CrossFire είναι πολύ χειρότερα). Link http://www.guru3d.com/article/Videocards/432/14/
Αρχική απάντηση από Wizard! -> Τώρα είναι εκείνη στο δρόμο και μέχρι αύριο θα έχει φτάσει :whistle2:
Sapphire φαντάζομαι στα 329 έτσι ? Θέλω να μου πεις τι έχει μέσα το πακέτο από πλευράς καλωδίων ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1

Sapphire φαντάζομαι στα 329 έτσι ? Θέλω να μου πεις τι έχει μέσα το πακέτο από πλευράς καλωδίων ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑΣ

Sapphire ναι, αλλά λίγο πιό κάτω :) Ψωνίζουμε χονδρική :p

Θα σου πω, αύριο θα την έχω. Πάντως καλώδιο που να κάνει τις Ducati γρήγορες δε θα έχει :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω την GeCube X2900XT (φαντάζομαι δεν έχει μεγάλες διαφορές από την Sapphire) ,την έχω βάλει στο νέο μου κουτί όλα στημένα και έτοιμα...Αναμένω τον επεξεργαστή (Q6600) Αυτή η αναμονή σκοτώνει...

Link to comment
Share on other sites

με το enermax liberty 500 απο βαττ είμαι καλυμμένος πιστεύω.

τα καλώδια τροφοδοσίας που έχει όμως αρκούν για να κάνω και overclock? δε νομίζω να έχει μέσα 8πινα (τέτοιο δε χρειάζομαι?)

υπάρχει κάποιος αντάπτορας αν δεν είμαι καλυμμένος?

έχω κολλήσει και δε ξέρω τί να διαλέξω. να ρισκάρω ΑΤΙ και να κάνω μόντες για τον θόρυβο (αντικατάσταση του stock fan με έναν 120άρη) ή να πάω σε 8800 που απο ότι έχετε πεί, είναι αθόρυβη σε idle(αληθεύει?)

α!αν κλείσω το stock fan της θα ρίξει απόδοση/κλείσει (ή τελοςπάντων έχει κάποιο μηχανισμό ασφάλειας) ή θα μου καεί???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav -> Εγώ πάντως έχω την GeCube X2900XT (φαντάζομαι δεν έχει μεγάλες διαφορές από την Sapphire) ,την έχω βάλει στο νέο μου κουτί όλα στημένα και έτοιμα...Αναμένω τον επεξεργαστή (Q6600) Αυτή η αναμονή σκοτώνει...
Σε όλα τα reviews που έχω δεί, η 2900XT είναι ολόιδια (ίδια με την reference) άσχετο με τον "κατασκευαστή"/ετικέτα. Στα συνοδευτικά (games/καλώδια κτλ) μπορεί να υπάρχουν αλλαγές.
Αρχική απάντηση από Teodor_ch -> με το enermax liberty 500 απο βαττ είμαι καλυμμένος πιστεύω. υπάρχει κάποιος αντάπτορας αν δεν είμαι καλυμμένος?
To 500αρι είναι ΟΡΙΑΚΟ δες -> http://www.guru3d.com/article/Videocards/432/6/

Για μόντα με 12αρι δεν ξέρω αλλά χλωμό το κόβω να μην δουλεύει το ανεμιστήρη καθόλου σε 2D mode

@AN7 : Ακόμα ασχολείσαι ?

Link to comment
Share on other sites

Για τα offtopic & 13K: Για γέλια (ή για κλάματα) είναι η κατάσταση ?

Από το "προηγούμενο thread" για όσους δεν τα είδαν :

3DMark 01SE Score: 55143 3D marks

Game 1 Car Chase - Low Detail 716.3 FPS

Game 1 Car Chase - High Detail 203.6 FPS

Game 2 Dragothic - Low Detail 927.7 FPS

Game 2 Dragothic - High Detail 501.6 FPS

Game 3 Lobby - Low Detail 737.7 FPS

Game 3 Lobby - High Detail 294.6 FPS

Game 4 Nature 566.5 FPS

--------------------------------------------------------------

3DMark 03 Score: 38291 3D marks

GT1 - Wings of Fury 764.7

GT2 - Battle of Proxycon 307.4 fps

GT3 - Troll's Lair 244.6 fps

GT4 - Mother Nature 253.6 fps

-------------------------------------------------------------

3DMark 05 Score: 19274 3D marks

GT1 - Return To Proxycon 71.6 fps

GT2 - Firefly Forest 55.8 fps

GT3 - Canyon Flight 114.8 fps

--------------------------------------------------------

3DMark 06 Score: 11408 3D marks

http://service.futuremark.com/compare?3dm06=1966253

Οι παραπάνω μετρήσεις έγιναν σε :Χ2900ΧΤ κάρτα stock, με cpu @ 3.2GHz. Όλα τα παραπάνω με το σύστημα εδώ -> http://service.futuremark.com/compare?3dm06=1966253 ( 3DMark06 : 11408 σε 1280x900)

attachment.php?s=&postid=547973

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1

To 500αρι είναι ΟΡΙΑΚΟ δες -> http://www.guru3d.com/article/Videocards/432/6/

Για μόντα με 12αρι δεν ξέρω αλλά χλωμό το κόβω να μην δουλεύει το ανεμιστήρη καθόλου σε 2D mode

δε μιλάω να μή δουλεύει καθόλου απλά αν κάτσει καμία στραβή και δε δουλέψει (απο δικό μου λάθος) θα την κλαίω την κάρτα μετά ή έχει κάποιο μηχανισμό που να αποφεύγει μλκίες απο ηλίθιους? :)

για το τροφοδοτικό, πιστεύω ότι θα φτάσει. απο όσα review έχω διαβάσει ένα 500 αρκεί για πολύ εξοπλισμό ακόμα και overclocked. http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=141505&highlight=liberty+pump

τέλος, γίνεται με το rivatuner για παράδειγμα να ρίξω και άλλο τις στροφές του ανεμιστήρα της? Δε γίνεται με κανένα τρόπο να γίνει αθόρυβη χωρίς πολλά έξοδα(<10ευρώ για ένα ανεμιστήρα για παράδειγμα)???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αξιόθηκα να τις βάλω επάνω εχθές....

Το 3dmark06 που έχει μέσα η συσκευασία δεν μου άνοιγε καθόλου για να τρέξει...

Με το πρωτο boot και AMD OC Tool παίξανε 840-1000 με stock ψυκτρα.

Απόσο έχω δεί , πολλοί πάνε γύρω στα 850-1000..οπότε έχω με΄΄λον πολύ ακόμα...

το βράδυ η συνέχεια..

Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκε λύση :

Στο shorcut στην Επιφάνεια εργασίας μετονομάζετε το αρχείο σε μπλαμπλαμπλα(κενο) -nosysteminfo και save.

Οι κάρτες δεν ειναι ακόμα αναγνωρισμένες απο την FM και γι'αυτό κολλάει..

Credits to dimcar.

Link to comment
Share on other sites

Η καρτα λενε οτι θελει 2χ6πιν ή 6πιν+8πιν για να ενεργοποιηθει το overdrive(aka overclock)

Η Sapphire δεν παρεχει καποιο ανταπτορα για το ρευμα,πρεπει να εχει το τροφοδοτικο σας η να κανετε καποια μοντα

Το πακετο της περιλαμβανει το Powerdirector,PowerDVD,3DM06,CD με drivers,κουπονι απο τη Valve για καποιο game,ανταπτορα DVI σε HDMI,και ανταπτορες s-video σε composite+αλλο ενα που δεν το ανοιξα καν. Επισης περιεχει 2 (αν θυμαμαι καλα) ανταπτορες απο DVI σε D-sub και μια "γεφυρα" για CF

Εντυπωση κανει η συσκευασια της καρτας εσωτερικα,με το ροζ(!) αφρολεξ!

@Teodor_ch

Ειχα στο μυαλο μου το ενδεχομενο CF οταν εστηνα το συστημα αλλα δεν εχω πειστει ακομα οτι αξιζει να βαλεις και 2η καρτα.Οκ,η 1η ειναι συμπαθητικη/καλη/σουπερ αγορα για 300κατι ευρω,αλλα δεν ξερω αν υπαρχει λογος να δωσει κανεις αλλα τοσα και να παρει 10-20% σε αποδοση.

Για μενα,SLI/CF κανεις με ναυαρχιδες γιατι δεν σου αρκει το πολυ καλο,θελεις και παραπανω.Και ακομα δεν μπορω να δω την 2900 ως "ναυαρχιδα" (μαλλον λογω σχετικα χαμηλης τιμης)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.