Jump to content



Ati 2900 XT: εμπειριες, εντυπωσεις και αποψεις


.38-.45

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 10:55]

845/909 δοκιμασμενο απλα σεταρε το turbofan της 2900 στο 100% οταν τρεξεις bench γιατι βαραει κοκκικα και κρεμαει...οχι κατευθειαν ανεβαζε αν 10 core και memory...κια πατα apply..

ΝΑνανανα ο αλλόθρησκος, πες εντυπώσεις από την δικία σου σε νέο thread

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 650
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 10:25]

δοκίμασε το find max core και μετά το find max mem.

Και βάλτα και τα 2 μετά 10μηζ κάτω απ ότι στα έβγαλε χωριστά και δοκίμασε να δείς αν έχει artifacts

Μεγάλη διαφορά στις θερμοκρασίες δεν θα δείς,μην φανταστεις κανένα +15*C μόνο απ την συχνότητα ;)

Πόση ώρα παίρνει φίλε μου; Κάνει τεστ για να βρει την μεγίστη GPU εδώ και 20 λεπτά...θερμοκρασία δείχνει γύρω στους 66-71 βαθμούς

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 18:13]

το o/c απαιτεί πάνω απ όλα υπομονή :p

Επρεπε να το σταματήσω πριν και το ξαναξεκίνησα το ΑΤΙΤool στις 20¨00... 51 λεπτά πέρασαν ψάχνοντας την maxGPU....Τι στο καλό ένα ένα τα ανεβαίνει τα Hz και τσεκάρει artifacts! Υπάρχει κάποιο setting για το βήμα στa Ηz;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν κάνω σωστά.....είπαμε ότι έχω δύο εξάπινα στην Χ2900ΧΤ και ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Αυξάνοντας τα Core και memory πατάω Set Clock (σωστά;) αλλά μου επαναφέρει τις default 509,63 για GPUU kai 510,75 για Memory

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GruntGR [02-08-2007 18:13]

Εγω ξερω πως οι κατοχοι gtx εχουν το κεφαλι τους υσηχο εδω και 8 μηνες +,με λιγη τυχη μπορουν να την φτασουν και στα ρολογια της ultra χωρις προβλημα, οσοι πεσανε στην παγιδα "να παει να μαμηθει η nvidia θα περιμενω για το R600" πηρανε τα παπακια μου :p

Δεν έχεις άδικο... μα καθόλου άδικο...

Προσωπικά πάντως περιμένω τον Νοέμβριο που θα βγάλει η NV την νέα φουρνιά με το G92... αν μέχρι τότε η ΑΤι δεν έχει βγάλει κάτι (που δεν θα έχει βγάλει αφού κάνουν λόγο για Απριλιο 2008) ή βγει το dx10 στο ενδιάμεσο και τότε και πάλι δεν κάνει όσο υπόσχεται.... δεν ξαναγυρίζω στην ΑΤι... ανάθεμα στην AMD....

Και την 2900 που έχω απο σπόντα την πήρα να σου πω... περισσότερο χάρη σε φίλο έκανα, παρά συνειδητή αγορά... με την Χ1950ΧΤΧ μια χαρά ήμουνα, θα μπορούσα να περιμένω...

Πάντως μέχρι τον Νοεμβριο 2007 την βγάζω πολύ χαλαρά με την 2900 να πούμε και του στραβού το δίκιο, η κάρτα είναι σουπερ και μην ξεχναμε και τα λεφτά που ζητάει....

Τώρα να αγόραζα GTX ή ULTRA 6 μηνες μετά την 1η κυκλοφορία της ή ΤΩΡΑ τον Αυγουστο που ξέρουμε οτι θα βγεί νέο τσιπακι και νέες κάρτες είναι ψιλομ@@@@α.

Οπως είπες μονο αυτοί που αγόρασαν GTX απο την αρχή είναι άρχοντες.. πλήρη απόσβεση χρημάτων και επιδόσεις τρελές...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 02:16]

Δεν έχεις άδικο... μα καθόλου άδικο...

Προσωπικά πάντως περιμένω τον Νοέμβριο που θα βγάλει η NV την νέα φουρνιά με το G92... αν μέχρι τότε η ΑΤι δεν έχει βγάλει κάτι (που δεν θα έχει βγάλει αφού κάνουν λόγο για Απριλιο 2008) ή βγει το dx10 στο ενδιάμεσο και τότε και πάλι δεν κάνει όσο υπόσχεται.... δεν ξαναγυρίζω στην ΑΤι... ανάθεμα στην AMD....

Και την 2900 που έχω απο σπόντα την πήρα να σου πω... περισσότερο χάρη σε φίλο έκανα, παρά συνειδητή αγορά... με την Χ1950ΧΤΧ μια χαρά ήμουνα, θα μπορούσα να περιμένω...

Πάντως μέχρι τον Νοεμβριο 2007 την βγάζω πολύ χαλαρά με την 2900 να πούμε και του στραβού το δίκιο, η κάρτα είναι σουπερ και μην ξεχναμε και τα λεφτά που ζητάει....

Οπως είπες μονο αυτοί που αγόρασαν GTX απο την αρχή είναι άρχοντες.. πλήρη απόσβεση χρημάτων και επιδόσεις τρελές...

++++++++++++++1

Μαζί θα την παραγγείλουμε την G92

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρώστε ρε παιδιά...

Για κάποιον που δεν έδωσε μέχρι τώρα χρήματα για GPU , να πάρει τώρα GTX είναι χαζομάρα δεδομένου οτι θα χάσει πολύ την αξία της με την έλευση του G92...

Μια 2900ΧΤ στα 300 ευρώ είναι η πιο συμφέρουσα αγορά την δεδομένη στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983 [Σήμερα, στις 13:04]

Χαλαρώστε ρε παιδιά...

Για κάποιον που δεν έδωσε μέχρι τώρα χρήματα για GPU , να πάρει τώρα GTX είναι χαζομάρα δεδομένου οτι θα χάσει πολύ την αξία της με την έλευση του G92...

Μια 2900ΧΤ στα 300 ευρώ είναι η πιο συμφέρουσα αγορά την δεδομένη στιγμη.

Και γω αυτό πίστευα όταν πήρα τον υπολογιστή μου και εξακολουθώ να το πιστεύω .....Είμαι ευχαριστημένος από την επιλογή μου (αν και χρόνια ήμουν με nVidia) και για τα λεφτά που έδωσα, δεδομένου και του θολού τοπίου περι DX10, Crysis κτλ....Μόνο σε ένα σημείο δεν είμαι ικανοποιημένος και αυτό έχει σχέση με την υψηλη native ανάλυση της dell2407 (1900x1200) όπου αναγκάζεται να τρέχει....και κάπου χάνει σε fps... Και το crossfire έχω διαβάσει ότι δεν δουλεύει καλά και από πλευράς θορύβου είναι αστα να πανε...

Όταν με το καλό βγεί το Crysis (αν και διάβασα σε άλλο thread τις Min απαιτήσεις του και δεν πιστεύω τίποτα για να παίζεται με κάρτες 6600 εκτός αν θες να βλέπεις στοπ-καρέ, Σημείωση: μια φορά τη πάτησα με το Oblivion) και το G92 (που είπαν ότι θα έχει διπλάσιες επιδόσεις από GTX8800 -και την nVidia την πιστεύω όχι σαν κάτι ΑΤΙ-ΑMD που βγάζουν κάθε τρία χρόνια κάτι αξιοπρεπές και ανταγωνιστικό), τότε θα αναβαθμιστούμε κατάλληλα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav [Σήμερα, στις 08:37]

++++++++++++++1

Μαζί θα την παραγγείλουμε την G92

Ετσι έτσι.... :D:p

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 09:01]

Και τώρα δεν είναι άσχημα η 8800GTX στα 470 για κάποιον που είχε μείνει στη σειρά 7.

Όσοι όμως έχουν την 2900XT μπορούνε να περιμένουν αρκετά ακόμα, αφού μια χαρά κάρτα ειναι.

Εντάξει το λέμε να αγοράσει κάποιος GTX/ULTRA Α-Υ-Ρ-Ι-Ο....όχι πως δεν είναι καλή αγορά, μια χαρά είναι απλά δεν θα προλάβει κανεις να κάνει απόσβεση των χρημάτων του (όπως αυτοί που τις αγόρασαν όταν πρωτοβγήκαν)... δεδομένου ότι σε 3,5 μηνάκια το G92 θα είναι εδώ και GTS/GTX/ULTRA θα είναι προιόντα της προηγούμενης γενιάς...

Αρχική απάντηση από obijuan1983 [Σήμερα, στις 13:04]

Χαλαρώστε ρε παιδιά...

Για κάποιον που δεν έδωσε μέχρι τώρα χρήματα για GPU , να πάρει τώρα GTX είναι χαζομάρα δεδομένου οτι θα χάσει πολύ την αξία της με την έλευση του G92...

Μια 2900ΧΤ στα 300 ευρώ είναι η πιο συμφέρουσα αγορά την δεδομένη στιγμη.

Εξάλλου μην ξεχνάμε ότι η επόμενη γενιά των καρτών της ΑΤΙ τοποθετείται γύρω στον Απρίλιο 2008 (αν δεν κάνω λάθος) οπότε αν κάποιος σκέφτεται την απόσβεση και το value for money... θα χρειαστούν 9 μήνες ακόμα μέχρις ότου η ίδια εταιρεία κάνει την 2900 "παλιάς γενιάς" με το νέο τσιπάκι

Link to comment
Share on other sites

Μου έπεσε η μια από τις δύο 7900gtx και έσπασε (ούτε RMA δεν μπορώ να την κάνω), οπότε έμεινα με μία που μου είναι λίγη, για 24" οθόνη.

Αγόρασα λοιπόν με βαριά καρδιά την 8800GTX στα 470, αφού ξέρω ότι σε ένα δυο μήνες θα πέσει η τιμή αρκετά.

Την ατυχία μου... Τώρα βρήκε να σπάσει?

Κατά τα άλλα θα προτιμούσα ίσως την HD 2900ΧΤ.

Ο λόγος που δεν την πήρα είναι ότι κάνει θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

το 100% στο φαν της 8800 ειναι το αντιστοιχο περιπου 30% της 2900 σε θορυβο....αλλα σε γενικα πλαισια αμα δεν την ανεβασεις την 2900 δεν μπορω να πω οτι ειναι κουραστικη στο θεμα του θορυβου...κατα τα αλλα πολυ θετικο το hdmi που χει...και καλυτερα χρωματα..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.