Jump to content



700w μαπα ή 600w μάρκα???


NaMe_GR

Recommended Posts

Ηι παιδια!Θελω να αγορασω ενα τροφοδοτικο κ θελω βοηθεια...Το συστημα που θα αγορασω χρειαζεται περιπου 550 W απο το calculate που εκανα!!! τορα θελω να ρωτισω...να παρω το Seaconic 600w??? ή το Thermaltake 700w??? δλδ να παρω πιο πολλα Watts και μουφα μαρκα ή λιγοτερα watts κ καλη μαρκα??? thnxxx,,,,

Link to comment
Share on other sites

Στα 700W είναι πολύ μικρή η διαφορά όλων των τροφοδοτικών πήγαινε για ένα καλό τροφοδοτικό 700W. Παρεμπίπτων τη σύστημα έχεις και θέλει 550W

Link to comment
Share on other sites

μικρη συμασια εχουν τα calculators αυτοι... σου λεει μεν -στο περιπου- ποσα βατ θα θες αλλα δε σου λεει το βασικο. ποσα Αμπερ ανα γραμμη. αλλο 500αρι τροφοδοτικο που δινει 20Α στη 12αρα και αλλο ενα αλλο που δινει 30....

Link to comment
Share on other sites

άμα σε έβγαλε το calculator 550 τότε είσαι καλυμμένος και με 500. όσο για το πια είναι καλύτερη μάρκα δεν συγκρίνεις μια α κατηγορία με μια α+ κατηγορία. η thermaltake είναι μια τεράστια εταιρεία μπροστά στην seasonic. αν ψάξεις καλύτερα θα δεις ότι τα δύο αυτά που συγκρίνεις δεν απέχουν και πολύ. ειδικά για το συστημά σου. πάρε ένα φθηνό και καλό γιατί σε μελλοντική αναβάθμιση θα χρειαστής αλλαγή πάλι. όταν συγκρίνεις μεγάλες κατηγορίες οι μικρές είναι στυλ levicom κτλ. και με το seasonic 550+ καλυμμένος και για overclocking είσαι ή φαντάσου και το mushkin 580w που μπορεί να μην γνωρίζεις αλλά είναι πολύ αξιόπιστο.

Link to comment
Share on other sites

:OT: Παιδιά συγγνώμη για το ΟΤ, αλλά έχω μια σημαντικότατη απορία. Το παρόν τροφοδοτικό μου , μπορεί να υποστήριξει μια 8800GTX ή τουλάχιστον μια 8800GTS; Αναφέρεται στο pdf του λινκ ότι στα +12V παρέχει 28Α. Επίσης δεν ξέρω αν παίζει ρόλο στην απόδοση, αλλά το τροφοδοτικό χρησιμοποιείται αρκετά επί τρια χρόνια. Περιμένω τη γνώμη σας. :OT:

Link to comment
Share on other sites

Ενα thermaltake 550 τα βρηκε σκουρα με την 8800gts 640mb,ενα σκληρο sata,c2d 6600 default,2dimms ram default timmings κ ενα dvdr,καθως βγαζει 29Α στα +12V.

Seasonic και απο μενα (με 52Α στα +12V το energy που πηρα και τιμη 128).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bezdim

:OT: Παιδιά συγγνώμη για το ΟΤ, αλλά έχω μια σημαντικότατη απορία. Το παρόν τροφοδοτικό μου , μπορεί να υποστήριξει μια 8800GTX ή τουλάχιστον μια 8800GTS; Αναφέρεται στο pdf του λινκ ότι στα +12V παρέχει 28Α. Επίσης δεν ξέρω αν παίζει ρόλο στην απόδοση, αλλά το τροφοδοτικό χρησιμοποιείται αρκετά επί τρια χρόνια. Περιμένω τη γνώμη σας. :OT:

Το 480 ειναι? Tην 8800GTS λογικα δεν πρεπει να εχεις προβλημα την σηκωσει αλλα με την 8800GTX λιγο χλωμο να εχεις σταθερο συστημα. Δοκιμασε και δες.. τα υπολοιπα συστατικα ποια ειναι?

Αρχική απάντηση από Vadergr

Απο ποτε τα thermaltake τα εχουμε σαν μαπα μαρκα?

Εχουν ακουστει διαφορα οχι πολυ ευχαριστα σχολια για τα thermaltake σε αυτο το forum.

Και γω Seasonic θα επαιρνα...τα 600 τιμια Watt καλυπτουν το 95% των απλων χρηστων.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kallileo το 480 έχω. Σκέφτομαι να αναβαθμίσω το παρον pc μου σε c2d, μια καρτα ήχου (την παλία μου audigy), 2GB ddr2, 1 sata2 HDD και 2 optical drives, καθώς και μια dx10 καρτα γραφικων (τουλάχιστον 8800GTS) και στοχος μου ειναι να χρησιμοποίσω το παλιό μου τροφοδοτικό μέχρι τη μεταπτωση σε SLI. Γενικά δεν με πολυενδιαφέρει το πουσάρισμα, οπότε δεν πιστευω να αντιμετωπίσω προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr

Απο ποτε τα thermaltake τα εχουμε σαν μαπα μαρκα?

Λογική ερώτηση.

Προσωπικά: Μία εταιρία που έχει μέτρια-κακή ποιότητα κατασκευής σε κουτιά κλπ μπλιμπλίκια δεν θα την επέλεγα για ένα τόσο σημαντικό υποσύστημα όπως το psu.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τις (πληροφοριες)!!!!Το συστημα ειναι το εξης....

CPU: Intel Core 2 Duo E6700 2.66

Hard Disks: WESTERN DIGITAL WD3200AAKS 320GB SATA2

WESTERN DIGITAL RAPTOR WD740ADFD 74GB 10000RPM SATA

Video Card: BFG 8800 GTX OC 768MB PCI-E ~600Mhz

Ram: 2X OCZ DDR2 PC2-6400 2GB (2X1GB) SPECIAL OPS EDITION ~800Mhz

Mobo: Gigabyte GA-P35-DQ6

Cooler: THERMALTAKE CL-W0076 BIGWATER 745 LCS

Θα γίνει (φυσικα) ΟC περιπου στα 3.6....λετε να τραβιξει το Seasonic 600w???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr

Απο ποτε τα thermaltake τα εχουμε σαν μαπα μαρκα?

Αν η ερωτηση αναφερεται και σε μενα,δυστυχως και γω με την λογικη του καλου ονοματος το πηρα,μια και συμφωνα με το psu calculator ενα 450watt μου ηταν αρκετο.Το οποιο τελικα,οσον αφορα το psu τουλαχιστον ,(κουτι thermaltake δεν ειχα ποτε μου)δεν αποδειχτηκε "καλο ονομα".

Link to comment
Share on other sites

Τα thermaltake ηταν και ειναι μαπα.. Eκτος απο την ToughPower σειρα που ειναι παρα πολυ καλη, σχεδον τελεια.. Σταθερες τασεις,αθορυβα, efficient, πολλα watt και φτηνα.... Εχω το 750αρι και ειναι αστερι...

Link to comment
Share on other sites

Μα και εγω ρε παιδια για ToughPower μιλαω απο την αρχη :p Το προβλημα μου ειναι πρωτον αν σηκωσει το ΟC και δευτερον το προβλημα με τι θερμοκρασια....ακουσα οτι τα ΤΤ σηκωνουν πολυ θερμοκρασια αν κανεις ΟC....το ακουσα ομως δν ξερω αν αλιθευει!!!! ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΤ ΤoughPower :p και να εχει κανει OC YΠΑΡΧΕΙ????

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.