Jump to content



Αερογραφος


spH3RiCal

Recommended Posts

Απο διαφορα posts εχω καταλαβει οτι ο καλυτερος τροπος να βαψεις ενα case ειναι ο αερογραφος.. Επηδη ομως δε ξερω σχεδον τιποτα επι του θεματος (μαρκες, τιμες, χαρακτηριστκα, hints&tips κατα το βαψιμο κτλ) μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του? Πιεστικο αερα εχω αλλα δε ξερω αν κανει, πως μπορω να το δω αυτο?

Link to comment
Share on other sites

το ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος εξαρταται και απο το τι επιφανειες εχει το κουτι αλλα και το υλικο.

αλλο να εχεις ενα λιανλι αλουμινιου που ειναι μεγαλα ισια κομματια και αλλο να εχεις ενα thermaltake με καμπυλες/γωνιες με λαμπακια κλπ.

εξαρταται βεβαια και απο το τι βαφη θες να κανεις.....βαφη για λεπτομερειες ή για εξολοκληρου αλλαγη χρωματος?

για το 1ο ναι ο αερογραφος ειναι must....αλλα αν θες να βαψεις ολοκληρο το case τοτε το λυνεις στα επιμερους κομματια οσο γινεται και το πετας σε φουρνο

Link to comment
Share on other sites

Την περασμενη τεταρτη εβαψα εσωτερικα το κουτι μου. Thermaltake soprano

Χρησιμοποιησα 2 μπουκαλια σπρει, και το αποτελεσμα με ικανοποιησε

αρκετα. Αλλα πρεπει να εχεις υποψν σου 2 πραγματα.

Τις πρωτες μερες μυριζει αρκετα,

Γρατζουνιζεται σχετικα ευκολα...

Link to comment
Share on other sites

ξεκινα απο τα βασικα: τι θελεις να κανεις;

αν θελεις απλα να αλλαξεις χρωμα, με το σπρευ εισαι μια χαρα.

σε αερογραφο θα πας αν δε βρισκεις το χρωμα που θελεις, οποτε θα το κανεις μονος σου στις αναλογιες που θελεις, ή θελεις να ζωγραφισεις.

οπως και να ειναι, πρωτα θελεις τριψιμο, για να φυγει το παλιο χρωμα, και ασταρι.

Link to comment
Share on other sites

Nαι βασικα θελω να το βαψω ολο ασπρο με καποιες μπλε γραμμες εξω και μεσα παλι ασπρο με ορισμενα μπλε σημεια (κολονες για δισκους κτλ).. Επισης να ρωτησω και κατι αλλο πρεπει να τριψω ολο το κουτι και να το περασω 2-3 χερια ασταρι για να εχω καλυτερα αποτελεσματα?

Link to comment
Share on other sites

αν οι γραμμες ειναι απλες γραμμες κι οχι καλλιτεχνειες που να απαιτουν αερογραφο, θελεις ταινια για μαρκαρισμα. ριχνεις πρωτα το χρωμα τις γραμμης (μπλε), μαρκαρεις με την ταινια τα κομματια που θελεις να μεινουν μπλε και ριχνεις απο πανω το "κυριο" χρωμα (ασπρο). μετα προφανως βγαζεις την ταινια.

πριν απο ολα ομως, θελεις τριξιμο μεχρι λαμαρινας και ασταρι για να πιασει η μπογια.

περισσοτερα βεβαια μπορει να σου πει ο κοπριτης.

Link to comment
Share on other sites

Γρατζουνιζεται σχετικα ευκολα...

Μπορείς να πάρεις ένα σπρέυ βερνίκι διάφανο να το περάσεις ένα χέρι και δε θα γρατζουνιέται.Επίσης θα γυαλίζει πιο πολύ,εκτός αν το θέλεις ματ οπότε δεν γίνεται

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

για να μην ανοίγω καινούριο θέμα.... το case μου το έβαψα αλλά πρωτα έκανα την βλακεία και το έτριψα με πολύ χοντρό γυαλόχαρτο.... το αποτέλεσμα είναι να έχει πολλές γρατσουνιές.... τώα θέλω να εξαφανίσω τις γρατσουνιές και να το βάψω ξανά μαύρο.... επίσης το χρώμα θέλο να είναι μεταλλικό....

καμία ιδέα πώς να φύγουν οι γρατσουνιες και πού θα βρω μετταλλικο χρώμα?

Link to comment
Share on other sites

Για να φυγουν οι γρατζουνιες τριψιμο με πιο λεπτο γυαλοχαρτο, ασταρι, ξανα τριψιμο, ξανα ασταρι, μεχρι να στρωσει. Νομιζω μπορεις και να τριψεις και το χρωμα για να γινει πιο λειο, εκτος ισως απο το τελευταιο στρώμα που μαλλον θα χαλασεις το "μεταλλικο". Βασικο ειναι πριν το τριψιμο να εχει στεγνωσει καλα, γιατι αλλιως γινεται χαλια.

Για μεταλλικο χρώμα πας σε χρώματα αυτοκινήτων. Σε τέτοιο μαγαζι μπορουν και να σου ταιριαξουν χρωματα με το χερι, δηλ να σου φτιαξουν μη στανταρ χρώματα, αλλα θελουν καποιο δειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morpheus [Χθες, στις 23:05]

Για να φυγουν οι γρατζουνιες τριψιμο με πιο λεπτο γυαλοχαρτο, ασταρι, ξανα τριψιμο, ξανα ασταρι, μεχρι να στρωσει. Νομιζω μπορεις και να τριψεις και το χρωμα για να γινει πιο λειο, εκτος ισως απο το τελευταιο στρώμα που μαλλον θα χαλασεις το "μεταλλικο". Βασικο ειναι πριν το τριψιμο να εχει στεγνωσει καλα, γιατι αλλιως γινεται χαλια.

Για μεταλλικο χρώμα πας σε χρώματα αυτοκινήτων. Σε τέτοιο μαγαζι μπορουν και να σου ταιριαξουν χρωματα με το χερι, δηλ να σου φτιαξουν μη στανταρ χρώματα, αλλα θελουν καποιο δειγμα.

ευχαριστώ πολύ φίλε μου... να σε ρωτήσω .... με το χρώμα όμως από το μαγαζί αυτοκινήτων πώς θα β'αψω το κουτί? εννοώ πρεπει να το βάλω π.χ σε κάποιο κουτί από σπρέυ ή με άλλον τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.