Jump to content


Κουφο με αποστολη mail στο outlook express


mefistofelis

Recommended Posts

Εχω ενα λαπτοπ και συμβαινει το εξης κουφο οταν προσπαθω να στειλω ενα μαιλ απο το outlook express.

Αν συνδεομαι στο internet ασυρματα το στελνει χωρις κανενα προβλημα.

Αν συνδεομαι με dialup δεν το στελνει και βγαζει σφαλμα οτι δεν μπορει να συνδεθει με το διακομιστη.

Και στις 2 περιπτωσεις ομως κατεβαζει τα εισερχομενα μαιλ.

Τι μπορει να φταει ρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Μερικοί providers δεν σε αφήνουν να στείλεις email αν εισαι σε άλλη ομάδα IP από αυτή που μπορούν να σου δώσουν. Αν πχ μπαίνεις από HOL μπορείς να στείλεις email χρησιμοποιώντας το SMTP mail.hol.gr (outgoing email server) αλλά αν μπείς από άλλον provider (π.χ μπείς με Forthnet και έτσι έχεις IP της Forthnet )τότε δεν σε αφήνει.

Link to comment
Share on other sites

Κατά 99% το πρόβλημα οφείλεται εκεί που αναφέρει ο tifozif1. Δοκίμασε να βάλεις σας outgoing server τον server της εταιρίας με την οποία μπαίνεις στο Internet εκείνη την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mefistofelis

Εχω ενα λαπτοπ και συμβαινει το εξης κουφο οταν προσπαθω να στειλω ενα μαιλ απο το outlook express.

Αν συνδεομαι στο internet ασυρματα το στελνει χωρις κανενα προβλημα.

Αν συνδεομαι με dialup δεν το στελνει και βγαζει σφαλμα οτι δεν μπορει να συνδεθει με το διακομιστη.

Και στις 2 περιπτωσεις ομως κατεβαζει τα εισερχομενα μαιλ.

Τι μπορει να φταει ρε παιδια?

Οταν συνδεεσαι ασυρματα που συνδεεσαι? Σε router? Μηπως ο router ειναι "καλος" και η ip του ειναι μεσα σε αυτες που αφηνει ο provider σου? Εχω κι εγω παρομοιο προβλημα με σενα. Ουτε απο την δουλεια ουτε απο τη σχολη μπορω να στειλω. Λαμβανω τελεια αλλα για αποστολη ουτε συζητηση.

Link to comment
Share on other sites

Οι providers δεν αφήνουν ip άσχετες από το range τους να χρησιμοποιούν τους mail servers τους. Είναι προφανής ο λόγος.

Οπότε αν έχεις δηλωμένο τον smtp του uoi, τότε θα μπορείς να στέλνεις mail αν μπαίνεις με σύνδεση του uoi και παίρνεις ip του uoi. Όταν συνδέεσαι με την dialup της εταιρίας σου πρέπει να χρησιμοποιείς το δικό της smtp. Ίσως υπάρχει κάποιος τρόπος να έχεις και τους 2 και να δηλώνεις κάθε φορά πριν στείλεις mail ποιον από τους 2 να χρησιμοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

Αν στειλω απο το mail το εταιρικο, στελνω κανονικα μιας και χρησιμοποιω δικο της mail απο δικο της server. Αν παω να στειλω απο το mail που εχω στο σπιτι, τζιφος. Δοκιμασα μια φορα να βαλω για εξερχομενο server τον server της εταιρειας μου αλλα δεν καταφερα κατι.

Link to comment
Share on other sites

GMail, Hotmail, Yahoo mail, ότι σου κανει τελος πάντων και έλυσες το πρόβλημα.

Μερικοί providers (ξέρω σίγουρα για HOL & Vivodi) έχουν και webmail εφαρμογή από όπου μπορείς να στείλεις email αφου κάνεις login στον server τους, με τα στοιχεία σου (αρκεί να είσαι συνδρομητής τους), άσχετα από ποιον provider έχεις "μπει" (πάρει IP).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikoszax

Αν στειλω απο το mail το εταιρικο, στελνω κανονικα μιας και χρησιμοποιω δικο της mail απο δικο της server. Αν παω να στειλω απο το mail που εχω στο σπιτι, τζιφος. Δοκιμασα μια φορα να βαλω για εξερχομενο server τον server της εταιρειας μου αλλα δεν καταφερα κατι.

Πρέπει να βάλεις το mail server του provider σου. Και εγώ έχω στο σπίτι 4 mail accounts, από forthnet, από τη σχολή, του yahoo και του ασύρματου. Για όλα αυτά(εκτός από το ασύρματο) smtp είναι της forthnet στην οποία είμαι συνδεδεμένος όταν στέλνω.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω απο το σπιτι μου μπορω να λαβω ο,τι λογαριασμο θελω. Στην δουλεια και στη σχολη μου ειναι που δεν μπορω να στειλω. Ειναι ανεξηγητο και λιγακι (εως πολυ θα λεγα) εκνευριστικο. Μα να θες να στειλεις τις λυσεις και να μην μπορεις !!! :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανεξήγητο, τόσες φορές στο έγραψα από πάνω. Όταν είσαι στη δουλειά πρέπει να χρησιμοποιείς τον smtp της δουλειάς για να στείλεις και όταν είσαι στο πανεπιστήμιο τον smtp του πανεπιστημίου.

Επειδή ακριβώς δεν κάνουν authentication για να είναι σίγουροι ότι δε στέλνουν άσχετα άτομα emails από τους servers τους, επιτρέπουν τη σύνδεση μόνο στο domain τους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.