Jump to content



rma e-shop


amartolos

Recommended Posts

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από amartolos [Χθες, στις 23:30]

στην ιστιοσελιδα τους λεει πως εαν στειλεις ενα προιον και αποδειχτει οτι δεν ειχε τιποτα τοτε χρεωνεσαι χ ευρω γιατι απασχολησες τους τεχνικους και ψ ευρω για τα εξοδα μεταφορας , ξερετε τι θα παρουν ομως τελικα αυριο

30+ΦΠΑ :tomato:

οι ξεφτύλες

Link to comment
Share on other sites

σημερα πηρα την καρτα απο το e point,ειπα στην τεχνικο οτι την πεμπτη θα παω ολο το κουτι να τρεξουμε ενα 3dmark παρουσια ολων των υπαλληλων, το πρωι πηρα τηλεφωνο αθηνα και το service μου ειπε οτι η καρτα δοκιμαστηκε στο 3dmark 06 για μια ωρα και δεν εδειξε προβλημα-δεν κολλησε-

φερνω την καρτα σπιτι την βαζω στο pc και περναω τους drivers, ανοιγω το πανελ με την θερμοκρασια της καρτας και βλεπω idle 55, το αφηνω μιση ωρα σε περιβαλλον windows παλι 55, κανονικα επρεπε να ειχε φτασει 70+, παω στο υπνοδωματιο και παιρνω ενα ponstan γιατι νομιζα οτι δεν ημουνα καλα, γυρναω στο pc και βαζω 3d mark η καρτα εφτασε 60max, γρηγορα την σκαλι και τον μολντερ... :jump: δεν ξερω τι εγινε, εκανε μια βολτα αθηνα και συνηλθε??την εκαναν ευχελαιο??την εφτιαξαν? πραγματικα δεν μπορω να το εξηγησω, το θεμα ειναι οτι πλεον η καρτα ειναι οκ και αυτο μου αρκει...

ps taz δεν χρεωσανε τιποτα , και οσο για το private message σου δεν θα το σχολιασω,οταν κανεις ενα rma κοιτας να εξυπηρετηθεις οχι να γελοιοποιησεις τους υπαλληλους της εταιριας..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pavou [Σήμερα, στις 16:26]

Φίλε από ότι φαίνετε αλλάξανε την pasta και σου την έστειλαν πίσω.

Η αυτο εκαναν η την ξεσκονησαν,αληθεια μηπως ηταν τιγκα στην σκονη και δεν αεριζοτανε καλα;

Link to comment
Share on other sites

οχι η καρτα ηταν πεντακαθαρη, μαλιστα πριν την στειλω την ειχα βαλει-βγαλει πανω απο 10 φορες μηπως και δεν πατουσε καλα, μεχρι και φορματ εκανα μηπως υπηρχε καποιο προβλημα με το software, τωρα εχω την εντυπωση οτι ο ανεμιστηρας της ακουγεται αρκετα , αλλα μπορει να ειναι και η ιδεα μου, δεν ξερω τι εγινε πραγματικα, το θεμα ειναι οτι πλεον δουλευει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από amartolos [Σήμερα, στις 13:53]

σημερα πηρα την καρτα απο το e point,ειπα στην τεχνικο οτι την πεμπτη θα παω ολο το κουτι να τρεξουμε ενα 3dmark παρουσια ολων των υπαλληλων, το πρωι πηρα τηλεφωνο αθηνα και το service μου ειπε οτι η καρτα δοκιμαστηκε στο 3dmark 06 για μια ωρα και δεν εδειξε προβλημα-δεν κολλησε-

φερνω την καρτα σπιτι την βαζω στο pc και περναω τους drivers, ανοιγω το πανελ με την θερμοκρασια της καρτας και βλεπω idle 55, το αφηνω μιση ωρα σε περιβαλλον windows παλι 55, κανονικα επρεπε να ειχε φτασει 70+, παω στο υπνοδωματιο και παιρνω ενα ponstan γιατι νομιζα οτι δεν ημουνα καλα, γυρναω στο pc και βαζω 3d mark η καρτα εφτασε 60max, γρηγορα την σκαλι και τον μολντερ... :jump: δεν ξερω τι εγινε, εκανε μια βολτα αθηνα και συνηλθε??την εκαναν ευχελαιο??την εφτιαξαν? πραγματικα δεν μπορω να το εξηγησω, το θεμα ειναι οτι πλεον η καρτα ειναι οκ και αυτο μου αρκει...

ps taz δεν χρεωσανε τιποτα , και οσο για το private message σου δεν θα το σχολιασω,οταν κανεις ενα rma κοιτας να εξυπηρετηθεις οχι να γελοιοποιησεις τους υπαλληλους της εταιριας..

κι εμενα οταν τους ειχα παει την καρτα γραφικων που ελεγα πριν μου κανανε κατι ναζακια στην αρχη(συμπτωση,και αυτη 3δ μαρκ 2006 δεν εβγαζε,μια 7900GT),δηλ ελεγαν στις 4 μερες "μα μου δεν εχει τιποτα",αλλα επεμεινα ευγενικα και τους ειπα να τρεξουν το 3δ μαρκ και στην 7η μερα με πηραν μετανιωμενοι και μου παν να τα ξαναφτιαξ..... εεεεεεεεεε να μου δωσουν μια ολοκαινουρια 7950GT....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tsakonas [Σήμερα, στις 18:43]

κι εμενα οταν τους ειχα παει την καρτα γραφικων που ελεγα πριν μου κανανε κατι ναζακια στην αρχη(συμπτωση,και αυτη 3δ μαρκ 2006 δεν εβγαζε,μια 7900GT),δηλ ελεγαν στις 4 μερες "μα μου δεν εχει τιποτα",αλλα επεμεινα ευγενικα και τους ειπα να τρεξουν το 3δ μαρκ και στην 7η μερα με πηραν μετανιωμενοι και μου παν να τα ξαναφτιαξ..... εεεεεεεεεε να μου δωσουν μια ολοκαινουρια 7950GT....

Όντως ρε παίδες χρειάζεται εεεεε πώς να το πω λίγο διπλωματία , ευγενικά , και πάντα να τους δείχνουμε πως κάτι ξέρουμε και εμείς οι έρμοι οι users και πάνω από όλα ΠΕΛΑΤΕΣ τους. Εάν δεν καταλαβαίνουν ??? υπάρχουν και άλλοι τρόποι .:whistling

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από amartolos [Χθες, στις 15:53]

ps taz δεν χρεωσανε τιποτα , και οσο για το private message σου δεν θα το σχολιασω,οταν κανεις ενα rma κοιτας να εξυπηρετηθεις οχι να γελοιοποιησεις τους υπαλληλους της εταιριας..

Στάθηκες τυχερότατος. Χαίρομαι για σένα.

Όσο αφορά το σκοπό του rma συμφωνώ μαζί σου.

Όταν όμως έχεις να κάνεις με το ισοπ, τα πράγματα περιπλέκονται.

Οι άνθρωποι εκεί κοιτάζουν το ΜΟΝΟ συμφέρον τους.

Κοιτάζουν δηλαδή πως θα κρατήσουν ψηλά το τζίρο τους ώστε να έχουν ψηλά bonus στο τέλος της χρονιάς από τους προμηθευτές τους και τα πολλά rma δεν βοηθούν.

Αν κάτι πάει ενάντια σ΄αυτό, στη μεγιστοποίηση του τζίρου τους δηλαδή, τότε την πληρώνει ο καταναλωτής.

Δεν αναρωτήθηκες γιατί τραβάν τόσο ζόρι και δε σου το περνούν από εγγύηση;

Δεν νομίζεις ότι δικαιούσαι να γνωρίζεις πως έγινε και δούλεψε;

Θα το αποδώσεις σε μια μαγική συγκυρία;

Να ξέρεις πάντως ότι εάν δεν τύχαινε να δουλέψει η κάρτα, (ή αν δεν είχαν να σου την αλλάξουν, αλήθεια είχες κρατήσει το serial; ) ότι θα σε ταλαιπωρούσαν μέχρις εσχάτων, μέχρι δηλαδή να τα παρατούσες και να το κατάπινες.

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΣΟΠ.

ΥΓ: Δεν ήμουν εγώ αυτός που είπε ότι θα σε χρεώναν. Στη δική σου εικασία στηρίχθηκα.

ΥΓ2: Αν πρόκειται για "υπαλλήλους" που σε κοροιδεύουν στα μούτρα σου, τότε η γελοιποίησή τους είναι ύστατη κραυγή διαμαρτυρίας. Μη νομίζεις όμως ότι θα χάσουν και το ύπνο τους για κάτι τέτοιο. Πρέπει να είσαι αρκετά χοντρόπετσος για να δουλεύεις σε "μαγαζί" με τέτοια πολιτική (αν δεν ταιριάζανε, δε θα συμπεθεριάζανε)

ΥΓ3: Μην επηρεάζεσαι από την ευτυχή κατάληξη της περίπτωσής σου και μην αισθάνεσαι ευγνωμοσύνη απένταντί τους. Είναι υποχρέωσή τους να σε εξυπηρετήσουν, άσχτετως που κάτι τέτοιο συμβαίνει σπάνια. (Επισημαίνω και πάλι ότι δε σε ενημέρωσαν για το τι ακριβώς συνέβει, ας μη το αποδώσουμε λοιπόν στη μαγεία)

Αυτά το ολίγα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από taz

(1) αυτό απλά αυτό που μετράει είναι τα στατιστικά και όχι η προσωπική εμπειρία.

(2) οι άνθρωποι [του e-shop] κοιτάζουν το ΜΟΝΟ συμφέρον τους.

(3) Πρέπει να είσαι αρκετά χοντρόπετσος για να δουλεύεις σε "μαγαζί" με τέτοια πολιτική

Με το 1ο διαφωνώ. Τα στατιστικά που βασίζονται στο δείγμα του lab.gr αφορούν το δείγμα του lab.gr το οποίο δεν καθορίζει τον μέσο καταναλωτή. Και έχω δει συζητήσεις στις οποίες υπονοούμενα του στυλ "άντε να κάψουμε την CPU να την στείλουμε με RMA" αντιμετωπίζονται με κλείσιμο ματιού και όχι με άμεσο σφυροκόπημα. Οπότε αν το e-shop έχει προβληματικό rma, μέρος του προβλήματος είναι χρήστες όπως εκείνος που ρωτούσε πως να κάψει τις μνήμες του. Το "lies, damn lies and statistics" ισχύει και εδώ.

Το 2ο είναι προφανές για όλες τις επιχειρήσεις.

Το 3ο είναι προσβλητικό για ανθρώπους που βγάζουν το ψωμί τους. Αν είχες και εσύ να ζήσεις οικογένεια δουλεύοντας σε ένα μαγαζάκι, το τελευταίο που θα σε ενδιέφερε θα ήταν η πολιτική του εργοδότη σου απέναντι στον νεαρό χομπίστα.

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα γίνει όταν δηλαδή;

Επειδή κάποιος "τεχνικό" υποπτεύεται ότι μπορεί να έχει γίνει κάτι επίτηδες, θα πρέπει να σε ταλαιπωρήσει και να μην σε εξυπηρετήσει;

Σε τέτοια περίπτωση, δεν πρέπει το μαγαζί να αποδείξει ότι υπήρχε faul play από πλευράς του πελάτη;

Αν δε χρειάζεται κάτι τέτοιο, τότε μπορούν μόλις βρίσκουν τα σκούρα να ισχυρίζονται ότι "εσύ κάτι έκανες" και να αποποιούνται της ευθύνης τους.

Όσο για το τρίτο, σε παρακαλώ μη προσπαθείς να προκαλέσεις τον οίκτο μας απένταντι στο "μαγαζάκι" διότι ο καθένας εκεί μέσα δείχνει υπερβάλον ζήλο όσο αφορά την τήρηση της πολιτικής του εργοδότη.

Τέλος για το πρώτο. Το ξέρω ότι ενδέχεται να σε ενοχλεί αλλά το δείγμα που λέγεται lab έχει ιδιαίτερη βαρύτητα διότι:

1. Είναι αρκετά μεγάλο.

2. Οι χρήστες εδώ θα αντιληφθούν προβλήματα που άλλοι, που ασχολούνται λιγότερο με τους υπολογιστές δε θα πάρουν καν χαμπάρι.

3. Οι χρήστες εδώ δε θα στείλουν για rma χωρίς να το έχουν παλέψει μόνοι τους πρώτα.

Εσύ γιατί στεναχωρήθηκες τόσο, για το "καημένο" το ισοπ;; :whistling

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, υπάρχει και ignore list.

Χαίρομαι γιατί το πρόβλημα του amartolos λύθηκε με τον καλύτερο τρόπο και πιστεύω οτι ένας σωστός καταναλωτής πρέπει να μην λειτουργεί με παρωπίδες και να μην πολυπιστεύει τα "στατιστικά".

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βίξ [Σήμερα, στις 11:32]

Λοιπόν, υπάρχει και ignore list.

Χαίρομαι γιατί το πρόβλημα του amartolos λύθηκε με τον καλύτερο τρόπο και πιστεύω οτι ένας σωστός καταναλωτής πρέπει να μην λειτουργεί με παρωπίδες και να μην πολυπιστεύει τα "στατιστικά".

Με αυτό που λέει, θίγει το lab γενικώς.

Θέλει να μας πει ότι τα στατιτιστικά εδώ μέσα είναι φτιαχτά, ότι υπάρχει συνομωσία :tomato:

Όσο αφορά τις παρωπίδες που πρέπει να αποφεύγονται, μάλλον θα πρέπει να κοιτάξουμε προς την παρωπίδα: το απολύτως φθηνότερο.

Το κόλπο με το ignore, κάπου το έχω ξαναδεί :innocent:, κάπου το έχω ξαναδεί :innocent:

α ναι, στην γραμμή του service του ισοπ :whistling

ΥΓ: Η λύση στο πρόβλημα του amartolos τελικά ποια ήταν; Μαγεία; Ενημερώθηκε ο άνθρωπος για το πως επισκευάστηκε η κάρτα του ή για το τι έφταιγε;

Αυτό το αναφέρω διότι κάποιος μίλησε για το ΚΑΛΥΤΕΡΟ τρόπο. Δηλαδή ποιος είναι αυτός ο τρόπος; :innocent:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από taz

Εσύ γιατί στεναχωρήθηκες τόσο, για το "καημένο" το ισοπ;; :whistling

εσυ απο την αλλη γιατι εισαι τοσο επιθετικος απεναντι του??συμφωνω οτι αρκετοι ειναι οι χρηστες εδω μεσα που εχουνε παραπονα απο το e-shop τα οποια εκρασανε και εδω και σε αλλα τοπικ αλλα εσυ εισαι στο αλλο ακρο...βρεχει?φταiει το e-shop χιονιζει ?φταιει το e-shop δεν εχω λεφτα??φταει το e-shop με παρατησα η γκομενα?φταιει το e-shop, , το να εισαι δυσαρεστημενος με καποιο μαγαζι ειναι απολυτα κατανοητο και σεβαστο αλλα η επιθετικη σου συμπεριφορα απεναντι στο συγκεκριμενο καταστημα με βαζει σε υποψιες για το ποσο αγνες ειναι τελικα οι προθεσεις και οι αποψεις σου....

:whistling

στο θεμα μας.

αφου δεν ταλαιπωρηθηκα και δεν περιμενα πολυ οπως ειπα δεν με απασχολει ιδιατερα, αν την εφτιαξαν αν την αλλαξαν η αν εγινε απο μονη της

Link to comment
Share on other sites

Είμαι τόσο επιθετικός διότι η δική μου περιπέτεια όχι μόνο δεν κατέληξε καλά, αλλά οι άνθρωποι με δουλεύαν κανονικότατα.

Η δίκη σου ιστορία με τη δική μου διαφέρει ελάχιστα. Θα μπορούσες κάλλιστα να είσαι στη θέση μου (όχι ότι σου το εύχομαι ή κάτι τέτοιο)

Επειδή όμως με λασπώνεις λέγοντας ότι κατηγορώ το "μαγαζί" και για πράγματα που δε φταίει, όπως ο καιρός και άλλα, θα ήθελα να μου πεις που είδες κάτι τέτοιο.

ΥΓ: Αν τελικά τα πράγματα δεν είχαν καταλήξει όπως κατέληξαν στην περίπτωσή σου, θα είχες αυτήν την αντιμετώπιση για τα πράγματα;

ΥΓ2: Οι δημοσιεύσεις μου δεν υπαγορεύονται από συμφέροντα άλλων καταστημάτων, αν αυτό υπονοείς. Θα ήθελα δε, αν αυτό δε σε χαλάει, να ανακαλέσεις το υπονοούμενό σου διότι με θίγεις βαθύτατα. Δεν απαιτώ τίποτα, λέω ΑΝ δε σε χαλάει.

ΥΓ3: Τέλος, αν όλοι χρησιμοποιούσαμε τη λογική "εγώ είμαι εντάξει, άρα δε με νοιάζει παραπέρα", τότε δε θα είχε απαντήσει κανείς στο post σου και στην τελική δε θα υπήρχαν forum.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βίξ [Σήμερα, στις 10:05]

Το 3ο είναι προσβλητικό για ανθρώπους που βγάζουν το ψωμί τους. Αν είχες και εσύ να ζήσεις οικογένεια δουλεύοντας σε ένα μαγαζάκι, το τελευταίο που θα σε ενδιέφερε θα ήταν η πολιτική του εργοδότη σου απέναντι στον νεαρό χομπίστα.

Μετά από μισή ώρα σβήνοντας και γράφοντας δεν μπόρεσα να γράψω κάτι σχετικό τελικά. Είναι τόσο αφοπλιστικά ηλίθιο σαν επιχείρημα που δε τα κατάφερα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.