Jump to content



Πρόβλημα : High System Temps [SOLVED]


TifoziF1

Recommended Posts

Πριν λίγο καιρό έκανα αναβάθμιση. "Πέταξα" την Χ1800GTO και το Silverstone STF60 και έβαλα επάνω μια Χ2900ΧΤ και το Enermax DXX 850. Με την αλλαγή αυτή είδα το System Temperature της DFI να ανεβαίνει από τους 38-40οC στους 50οC. Ακόμα και boot να κάνω και να το αφήσω idle το PC για καμιά ώρα (χωρίς να τρέξω τίποτα) βλέπω το System Temp να χτυπά 49οC. Η θερμοκρασία του κουτιού (μετρημένη με το panel της Scythe) από 26-27οC έχει ανέβει μόνο 1-2 βαθμούς και δεν εξηγεί τέτοια αλλαγή. NB και CPU είναι στα ίδια με πρίν την αναβάθμιση.

Πριν την αλλαγή :

System Temp : idle 38-40 ----- full load 40-42

CPU Temp: idle 36-38 ----- full load 48-50

NB Temp: idle 39-41 ----- full load 40-43

Μετά την αλλαγή (X2900 & Enermax):

System Temp : idle 47-49 ----- full load 49-51 (10 βαθμούς διαφορά ???)

CPU Temp: idle 36-38 ----- full load 48-50

NB Temp: idle 39-41 ----- full load 40-43

Από ανεμηστήρια δεν άλλαξα τίποτα. Που στο διάολο βρίσκεται αυτός ο σένσορας ? Τι κάνω ? Αν "σφίξουν" οι ζέστες θα έχω CPU temp 36 και System Temp 56 !!!!

Help

Link to comment
Share on other sites

Μηπως τραβαει παραπανω ρευμα η νεα καρτα και δεν μπορει να το διαχειριστει το ολο θεμα η μητρικη και ζοριζεται? Το τροφοδοτικο μηπως δεν δινει τις σωστες τασεις και παλι ζοριζεται εξαιτιας αυτου? Αλλαξε τα τροφοδοτικα μεταξυ τους να δεις θερμοκρασιες και μετα κανε το ιδιο και με τις καρτες. Ενα απο τα δυο φταιει σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikoszax -> Μηπως τραβαει παραπανω ρευμα η νεα καρτα και δεν μπορει να το διαχειριστει το ολο θεμα η μητρικη και ζοριζεται? Το τροφοδοτικο μηπως δεν δινει τις σωστες τασεις και παλι ζοριζεται εξαιτιας αυτου? Αλλαξε τα τροφοδοτικα μεταξυ τους να δεις θερμοκρασιες και μετα κανε το ιδιο και με τις καρτες. Ενα απο τα δυο φταιει σιγουρα.
Η νέα κάρτα τραβά σίγουρα περισσότερο ρεύμα, αλλά το τραβά από τα 2 PCIe (6πινο + 8πινο) βύσματα. Το τροφοδοτικό δίνει σωστά ρεύματα σε 12V, 5V & 3.3V μετρημένα με πολύμετρο. Το παλιό τροφοδοτικό έχει πουληθεί ήδη όπως και η παλιά κάρτα.
Αρχική απάντηση από Wizard! -> Μήπως αναβάθμισες κανά bios και άλλαξε η μέτρηση?
Όχι αναβάθμιση ΒΙΟΣ δεν έγινε εδώ και 3 μήνες. Τα προγράμματα μέτρησης το ίδιο (δείχνουν τις ίδιες θερμοκρασίες και είναι το ΙΤΕ SmartGuardian (της DFI), Everest Ultimate & SpeedFan 4.32)
Link to comment
Share on other sites

Αφου το scythe δειχνει χαμηλη θερμοκρασια εμπιστεψου αυτο. Μπορει πλεον ο ζεστος αερας της καρτας να φτανει αμεσως στο σενσορα της μητρικης και γι αυτο να δειχνει τετοια θερμοκρασια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma -> εγω πιστευω οτι ο σενσορας βρισκετε πολυ κοντα στην καρτα και ειναι πολυ λογικο να δειχνει τοσο......αυτες οι αναθεματισμενες οι Χ2900ΧΤ ακομα και σε idle ζεματανε
Αρχική απάντηση από cabrinha -> Αφου το scythe δειχνει χαμηλη θερμοκρασια εμπιστεψου αυτο. Μπορει πλεον ο ζεστος αερας της καρτας να φτανει αμεσως στο σενσορα της μητρικης και γι αυτο να δειχνει τετοια θερμοκρασια.

Kαλά τα λέτε και οι δυο (ελπίζω πως είναι κάτι τέτοιο). Μάλλον θα δοκιμάσω να βάλω την καρτα στο "κατω" 2ο PCIe Slot (8x) για δοκιμή. Ε ???

Link to comment
Share on other sites

σαν δοκιμη απλα και μονο να δεις εαν οντως ειναι σε εκεινο το σημειο ο σενσορας ειναι καλη ιδεα.....

εαν θες να δεις και πιο συγκεκριμενα που βρισκεται παρε ενα ανεμηστιρακι κατα προτιμηση 6αρακι που δινει πιο μαζεμενα αερα και κουνα το σιγα σιγα απο σημειο σε σημειο.......οταν δεις να πεφτει κατακορυφα η θερμοκρασια βρηκες και το σημειο που βρισκεται

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με νοιάζει είναι τι είναι γύρω-πάνω-κάτω-κοντά από τον σενσορα και αν είναι ευαίσθητο στη ζέστη. Αν έπαιρνα απάντηση από DFI ότι είναι safe οι 70 βαθμοί ας φτάσει ο σένσορας να λέει και 69.

@Greekfragma: To 2o βήμα είναι αυτό.

Αρχική απάντηση από jpavly -> Εγώ πιστεύω ότι το σύστημα ζεσταίνεται περισσότερο με την 2900 και λογικό είναι.
Γιατί ? η θερμοκρασία του κουτιού άλλαξε ελάχιστα.

(φοβάμαι μην είναι ο σένσορας κοντα στα mosfetάκια & πυκνωτές της CPU)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως, με τη χρήση της υδρόψυξης, δεν είδα διαφορά στις θερμοκρασίες... Μπορεί η 2900ΧΤ να έχει πιστολάκι για ψύξη, αλλά στην πράξη δε νομίζω η θερμοκρασίες του R600 να είναι πάνω από 4-5C περισσότεροι από του R580...

Το πιθανότερο, κάπου η κάρτα να βγάζει ζέστη που η παλιά σου δεν έβγαζε κι να είναι κοντά στον αισθητήρα. ’λλωστε δεν ήσουν με 19ΧΧ, αλλά με Χ800 αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

O σένσορας βρίσκεται πάνω (ή πολύ κοντά) στο ΙΤΕ chip (είναι πάνω αριστερά στην φωτογραφία) :

INFINITY%20975X-G.jpg

και απέχει 5-6 πόντους από την Χ2900ΧΤ και ζεσταίνεται από αυτήν. Δεν νομίζω πως έχει πρόβλημα, τριγύρω έχει και κάποια πυκνωτάκια για τον ήχο.

Eυχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο σένσορας είναι το ασημένιο βαρελάκι αριστερά κάτω από το SB και αριστερά πάνω από το αριστερό άσπρο SATA port.

Αν δεν έχεις εμπρός κάτω ανεμιστήρα στο κουτί, που να βάζει αέρα, θα ανέβει η θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Νομίζω ότι ο σένσορας είναι το ασημένιο βαρελάκι αριστερά κάτω από το SB και αριστερά πάνω από το αριστερό άσπρο SATA port.

Αν δεν έχεις εμπρός κάτω ανεμιστήρα στο κουτί, που να βάζει αέρα, θα ανέβει η θερμοκρασία.

Όχι Μαριε, με εναν 4αρακι ανεμιστήρα βρήκα ότι είναι τριγύρω από το ΙΤΕ-chip, αν όχι μέσα (από 49 σε 41 σε 5-6 δευτερόλεπτα).

Αυτό που λές είναι ένα ασημί "βαρελάκι", δεν ξέρω τι κάνει. Ακριβώς εκεί (στο SouthBridge) σκάει ο αέρας από τον 12αρι (μαμίσιο του Stacker) του HDD cage.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.