Jump to content


Συνύπαρξη δίσκων IDE και SATA


johny111

Recommended Posts

Σε ένα pc με μητρική τριετίας-τετραετίας (ASUS K8V-X) έχω έναν σκληρό IDE 120GB και τώρα θέλω να προσθαίσω σαν δεύτερο έναν SATA ΙΙ 320GB.

1. Μπορούν να συνυπάρξουν αρμονικά ένας IDE και ένας SATA?

2. Η μητρική υποστηρίζει μόνο SATA I. Θα υπάρχει πρόβλημα με το δίσκο που είναι SATA II?

3. Υπάρχει περίπτωση η μητρική να μή αναγνωρίζει σκληρούς δίσκους μεγαλύτερους από κάποιο μέγεθος? (Δεν βρήκα κάτι τέτοιο στο manual της μητρικής)

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ! Μπορεί η μητρική σου να μην boot-άρει από τον sata (τό'χω πάθει και αυτό!). Υπάρχει η πιθανότητα, όταν τους συνδέσεις μαζί, να βλέπει μόνο τον pata πρώτο. Ίσως με bios update να λυθεί...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kunoobidi [Σήμερα, στις 19:24]

ΠΡΟΣΟΧΗ! Μπορεί η μητρική σου να μην boot-άρει από τον sata (τό'χω πάθει και αυτό!). Υπάρχει η πιθανότητα, όταν τους συνδέσεις μαζί, να βλέπει μόνο τον pata πρώτο. Ίσως με bios update να λυθεί...

χμ Εννοείς να μή "μπορώ" να βάλω λειτουργικό στον SATA χωρίς bios update?

Βασικά εκνευρίζομαι να περιμένω άπειρο χρόνο όταν χρειάζεται να μεταφέρω αρχεία απο partition se partition. Αυτον τον χρόνο δεν τον βελτιώνω με τον SATA?

Link to comment
Share on other sites

Και γω επισής έχω 1 IDe, 1 sata I και ένα Sata II(που δεν τον υποστηρίζει η μητρική μου και τον βλέπει σαν Ι) στο ίδιο pc

Απλά φρόντισε στο bios να επιλέξεις πως θα τους βλέπει. Πρώτα τον Pata και μετα ton Sata και το ανάποδο. Ίσως χρειαστείς bios update. Εμένα μου χρειάστηκε.

Link to comment
Share on other sites

1. ναι. εδω και 3 μερες γινεται στον δικο μου

2. οχι. και εμενα sata II ειναι και τον βλεπει σαν Sata I. (προσοχη! εαν ειναι WD πρεπει να βαλεις ενα jumperaki...)

3. δεν νομιζω. εαν θυμαμαι καλα, πρεπει να εχεις το SP2. βασικα, εαν δεν παιξει με την μια, κανε ενα BIOS update...

(εμενα δεν χρειαστηκε...)

Link to comment
Share on other sites

παίδες ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Δεν ξέρω βέβαια πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι το update toy bios που πιθανόν να χρειαστεί αλλά θέλω να υποθέτω ότι θα είναι κάτι απλό!

Το πρωί λογικά θα γίνει η παραγγελία (σε όποιο e-κατάστημα με φωτίσει ο μεγαλοδύναμος εκείνη την ώρα)

Link to comment
Share on other sites

Εϊχα σε Albatron K8-sli έναν pata 120GB και έναν sata 250GB. Ε, δεν μπορούσα με τίποτα να κάνω το pc να boot-άρει από τον sata γιατί έβλεπε πρώτα τον pata. Bios update δε δοκίμασα, αλλά λογικά θα μου έλυνε το πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα θα παιξουν. εμενα θυμαμαι ομως με ειχε παιδεψει να τους συφιλιωσω...μιας και η μητρικη μου εχει εναν ιδε και εναν ραιδ ειχα τα dvd στον ιδε και τον ιδε δισκο μου στον ραιδ. ολα καλα . οταν πηρα και ενα σατα και τον εβαλα αρχησε ο αγωνας. τελικα δουλεψε μετα απο πολες μα πολες δοκιμες.... επαναλαμβανω, ο δισκος ο ιδε ηταν στον ραιδ ελεκτη

Link to comment
Share on other sites

φιλε johny, εγω στο συστημα της υπογραφης μου εχω εναν sata και εναν pata και οι δυο wd 80gb. δουλευουν αψογα απο την πρωτη μερα. και μαλιστα πριν κανα εξαμηνο ειχα βαλει στον ενα δισκο xp και στον αλλον μια βετα εκδοση των vista που ειχε βγαλει περιοδικο. για να κανω αλλαγη δισκου εμπαινα στο βιος και αλλαζα σειρα στο βοοτ των δισκων! ωσπου καποια μερα- χωρις να θυμαμαι τι ειχα κανει τοτε! - ανοιξα τον υπολογιστη και αφου εκανε την κλασικη εκκινηση η μητρικη, μολις εφτασε στο σημειο να μπει στο λειτουργικο, μου εβγαλε και τα δυο windows σε επιλογη! επελεξα αυτο που ηθελα και συνεχισε. απο τοτε δουλευει ετσι! πιστευω οτι δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

οσο για τον σκληρο, ολοι οι sata II δισκοι εχουν προβλεψη- με jumber- να μπαινουν και σε παλιοτερα συστηματα και να τους βλεπουν σαν sata Ι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kunoobidi [Χθες, στις 01:32]

Εϊχα σε Albatron K8-sli έναν pata 120GB και έναν sata 250GB. Ε, δεν μπορούσα με τίποτα να κάνω το pc να boot-άρει από τον sata γιατί έβλεπε πρώτα τον pata. Bios update δε δοκίμασα, αλλά λογικά θα μου έλυνε το πρόβλημα...

Δεν ειχε επιλογη boot device prionity η κατι παρεμφερές ? :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μπορουν να συνηπαρξουν απλα η διαφορα του σατα 1 απο σατα 2 ειναι το transfer απο οτι ξερο. δηλαδη θα δουλευει κανονικα απλα το transfer θα ειναι 1.5Gbits.

υπαρχει στο σκληρο δισκο ενα jumber το οποιο το αλλασεις σε 1.5 απο 3.0

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα συνυπήρχαν 2 ide και ένας sata, μέχρι πριν μία εβδομάδα. Εκείνη τη μέρα με ένα πρόβλημα που νόμισα ότι ήταν των windows (γι αυτό και το πόσταρα εκεί με θέμα "windows problem") αλλά τελικά μετά από έρευνες, αποδείχτηκε ότι ήταν του sata. Ο δίσκος κολούσε όλο το σύστημα. Το γιατί δεν το έχω ανακαλύψει ακόμα. Σε safe mode του έκανα chkdsk και το πέρασε χωρίς προβλήματα. Μόλις ξανα μπήκα στα windows ξανακολήσανε. Τον αποσύνδεσα και όλα είναι μιά χαρά. Αλλά πρέπει να βρώ τι φταίει γιατί είναι κρίμα 180 Gb σκληρός να κάθετε...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.