Jump to content



Water Cooling από Multirama Expert...


nicolasplv

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά!

Είμαι καινούριος τόσο στο site όσο και στο water cooling παρά την εμπειρία μου στους υπολογιστές. Έτσι λοιπόν έχω και εγώ μερικές απορίες.

Πήρα ένα kit water cooling από τα Multirama Expert εν ονόματι asetek(περισσότερα δε γνωρίζω) αλλά εδώ η υπόθεση περιπλέκεται.

Το ψυγειάκι είναι διπλό με 120mm ανεμιστήρες(made in china!) αλλά σε μια από τις 4 γωνίες του είναι ελαφρώς χτυπημένο και η μπογιά έχει φύγει... Το αφήνω να περάσει έτσι αλλά όταν είδα ότι έλλειπε ένα συνδετιράκι από την αντλία και δοχείο νερού (πάνε μαζί), τότε νευρίσα και αυτό γιατί πρόκειται για σημάδια μεταχειρισμένου kit. Τι προτείνετε λοιπόν να πάω να τους ζητήσω το λόγο(πράγμα πολύ πολύ ταλαίπωρο αφού είναι εγκατεστημένο και η μεταφορά είναι λίγο δύσκολη) ή δε παίζει πρόβλημα και να συνεχίσω να τη λειτουργώ;

Πέρα από αυτό θα ήθελα να ρωτήσω για το υγρό άζωτο. Τι γίνεται με αυτό; Χρησιμοποιήτε στο kit αντί για νερό ή είναι συμπλήρωμα; Έχει διαφορά στην απόδοση;

Περιμένω απαντήσεις κυρίως για το πρώτο θέμα... Πολύ φοβάμαι ότι πιάστικα κορόϊδο...

Ευχαριστώ!

(Intel P4 3.2 s478, Albatron PX865 Pro (v2), Ati X850 HIS, Super Talent 1GB(2x512 Dual Channel), Hyper TypeR 480w, Antec P180, M-Audio Delta 1010LT)

Link to comment
Share on other sites

Καλησήρθες φίλε μου. ’ν είναι χτυπημένο η φάινεται used το κιτάκι που πήρες...πάρτο αγγαλιά και φέρτους το κολάρο. Δεν υπάρχει περίπτωση εργαστασιακό κιτ του κουτιού να έχει οποιοδήποτε σημάδι χρήσης.

Το άζωτο δεν χρησιμοποιείται σε watercooling. Αν θες κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ ή στο google για "LN2"

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου διαφορά απόδοσης δεν έχει αλλά αν δε σου αρέσει να το γυρίσεις αφού θα έχεις δίκιο, αν φαίνεται μεταχειρισμένο.

Όσο για το υγρό άζωτο,δεν έχει καμιά σχέση με την υδρόψυξη, έχεις πέσει λίγο έξω...’στο δε πειράζει,παίξε με τα νερά για την ώρα! :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nicolasplv [Σήμερα, στις 14:05]

Γεια σας παιδιά!

Είμαι καινούριος τόσο στο site όσο και στο water cooling παρά την εμπειρία μου στους υπολογιστές. Έτσι λοιπόν έχω και εγώ μερικές απορίες.

Πήρα ένα kit water cooling από τα Multirama Expert εν ονόματι asetek(περισσότερα δε γνωρίζω) αλλά εδώ η υπόθεση περιπλέκεται.

Το ψυγειάκι είναι διπλό με 120mm ανεμιστήρες(made in china!) αλλά σε μια από τις 4 γωνίες του είναι ελαφρώς χτυπημένο και η μπογιά έχει φύγει... Το αφήνω να περάσει έτσι αλλά όταν είδα ότι έλλειπε ένα συνδετιράκι από την αντλία και δοχείο νερού (πάνε μαζί), τότε νευρίσα και αυτό γιατί πρόκειται για σημάδια μεταχειρισμένου kit. Τι προτείνετε λοιπόν να πάω να τους ζητήσω το λόγο(πράγμα πολύ πολύ ταλαίπωρο αφού είναι εγκατεστημένο και η μεταφορά είναι λίγο δύσκολη) ή δε παίζει πρόβλημα και να συνεχίσω να τη λειτουργώ;

Πέρα από αυτό θα ήθελα να ρωτήσω για το υγρό άζωτο. Τι γίνεται με αυτό; Χρησιμοποιήτε στο kit αντί για νερό ή είναι συμπλήρωμα; Έχει διαφορά στην απόδοση;

Περιμένω απαντήσεις κυρίως για το πρώτο θέμα... Πολύ φοβάμαι ότι πιάστικα κορόϊδο...

Ευχαριστώ!

ναι γιατι οχι αν δεν το καταστρεψες εσυ. για το υγρο αζωτο προς Θεου δεν χρησιμοποιηται για συπληρωμα.:p το αζωτο ειναι αεριο, σε υγρη μορφη η Θερμωκρασια ειναι υπο το μηδεν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount

Καλησήρθες φίλε μου. ’ν είναι χτυπημένο η φάινεται used το κιτάκι που πήρες...πάρτο αγγαλιά και φέρτους το κολάρο. Δεν υπάρχει περίπτωση εργαστασιακό κιτ του κουτιού να έχει οποιοδήποτε σημάδι χρήσης.

Το άζωτο δεν χρησιμοποιείται σε watercooling. Αν θες κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ ή στο google για "LN2"

Ναι αυτό λέω και εγώ αλλά αν δεν υπάρχει περίπτωση να μου βγάλει πρόβλημα να μην το γυρίσω για να γλυτώσω την ταλαιπωρία...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Inlovem

ηταν ανοιχτο το κουτι? αλλα και να μην ηταν προτιμας να πληρωσεις εσυ την ζημια τους?

Είχε ταινίες αλλά δε μπορώ να σας πω με σιγουριά ότι δε τις είχαν βάλει αυτοί...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nicolasplv [Σήμερα, στις 15:09]

Καλά από ότι φαίνεται έμπλεξα αρκετά... Καλά να πάθω αφού δε μου άρεσε ο αέρας...

τι θερμωκρασιες εχεις? παιζει πολυ ρολο η παστα που χρησιμοποιησες αναμεσα στον επεξεργαστη και το block. πρεπει να εχουν καλη επαφη

Link to comment
Share on other sites

Man,να πάς ευγενικά και να τους πείς την αλήθεια χωρίς ειρωνίες και φωνές...με ανθρώπινο τρόπο και όλα σου τα προβλήματα θα λυθούν....

Δεν θέλει νέυρα και φωνές....θέλει τρόπο..;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Inlovem

τι θερμωκρασιες εχεις? παιζει πολυ ρολο η παστα που χρησιμοποιησες αναμεσα στον επεξεργαστη και το block. πρεπει να εχουν καλη επαφη

Οι θερμοκρασίες είναι στους 34-35 και σε full pressure στους 40-42. Αυτά σε stock ρυθμίσεις. Δηλαδή αν κάνω overclocking λογικά θα αγγίζω πάνω από 50. Αυτό δε μου φαίνεται ούτε λογικό ούτε αξιόπιστο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

Man,να πάς ευγενικά και να τους πείς την αλήθεια χωρίς ειρωνίες και φωνές...με ανθρώπινο τρόπο και όλα σου τα προβλήματα θα λυθούν....

Δεν θέλει νέυρα και φωνές....θέλει τρόπο..;)

Ναι έχεις απόλυτο δίκιο αλλά σε περίπτωση που το αρνηθούν τότε δε ξέρω τι θα γίνει. Το λέω γιατί αφού προσπάθησε να μου πουλήσει μεταχειρισμένο μηχάνημα(και με μια έκπτωση της τάξης των 15Ε!) τότε θα προσπαθήσει να το αρνηθεί... Ωστόσω όταν ευκαιρίσω θα πάω και θα μάθουμε...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.