Jump to content



Τί γίνεται με τη τιμή των προϊόντων στην επιστροφή όταν υπάρχουν ακόμη στο κατάστημα?


geogeoland

Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα. Θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας σε ενα θέμα που έχω με rma. Έχω αφήσει εκεί μια mobo (της υπογραφής μου) και περιμένω απλώς να δουν το προφανές, οτι ήταν ελατωματική. Παρ' όλα αυτά όμως, η μητρική απο τότε που την αγόρασα (209) έχει πέσει στα 150 περίπου και δεν θέλω να την αντικαταστήσω με ίδια αλλά με p35 γιατί μου βγάζει πρόβλημα με τον επεξεργαστή. Η ερώτηση είναι: Όταν το προϊόν υπάρχει στο κατάστημα, δικαιούμαι πιστωτικό με την τιμή στην οποία το αγόρασα, ή με την τρέχουσα???

Υ.Γ. Παρακαλώ να απαντήσουν μόνο όσοι είναι σίγουροι, γιατί να τους κάνω φασαρία και να μου τη βγούν λάδι μετά δε λέει! :tomato:

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι εκανες ρμα στο πλαισιο θεσ/νικης. εγω πριν λιγες μερες ειχα παει εναν δισκο που εκανε 80 ευρο,και μου τον αλλαξαν με τον ιδιο που εκανε 70 αυτην την στιγμη. ρωτησα γιατι οχι ολο το ποσο και μου ειπαν ετσι ειναι. περισσοτερα δες στο thread που ειχα ανοιξει για τον δισκο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από carlitofj

Απο τη στιγμη που υπαρχει στο καταστημα το προιον που πηγες για rma τοτε δεν δικαιουσε πιστωτικο αλλα απλη αντικατασταση!

Μα απο τη στιγμή που το επιστρέφω με πλήρη συσκευασία, δικαιούμαι πίστωση. Το ίδιο είχε γίνει με ενα τροφοδοτικό που είχα επιστρέψει σε πλήρη συσκευασία. Μου είχαν κόψει πιστωτικό, αλλά με την τρέχουσα, και μου είπαν να πάρω όποιο θέλω. Ενώ με μια gpu μου είπαν οτι αν την είχα επιστρέψει με συσκευασία θα δικαιόμουν πιστωτικό. Τελικά μου την αντικαταστήσαν χωρίς καν κουτί! :hehe: Όπως την πήγα έτσι την πήρα, μόνο που αυτή που πήρα δούλεβε. :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MaGiCMaN

φανταζομαι εκανες ρμα στο πλαισιο θεσ/νικης. εγω πριν λιγες μερες ειχα παει εναν δισκο που εκανε 80 ευρο,και μου τον αλλαξαν με τον ιδιο που εκανε 70 αυτην την στιγμη. ρωτησα γιατι οχι ολο το ποσο και μου ειπαν ετσι ειναι. περισσοτερα δες στο thread που ειχα ανοιξει για τον δισκο.

Λινκ πλιζ! :D :clap: :)

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το ΙΝΚΑ τηλέφωνο και θα στα εξηγήσουν όλα. Σαν καταναλωτής δικαιούσαι το ποσό που αναγράφεται στην απόδειξη, αν δεν υπάρξει αντικατάσταση του προϊόντος. Και 500Ε να το πήρες και τώρα να κάνει 5Ε, δικαιούσαι 500Ε.

Link to comment
Share on other sites

Φτού... έχει κλείσει ο INΚΑ για σήμερα... Πάντως παιδιά, στην περίπτωση που ΥΠΑΡΧΕΙ προϊόν για αντικατάσταση, αλλά εφόσων το έχω επιστρέψει με την πλήρη συσκευασία και δικαιούμαι πιστωτικό (δικαιούμαι έτσι, όχι οτι δεν υπάρχει και η λύση της αντικατάστασης για το μαγαζί) ΤΙ πίστωση διακαιούμαι???? Στην τιμή αγοράς, ή στην τρέχουσα? Με καίει τόσο το ζήτημα γιατί σε καμία περίπτωση δε μου κάνει το ίδιο προϊόν και θέλω να αποφύγω να δώσω (και να διπλοαποφύγω να μου κλέψουν) τα 50 διαφορά. ’ν και, αν μου το χρεώσουν στην τιμή αγοράς μου περσέβουν και 10... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

δλδ?

Τι δικαιούμαι ?

Αν η μνημη που ειχα αγορασει τα Χριστουγεννα χαλασει και παρω μια αλλη που εχει 150 ευρω , εγω θα πληρωσω 50 ή ..115 ?

τωρα εχει 35 ευρω και εγω την ειχα παρει 100

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, έχουμε και λέμε. Η ιστορία έληξε...ένδοξα, καθώς επέστρεψα τη μητρική, μου την περάσαν rma, πήγαν να μου κάνουν μλκια με το πιστωτικό αλλά τους είπα κατσε ρε φίλε που πας για τι μας πέρασες κλπ και μέσα σε 2 λεπτά είχα κανονικό πιστωτικό με όλα τα λευτά που έδωσα. Χωρίς άλλες διάφορες αγριήλες.

Συμπέρασμα: Όλα τα μαγαζιά παρανομούν σ' αυτό το θέμα. Είναι απαραίτητο να γνωρίζουμε τι μας γίνεται και να το τραβάμε μέχρι τελικής πτόσεως όταν πρέπει, γιατί έχουν ξεφύγει και μας κλέβουν ομαδικά!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από oOoOo

δλδ?

Τι δικαιούμαι ?

Αν η μνημη που ειχα αγορασει τα Χριστουγεννα χαλασει και παρω μια αλλη που εχει 150 ευρω , εγω θα πληρωσω 50 ή ..115 ?

τωρα εχει 35 ευρω και εγω την ειχα παρει 100

Δικαιούσαι ακριβώς όσα πλήρωσες, αν την επιστρέψεις με πλήρη συσκευασία και πάει για πίστωση και όχι για αντικατάσταση με την ίδια. Αν δε σου δώσουν όσα πλήρωσες στο πιστωτικό σε κλέβουν ξεκάθαρα, καθώς κερδίζουν απο εσένα 2 φορές. Η αποθήκη τους για να τα δεχτεί πίσω τα δέχεται με το ποσό αγοράς. Αυτοί γράφουν το ποσό αγοράς και η διαφορά δική τους.

Link to comment
Share on other sites

H πίστωση πάντως για να τα λέμε γίνεται χαριστικά...Απο την στιγμή που υπήρχε το ίδιο προιόν έπρεπε να σου δώσουν το ίδιο...

Με την λογική αυτή θα μπορούσε ο οποιοσδήποτε να αγοράζει κάτι , να το ξεπατώνει για ενα εξάμηνο, να το καίει και να το γυρίζει πίσω και να πει δεν μου κάνει και να ζητήσει πιστωτικό...στην τιμή ππου το αγόραζε και στην ουσία να μην χάνει ποτέ χρήματα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983

H πίστωση πάντως για να τα λέμε γίνεται χαριστικά...Απο την στιγμή που υπήρχε το ίδιο προιόν έπρεπε να σου δώσουν το ίδιο...

Με την λογική αυτή θα μπορούσε ο οποιοσδήποτε να αγοράζει κάτι , να το ξεπατώνει για ενα εξάμηνο, να το καίει και να το γυρίζει πίσω και να πει δεν μου κάνει και να ζητήσει πιστωτικό...στην τιμή ππου το αγόραζε και στην ουσία να μην χάνει ποτέ χρήματα...

Σωστό είναι αυτό που λες φίλε μου. Πάντως, ως πολιτική της εταιρίας ίσως, αν επιστρέψεις κάτι για rma με την πλήρη συσκευασία σου δίνουν πιστωτικό. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.