Jump to content


αναζήτηση ψηφιακής


Recommended Posts

θέλω επιτέλους να αντικαταστήσω την Canon Powershot A40 που έχω από το 2002 και στον τελευταίο γάμο που πήγα φάνηκαν τα...... χρονάκια της, με κάποια μηχανή έως 400. Σας συμβουλεύομαι, γιατί έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με το "άθλημα". Αν μάλιστα έχετε να μου προτείνετε κάποιο παλιό μοντέλο dSLR που να έχει πέσει η τιμή του, τότε ακόμη καλύτερα. Επίσης, αν παίρνω καινούργια καλή μηχανή με πχ. 450, τότε βάλτε και αυτή μέσα. ’λλωστε, δεν αλλάζω συχνά φωτογραφικές απ' ότι θα καταλάβατε. Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

εφοσον ψαχνεις και dslr...σου δειχνω μια στα κυβικα της.

fujifilm 6500

Φτηνη αλλα απεχει πολυ απο το φτηνιαρα

review εδω και εδω

απο dslr στα λεφτα σου παιζουν ..

olumpus E400

και

pentax K110

και

nikon d40

Aν εισαι τυχερος και γυρισεις μερικα μαγαζια αθηνα ...μπορεις να βρεις καμμια ξεχασμενη nikon d50 αλλα στα 450 θα χρειαστεις extra λεφτα για φακο..

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να απέφευγες την DSLR και να πήγαινες για μια compact;

Σκέψου πόσες φορές ήθελες μια μηχανή αλλά σκέφτοσουν "ποιος κουβαλάει, ποιος συναρμολογεί, άσε το καλύτερα"

Με τρία κατοστάρικα παίρνεις μια αξιοπρεπέστατη μικρούλα που χωρά στο τσεπάκι σου και την κουβαλάς για πλάκα μαζί σου.

ΥΓ: Μη με παρεξηγήσεις, δε θέλω να σου κάνω τον έξυπνο. Αν είσαι χομπίστας τότε δεν μπορείς να αποφύγεις την DSLR.

ΥΓ2: Και πάλι με το συμπάθειο.

Link to comment
Share on other sites

@NTG Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πρώτες προτάσεις. Ελπίζω να πέσουν κι άλλες βροχή. Ήδη ψάχνω κι εγώ, κυρίως σε forum του εξωτερικού για γνώμες και reviews. Την προηγούμενη μηχανή μου την αγόρασα μετά από καλό αντίστοιχο ψάξιμο.

@taz κατ' αρχάς δεν παρεξηγώ αυτά που γράφεις. Είναι πολύ σωστές οι σκέψεις σου. Απλά, θέλω να πάρω μια μηχανή χωρίς να κάνω ιδιαίτερους συμβιβασμούς και να βλαστημάω αργότερα, όταν δε θα με ικανοποιούν οι φωτογραφίες ή τα features μιας compact. ’λλωστε όπως γράφω, δεν αγοράζω κάθε τρεις και λίγο μηχανές. Σίγουρα αν θέλω να πάω σε μια εκδήλωση, όπως πρόσφατα, θα περάσει από το μυαλό μου η σκέψη "που να την κουβαλάω τώρα ρε γμτ", αλλά όταν θα γυρίσω στο σπίτι και θα τις δω στο PC, είμαι σίγουρος ότι θα αποζημιωθώ με τον καλύτερο τρόπο. Και αυτό που γράφεις για το 'χομπίστας', με μια dSLR στο χέρι, είμαι σίγουρος πως θα ξεχυθώ στους δρόμους, στα βουνά και στις παραλίες για να τη 'στρώσω'. Απλά, μετά από μερικές εβδομάδες 'συμβίωσης' μαζί της, ίσως και να έχω κάνει μεγαλύτερα μπράτσα από αυτά που διαθέτω τώρα :laughing: :laughing: :laughing:

Link to comment
Share on other sites

πάρε τη φτηνότερη DSLR με το χιρότερο φακό

οι αισθητήρες compact και dslr και οι επεξεργαστες που φοράνε οι μηχανές είναι απλά ημέρα με τη νύχτα

και την επόμενη φορά που θα θες κάτι να πάρεις πάρε ένα φακό.

αν έχεις ένα φακό μόνιμα βιδωμένο δε βλέπω τραγικές διαφορές απο μια καλή compact σε μια dslr σε βάρος και διαστάσεις μιλάω και έχοντας στο μυαλό μου τις ultra zoom compact που φοράνε καλό φακό κατα κανόνα

γιατί αν σου γυαλίζουν οι slim/ultra slim κλπ

δεν υπάρχει λόγος ούτε να συγκρίνουμε ούτε να το συζητάμε δεν σου κάνουν

με την καμμία οι DSLR

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοια κατηγορία τιμής πάντως κι εγώ δεν θα έπαιρνα dSLR... Γιατί δεν ξαναπαίρνεις κάποια powershot ή κάποια αντίστοιχη απο άλλη εταιρία; Τις βρίσκω αρκετά δελεαστικές...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Χθες, στις 16:49]

Σε τέτοια κατηγορία τιμής πάντως κι εγώ δεν θα έπαιρνα dSLR... Γιατί δεν ξαναπαίρνεις κάποια powershot ή κάποια αντίστοιχη απο άλλη εταιρία; Τις βρίσκω αρκετά δελεαστικές...

γι' αυτό...

οι αισθητήρες compact και dslr και οι επεξεργαστες που φοράνε οι μηχανές είναι απλά ημέρα με τη νύχτα
Link to comment
Share on other sites

Ας μην τα θέλουμε και όλα...

Αν θες γρήγορο επεξεργαστή, τον θες για γρήγορο burst shot και καλή-γρήγορη in camera επεξεργασία. Αν θες να τα κάνεις αυτά με 450 μάλλον πιστεύω οτι θες πολλά. :)

Επίσης για να αξιοποιήσεις ένα καλό αισθητήρα θες και ένα καλό φακό. Και καλό σώμα + φακό σε αυτά τα λεφτά μου φαίνεται λίγο δύσκολο... Επίσης μην ξεχνάς οτι δεν μιλάμε για τυχαίες compact, αλλά για "compact" με μεγάλες δυνατότητες και σίγουρα καλύτερους φακούς από τις ultra slim...

Αν είχες κάποιο παλιότερο SLR σώμα και μια συλλογή φακών και ήθελες να πάρεις ένα ψηφιακό σώμα μόνο θα σου 'λεγα οκ, πάνε καρφωτός για κάποιo D40/ EOS 350/ K100D (και πάλι, δύσκολο να τα βρεις στην τιμή που θες στην Ελλάδα).

Πολύ δύσκολα πιστεύω θα βρεις κελεπούρι σε αυτά τα λεφτά... Αν επιμένεις σε dSLR, δώσε κάτι παραπάνω και πάρε την Olympus E-400 με τον 14-42. http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=227_264&products_id=2619

Υπάρχει βέβαια και η λύση των μεταχειρισμένων... Δες στο www.dpgr.gr (και φυσικά στο E-bay)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anubis

Απλά, θέλω να πάρω μια μηχανή χωρίς να κάνω ιδιαίτερους συμβιβασμούς και να βλαστημάω αργότερα, όταν δε θα με ικανοποιούν οι φωτογραφίες ή τα features μιας compact.

με αυτο το σκεπτικο ....πας καρφωτος για dslr...κατα προτιμηση nikon/canon

Γλιτωνεις πλεον αγορα καποιας αλλης μηχανης ...8ελοντας και μη...αλλα δεν γλιτωνεις το τρεξιμο για την ευρεση ενος καλου φακου..

πχ ...αυτος ο sigma 17-70mm f2,8-4,5

ειναι μια χαρα φακος ...(για τα λεφτα του) και με μια d40/d50/canon 400 ..8α ειναι καλος συνδιασμος...

Eχει ο dubber μια D50 με αυτον τον φακο...στειλτου πμ για οτι απορια εχεις..

(ξεφευγει σε λεφτα ....δε λεω...αλλα μιας και αγοραζεις τοσο αραια..αξιζουν και 8α πιασουν τοπο)

Επισης ...αλλος ενας καλουλης φακος..ωστε να μην ανεβεις αποτομα ψηλα...ειναι μια d40 και παρεα σαν δευτερο φακο ..αυτον εδω-> nikkor 50mm F1,8

Αλλα με 500€ dslr δεν προκειτε να βρεις...

Βρισκεις δλδ....αλλα καλο 8α ειναι να παρεις σχετικα γρηγορα αλλον φακο...

Για την pentax ειχα/εχω ακουσει οτι βγαζει καλους φακους (για κιτ μιλαω..οχι γενικα) σε σχεση με nikon/canon(τον κλασσικο 18-55mm φ3,5-5,6) μαλλον και olumpus 14-42mm (δεν θυμαμαι διαφραγματα)

Δεν ειμαι και απολυτα σιγουρος για αυτο βεβαια...Προτιμησα να γλιτωσω τα 100€ που 8α ηταν για πεταμα ...και να παρω ενα αλλο φακο ..της αρεσκειας μου..

Για την olumpus ...αν και προσφερει καποια ωραια features/gadgets με χαλαει το μικρο(τερο) μεγε8ος του αισθητηρα(για dslr)..Aλλα αφου παιζεσαι για compact ακομα...δεν νομιζω να σε χαλαει και πολυ.

Αν δεν 8ες να ανεβεις σε λεφτα ....παρε την fuji 6500 ..και για τα επομενα 2 χρονακια εισαι κομπλε..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πάαααρα πολύ όλους για τις μέχρι τώρα συμβουλές σας. Η αγορά θα γίνει σε κανένα μήνα, οπότε ως τότε είμαι ανοιχτός και για περισσότερες. Επίσης, θα προσπαθήσω να βάλω κι άλλα λεφτά στον κουμπαρά. Αλλιώς πάω για dSLR (Canon/Nikon) με μέτριο φακό και όταν μαζέψω κι άλλα, παίρνω κι έναν καλύτερο φακό

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αναμένω να μαζέψω μερικά λεφτά ακόμα (όλο και κάτι θα πέσει μέσα στο καλοκαίρι) και πάω για Pentax K10D σώμα και από φακό μάλλον τον Tamron XR 8-70/2.8 DI.

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=227_264&products_id=3772

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=257_65&products_id=792

Το μόνο "μειονέκτημα" της Pentax είναι οτι είναι κάπως δυσκολότερο να βρεις κάποια ανταλλακτικά στην Ελλάδα και αυτό επειδή είναι λιγότερο διαδεδομένες. Πληρώνεις λιγότερο όμως το όνομα. Οι φακοί της είναι πάρα πολύ καλοί και πολύ φτηνότεροι από τους Canon/Nikon. Επίσης το σώμα της K10D έχει πιο πολλές δυνατότητες από το σώμα της Nikon D80 (η Canon EOS 400D είναι ένα σκαλί παρακάτω). Η D80 απλώς είναι κάπως πιο γρήγορη στην εστίαση (λένε). Για αρχή ωστόσο, πιστεύω καλά θα ήταν να πάρει κανείς ένα φτηνό και καλό φακό τρίτης εταιρίας.

Όπως το κόβω για σένα, πιστεύω οτι το καλύτερο θα ήταν να πάρεις κιτ Canon EOS 400D ή Nikon D40 (η D40x ουσιαστικά έχει απλώς πιο μεγάλη ανάλυση και πολύ μεγαλύτερη τιμή) ή ίσως και Pentax K100D (δεν την έχω πολυψάξει). Η Olympus είναι μια περίεργη φάση με πολλούς φανατικούς οπαδούς και πολλούς φανατικούς εχθρούς. Σίγουρα όμως είναι μια ενδιαφέρουσα πρόταση, αρκετά πιο φορητή, αρκετά πιο φτηνή και απο ό,τι ακούγεται έχει και πολύ καλούς φακούς. Στη συνέχεια παίρνεις ένα καλό φακό όταν θα έχεις μεγαλύτερη οικονομική άνεση. Σίγουρα όμως, μόνο για το κιτ θα πρέπει να ξεφύγεις από τα 400...

Όσο για τον 50ρη φακό που λες NTG, πιστεύω οτι δεν είναι ό,τι καλύτερο για πρώτος φακός. Εδώ και μερικούς μήνες χειρίζομαι μια παλιά SLR και έχω ένα σταθερό 50ρη (ας πούμε περίπου 33mm για dSLR) και ένα σκοτεινό 30-200. Αναγκαστικά λόγω φωτεινότητας, συνήθως χρησιμοποιώ τον πρώτο, ωστόσο λόγω σταθερού εστιακού μήκους περιορίζομαι πολύ. Έτσι, για την dSLR θα ήθελα ένα φτηνό και φωτεινό zoom (εξ'ού και ο Tamron, καθώς έχει σταθερό 2.8 σε όλα τα εστιακά μήκη) ώστε να μπορώ να τη "χαρώ". Αργότερα θα πάρεις ένα σταθερό και φωτεινό φακό, έχοντας καταλήξει στο εστιακό μήκος που σε βολεύει περισσότερο και έχοντας καβάντζα ένα "γενικότερης χρήσης" φακό. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

. Επίσης το σώμα της K10D έχει πιο πολλές δυνατότητες από το σώμα της Nikon D80

Ποιες??

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Όσο για τον 50ρη φακό που λες NTG, πιστεύω οτι δεν είναι ό,τι καλύτερο για πρώτος φακός.

Αρχική απάντηση από ΝTG

Επισης ...αλλος ενας καλουλης φακος..ωστε να μην ανεβεις αποτομα ψηλα...ειναι μια d40 και παρεα σαν δευτερο φακο ..αυτον εδω-> nikkor 50mm F1,8

Aν παρει d40 αναγκαστικα 8α παρει και τον 17-55 που δινει σαν πρωτο...(τι πατεντα εκαναν και πουλανε ξεχωριστο το σωμα δεν ξερω/δεν καταλαβα)

Τα παντα στην φωτογραφια απο οτι βλεπω ειναι θεμα συμβιβασμων.Ποτε δεν μπορεις να τα εχεις ολα.

Απο το να παιδευτεται (καποιος) με φακο του κιτ για να φωτογραφιζει προσωπα αντικειμενα στα 2-3-10m καλυερα ο σταθερος και ελαχιστα βηματακια μπρος πισω.

Θα μου πεις δεν εχεις γωνιες..Αλλα γωνιες με φακο του κιτ δεν νομιζω να κυνηγησε ποτε καποιος!Παρα μονο μεχρι να παρει καποιον αντικαταστατη...

Eπισης απο περιεργεια....μιας και ανεβαινεις στα λεφτα της d80....γιατι παιρνεις αλλη μηχανη??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.