Jump to content



Πρόβλημα με DVD-RW και Windows XP ύστερα απο εγκατάσταση παιχνιδιού


oekab1992

Recommended Posts

Φιλαράκια καλησπέρα.

Έβαλα απόψε το colin mcrae 2005, και εκτός του οτι δε έπαιζε, μετά απο αυτό χάλασε το dvdrw, ενα samsung TSSTcorp CD/DVDW SH-S182D. Oτι dvd και να έβαλα δεν το διάβαζε, απο τον υπολογιστή μου ενώ όταν ήταν κενό το μέσο έγραφε dvd-ram, όταν έβαζα δισκο έκανε αρκετή ώρα να τον διαβάσει, αναβόσβηνε το φωτάκι της συσκευής και μετά έσβηνε και η ένδειξη έγραφε cd σκέτο, προσπαθώντας να το ανοίξω έβγαινε παράθυρο που έλεγε "δεν ειναι δυνατή η πρόσβαση στο g, εσφαλμένη λειτουργία. Έκανα απεγκατάσταση το παιχνίδι, restart, τίποτα, το ίδιο πρόβλημα. Έκανα επαναφορά συστήματος σε χθεσινή ημερομηνία επιτυχώς, και πάλι πρόβλημα αλλά διαφορετικό. Πλέον διαβάζει επιλέκτικά dvd ή cd, καρατσεκαρισμένα προγράμματα ή παιχνίδια που μέχρι χθές λειτουργούσαν, δεν τα διάβαζε, ενώ πάλι αλλα ναι, επίσης διάβαζε dvd με data μέσα (πχ backup με βιντεάκια).

Τσέκαρα απο τον device manager αν λειτουργεί, όλα καλά, στον event viewer έχω το κάτωθι μήνυμα όταν εβαλα το colin:

Ελαττωματική εφαρμογή cmr5.exe, έκδοση 1.0.0.0, ελαττωματική λειτουργική μονάδα mmswitch.ax, έκδοση 0.9.9.0, ελαττωματική διεύθυνση 0x00001b30.

Μπήκα στο δεύτερο λειτουργικό που έχω εγκατεστημένο στο pc μου, τα VISTA με την πεποίθησης οτι εφόσον δεν πείραξα κάτι εκει θα διαβάσει τα πάντα κανονικά, και όμως και εκεί έκανε τα ίδια κουλά. Μήπως φταίει οτι αναβάθμισα πρόσφατα το nero σε τελευταία έκδοση? Τι να κάνω, με έχει μπερδέψει πολύ. Φοβάμαι nero που έβαλα πριν λίγες μέρες αλλά πάλι μετά την εγκατάσταση του colin άρχισαν τα τερτίπια αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Το παιχνίδι ήταν φιδίσιο και είχε όντως προστασία εγγραφής την οποία πήγε να κάνει fool, έγινε επανεκκίνηση και μετά απο αυτό παρουσιάστηκαν τα προβλήματα της επιλεκτικής ανάγνωσης που σας περιέγραψα. Πάντως για να το κάνει και στα ΧΡ και στα VISTA μάλλον με κάνει να νομίζω οτι ειναι hardware. Θα το ξηλώσω και θα το βάλω σε ενα άλλο pc, αν κάνει και εκει τα ίδια θα το παω για αλλαγή, έχει εγγύηση, αλλα στο μεταξύ θα δοκιμάσω firmware upgrade. To μοντέλο ειναι το samsung TSSTcorp CD/DVDW SH-S182D, πως θα βρώ το firmware του?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εχει να κανει με τα Windows και οχι με το DVD. Το Colin Mcrae εχει περναει drivers του Starforce που σου μαμανε τα παντα. Οπως και το Securom περνανε κατι drivers και μπορεις να τα δεις σαν κρυφες συσκευες στο Device Manager.

Δες στο internet για STARFORCE CLEAN αλλιως δεν βλεπω να λυνεις το προβλημα. Πρεπει να τους απεγκαταστησεις οπωσδηποτε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo [Σήμερα, στις 12:27]

Νομιζω εχει να κανει με τα Windows και οχι με το DVD. Το Colin Mcrae εχει περναει drivers του Starforce που σου μαμανε τα παντα. Οπως και το Securom περνανε κατι drivers και μπορεις να τα δεις σαν κρυφες συσκευες στο Device Manager.

Δες στο internet για STARFORCE CLEAN αλλιως δεν βλεπω να λυνεις το προβλημα. Πρεπει να τους απεγκαταστησεις οπωσδηποτε.

Έχοντας κάνει απεγκατάσταση του colin αλλά και επαναφορά συστήματος σε παλαιότερη ημερομηνία, δεν έπρεπε να είχε λυθεί το πρόβλημα? Επίσης, γιατι να το κάνει και στα vista ενω εκει δεν πείραξα τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ειμαι δουλειά, θα παω το βράδυ σπίτι και θα κάνω starforce clean μιας και κατέβασα το σχετικό πρόγραμμα, επίσης θα προβώ σε firmware upgrade του dvd rw. Αν και πάλι δεν βγεί αποτέλεσμα, θα βάλω το samsung σε ένα παλιό μου pc να το τεστάρω εκει και θα βάλω ενα παλιό nec στο νέο pc για αντιστρόφως ανάλογο τεστ. Να δούμε τι θα δούμε, με κούφανε το χθεσινό, αντι να τρέχουν τα αμάξια στο colin mcrae θα τρέχω εγώ τώρα με το dvdrw.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 16:49]

Μιά ματιά εδώ και θα σε πείσει για τους λόγους που καταργήθηκε το starforce... Ένας από αυτούς ήταν ότι κατέστρεφε και dvd... :TD:

Δηλαδή εμένα καταστράφηκε το dvdrw σίγουρα ή θα φτιάξει με κανα firmware upgrade?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 16:54]

Δε χάνεις τίποτα να το κάνεις, ΑΦΟΥ βγάλεις το starforce. Αν δεν παίξει και μετά, χ... μέσα...

Το starforce ειχε ήδη βγεί μου έγραφε ο ειδικός uninstaller, έκανα και firmware upgrade αλλά τίποτα, τώρα θα βάλω άλλο dvdrw για δοκιμές.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά λύθηκε μόλις τώρα, έβγαλα το samsung απο το νεο pc, το έβαλα στο παλιό, και του παλιού το nec το έβαλα στο νεο pc. Στο νεο pc κανένα πρόβλημα με το nec, διάβαζε τα πάντα, όμως και το samsung όταν το έβαλα στο παλιό pc διάβαζε και εκει τα πάντα, τα κάνω πάλι τράμπα, και έβαλα πάλι το υποτίθεται προβληματικό samsung στο νεο pc και ως δια μαγείας όλα τα προβλήματα λύθηκα. Αλλαξε και γράμμα μόνο του ενώ ουσιαστικά δεν άλλαξα θέση, απο G έγινε F αλλά τουλάχιστον έφτιαξε. Λες και είχε κολλήσει, και ήθελε ξήλωμα και επανατοποθέτηση. Μπορεί κανείς να μου ερμηνεύσει τούτο το παράδοξο?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τα "παραξενα" της microsoft που οταν εχεις π.χ. δηλωμενο στο nero image ενα image

και δεν το δει στην εκκινηση τρως B.S.O.D. ή οταν κανεις unistall εναν αχρηστο driver απο

το CD/DVD χωρις να τον σβησεις απο τα "Upperfilters" και "Lowerfilters" στο

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E965-E325 -11CE-BFC1-08002BE10318}

Τρως μια ωραια παλι B.S.O.D.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από poly

Ειναι τα "παραξενα" της microsoft που οταν εχεις π.χ. δηλωμενο στο nero image ενα image και δεν το δει στην εκκινηση τρως B.S.O.D.

Νομίζω πως για αυτό, μπορείς να παραπονεθείς στην Ahead ;)

Αρχική απάντηση από poly

ή οταν κανεις unistall εναν αχρηστο driver απο

το CD/DVD χωρις να τον σβησεις απο τα "Upperfilters" και "Lowerfilters" στο

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E965-E325 -11CE-BFC1-08002BE10318} Τρως μια ωραια παλι B.S.O.D.

A! και για αυτό, στον driver/hardware ventor... :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν διαφωνω αλλα για φαντασου για παραδειγμα να εχεις ενα bluetooth dongle

να εχεις περασει drivers και στην επανεκιννηση να φας Β.S.O.D. λογω απουσια του bluetooth.

Αστεια πραγματα δηλαδη. Επισης οτι η Αhead εχει digital signature απο την microsoft για το nero image.

To θεμα μου ειναι οτι η microsoft εχει κανει κακο σχεδιασμο πανω στο κομματι CD/DVD drive

και μας ταλαιπωρει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.