Jump to content



Τeamgroup 800mhz elite.. Αξιζουν για τα λεφτα τους??


jimakos21

Recommended Posts

Λογο ελειψης χρηματων ψαχνοντας εδω και πολυ καιρο για φτηνες μνημες καποια παιδια μου προτειναν τις elite μνημες τις teamgroup.. Ειναι η πιο φτηνες 800αρες των 2gb..Δεν παυω να εχω πολλες αμφιβολιες.. Γιατι 2gb ειναι τοσο φτηνες..?? Σιγουρα η κατασκευαστικη θα εχει τον λογο της για να τις βαλει τοσο χαμηλα... Αλλα πιος ειναι αυτος??

post-6407-1416073131,2964_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Ποιες ειναι οι διαφορες με αυτες τις μνημες και με μνημες των 200ευρο..? Εγω μπικα στη σκεψη αγορα τους για την χρηση vista..Που θα μου ειναι απαραιτητες... !

Τι λετε θα αξιζουν..??

Ακου γνωμες labites...

Ευχαριστω. :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι η τιμη. και σε αλλα μαγαζια εξω τοσο εχουνε(οχι αυτες γενιακα τα 2γιγα) μαλλον ελλαδα ειναι ολιγον τσιμπιμενες γενικα. δεν τις εχω βεβαια αλλα σιγουρα χωρις δευτερη σκεψη θα τις επερνα αν επερνα τωρα μνημες/πισι. βεβαια αν εχεις στο μυαλο σου να τις κανεις o/c δε θα ξετρελαθεις κιολα. αλλα στα 800 ειναι μια χαρα ετσι κιαλλιως.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimakos21

Λογο ελειψης χρηματων ψαχνοντας εδω και πολυ καιρο για φτηνες μνημες καποια παιδια μου προτειναν τις elite μνημες τις teamgroup.. Ειναι η πιο φτηνες 800αρες των 2gb..Δεν παυω να εχω πολλες αμφιβολιες.. Γιατι 2gb ειναι τοσο φτηνες..?? Σιγουρα η κατασκευαστικη θα εχει τον λογο της για να τις βαλει τοσο χαμηλα... Αλλα πιος ειναι αυτος??

Ό,τι είναι ακριβό δε σημαίνει απαραίτητα ότι αντικατροπτίζει τη πραγματική του αξία. Απλά πλέον οι ddr2 εδρεώθηκαν, δεν υπάρχουν ddr, βγαίνουν οι Ddr3 στην αγορά τώρα, υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός των κατασκευαστών,μαζική παραγωγή, άρα συνολικά όλα αυτά μας δίνουν καλύτερες τιμές. Αξίζουν σαν μνήμες, απλά αν θες overclocking μη θες να δεις παπάδες. Πάντως έχω δει να κάνουν 1000αρια με 5άρια, που είναι μια χαρά για όλους τους επεξεργαστές σε oc τηρουμένων των αναλογιών.

Link to comment
Share on other sites

Επηδη και οι 2 αναφερατε τι λεξη ''χρονισμος''. Συνηθως παιζω λιγο με o/c και benchmarks αλλα οχι φανατικα..Δλδ λιγα πραγματα...Και δεν νομιζω να καταφερω λιγοτερα απο οτι με της τωρινες μου μνημες που ειναι στα 533mhz.. Παρολα αυτα δεν θελω να μην μπορω να ανεβασω τον cpu εστω 216x11=2376(per core, με στοκ 200 fsb freq) που τον εχω ηδη τωρα με τις 533???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimakos21 [Σήμερα, στις 23:29]

Επηδη και οι 2 αναφερατε τι λεξη ''χρονισμος''. Συνηθως παιζω λιγο με o/c και benchmarks αλλα οχι φανατικα..Δλδ λιγα πραγματα...Και δεν νομιζω να καταφερω λιγοτερα απο οτι με της τωρινες μου μνημες που ειναι στα 533mhz.. Παρολα αυτα δεν θελω να μην μπορω να ανεβασω τον cpu εστω 216x11=2376(per core, με στοκ 200 fsb freq) που τον εχω ηδη τωρα με τις 533???

όταν λέμε ότι μερικοί έχουνε πιάσει 1000άρικο, καταλαβαίνεις ότι εννοούμε σχεδόν διπλάσιο από όσο είσαι τώρα....;)

Link to comment
Share on other sites

Kαι οταν σου λεει elite...Γιατι για καποιο λογο στο λεει...Για καποιο λογο στιν δινουν 80ευρο αντι για τις 800αρες με 250ευρο...

Καπου υστερη... Σωστα? Οκ καλη ειναι...Κ για τα λεφτα τις ακομα καλυτερη..! Αλλα.....

Αυτο το ''αλλα''θελω να ξερω.. ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimakos21

Kαι οταν σου λεει elite...Γιατι για καποιο λογο στο λεει...Για καποιο λογο στιν δινουν 80ευρο αντι για τις 800αρες με 250ευρο...

Καπου υστερη... Σωστα? Οκ καλη ειναι...Κ για τα λεφτα τις ακομα καλυτερη..! Αλλα.....

Αυτο το ''αλλα''θελω να ξερω.. ;) ;)

Δεν υπάρχει πάντα αλλά. Απλά το chip της είναι πιο φθηνό, αλλά όχι πολύ χειρότερο. Το oc που κάνουν οι μνήμες είναι αρκετό&συμπαθητικό. Όταν πέρναμε τις crucial που βάρεσαν όλες ψηλά,(ή παλαιότερα τις kingston/twinmos ddr bh5,) την στιγμή που τότε κάνανε όλες 250+ευρώ, δεν υπήρχε "αλλά".

Θέμα μάρκετινγκ είναι όλα. Tι δίνει ένας,πως τον λένε, πως το τυλίγει και πως το πλασάρει. Επίσης, για αυτό το λίγο παραπάνω από τα 1000 που θέλει ο Ocer είναι ικανός να δώσει πολλά παραπάνω. Πας σε άλλα chip, πιο ακριβά, πιο διαλεγμένα, που έχουν τρέξει περισσότερα τέστ για να διαπιστωθούν τα όριά τους. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papatsonis [Σήμερα, στις 00:43]

αν δεν ειναι κανενα "κρατικο μυστικο".. , θα βοηθαγε επιδοξους αγοραστες ποσο συγκεκριμενο ειναι το "Χωρις να δωσω υπερβολικη ταση..."

Μην τρελενεσαι 3 το ξημερωμα... :p

2.3ν... Τα timings στα εδωσα νομιζω...

Οτιδηποτε πανω απο τα 870ΜΗΖ θελουν ρευμα για να μπουταρουν. Αλλα ακουνε καλα.

Αυριο, αν ενδιαφερεται κανεις, μπορω να τις ψαξω λιγο, να ποσταρω νουμερα...

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως ΔΕΝ ηθελα να ακουσω :( , το 2.3... (πολλα θελω για 4αρια θα μου πεις :p) ,οπως και να εχει ειναι best value for money :T:

(1000 με 5αρια, θελουν παλι ταση? ή την παλευουν και με 2- ? )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papatsonis [Σήμερα, στις 00:59]

αυτο ακριβως ΔΕΝ ηθελα να ακουσω :( , το 2.3... (πολλα θελω για 4αρια θα μου πεις :p) ,οπως και να εχει ειναι best value for money :T:

(1000 με 5αρια, θελουν παλι ταση? ή την παλευουν και με 2- ? )

Λοιπον φιλαρακο μου... Αυριο αν προλαβω, θα κατσω να παιξω λιγο με τα μνημονια,

να σου γραψω νουμερα... Με λιγοτερο απο 2.0 δεν νομιζω να φτασουν εκει πανω που λες.

Τις ιδιες τις εχει και ο τακας, οποτε μπορει να σου δωσει τα φωτα του αν το δει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papatsonis [Σήμερα, στις 02:59]

(1000 με 5αρια, θελουν παλι ταση? ή την παλευουν και με 2- ? )

Ξέρεις καμια 800αρα που να παιζει 1000 4-4-4-12 με 2.1 ? όχι boot, pi και τέλος...να βγάζουν memtest win και απο το άλλο...ακόμα και με 5αρια.

(και με 975 αν γίνεται να μου πεις), ερώτηση κάνω ακόμα και τις δικές μου δεν τις έχω ψάξει καλα..

Γιατι νομίζω όταν έπαιζα με 3,7 - 3,8 έπαιζα με 2.2 - 2,25 στις ram για σιγουρια. Μπορει να θέλαν και λιγότερο δεν ξέρω.

Εμένα default κουτι λεει 2,1-2,2. τώρα βέβαια που είμαι παντου stock τις δίνω 1,9.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 01:11]

Ξέρεις καμια 800αρα που να παιζει 1000 4-4-4-12 με 2.1 ? όχι boot, pi και τέλος...να βγάζουν memtest win και απο το άλλο...ακόμα και με 5αρια.

(και με 975 αν γίνεται να μου πεις), ερώτηση κάνω ακόμα και τις δικές μου δεν τις έχω ψάξει καλα..

Στα 1000, καρφωτά, χωρις να ακουμπησω ρευματα... (1.85ν)

(Αυτο το 680 ειναι καταπληκτικο!!! Μην περιμενετε 3 το πρωι να ψαχνω timings:p )

post-6494-1416073131,3656_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 03:11]

Ξέρεις καμια 800αρα που να παιζει 1000 4-4-4-12 με 2.1 ? όχι boot, pi και τέλος...να βγάζουν memtest win και απο το άλλο...ακόμα και με 5αρια.

(και με 975 αν γίνεται να μου πεις), ερώτηση κάνω ακόμα και τις δικές μου δεν τις έχω ψάξει καλα..

Γιατι νομίζω όταν έπαιζα με 3,7 - 3,8 έπαιζα με 2.2 - 2,25 στις ram για σιγουρια. Μπορει να θέλαν και λιγότερο δεν ξέρω.

Εμένα default κουτι λεει 2,1-2,2. τώρα βέβαια που είμαι παντου stock τις δίνω 1,9.

μερικα ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ στικακια με micron παιζουν με 2.1 , δες και εδω , δεν ξερω βεβαια αν εχει 975 , αλλα ειναι ενδεικτικο ενος καλου module

edit : το 1100 με 4-4-4 αν ειναι σταθερο σε stressing , ακουγεται πολυ καλο παντως :D

Link to comment
Share on other sites

Του ριξα μια ματιά του λινκ αλλα καλυτερα θα το δω αυριο για να καταλάβω για ποιες ακριβώς μιλάμε...

όσο για το 975 για το chipset λέω, και αυτό γιατι έχω προσέξει τλχ στο δικό μου ότι αν παίζω σε ψηλά fsb και οι διαιρετες παίζουν κοντά στο 1/1 και 1/1 οι μνήμες θέλουν και λιγο περισσοτερο ρευμα.

δηλ άλλο είναι να παίζεις με χαμηλό fsb και 1/2 διαιρέτη στα 1000

και άλλο με ψηλό fsb και 1/1 στα 1000 ή ακόμα και πιο κάτω απο 1000.

το 2ο εκτώς απο μεγαλύτερο Vmch θελει και περισσοτερο vdimm. Για να βγάλει memtest μιλάμε, όχι απλα να κάνει boot και pi...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.