Jump to content



dx10 company of heros. 8800 & 2900--->ouch!!!!


tolis861416003225

Recommended Posts

Δε νομιζω να δικαιολουν αυτα τα γραφικα του dx10 για τετοιες επιδοσεις...

Και στο κατω κατω δεν βλεπω να αλλαζει και τπτ το τρομερο με dx10.

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι η GTS παει καλυτερα απο την 2900..

Link to comment
Share on other sites

Οντως δεν υπάρχει διαφορά. Πρέπει να προσπαθήσεις πολύ για να εντοπίσεις κάτι που και πάλι είναι πολύ πιθανό να μπορεί να επιτευχθεί και με DX9. Κατά τη γνώμη μου τη διαφορά θα την κάνουν τα παιχνίδια που έχουν/θα γραφτούν για DX10.

Edit: Οντως για την 2900 τι να πεις... Μήπως είναι θέμα των drivers ?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, διαβάστε λιγάκι καλύτερα το όλο θέμα...

1. Το CoH είναι nVidia Optimized

2. Οι 7.5 είναι οι πρώτοι drivers της 2900

3. Το Patch δεν κάνει το παιχνίδι DX10, απλά και μόνο επιτρέπει χρήση Dx10 shadows...

Αν δε βγει το SP1+WDDM2.x ξεχάστε τις επιδόσεις στο DX10... Θα είναι ελεεινές... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

πιστευεις στα θαυματα?

Ναι, αλλά δε μιλάμε για θαύμα εδώ. Μιλάμε για απαλλαγή από Backwards compatibility που ΟΛΟΙ αναγνωρίζουμε ότι μας κρατάει πολύ πίσω.

Αρχική απάντηση από Dem

’σχετα με το WDDM2.x εγώ θέλω να δω αυτές τις κάρτες στα επόμενα dx9 παιχνιδια...

Το dx10 είναι πολυ καυτή πατάτα, αφήστε το.

Γιατί είναι πατάτα? Τα ίδια έλεγαν και για το 9 όταν βγήκε, που είχα απλά περισσότερες δυνατότητες, χωρίς αλλαγές στο hardware interface που έχουμε στο 10. Και εδώ δε μιλάει μόνο η Μ$ και λέει ότι θα κάνει "θαύματα", αλλά όλοι οι κατασκευαστές ΗW & SW.

Αρχική απάντηση από Arxagelos

μεχρι να βγει το DX10 θα έχει ανακοινωθει το DX11 απο την micrososft.

Που ακριβώς το στηρίζεις αυτό? Εσύ κι εγώ μπορούμε να κάνουμε με DX10. Οι άλλοι μπορούν? Να το βγάλουν για ποιόν? Για το 10% που έχει τις κατάλληλες κάρτες? Ή να βιαστούν και μετά να τους βρίζουν όλοι επειδή έχει bugs? Δε σας καταλαβαίνω ποτέ... Όταν βγαίνει γρήγορα, τους βρίζετε, όταν αργεί τους βρίζετε, όταν είναι στην ώρα τους, πάλι τους βρίζετε.... Τι θέλετε τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικά! Βάζοντας το WDDM2.x όλες οι μη συμβατές κάρτες θα αναγνωρίζονται σαν απλές VGA. Φαντάζεσαι τι θα γινόταν? Με τους εκατομμύρια απλούς χρήστες που θα έκαναν ένα windows update και ξαφνικά θα έκαναν restart σε 800Χ600@4bit...!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR

Και τι ειναι αυτο που καθυστερει να ερθει το wddm2.0?

Να παρει ο κοσμος περισσοτερες dx10 καρτες ;

η επομενη σειρα που θα υποστηριζει πληρης το dx10

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση : αν βάλω το 1.7 patch (για dx10 ...ο θεός να το κάνει) θα δημιουργηθούν setting για ενεργοποίηση/απενεργοποίηση των features που προσφέρει... Αν όχι, υπάρχει rollback driver?

Εγώ με patch 1.61 και το σύστημα της υπογραφής μου έβγαλα στο benchmark στα 1900χ1200 με όλα full (ultra terrain) average: 45fps και min: 2,7fps (???)

Τo antialliasing το εχω στα game settings/VIDEO/ enabled ενω στο CCC το έχω αφήσει το application controlled. Είναι x2 ή x4? Σε αυτές τις αναλυσεις δεν θα δω ουσιαστική διαφορά έτσι δεν είναι? Να το αφήσω disabled καλύτερα???

Link to comment
Share on other sites

Για να βάλεις το 1.7, πρέπει αρχικά να έχεις Vista. Αν όχι, το ξεχνάς, απλά :)

Rollback δεν έχω δει να έχει... Αλλά πρόβλημα δε θα έχεις. Απλά από τα Options απενεργοποιείς το DX10 Shadows και δε θα έχεις πρόβλημα. Αυτό μόνο αλλάζει από πλευράς γραφικών.

Το ΑΑ, άφησέ το στο Application Controlled γιατί έχει έλεγχο μέσα από το παιχνίδι. Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις να βγάλεις από το παιχνίδι και να το βάλεις στο CCC, στην επιλογή ΕΑΤΜ + alphasharpen mode. Περισσότερα εδώ -> http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=39686

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Μα φυσικά! Βάζοντας το WDDM2.x όλες οι μη συμβατές κάρτες θα αναγνωρίζονται σαν απλές VGA. Φαντάζεσαι τι θα γινόταν? Με τους εκατομμύρια απλούς χρήστες που θα έκαναν ένα windows update και ξαφνικά θα έκαναν restart σε 800Χ600@4bit...!

Ναι αλλα για να προωθηθει το dx10 καπως πρεπει να γινει απαραιτητο και "must"

Οποτε βαζοντας το sp1 (me wddm2.0) ο αλλος για να εχει και dx10 ingames και καλυτερες επιδοσεις (οπως υποριζεις-ει (η ms) ), θα τρεξει να παρει καρτα γραφικων..

Αν ειμαστε στο περιμενε , ζητω που καηκαμε..

Τραβιεται τοσους μηνες αυτη η ιστορια...Ασπρο φως δε βλεπουμε..Αν καποιος δε κανει την κινηση δε θα δουμε ουτε στο αμεσο μελλον..Λοιπον ;

edit : Το software ειναι αυτο που μας αναγκαζει να παρουμε new hw και οχι αναποδο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav [Σήμερα, στις 09:37]

δηλαδή κατεβάζω το ATI Tray Tools και ενεργοποιώ το EATM + alphasharpen mode και θα αυξηθεί το min fps με απενεργοποιημένο το antializing από την εφαρμογή;;

Για να λειτουργησει αυτη η τεχνικη πρεπει να υπαρχει και AA απο πισω, ειτε μεσω CCC ειτε απτο ιδιο το παιχνιδι ( κατα προτιμηση το 2ο )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Μα την κάνουμε την κίνηση. Ο κόσμος έχει αρχίσει και παίρνει κάρτες γραφικών. Μόλις φτάσει μιά κρίσιμη μάζα, πιστεύω θα διατεθεί :)

Ο κοσμος να παρει τωρα dx10 για ποιο λογο ;

Για να περιμενει να βγει ; Ας βγει πρωτα να δουν αν αληθευουν ολα αυτα περι wddm2.0 και τοτε ας πρωβει στην αγορα...

Πως βγαινεις και λες στον αλλον , μην παρεις dx10 ακομα, αργει...Ε γιατι να μη σκεφτει κ ο αλλος ετσι ;Η κινηση δεν εξαρταται απο εμας αλλα απο την ιδια την ms και να αποδιξει οτι δε πουλαει φουμαρα τοσο καιρο περι wddm2.0

Δε καταλαβαινω το σκεπτικο..Εμεις ακολουθουμε την τεχνολογια , δεν την κανονιζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.