Jump to content


Black ICE GT Xtreme 480 σε Stacker 830


xrist

Recommended Posts

Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου το 4απλο ψυγείο της Black ICE GT Xtreme 480 από το ExtremeShop.

Με μια πρώτη ματιά είδα ότι υπήρχε μεγάλη πιθανότητα να χωράει στο πάτο του Stacker 830 που έχω ήδη στη κατοχή μου.

Έβγαλα λοιπόν τον πρόσθετο πάτο του κουτιού, μέτρησα και ως εκ θαύματος διαπίστωσα όπως βλέπετε και παρακάτω ότι είναι εφαρμόζει ακριβώς λες και η Black ICE το έφτιαξε κατά παραγγελία για το Stacker 830.

Αν και δεν είχα σκοπό να κάνω άλλη μετατροπή στο κουτί μου, ως ανήσυχο ΄΄νιάτο΄΄ μπήκα στο πειρασμό να δοκιμάσω με δεδομένο ότι ήθελα να φτιάξω και κάποιες θέσεις για δίσκους στο μπροστινό μέρος όπως θα δείτε παρακάτω.

Μετά λοιπόν από αρκετό κόψε-ράψε το αποτέλεσμα ήταν αυτό.

Να πω ότι από μετρήσεις που έκανα πριν χαλάσω την προηγούμενη υδροψυξη με το transit και συγκρίνοντας με το νέο ψυγείο έχω κάτω 3-4C σε idle και 4-5C σε full load.(πολύ συντηρητικά) πάντα με ίδια θερμοκρασία περιβαλοντος.

Μια μέτρηση με θερμοκρασία δωματίου 25,1C (με air condition) και μια με 28,7C (χωρίς air condition)

Επίσης δεν πείραξα καθόλου τα δυο μπλοκ (τα έβγαλα όλα μαζί με τη μητρική) για να μη έχω τυχόν διαφοροποιήσεις αν θα έβαζα νέα πάστα.

video

Το κουτί όπως ήταν πριν.

24620415or1.jpg

94434334ia7.jpg

62500384lf1.jpg

68957522ni8.jpg

40009465zj3.jpg

97737215qt7.jpg

65999753kf9.jpg

80104285bs8.jpg

11173807rf9.jpg

Μια δοκιμή αν εφαρμόζουν καλά οι βίδες

50129312tl8.jpg

10jk3.jpg

11nz6.jpg

12jt5.jpg

13uz4.jpg

14ds0.jpg

15xb3.jpg

16hk5.jpg

17jg8.jpg

Εδώ χρειάστηκε παξιμάδι για να μη βρει η βίδα στο ψυγείο αφού έβαλα λίγο μεγαλύτερες βίδες

18ax8.jpg

19du8.jpg

20bd2.jpg

21uw7.jpg

22lt4.jpg

23kz5.jpg

24hu3.jpg

25kj1.jpg

26jd8.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

μπραβο χρηστο.για ακομα μια φορα δειχνεις τι σχεση εχεις αναπτυξει με τα stacker830 (τελικα ειναι το αγαπημενο σου κουτι για μοντα?) :p

οι ανεμιστηρες να φανταστω οτι τραβανε απο το ψυγειο και στελνουν μεσα στο κουτι?

η μοντα για τους σκληρους με τις αλουμινογωνιες πολυ καλη.τι θερμοκρασιες εχουν οι σκληροι ετσι?

επισης θα σου προτεινα να βρεις κατι να κλεισεις ομορφα την τρυπα για τον πισω 12αρη.

εκτος απο ομορφια θα δωσει και καλυτερη ροη απο κατω προς τα πανω

μπραβο και παλι:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 23:37]

μπραβο χρηστο.για ακομα μια φορα δειχνεις τι σχεση εχεις αναπτυξει με τα stacker830 (τελικα ειναι το αγαπημενο σου κουτι για μοντα?) :p

οι ανεμιστηρες να φανταστω οτι τραβανε απο το ψυγειο και στελνουν μεσα στο κουτι?

η μοντα για τους σκληρους με τις αλουμινογωνιες πολυ καλη.τι θερμοκρασιες εχουν οι σκληροι ετσι?

επισης θα σου προτεινα να βρεις κατι να κλεισεις ομορφα την τρυπα για τον πισω 12αρη.

εκτος απο ομορφια θα δωσει και καλυτερη ροη απο κατω προς τα πανω

μπραβο και παλι:T:

Nαι Γιώργο οι ανεμιστήρες τραβάνε

Για την τρύπα θα δω τι θα κανω

Οι θερμοκρασίες των δίσκων απο everest είναι:

Maxtor 6Y120M0 35 °C (95 °F)

WDC WD1200JS-00MHB0 40 °C (104 °F)

WDC WD740GD-00FLC0 31 °C (88 °F)

Link to comment
Share on other sites

Καλά xrist με έχεις βάλει σε τριπάκι να το ξέρεις... (ούτως η άλλος είχα πει ότι στην άδεια μου που θα έχω χρόνο θα βάλω υδροψυξη + ένα γενικό rectifie αλλά με αυτό που είδα πρέπει να το επισπεύσω :p )......

Απίστευτη δουλειά, πολύ προσεγμένη και πολύ αρμονική... :T: :T:

Δύο ερώτησεις μόνο όσον αφορά την αρχική φώτο γιατί δεν το πολυπιάνω με την νύστα μου

1) τους σκληρούς που τους είχες πριν?

2) το ψυγείο ήταν εσωτερικό? όρθιο?

Link to comment
Share on other sites

Φοβερος, πολυ καλο.:T:

Μπραβο σου που κρατας το pc σου καθαρο(σε αντιθεση με εμενα) και με ενα πολυ ομορφο και καθολου κιτς φωτισμο.

Περισσοτερο απ' ολα μου αρεσει το νερακι, που τα αφησες ετσι οπως μας το εδωσε η φυση, οχι σαν κατι πρασσινα-κιτρινα-μπλε που κυκλοφορουν και μοιαζουν με τα αποβλητα που ηπιαν τα χελωνονιτζακια.:p :p

Εσυ το αφησες να φωτιζει απο τα ledακια και μου αρεσε αυτο.

Μπραβο και παλι μπραβο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 09:30]

Εξαιρετική δουλειά, μπράβο :T:

Απορία, γιατί οι ανεμιστήρες τραβάνε? Δε θα ήταν καλύτερα τη ζέστη να τη "ζμπρώχνεις" έξω?

τραβάνε τον εξωτερικο αερα που ειναι πιο κρυος απο τον εσωτερικο αερα που εχει μεσα στο κουτι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.