Jump to content



Διαρροή Water Cooling - Τα κάψαμε όλα :(


JOHNX2

Recommended Posts

Σου το ματιάσαμε το σύστημα. Κρίμα.

Πάντως δεν μου φαίνεται ότι έγινε διαρροή από το σφιγκτήρα.

Νομίζω ότι δεν ήταν καλά βιδωμένο το ρακόρ πάνω στο block.

Αυτό είναι λάθος της ΤΤ και όχι δικό σου, αλλά δεν νομίζω ότι έχει υποχρέωση να σε αποζημιώσει.

Ο επεξεργαστής τουλάχιστον είμαι βέβαιος ότι δεν θα έχει πρόβλημα.

Για τα άλλα νομίζω ότι πρέπει να ξεπλυθεί η γλυκόλη με απεσταγμένα νερό και να τα αφήσεις τρεις μέρες να στεγνώσουν καλά.

Πάντως δεν χάνεις τίποτα να τα ξεπλύνεις αν δεν δουλεύουν.

Δεν λαμπαδιάζουν έτσι εύκολα οι υπολογιστές.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 21:11]

Ο επεξεργαστής τουλάχιστον είμαι βέβαιος ότι δεν θα έχει πρόβλημα.

Για τα άλλα νομίζω ότι πρέπει να ξεπλυθεί η γλυκόλη με απεσταγμένα νερό και να τα αφήσεις τρεις μέρες να στεγνώσουν καλά.

Πάντως δεν χάνεις τίποτα να τα ξεπλύνεις αν δεν δουλεύουν.

Δεν λαμπαδιάζουν έτσι εύκολα οι υπολογιστές.

Επειδή είμαι ψιλοάσχετος με το θέμα υδρόψυξης...υπάρχει δηλαδή περίπτωση να σωθεί το H/W από τέτοια διαρροή? (Δεν λεω να του έχεις κάνεις μπάνιο)

Δεν παίζει πρόβλημα αν το σύστημα λειτουργούσε Η αν πήγε να bootάρει και σταμάτησε?

Ρωτάω γιατί θα την βάλω μόνος μου και έχω τις ανησυχίες μου βέβαια.....

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι απεσταγμενο τοτε το πιθανοτερο ειναι να μην υπαρχει προβλημα απο μια μικρη (ή και μεγαλη με λιγη τυχη) διαρροη, αρκει να το στεγνωσεις.

Αν απο την αλλη εχεις βαλει προσθετα σε μεγαλη αναλογια τοτε μπορει να καει κατι γιατι το υγρο εχει πολυ μεγαλυτερη αγωγιμοτητα.

Link to comment
Share on other sites

ΒΤW υπάρχει καμία ιδανική αναλογία "απεσταγμένου νερού / πρόσθετα" ώστε και να μην θυμίζουν τα σωληνάκια "βουνίσια βρύση" μετά από λίγο καιρό αλλά από την άλλη να έχεις και τα καλά του 100% απεσταγμένου νερού?

Τί είπα τώρα ε? :cool:

Link to comment
Share on other sites

Η αγωγιμοτητα και με 1% παραφλου επηρρεαζεται αρκετα συμφωνα με μερικα πειραματα που ειχα κανει παλια. Δεν εχω πολυψαξει τα "εμπορικα" προσθετα αλλα δεν νομιζω να εχουν μεγαλη διαφορα σε αυτο τον τομεα.

Παντως μια λογικη αναλογια imo ειναι γυρω στο 5% παραφλου.

Link to comment
Share on other sites

Η παρομοίωση αυτή είναι ατυχής.

Πάντα μπορεί να συμβεί κάποια ζημιά, αλλά το θέμα είναι πότε.

Μετά από 100 χρόνια συνεχούς λειτουργίας χωρίς συντήρηση?

Ευχαριστώ για την πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr

Κατ'εμε, η χρηση water cooling στο pc ειναι σαν αυτη του μη εργοστασιακου turbo σε πειραγμενο αμαξι : Καποια στιγμη θα την παθεις την ζημια...

Καμία σχέση:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Η παρομοίωση αυτή είναι ατυχής.

Αρχική απάντηση από mariosalice

Πάντα μπορεί να συμβεί κάποια ζημιά, αλλά το θέμα είναι πότε.

Aυτη η φραση σου και μονο μου αρκει.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα μείνω σε αυτό που είπε ο Athens...

Λάθος σου που εμπιστεύτηκες τόσο πράμα στην ΤΤ...

Αλλά μ φένεται τραγικό να έχασε απ την φλάτζα,

Σίγουρα το είχες σφήξει αρκετά?

Απιονισμένο και πάλι απιονισμένο....

Τόσα χρόνια το ίδιο βάζω..ε΄χω κα΄νει λούτσα άπειρες φορές το hw ...αλλά μετά το στέγνωμα ήταν οκ...το θέμα είναι να το πάρεις χαμπάρι γρήγορα...αλλιώς την έβαψες :(

Link to comment
Share on other sites

Το απιονισμένο νερό αρχικά δεν ειναι ηλεκτρικά αγώγιμο, όμως μετά απο μιά-δυό μέρες λειτουργείας 'τραβά' ιόντα απο τον χαλκό (μπλόκ) και ιονίζεται...(δυστιχως), και ετσι γίνεται και πάλι αγώγιμο...το παραφλού κατα την γνώμη μου δεν βοηθά σε τίποτα...(έτσι και αλλιώς υπάρχουν ειδικά αντιβακτιριδιακά συμπληρώματα)...

Θεωριτικά πάντα μιλώντας, με ένα καλό στεγνωματάκι όλα τα part's σου θα δουλέψουν κανονικά...

''blindy -περνα τα παντα με σπρει επαφων μπορει η ζημια να μην ειναι τοσο μεγαλη-''

το σπρέι επαφών μπορει να δημιουργήσει και ηλεκτρικη αγωγή σε σημεία που μπορεί να μην θέλουμε... (βραχυκύκλωμα)...

Link to comment
Share on other sites

:hehe:

Απο δω το πηγατε απο κει το πηγγατε παλι στα ιδια ηρθατε :rofl:

Λυπαμαι φιλε μου για το συμβαν :(

Αλλα συμφωνο με τους αλλους σχετικα με το TT

11 και ξερο ψωμι ;)

Τοσο καιρο βαλε βγαλε και ξανα βαλε και τπτ ....

Και γω εκανα μπανιο μια φορα μια 8800 αλλα το ειδα αμεσως .....

Την αφησα 2 μερες και μετα επαιζε κανονικα .....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 03:03]

Σωστά..

Γιατί άμα δεν κανεις καλή μόνωση..να έχεις κάπου να χρησημοποιείσεις το H/W :hehe:

Eσένα που σου μάθανε να κάνεις καλή μόνωση να βάζεις βαζελίνη μόνο εκει που σου χρειάζεται...:D

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμα τα παραπάνω ερωτήματα, αν και περίπου ξέρω το σύστημα του JohnX2 αφού πόσταρε από την πρώτη στιγμή φωτο.

Πιστεύω ότι το έχει περίπου 6μήνες, χρησιμοποίησε το υγρό που δίνει η ΤΤ και δούλευε 24/7, χωρίς έλεγχο αλλαγή ή συντήρηση.

Επίσης ξέρω το σύστημα της ΤΤ, επειδή έχω ίδιο περίπου.

Το ρακόρ που βιδώνει στο block, έχει ένα βιδωτό σύστημα καθήλωσης του σωλήνα, που είναι εξαιρετικά αποτελεσματικό, εύχρηστο και όμορφο.

Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα στο βιδωτό σύστημα σφιξίματος, γιατί στρίβει μαζί και το λάστιχο δεξιόστροφα.

Επειδή έχουμε δύο λάστιχα, ένα εισαγωγής και ένα εξαγωγής, είναι δύσκολο να πετύχουμε να μη γυρίσει το δεύτερο λάστιχο.

Πρέπει να σφίγγουμε αργά το δεύτερο λάστιχο, κρατώντας κόντρα στο λάστιχο να μη γυρίσει.

Για το πρώτο δεν υπάρχει πρόβλημα, γιατί μπορούμε να στρίψουμε όλο το block.

Ίσως και μόνο γι αυτό το λόγο, η χρήση κοινών σφιγκτήρων, να είναι καλύτερη.

Επίσης, χρειάζεται απόλυτα ευθύ κόψιμο του σωλήνα.

Αν δεν ήταν καλά σφιγμένο το ρακόρ, στο block και δεν έχει μπει τρίχα, με τις συστολές διαστολές, η αριστερόστροφη τάση που εξασκεί το λάστιχο στο ρακόρ, μπορεί να το ξεσφίξει από το block και να έχουμε διαρροή όχι από τη σύνδεση του λάστιχου στο ρακόρ αλλά από τη σύνδεση του ρακόρ με το block.

Αυτό πιστεύω ότι έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.