Jump to content



Q6600 L0701C564


Chosen

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Chosen [Χθες, στις 20:33]

Να διαχωρίσουμε εδώ την λεπτή γραμμή μεταξύ του "ξέρει" και του "θα το κάνει"... :hehe:

Ωραια copy/paste και mail σε αυτούς που μου λενε ότι μονο εγώ το λέω αυτό :hehe:

ετσι ακριβώς...απο το .." Να διαχ......." μεχρι το ..."κανει"

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 02:00]

Μπα, θα έχω και γω δικιά μου οικιακή βοηθό από το Σάββατο :)

Είναι και ninja :hehe:

Να μου την προσεχεις μονο γιατι ειναι αβγαλτη :p (η βοηθος ντεε..)

Στο τανκ ολα καλα αλλα αν υπαρξει εστω και μια μικρη γρατσουνια η διαβρωση θα αρχισει στα σιγουρα. Βεβαια μπορουμε να χρησιμοποιησουμε ελαχιστο παραφλου στο κυκλωμα και να ειμαστε οκ :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen

Να μου την προσεχεις μονο γιατι ειναι αβγαλτη :p (η βοηθος ντεε..)

’σε τα σάπια και μείνε στο πρόγραμμα που βγάλαμε, εσύ ;)

Αρχική απάντηση από unseen

Βεβαια μπορουμε να χρησιμοποιησουμε ελαχιστο παραφλου στο κυκλωμα και να ειμαστε οκ :)

Και έλεγα "Τι ξέχασα;"...

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι, εάν δούμε αποσπασματικά τι γράψατε παραπάνω, τι νόημα βγαίνει ;

Να μου την προσεχεις μονο ..αβγαλτη .είναι και .δούλα ..αλλα αν υπαρξει εστω και μια μικρη γρατσουνιαΕίναι και ninja..Αν βαριέσαι να το κάνεις εσύ..Βεβαια μπορουμε να χρησιμοποιησουμε ελαχιστο παραφλου.. :) :OT:

Link to comment
Share on other sites

παιδα απο χθες βλεπω μια αυξηση της θερμοκρασιας στο cpu μου σε αδρανεια παει μεχρι 56,και οταν δουλευει σε φουλ παει 72 σε δωματιου θερμοκρασια 32βαθμους,εχω 9700led

και χθες αλλαξα παστα,το chip της μητρικης ανεβαινει 57 βαθμους,ρευμα εχω σωσει 1.360

στο cpu-z,αλλα μεσα απο το bios δειχνειi 1.450

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Εσύ στο BIOS πόσο Vcore έχεις δώσει και πόσο σου λέει ότι πήρε (στο hardware Monitoring);

Πετρο μεσα απο το bios εδωσα 1.450 για να ειμαι σταθερος στα 3.2,στο cpu-z(1.40.9)δειχνει 1..360

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def [Σήμερα, στις 11:03]

Πετρο μεσα απο το bios εδωσα 1.450 για να ειμαι σταθερος στα 3.2,στο cpu-z(1.40.9)δειχνει 1..360

Γεια χαρά def,

Για να άλλαξες πάστα σημαίνει ότι δεν ήσουν ευχαριστημένος και πριν. Δεν πιστεύω ότι κάτι στραβό μπορεί να έγινε (δεν πατάει καλά η ψύκτρα, σκόνη στο καπάκι, φουσκάλες στην πάστα κλπ).

Μάλλον όλα οφείλονται στην θερμοκρασία του αέρα. Με 32 οC στο δωμάτιο δεν φαίνονται παράλογες οι θερμοκρασίες που έχεις σε idle και load, με τον Q6600 και την P5K Deluxe.

Πάντως έχε CPU Voltage Damper : Enabled και μείωσε και άλλο το Vcore (όσο μπορείς).

Μόλις «τσιμπάει» και ανεβαίνει η θερμοκρασία του αέρα, καλύτερα να πηγαίνουμε για μπάνιο, ότι ψύξη και νάχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def

Πετρο μεσα απο το bios εδωσα 1.450 για να ειμαι σταθερος στα 3.2,στο cpu-z(1.40.9)δειχνει 1..360

Πολύ το ρεύμα, Λευτέρη. Δώσε 1.4 και πήγαινε στα 3 γίγα και ξεκίνα να ανεβαίνεις σταδιακά από κει, χωρίς να δίνεις παραπάνω ρεύμα.

Π.χ. ανέβαζε το fsb 3Mhz την φορά και μπες Windows και τρέξε το τετραπλό Prime για να καμιά ωρίτσα την φορά, για να δεις θερμοκρασίες και σταθερότητα.

Και μένα ο δικός μου βγάζει Prime στα 3.6 με 1.525, αλλά το sweet spot τελικά είναι στα 3.5 με 1.45. Χάνω 100MHz αλλά είμαι 8-9 βαθμούς κάτω με το λιγότερο ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Πολύ το ρεύμα, Λευτέρη. Δώσε 1.4 και πήγαινε στα 3 γίγα και ξεκίνα να ανεβαίνεις σταδιακά από κει, χωρίς να δίνεις παραπάνω ρεύμα.

Π.χ. ανέβαζε το fsb 3Mhz την φορά και μπες Windows και τρέξε το τετραπλό Prime για να καμιά ωρίτσα την φορά, για να δεις θερμοκρασίες και σταθερότητα.

Και μένα ο δικός μου βγάζει Prime στα 3.6 με 1.525, αλλά το sweet spot τελικά είναι στα 3.5 με 1.45. Χάνω 100MHz αλλά είμαι 8-9 βαθμούς κάτω με το λιγότερο ρεύμα.

οκ Πετρο θα το δοκιμασω,σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.